Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 28 квітня 2025, питання №135160 650₴

Оформлення відстрочки дистанційно

Доброго дня. Підкажіть будь ласка як правильно оформити військово обліковий докумен з відсрочкою, і скільки +/- це займе часу. Мені треба приїхати в Україну зробити паспорт та інші документи, потім виїхати за кордон.
В мене наступні обставини:
1 Військового облікового документа не має, не реєструватися резерв+ ні в оберіг. Останній раз був у военкоматі +/- 200... році, коли закінчував навчання, видали тимчасову справку (по плоскостопію). Після 27 років я вже не ходив і не продливав її, і десь загубилася по непотрібності. Прописан у батьківській квартири в Херсоні. Мій військкомат після 14 року горів, потім був під окупацією - наврядчи там лишилися моя справа.
2 Виїхав за кордон на роботу в осени 2021року досі не повертався. Сім'я виїхала з окупації літом 2022р. На даний час проживаємо за кордоном.
3 Батько трьох дітей до 18 років, від одної дружини. Всі три свідоцтва про народження є в Дія.
У кого з Адвокатів був подібний кейс.
Які кроки треба зробити для оформлення відстрочки дистанційно.
Дякую.
Олександр.

Відповіді юристів (5)

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, Олександре!

    Ви плануєте повертатися в Херсон?

    Спочатку Вам потрібно перевірити, які відомості про Вас є в Реєстрі Оберіг. Для цього потрібно зареєструватись в Резерв+ або оформити е-ВОД через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Якщо в Резерв+ Ви перебуваєте на обліку, то відстрочку Ви зможете оформити онлайн (дистанційно).

    Крім того, Вам не обов'язково оформляти паперовий військово-обліковий документ, адже згідно пункту 9 постанови КМУ 559 Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Якщо ж Ви не перебуваєте на військовому обліку, то оформити відстрочку Ви зможете лише після того як Вас візьмуть на військовий облік, Ви пройдете ВЛК та Вам оформлять паперовий ВОД. Всі ці процеси відбуваються за особистої присутності в ТЦК. Загалом процедура оформлення відстрочки може тривати 2-3 тижні.

    Щоб на першому ж блокпості Вас не мобілізували при поверненні до України, то Вам потрібно з собою мати заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують.

    Згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

    Щоб оформити відстрочку - Ви маєте подати до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку, заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують.

    Згідно пункту 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного до ТЦК куди хочете ставати на облік. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.

    При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.

    Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК

    Загалом для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку (Додаток 4)

    2. Свідоцтво про шлюб

    3. Свідоцтва про народження дітей

    4. Копія паспорту та ІПН

    5. Військово-обліковий документ

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560 Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.

    Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не повинні направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку. На жаль, якщо у Вас немає належно паперового ВОД на бланку або Ви не перебуваєте на військовому обліку - Вас можуть внаправити на медичний огляд.

    В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо після ВЛК Вас визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.

    Для виїзду з України - Вам потрібно мати закордонний паспорт, військово-обліковий документ, оформлену відстрочку, свідоцтво про шлюб, свідоцтва про народження трьох дітей.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    Доброго дня. Підкажіть будь ласка як правильно оформити військово обліковий докумен з відсрочкою, і скільки +/- це займе часу.

    Варіантів оформити ВОД є два:

    1. Подати заяву до ТЦК на видачу паперового ВОД. Такий ВОД Ви зможете отримати в ТЦК тільки персонально.

    2. Сформувати е-ВОД через Дію або ж в Резерв+.

    Мені треба приїхати в Україну зробити паспорт та інші документи, потім виїхати за кордон.

    В'хати Ви зможете без проблем навіть буз наявності ВОД, а ось далі пересування по країні з великим ризиком може закінчитися заитриманням поліцією та доставленням Вас у найближчий ТЦК. На жаль, ніхто не буде розбиратися у тому, що Ви маєте трьох неповнолітніх дітей, а отже і право на відстрочку. Тобто, допоки Ви не маєте саме оформленої відстрочки в ТЦК або ж через Резерв+ - у відносинах з ТЦК Ви підлягаєте призову.

    1 Військового облікового документа не має, не реєструватися резерв+ ні в оберіг. Останній раз був у военкоматі +/- 200... році, коли закінчував навчання, видали тимчасову справку (по плоскостопію).

    Що це за справка? Вас визнали непридатним у мирний час та обмежено придатним у воєнний час у зв'язку із хворобою?

    Після 27 років я вже не ходив і не продливав її, і десь загубилася по непотрібності. Прописан у батьківській квартири в Херсоні. Мій військкомат після 14 року горів, потім був під окупацією - наврядчи там лишилися моя справа.

    Це Херсонський РТЦК?

    Які кроки треба зробити для оформлення відстрочки дистанційно.

    1. Перший крок - сформувати е-ВОД через Дію. У такий спосіб Ви хоча б будете знати чи є Ваші дані у Єдиному державному реєстрі. У разі відсутності даних про Ваше перебування на обліку в ТЦК (е-ВОД не сформується) питання полягає у тому, як внести відповідні дані до реєстру, якщо Ви не маєте ВОД на підтвердження Вашого перебування на обліку в ТЦК (хоча потрібно розібратись із Вашою довідкою), а в ТЦК знищений архів (якщо це Херсонський РТЦК, то у них відповідь одна для всіх випадків: "у зв'язку із окупацією все було знищено, тож пропонуємо військовозобов'язанному прибути особисто..."). Скарги до МОУ "спускають" на обласний Херсонський ТЦК, а обласний, в свою чергу, зазаначає у своїй відповіді теж саме, що і районний ТЦК.

    За такого розвитку подій навряд чи обійдеться без суду, а отже, справа швидко однозначно не вирішеться. Тільки на судовий розгляд піде мінімум 3 місяці й це з урахуванням того, що ТЦК не подасть апеляційну скаргу. Це я не враховую попередні звернення до ТЦК та очікування відповідей на останні.

    2. У другому варіанті, який передбачає наявність Ваших даних у реєстрі, Вам прийдеться встановити Резерв+, оновити дані та через той самий Резерв+ оформити відстрочку, оскільки Ви маєте трьох дітей від одного шлюбу.

    У будь якому випадку без оформленої відстрочки та е-ВОД, я не раджу Вам приїжджати. Ви звісно можете ризикнути та приїхати з метою стати на облік за місцем реєстрації, отримати ВОД та відстрочку, але Вам навряд чи вдасться доїхати до Херсону, на жаль...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, АЛЕ ЗГІДНО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНО, НЕМОЖЛИВО.

    ВАМ НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ТЦКСП ХЕРСОНА:

    Херсон, пров. Йосипа Пачоського (Спартаківський), буд. 72

    тел.:(0552) 22-98-93,066-349-8098.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

    АЛЕ ДЛЯ ЇЇ ОФОРМЛЕННЯ ВАМ НЕОБХІДНО:

    1. ВСТАНОВИТИ "РЕЗЕРВ +", ЩОБ РОЗУМІТИ, ЯКИЙ У ВАС СТАТУС ТА ЩО ТРЕБА РОБИТИ.

    2. ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНО - ЗАРАЗ НЕМОЖЛИВО.

    НЕОБХІДНО ОСОБИСТО ПРИБУТИ ДО ТЦКСП ТА ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    постановою Кабінету Міністрів України

    від 16 травня 2024 р. № 560

    ПОРЯДОК

    проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#Text

    56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    57. Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії...

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.

    Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

    Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов’язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

    ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ЗГІДНО ДОДАТКА 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560:

    • свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного

    та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.

    ВИ ПРОДОВЖУЄТЕ БУТИ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ В ХЕРСОНІ - З 2013 ДІЄ РЕЄСТР "ОБЕРІГ" (ВАС ТУДИ ПОВИННІ БУЛИ ВНЕСТИ АВТОМАТИЧНО).

    3.

    ВИ ВЖЕ КІЛЬКА РАЗІВ ПОРУШИЛИ ПОРЯДОК ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ:

    • НЕ СТАЛИ НА ОБЛІК ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИХ В 27 РОКІВ

    Тобто чоловіки, які досягли 27-річного віку (у Вашому випадку), мають замінити приписне посвідчення призовника на новий ВОД.

    Перед тим, як замінити своє приписне посвідчення, громадянин має пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Медогляд для чоловіків, які досягли 27-річного віку, був обов’язковим.

    Це необхідно, щоб визначити придатність особи до військової служби та взяти її на військовий облік військовозобов’язаних - ВЛК встановлює ступінь придатності до військової служби, керуючись розкладом хвороб, який можна знайти у наказі № 402 Міноборони.

    В п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст.409) зазначено:

    "23. Призовники, військовозобов’язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад”, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

    Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних."

    • НЕ ОНОВИЛИ ДАННІ ДО 17.07.2024 РОКУ.

    Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону 11 квітня 2024 року № 3633-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:

    у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП , або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності);

    у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).

    ЗА ЦЕ ВАС ПРИТЯГНУТЬ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ, АЛЕ ЦЕ НЕ ПОЗБАВЛЯЄ ВАС ПРАВА НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Карпенко Андрій Володимирович

    ЩЕ ОДНЕ - СУДЯЧИ З ВСЬОГО ВИ БУЛИ ВИЗНАНІ ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИМИ.

    4 травня 2024 набув чинності Закон України від 21.03.2024 №3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон №3621), яким було скасовано статус «обмежено придатний до військової служби». Відповідно, що всі, хто мав цей статус, до 5 лютого 2025 року повинні були пройти повторний медичний огляд.

    Разом з тим, у зв'язку з тим, що переважна частина військовозобов'язаних зі статусом «обмежено придатний» не встигли пройти ВЛК до вказаної дати, Кабміном було продовжено строк на проходження ВЛК до 5 червня включно.

    Після ВЛК особу визначають як:

    1. придатну до служби;
    2. непридатну до служби (з виключенням з військового обліку).

    Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2008 №402, особу можуть визнати придатною до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

    Чи потрібно проходити ВЛК обмежено придатним особам з відстрочкою

    Так. Навіть за наявності відстрочки, в т. ч. у зв’язку з бронюванням, обмежено придатні повинні пройти ВЛК на підставі Закону №3621.

    У п. 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі – Порядок №560) встановлено,

    що військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    У такій ситуації є невелика колізія двох правових норм. У Законі №3621 встановлено обов’язок проходження ВЛК для усіх обмежено придатних, зокрема тих, які мають відстрочки. А в Порядку №560 зазначено, що військовозобов'язані з відстрочками не направляються на ВЛК.

    Під час виникнення таких ситуацій, пріоритет надається нормам, які мають вищу юридичну силу. Тобто, у цьому випадку порівнюється норма Закону та норма підзаконного нормативного акта (постанови КМУ).

    Оскільки Закон має вищу юридичну силу порівняно з постановою КМУ, то використовуємо норму Закону, що встановлює обов’язок проходження ВЛК для всіх, хто має статус обмежено придатних осіб для служби в ЗСУ

    В останній редакції Закону №3621 наступні вимоги:

    Тепер військовозобов’язані, що досягли 25 років і не є особами з інвалідністю, зобов’язані самостійно звернутися до ТЦК та СП і отримати направлення на ВЛК. Направлення також можна отримати в електронному вигляді через «Резерв+».

    Тобто, військовозобов'язаний зі статусом «обмежено придатний» повинен сам ініціювати проходження ВЛК

    За невиконання обов'язку щодо проходження ВЛК до 5 червня включно можуть накласти адмінштраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.

    Зверність увагу, що до 5 червня потрібно не просто ініціювати проходження ВЛК, а вже пройти ВЛК. Оскільки часу залишилось обмаль, а більшісь ВЛК вже перевантажені роботою, доцільно розпочати процес отримання направлення і проходження ВЛК якомога швидше.

    Висновки
    1. Військовозобов’язані, які мають статус обмежено придатних, повинні пройти ВЛК до 5 червня 2025 року.
    2. Немає обов'язку проходження ВЛК у обмежено придатних, що не досягли 25 років.
    3. Немає обов'язку проходження ВЛК у обмежено придатних, що мають статус особи з інвалідністю.
    4. Військовозобов'язаний зі статусом «обмежено придатний» повинен ініціювати отримання направлення на ВЛК через Резерв+ або через ТЦК.
    5. У разі невиконання вимоги щодо проходження ВЛК до 05.06.2025 може бути накладений штраф від 17 000 до 25 500 грн.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, ОЛЕКСАНДР! Хоча у Вас формально і є право на відстрочку, але ситуація ускладнена тим, що Ви багато років (як і майже всі співгромадяни) порушували правила військового обліку, а також не виконали вимоги законодавства після 18.05.2024 р. Крім того зовсім не факт, що дані про Вас є в Резерв+ і Ви зможете оформити відстрочку в електронному вигляді, без явки в ТЦК для формування Вашої електронної облікової справи в Реєстрі.

    Оскільки військово-облікові дані про Вас скоріш за все знищені - то довести, що Ви колись перебували на якомусь обліку - складно, якщо взагалі можливо.

    З одного боку це погано - адже Ви не можете довести статус перебування на обліку, з іншого добре - бо ТЦК не може довести Ваш статус обмежено придатного та застосувати штрафи за непроходження вчасно ВЛК, уточнення даних та ін.

    Чи є у Вас в паспорті відмітки про прийняття на військовий облік?

    Ситуація виглядає наступним чином.

    Ви маєте стояти на обліку у ТЦК за місцем реєстрації. Але оскільки Херсонська громада була певний час тимчасово окупованою територією за законодавством України, то особи з реєстрацією в Херсонській області мають змогу оформити статус ВПО. Спробуйте в застосунку ДІЯ це зробити. Місце проживання бажано обирати по ближче до кордону з Польшею, щоб Ви змогли фізично якщо що доїхати туди, а не бути одразу бусифікованим.

    Спробуйте спочатку з"ясувати що про Вас є в Реєстрі військовозобов"язаних.

    Це краще робити через ДІЮ, щоб не отримати зі старту порушення вимог уточнення (оновлення) даних.

    https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    або можна звісно і через Резерв+ але там фактично один і той же військово-обліковий документ може сформувати. Проте там запропонує уточнити свої облікові дані одразу.

    Якщо буде повідомлення, що недостатньо або немає даних про Вас в Реєстрі, тоді вже треба вирішувати питання постановки на військовий облік за місцем фактичної реєстрації як ВПО (протягом 7 днів з дати ВПО треба звернутися), або в Херсоні по місцю реєстрації.

    Проблема реалій сьогодення в тому, що без військово-облікового документа та Резерв+ Ви не доїдете навіть до кордону між Львівською та Тернопільською областю, бо Вас на першому ж блок-посту або й на кордоні "бусифікує" Львівське ТЦК за порушення прави військового обліку і вже утримуючи в умовах наближених до СІЗО без можливості оформлення відстрочки оформе у якусь військову частину, поставивши собі галочку про виконання плану мобілізації. І такий ризик на кожному блок-посту Вас може чекати.

    Тому чи є в цьому всьому сенс звісно вирішувати Вам, але не думайте. що існуюче право на відстрочку звільняє від цинічних зловживань службових осіб, які мають завдання мобілізувати, а не охороняти законність.

    Також бажано приготувати 17 тисяч гривень на штраф. Бо штраф Вам випишуть в будь-якому разі, як не за порушення правил обліку як неоновлення даних + втрату військового квитка, або за неперебування на військовому обліку.

    В будь-якому разі без прийняття та постановки Вас на військовий облік, а для цього ТЦК ОБОВ"ЯЗКОВО направить Вас на ВЛК (медичний огляд) - ніхто Вас на облік не поставить. Довести ж старий облік Вам буде дуже складно і фізично дістатися до Херсонського РТЦК та СП, і довести факт перебування на обліку.

    Оперативний черговий: 067-725-69-05 Гаряча лінія для звернення громадян: 067-725-69-05 khersonskiy_rtck@post.mil.gov.ua

    Проблема в тому, що усі свої прорахунки влада перекладає на плечі людей. Тобто це не проблема влади та ТЦК, що вони так тікали з Херсона в 2022 році, що кинули усі архіви та документи, включаючи документи територіальних підрозділів спецслужб. А виходить проблема людини, які треба якось підтверджувати свій статус.

    ОТЖЕ, я Вам щиро рекомендую спробувати оформити паспорт через представництво ДП "Документ". Бажано не через Польські представництва, бо там повні неадеквати працюють на думку багатьох клієнтів. Найадекватніші в Німеччині та в Іспанії з досвіду.

    Якщо ж не повертатися в Україну Вам не варіант, то будьте готові до "бусифікації".

    У всіх документах, які будуть змушувати підписати - пишіть, що повідомляли про наявність права на відстрочку.

    Хоча витягнути людину з військової частини після силової мобілізації - вже не варіант, бо Верховний Суд вказав у лютому 2025 року на незворотність процесу мобілізації, незважаючи на порушення правил її проведення, непроведення ВЛК та інших речей.

    Заява на відстрочку подається до ТЦК за місцем перебування на обліку. До обліку заяву на відстрочку у Вас ніхто не прийме.

    Якби у Вас був облік в Резерв+, то оформити відстрочку можна було б спробувати взагалі дистанційно. Якщо дані про дітей є в базі органів ДРАЦС, то з 20 листопада 2024 року в застосунку Резерв+ зʼявилася функція оформлення відстрочки від мобілізації для багатодітних батьків, які мають від трьох неповнолітніх дітей у спільному шлюбі. Для отримання такої відстрочки необхідно лише надіслати відповідний запит у застосунку Резерв+.

    Військовозобовʼязані громадяни, які перебувають за кордоном, зобовʼязані стояти на військовому обліку в районних ТЦК за адресою реєстрації місця проживання. Відповідно до п.81 Правил військового обліку Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. Виключенням є особи, які були зняті з обліку у зв"язку з виїздом за межі України.

    Процедура взяття на військовий облік для військовозобовʼязаних складається з наступних етапів:

    1. Прибуття до районного ТЦК та СП за адресою реєстрації місця проживання.
    2. Надання працівникам ТЦК копій документів (паспорт, ідентифікаційний код, реєстрація місця проживання, документи про освіту, документи про сімейний стан, військово-обліковий документ). За наявності надаються документи, які підтверджують право на відстрочку від мобілізації.
    3. Отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії.
    4. Отримання висновку ВЛК про ступінь придатності до військової служби.
    5. Присвоєння працівниками ТЦК та СП військово-облікової спеціальності.
    6. Виготовлення письмового військово-облікового документа.
    7. Внесення військово-облікових даних в реєстр військовозобовʼязаних.

    Закордонні дипломатичні представництва України не ведуть військовий облік та не сприяють у взятті на військовий облік в районному ТЦК. На консульства було покладено функцію з прийому заяви про взяття на військовий облік військовозобовʼязаних та призовників, які були зняті з військового обліку, у звʼязку з вибуттям за межі України більш ніж на 3 місяці до 18 травня 2024 року. Можливість стати на військовий облік таким чином існувала до 18 червня 2024 року. Наразі консульства не вправі вести такий прийом документів.

    Взяття на військовий облік військовозобовʼязаних без особистої присутності та перебуваючи за кордоном чинним законодавством не передбачене на думку багатьох юристів.

    Але це не зовсім так, оскільки у пункті 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 (редакція від 16.01.2025 р.) чітко визначено, що Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...

    ОТЖЕ, виключенням з особистої явки є підпункт 10-1 пункту 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який каже:

    Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:

    {Абзац п'ятий підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}

    • прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

    {Абзац шостий підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}

    • шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.

    {Абзац підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}

    Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв’язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

    {Абзац підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}

    Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.

    {Абзац підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}

    Абзаци п’ятий - дев’ятий цього підпункту не застосовуються до працівників системи органів дипломатичної служби України.

    ОДНАК, одразу зазначаю, що у значній частині дипломатичних установ (консульств та консульських відділів посольств України) наразі працюють "випадкові люди", які зовсім некомпетентні у питаннях і просто відсиджуються - ухиляючись від мобілізації., купивши собі за хабарі посади в дипломатичних установах.. тому вони часто не знають навіть свій функціонал як то прийняття заяв про прийняття спадщини, оформлення залишення громадян на постійне місце проживання за кордоном - тощо. А вже про військовий облік і говорити не доводиться. Кожен обслуговує свого міністра та своє міністерство... та чхати хотів на Уряд та інструкції інших міністерств.

    Тому шлях постановки на облік через дипломатичну установу може бути непростим та тернистим.

    Але це хоч якийсь варіант, а не одразу мобілізація без питань та надання права на відстрочку.

    Все ж спробуйте спочатку подивтись, чи є про Вас дані в Резерв+ Деякі військові комісаріати почали формувати свої бази інтегровані пізніше в Реєстр військовозобов"язаних ще в 2015-2016 роках. Може Ваші дані і є в Реєстрі, тоді все буде набагато простіше.

    Без цього перебування в Україні - значний ризик. Звісно вирішувати Вам, адже це Ваше життя, але практика каже, що не все так просто з відстрочками, яку уявляється багатьом співгромадянам особливо перебуваючи за кордоном, в цивілізації та демократії.

    Більш детальну відповідь про кроки можна буде дати лише після розуміння що про Вас є в Реєстрі військовозобов"язаних.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України