Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 26 квітня 2025, питання №135070 500₴

Повернення авто из- за кордону в Україну

В жовтні 2023 виїхали на власному авто в Іспанію. Отримали Тимчасовий захист. Авто було зареєстровано в Іспанії. З обліку в Україні не знімалось. Маємо українські номери і нотаріальну копію свідоцтва про реєстрацію ТЗ. Чи можу я з цим документом
перетнути кордон. Чи потрібно використовувати іспанські номери і документи? Чи підлягає в такому разі авто розмитненню? З повагою Надія

Відповіді юристів (9)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВАМ ТРЕБА ПОВЕРТАТИСЯ В УКРАЇНУ НА УКРАЇНСЬКИХ НОМЕРАХ, ЩОБ НЕ БУЛО ПРОБЛЕМ НА МИТНИЦІ.

    ЕЛЕКТРОННИЙ ТЕХПАСПОРТ МОЖЛИВО ВІДОБРАЖЕНИЙ В "ДІЇ" - ВІН ДІЮЧИЙ.

    ВИ МОЖЕТЕ СФОРМУВАТИ ТЕХПАСПОРТ В "ДІЇ".

    Додаток електронних держпослуг "Дія" має автоматично відображати документи водія – права та техпаспорт на авто. Але не всім власникам авто вдалося додати в систему техпаспорт. Проблеми виникають у тих, хто отримував документи раніше, ніж 2013-2014 роки. Їхні дані просто пройшли повз держреєстри. При цьому можна оформити електронні документи вручну.

    Рекомендую всім водіям, у яких техпаспорти не відображаються у "Дії", пройти верифікацію. Це робиться через безкоштовний сервіс - "Кабінет водія" на сайті МВС.

    Для цього потрібно:

    • Авторизуватися через BankID або через електронний підпис.
    • Сфотографувати техпаспорт та надіслати його.
    • Команда, яка проводить верифікацію, введе дані до Реєстру.

    Для відновлення техпаспорту вашого автомобіля через Дію слід виконати наступні кроки:

    • Авторизуйтесь в Дії та натисніть на зчитувач кодів, розташований у правому верхньому кутку.
    • Після появи запиту на копії цифрових документів, натисніть "Продовжити".
    • Підтвердіть передачу копій цифрових документів.
    • Надішліть електронний лист, який буде автоматично сформовано після всіх зазначених дій.

    В Україні цифрові документи в Дії мають таку ж юридичну силу, як і паперові та пластикові, їх приймають майже скрізь, зокрема:

    • ЦНАПи.
    • Управління соціальної політики та соціального захисту.
    • Державні установи.
    • Суди.
    • Фінансові установи.
    • Поштові компанії.
    • Перевізники – автобуси та залізниця.
    • Університети, школи, дитячі садки, бібліотеки, музеї.
    • Медичні заклади та лабораторії.
    • Туристичні компанії.
    • Готелі та хостели.
    • Розважальні центри.
    • Магазини та супермаркети.
    • Кінотеатри.
    • Автосалони.
    • Мобільні оператори.
    • Блокпости.

    МИТНИЦЯ - ЦЕ ДЕРЖАВНИЙ ОРГАН.

    НОТАРІАЛЬНА КОПІЯ ТЕХПАСПОРТА АВТО:

    • У статті 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» внесені відповідні поправки. Закон відтепер дозволяє водіям, які взяли автомобіль в оренду або в лізинг, мати при собі і показувати правоохоронцям не оригінал техпаспорта, а його копію. Головне, щоб вона була належним чином завірена у нотаріуса.
    • В пункте 2.1 Правил дорожного движения дан перечень документов, которые обязан иметь при себе водитель транспортного средства. В том числе в этом перечне указан и регистрационный документ на транспортное средство.Также согласно Постановления Кабинета Министров Украины № 1453 от 29.12.2021 электронное удостоверение водителя и электронное свидетельство о регистрации транспортного средства предъявляются вместо и без дополнительного предъявлення национального водительского удостоверения, свидетельства о регистрации транспортного средства, изготовленных на бланках.Таким образом, водитель должен иметь при себе оригинал свидетельства о регистрации ТС на бланке или электронное свидетельство о регистрации транспортного средства в приложении "Дія".Ни в одном из этих нормативных актов нет нормы, что вместо свидетельства о регистрации транспортного средства может предъявляться его копия, в том числе нотариально заверенная.
    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Надія!

    Чи міститься в кабінеті водія https://e-driver.mvs.gov.ua/blog інформація про те, що авто зареєстроване в Україні? Чи маєте Ви е-свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу в ДІЇ?

    Маємо українські номери і нотаріальну копію свідоцтва про реєстрацію ТЗ. Чи можу я з цим документом перетнути кордон.

    Нотаріальна копія свідоцтва про реєстрацію ТЗ сама по собі не є достатньою для законного перетину кордону на автомобілі. Для виїзду та в'їзду в Україну прикордонники вимагають оригінал реєстраційного документа на авто.

    Нотаріальна копія може знадобитися лише для внутрішнього користування або в особливих випадках, але на кордоні обов'язково потрібен оригінал.

    Чи потрібно використовувати іспанські номери і документи?
    Так. Якщо авто вже поставлено на облік в Іспанії і отримало іспанські номери, Ви маєте:їхати на іспанських номерах;мати при собі іспанське свідоцтво про реєстрацію та страховий поліс. Якщо автомобіль зареєстрований в Іспанії і має іспанські номерні знаки, то з точки зору законодавства України - це вже не українське авто, а іноземне авто на іспанських номерах. Для в'їзду в Україну таке авто вважається транспортним засобом з іноземною реєстрацією.
    Чи підлягає в такому разі авто розмитненню?

    Все залежить від того на який термін ввозиться авто та чи перебуває власник авто на консульському обліку?

    Згідно статті 380 Митного кодексу україни

    1. Ввезення транспортних засобів на іноземній реєстрації для особистого користування дозволяється на строк до 10 діб без сплати будь-яких платежів.

    2. Якщо Ви перебуває на консульському обліку - авто з іноземною реєстрацією може перебувати на території України до 60 днів протягом року. Тобто, якщо Ви протягом 1 року пробудете 60 днів на території України, виїдете за кордон, а потім знову заїдете на даному авто - Вас зобов'яжуть сплатити митні платежі.

    3. Якщо Ви є нерезидентом - тобто, у Вас оформлене постійне місце проживання за кордоном (штамп в закордонному паспорті) або громадянство іноземної держави - тоді Ви можете ввезти авто на термін до 1 року. Проте, якщо у Вас подвійне громадянство або є зареєстроване місце проживання в Україні, або Ви є ФОП, або Ваша сі'мя проживає на території України - Вас можуть визнати резидентом України та зобов'язати сплатити митні платежі, якщо авто перебуватиме на території України більше 10 днів.

    4. Якщо Ви є резидентом, то Ви можете тимчасово ввезти авто до України на строк строк до одного року під письмове зобов’язання про його зворотнього вивезення за умови письмового декларування в порядку та після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Після виїзду з України - Вам сплачені платежі повинні повернути.

    5. Якщо Ви збираєтесь постійно залишатись в Україні, то Вам потрібно розмитнити авто або спробувати відновити україське свідоцтво про реєстрацію як втрачене https://hsc.gov.ua/index/poslugi/faq/yak-vidnoviti... або спробувати в'їхати на підставі е-свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

    ПІДСУМОК:

    Без оригіналу українського свідоцтва про реєстрацію авто на українських номерах Ви не зможете перетнути кордон як на українському авто.

    Якщо їдете на іспанських номерах з іспанськими документами — в Україні авто вважатиметься іноземним і якщо воно перебуватиме на території Украни більше встановленого часу - воно підлягатиме розмитненню.

    Після реєстрації в Іспанії авто фактично втратило український статус, навіть якщо в Україні з обліку його не зняли.

    Якщо Ви повертаєтесь на постійне місце проживання до України, то Ви можете спробувати в'їхати на підставі е-свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або відновити пластиковий варіант в МВС.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Надія Клієнт 10 годин тому

      Добрий, всі документи в Дії є. Але чи приймають їх на кордоні? Як дізнатися про це точно?

      • Дерій Владислав Олегович

        Згідно законодавства - повинні приймати на всій території України.

        Проте, на практиці при перетині кордону можуть бути складнощі.

        Ви з Польщі або іншої країни будете виїзжати на іспанській реєстрації, а потім змінювати номера та надавати українським митникам - е-свідоцтво. Тому до Вас будуть питання - як проїхали митницю без пластикого техпаспорта. Звичайно, можна сказати, що по дорозі загубили, але чи буде їм цього достатньо невідомо. Тим більше, що у митників часто є зв'язок з прикордонниками іншої країни.

        Згідно пояснення митників для перетину кордону потрібно надавати свідоцво про реєстрацію т/з проте нічого не сказано про е-свідоцтво https://customs.gov.ua/news/zagalne-20/post/nagadu...

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Надія!

    Маємо українські номери і нотаріальну копію свідоцтва про реєстрацію ТЗ.

    На жаль, Ви не зможете перетнути кордон, маючи нотаріально завірену копію свідоцтва про реєстрацію ТЗ. Для перетину кордону Вам знадобиться оригінал документу. Де саме знаходиться останній? В Україні?

    Єдиний варіант у даному випадку заїхати без оригіналу свідоцтва - це сформувати е-свідоцтво в Дії.

    Електронним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (далі - Е-свідоцтво) є свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу у формі електронного відображення інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, разом з унікальним електронним ідентифікатором, а також інформації про страховий поліс (за наявності).

    Е-посвідчення та Е-свідоцтво формується:

    • автоматично за наявності в єдиній інформаційній системі Міністерства внутрішніх справ України (МВС) усіх відомостей, зазначених у національному посвідченні водія, в тому числі відцифрованого образу обличчя особи;
    • засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка "Дія";
    • на підставі відомостей про видане особі посвідчення водія, що містяться в єдиній інформаційній системі МВС.

    Кожному Е-посвідченню та Е-свідоцтву присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код) для доступу до відомостей єдиної інформаційної системи МВС.

    Для формування та використання Е-посвідчення та Е-свідоцтва потрібно:

    → Завантажити на телефон мобільний застосунок Єдиного державного веб-порталу електронних послуг "Дія".

    Е-посвідчення, Е-свідоцтво формуються у випадку, якщо національне посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу є дійсними та строк їх дії не закінчився.

    Е-посвідчення та Е-свідоцтво пред’являються на телефоні через мобільний додаток Порталу Дія без додаткового пред’явлення посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу виготовлених на бланках, а також документа, що посвідчує особу.

    Е-посвідчення та Е-свідоцтво як цифрові документи мають таку ж юридичну силу, як паперові чи пластикові документи.

    Чи потрібно використовувати іспанські номери і документи?

    Якщо в Вас немає оригіналу свідоцтва та е-свідоцтва, то так, Вам прийдеться використовувати іспанськи номери та документи.

    Чи підлягає в такому разі авто розмитненню?

    Залежить від того на який час Ви плануєте ввезти авто в Україну, тобто, Ви хочете в'їхати в Україну, а через деякий час повернутись до Іспанії? Ви перебуваєте під тимчасовим захистом, чи маєте ПМП в іспанії, чи стоїте Ви на тимчасовому консульському обліку?

    1.Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів.

    Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

    Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації.

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування та причіп до нього, (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.

    Переміщення транспортних засобів особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України здійснюється у строки, встановлені статтею 95 Митного кодексу України, або встановлені митним органом країни відправлення відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту.

    3. Громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні строків транзитних перевезень.

    1. для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
    2. для залізничного транспорту - 28 діб;
    3. для авіаційного транспорту - 5 діб;
    4. для морського та річкового транспорту - 20 діб;
    5. для трубопровідного транспорту - 31 доба;
    6. для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Надія Клієнт 10 годин тому

      Документи в дії всі є. Але чи приймають їх на кордоні? Як проце дізнатися точно?

      • Айвазян Юрій Климентійович
        50%

        Згідно Постанови КМУ № 1453 "Про затвердження Порядку формування та перевірки електронного посвідчення водія, електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, їх електронних копій" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1453-2021-п#Te...:

        "8. Сформоване електронне посвідчення водія, електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу разом з унікальним електронним ідентифікатором відображаються через мобільний додаток Порталу Дія (Дія).

        Унікальний електронний ідентифікатор автоматично формується засобами Порталу Дія за наявності підключення електронного пристрою до Інтернету та працездатності мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Сформований унікальний електронний ідентифікатор дійсний протягом трьох хвилин з моменту формування.

        Електронне посвідчення водія, електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу є дійсними лише за наявності унікального електронного ідентифікатора та не можуть використовуватися без нього.

        Електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу пред’являються особою замість та без додаткового пред’явлення національного посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, виготовлених на бланку".

        Як бачите, відповідно до вищенаведеної Постанови КМУ №1453 е-посвідчення пред’являються особою замість та без додаткового пред’явлення національного посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, виготовлених на бланку.

        Як також Ви можете звернутись за консультацією до ДПСУ https://dpsu.gov.ua/uk/konsultaciyi-shodo-peretinu...або в телефоному режимі, або у письмовому через електрону пошту.

    Карпенко Андрій Володимирович
    33%

    Документи в дії всі є. Але чи приймають їх на кордоні? Як проце дізнатися точно?

    ---

    МИТНИЦЯ УКРАЇНИ ЗАБОВЯЗАНА ПРИЙМАТИ ДОКУМЕНТИ В "ДІЇ".

    Карпенко Андрій Володимирович

    Документи в дії всі є. Але чи приймають їх на кордоні? Як проце дізнатися точно?

    ---

    МИТНИЦЯ УКРАЇНИ ЗАБОВЯЗАНА ПРИЙМАТИ ДОКУМЕНТИ В "ДІЇ".

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВА

    від 7 вересня 1998 р. № 1388Київ

    Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1388-98-%D0%BF...

    8-2.

    За наявності технічної можливості щодо електронної інформаційної взаємодії між МВС та суб’єктами електронної взаємодії перевірка відповідних документів та/або відомостей, їх отримання за реєстрами, базами і банками даних проводиться автоматично засобами центральної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС або системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України