Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Кримінальне право, 01 травня 2025, питання №135329 2800₴

Звільнення з під арешту

Доброго дня, мій батько засуджений за статтею 286 ч2. відбуває покарання вже рік.
Зараз він може податися за 82 статею на звільнення, але проблема в тому що він пенсіонер йому 61 рік і йому відмовлять.
Підкажіть будь ласка чи немає якихось правок по цьому закону щоб йому вийти, може справка що в ньому потребується господарство як в працівнику або щось в цьому роді?

Відповіді юристів (5)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, ВЛАДИСЛАВЕ! Вік на жаль не є ні обтяжуючою, ні пом"якшуючою обставиною звільнення по УДО (ст. 81) чи пом"якшення покарання (ст. 82). Але мабуть суддя мав врахувати цю обставину при винесенні Вироку по справі та не давати максимальний строк ув"язнення.

    ДО якого строку покарання був засуджений Ваш батько за ч. 2 ст. 286 КК України?

    Частина 2 ст. 286 КК України в силу ст. 12 цього Кодексу віднесена до "тяжких злочинів", за які передбачено відповідальність від 5 до 8 років, оскільки ця стаття (частина друга) передбачає покарання у вигляді ув"язнення на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

    Згідно з приписами пункту 1 частини четвертої статті 82 Кримінального кодексу України, Заміна невідбутої частини покарання більш м’яким можлива після фактичного відбуття засудженим:

    1) не менше третини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за необережний тяжкий злочин;

    Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення (ч. 3 ст. 82 КК України).

    Висновок про те, що особа стала на шлях виправлення робить адміністрація відповідного виправного закладу.

    Тобто треба розуміти на який строк засудили Вашого батька, щоб відрахувати відбуття 1/3 покарання для пом"якшення відповідальності.

    До осіб, яким покарання замінене більш м'яким, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення за правилами, передбаченими статтею 81 цього Кодексу (ч. 6 ст. 82 КК України).

    Згідно з ч. 2, 3 ст. 81 КК України, Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

    Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим:

    1) не менше половини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за необережний тяжкий злочин;

    2) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона засуджена до позбавлення волі;

    3) не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, у разі заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавленням волі на певний строк, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання.

    Більш м'яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині Кримінального кодексу України для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком (див. рішення Конституційного Суду України від 16 вересня 2021 року № 6-р(II)/2021) .

    У разі заміни невідбутої частини основного покарання більш м'яким засудженого може бути звільнено також і від додаткового покарання у виді позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю.Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.

    ТОБТО ДЛЯ НАДАННЯ БІЛЬШ КОНКРЕТНОЇ ВІДПОВІДІ ТРЕБА ДИВИТИСЬ ВИРОК СУДУ та РОЗУМІТИ ОБСТАВИНИ.

    Водночас, згідно з ч. 2 ст. 84 КК України, Особа, яка після вчинення кримінального правопорушення або постановлення вироку захворіла на іншу тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, може бути звільнена від покарання або від подальшого його відбування. При вирішенні цього питання суд враховує тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, характер захворювання, особу засудженого та інші обставини справи.

    А відповідно до ст. 86 КК України, На підставі закону про амністію або акта про помилування засуджений може бути повністю або частково звільнений від основного і додаткового покарань.

    На жаль останні роки Закон про амністію не приймався.

    Дія закону про амністію поширюється на кримінальні правопорушення, вчинені до дня набрання ним чинності включно, і не поширюється на триваючі або продовжувані кримінальні правопорушення, якщо вони закінчені, припинені або перервані після набрання законом про амністію чинності (ч. 1 ст. 5 Закону України "Про застосування амністії в Україні").

    Раніше закони про амністію дійсно передбачали звільнення від покарання осіб віком старше 55-60 років.

    Однак, наразі законодавцям не до цього і люди без амністії відбувають покарання вже кілька років.

    Питання щодо умовно-дострокового звільнення чи заміни невідбутої частини покарання більш м’яким відноситься до питань, які пов’язані із виконанням вироку і передбачені в статті 537 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України).

    Питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

    Потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач та інші особи мають право звертатися до суду з клопотаннями про вирішення питань, які безпосередньо стосуються їх прав, обов’язків чи законних інтересів.

    Клопотання (подання) про умовно-дострокове звільнення та заміну невідбутої частини покарання більш м’яким подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання (частина друга статті 539 КПК України).

    Такі клопотання (подання) розглядаються протягом десяти днів з дня його надходження до суду суддею одноособово згідно з правилами судового розгляду.

    У судове засідання викликаються засуджений, його захисник, законний представник, прокурор. Про час та місце розгляду клопотання (подання) повідомляються орган або установа виконання покарань, що відає виконанням покарання або здійснює контроль за поведінкою засудженого.

    За наслідками розгляду клопотання (подання) суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена в апеляційному порядку.

    Оскарження прокурором ухвали суду щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або заміни невідбутої частини покарання більш м’яким зупиняє її виконання.

    У разі набрання законної сили ухвалою суду про відмову в задоволенні клопотання щодо умовно-дострокового звільнення засудженого від відбування покарання або заміну невідбутої частини покарання більш м’яким покаранням розгляд повторного клопотання з цього самого питання щодо осіб, засуджених за тяжкі та особливо тяжкі злочини до позбавлення волі на строк не менше п’яти років, може мати місце не раніше як через рік з дня винесення ухвали суду про відмову, а щодо засуджених за інші злочини та неповнолітніх засуджених - не раніше як через шість місяців.

    Як правило шанси на задоволення заяви в суді мають засуджені, які надають висновок виправної установи.

    Згідно зі ст. 51 КК України, До осіб, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, судом можуть бути застосовані такі види покарань:

    1) штраф;

    2) позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу;

    2 - 1 ) позбавлення державної нагороди України;

    3) позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;

    4) громадські роботи;

    5) виправні роботи;

    6) службові обмеження для військовослужбовців;

    7) конфіскація майна;

    7 - 1 ) пробаційний нагляд;

    8) арешт;

    9) обмеження волі;

    10) тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців;

    11) позбавлення волі на певний строк;

    12) довічне позбавлення волі.

    Наприклад.

    Згідно характеристики виданої ДУ «___виправна колонія (№ ___)» засуджений ,з 02.09.2022 міру покарання відбуває у ДУ «___ виправна колонія (№ ___)». За час відбування покарання характеризується добре, адміністрацією установи заохочувався чотири рази за виконання покладених обов`язків та додержання правил поведінки, встановлений КВК України та правил внутрішнього трудового розпорядку, дотримання правил трудового розпорядку та вимоги безпеки праці. Працевлаштований на виробництві установи в бригаді електрозварювальників. До праці та виконання покладених обов`язків ставиться сумлінно, з поставленими завданнями справляється вчасно. Оцінка ступеню виправлення станом на 04.01.2025: «Став на шлях виправлення». Згідно оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення має середній рівень ймовірної небезпеки для суспільства.

    В ході судового розгляду заяви захисник адвокат ___ надав суду оновлений гарантійний лист Фізичної особи - підприємця за вих. № 04 від 30.03.2025 щодо правцевлаштування особи у нього та витяг з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами станом на 10.03.2025.

    Представник Державної установи «___ виправна колонія (№___)», - заяву захисника адвоката ___ підтримав, просив задовольнити, застосувати до засудженого ст. 82 КК України. При прийнятті рішення просив врахувати надані оновлені матеріали та зазначив, що у поведінці засудженого є постійна позитивна динаміка, він активно пройшов програми навчання, здобув професію, постійно працює, виконує роботи з благоустрою, та коли не має замовлень на виробництві здійснює зварювальні роботи з ремонту в установі, до виконання обов`язків ставиться сумлінно, став на шлях виправлення, постійно підтримує зв`язок із рідними.

    Прокурор ___ окружної прокуратури в судому засіданні заперечував проти заміни невідбутої частини покарання у виді позбавлення волі на виправні роботи засудженому, оскільки можливість працевлаштування гарантує фізична особа підприємець, що не передбачено кримінальним виконавчим кодексом. Вважає, що засуджений не став на шлях виправлення, так як за час відбування покарання допускав порушення вимог режиму, працює нерегулярно, рішенням комісії від 01.11.2023 у застосуванні ст. 101 КВК України відмовлено, так як засуджений не досяг належного ступеня виправлення.

    Суд, заслухавши представника колонії, засудженого та його захисника, прокурора, перевіривши доводи заяви, надані матеріали особової справи засудженого, приходить до наступних висновків.

    Відповідно до ст.ст. 537, 539 КПК України під час виконання вироків суд, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, має право вирішувати такі питання, зокрема - про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким, Питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

    Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» від 26.04.2002 умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можливі лише після повного і всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою прийняття такого рішення є доведеність при заміні невідбутої частини строку основного покарання більш м`яким покаранням - того, що засуджений сумлінною поведінкою та ставленням до праці довів своє виправлення.

    При цьому, головною умовою прийняття такого рішення є доведеність того, що засуджений став на шлях виправлення.

    Відповідно до ст. 6 КВК України передбачено, що виправлення засудженого - процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки. Ресоціалізація - свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві. Необхідною умовою ресоціалізації є виправлення засудженого. Основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.

    Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 26 квітня 2002 року «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» передбачено, що оскільки судовий розгляд питання про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким, справляє великий виховний і запобіжний вплив як на самого засудженого, так і на інших осіб, суди під час судового засідання у справах цієї категорії повинні приділяти особливу увагу поясненням засудженого, представників органу, який відає виконанням покарання, спостережної комісії або служби у справах неповнолітніх по суті внесеного подання. Зокрема, слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.

    Критеріями оцінки ступеня виправлення засудженого при застосуванні до нього положень ст. ст. 81, 82 КК України є:

    - ставлення засудженого до дотримання вимог встановленого порядку відбування покарання (режим) за весь період відбування покарання;

    - участь у суспільно-корисній праці;

    - участь у виховних заходах;

    - участь у загальноосвітньому та професійно-технічному навчанні;

    - участь у самодіяльних організаціях та соціально-корисна активність;

    - участь у роботах з благоустрою установ та прилеглих територій,

    - поліпшенні житлово-побутових умов засуджених або допоміжних робіт по забезпеченню установи продовольством;

    - прагнення засудженого до відшкодування нанесених злочином збитків, сплати аліментів (за наявності виконавчих листів);

    - визнання своєї вини у вчиненому злочині і каяття в ньому;

    - підтриманні соціально-корисних зв`язків та позитивних намірів на життя після звільнення.

    Тобто, при вирішенні питання про те, чи довів засуджений своєю добросовісною поведінкою і відношенням до праці своє виправлення, суд виходить з аналізу усього процесу виправлення засудженого упродовж усього терміну відбування ним покарання, а не за короткий період часу.

    Положення про те, що засуджений став на шлях виправлення, означає, що його зразкова поведінка і сумлінне ставлення до виконання обов`язків в період відбування покарання засвідчили успішність процесу виправлення і можливість ефективного продовження його за умови застосування до засудженого більш м`якого виду покарання.

    Отже, становлення особи на шлях виправлення розцінюється як сукупність даних щодо прагнення засудженого до такого виправлення, тобто позитивні зрушення в його поведінці, так й його ставленні до праці, які, в свою чергу, свідчать про успішне здійснення процесу виправлення, що може бути ефективно продовжуватись й в умовах відбування менш суворого покарання.

    При цьому, висновок про становлення особи на шлях виправлення ґрунтуватись не лише на характеристиці особи за період, що безпосередньо передує настанню строку, після відбування якого можливе застосування зміни невідбутої частини покарання більш м`яким, а на даних за весь час відбування покарання або принаймні протягом значної частини цього строку.

    Разом з цим під сумлінною поведінкою необхідно розуміти дотримання режиму відбування покарання, виконання покладених на засудженого законних обов`язків, виконання законних вимог представників адміністрації органу, що виконує покарання, поведінкою в побуті, стримуванням від порушень режиму відбування покарання, від порушень правил внутрішнього розпорядку.

    Діюче законодавство наголошує на тому, що при заміні невідбутої частини покарання більш м`яким, слід ретельно з`ясувати той факт, що засуджений став на шлях виправлення, що вбачається із сукупності даних, а саме: ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльності, а також його наміри щодо залучення до суспільно корисної праці тощо.

    Положення про те, що засуджений став на шлях виправлення, означає, що його зразкова поведінка і сумлінне ставлення до виконання обов`язків у період відбування покарання засвідчили успішність процесу виправлення і можливість ефективного продовження його за умови застосування до засудженого більш м`якого виду покарання.

    Сумлінна поведінка полягає у зразковому дотриманні засудженим вимог режиму, його участі в самодіяльних організаціях засуджених, беззаперечному виконанні законних вказівок і розпоряджень адміністрації установ виконання покарань, відсутності порушень дисципліни, товариському ставленні до інших засуджених.

    Відповідно до ст.ст. 110, 114 КВК України підтримує зв`язок з матір`ю, дружиною, сестрою, братом та бабусею шляхом телефонних розмов. Стосунки доброзичливі.

    Станом на 15.03.2025 року дана оцінка ступеню виправлення: «Став на шлях виправлення»

    Згідно до оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення має середній рівень ймовірної небезпеки для суспільства.

    За висновком характеристики та пояснень представника установи в судовому засіданні засуджений ___ за час відбування покарання став на шлях виправлення.

    Зазначені обставини свідчить про усталену правослухняну поведінку засудженого, позитивне відношення до праці та вказують на стійкі зміни його особистості в напрямку виправлення.

    Керуючись ст.ст. 537, 539 КПК України, ст.ст. 57, 82 КК України, ст. 41 КВК України,

    п о с т а н о в и в:

    Заяву захисника адвоката ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким, згідно ст. 82 КК України, у виді виправних робіт - задовольнити.

    Засудженому ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , замінити невідбуту частину покарання за вироком Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 08.07.2022 у виді позбавлення волі на виправні роботи строком ___ з відрахуванням 20% із заробітної плати на користь держави.

    У ВАШОМУ ВИПАДКУ КРАЩЕ КЛОПОТАТИ ПРО ЗМІНУ на ПРОБАЦІЙНИЙ НАГЛЯД.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Владиславе!

    Перш за все є питання:

    1. Яка саме міра покарання була обрана судом у вироку Вашому батьку? Цей злочин був у зв'язку із необережністю?

    2. Яке відношення з точки зору Вашого батька має до цього його пенсійний вік?

    3. Чи може Ваш батько рзраховує на зміни у статті 82 ККУ? На жаль, останнім часом у запитуваному Вами контексті їх не було.

    Якщо мова йде про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким, то згідно частини 4 ст. 82 ККУ:

    "Заміна невідбутої частини покарання більш м’яким можлива після фактичного відбуття засудженим:

    1) не менше третини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за необережний тяжкий злочин;

    2) не менше половини строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона була засуджена до позбавлення волі;

    3) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і вчинила нове умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання.".

    Згідно частини 2 ст. 286 ККУ, згідно якої був засуджений Ваш батько, такі кримінальне правопорушення:

    "караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.".

    В той же час згідно частини 5 статті 12 ККУ, якою врегульоване питання класифікації кримінальних правопорушень, злочин, скоєний Вашим батьком віднесено до тяжких:

    "5. Тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.".

    Тож для невідбутої частини покарання більш м’яким можлива після фактичного відбуття засудженим не менше половини строку.

    У Вашому ж випадку злочин був скоєний по необережності, то відповідно заміна невідбутої частини покарання більш м’яким можлива після фактичного відбуття засудженим не менше третини строку.

    Зверніть увагу на статтю 81 ККУ, якою врегульовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання:

    "2. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

    Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим:

    1) не менше половини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за необережний тяжкий злочин;

    2) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона засуджена до позбавлення волі;

    3) не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, у разі заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавленням волі на певний строк, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання.".

    Для виконання цієї умови засуджений може зробити наступні кроки:

    Добре поводитись в місцях відбування покарання.

    Не допускати стягнень з боку керівництва місця позбавлення волі.

    Брати участь у суспільно корисній праці, навіть якщо він пенсіонер.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю,слід зазначити,що Вашого батька засуджено за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України порушення правил дорожнього руху, яке спричинило смерть або тяжке тілесне ушкодження. Згідно зі статтею 12 КК України, це вважається тяжким злочином, оскільки покарання за нього передбачає від 3 до 8 років позбавлення волі. Щодо заміни покарання більш м’яким (ст. 82 КК України) слід зазаначити наступне:

    Щоб суд міг замінити невідбуту частину покарання більш м’яким потрібно щоб особа відбула не менше 1/3 строку;злочин має бути неумисним, у випадку Вашого батька випадку це – необережний тяжкий злочин, засуджений має стати на шлях виправлення — це підтверджується характеристикою від адміністрації виправної установи ч. 3 ст. 82 КК України. Якщо ці умови виконані, суд може пом’якшити покарання, наприклад, замінити позбавлення волі на обмеження волі або випробувальний термін.

    Щодо умовно-дострокового звільнення (ст. 81 КК України) слід зазначити, що застосовується лише до тих, хто вже відбув певну частину покарання та довів виправлення.Для необережного тяжкого злочину, як у випадку з ч. 2 ст. 286:УДО можливе після відбуття половини строку . Отже важливо знати точний строк покарання, щоби порахувати, коли можна подавати клопотання про УДО або заміну покарання.

    Який Висновок можна зробити із Вашої ситуації :Вік засудженого (наприклад, похилий вік) не є формальною підставою для УДО або пом’якшення. Основне значення мають все ж таки факт скільки реально вже відбуто з призначеного строку та характер злочину і звісно позитивна характеристика від адміністрації установи.

    Чи відомо вам, на який строк саме був засуджений ваш батько? Це в свою чергу дозволить точніше порахувати можливі терміни звернення до суду, але якщо все так як ви сказали, то все що я вказав відповідає дійсності, можливо у нього єє захворювання

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня, мій батько засуджений за статтею 286 ч2. відбуває покарання вже рік.Зараз він може податися за 82 статею на звільнення, але проблема в тому що він пенсіонер йому 61 рік і йому відмовлять. Підкажіть будь ласка чи немає якихось правок по цьому закону щоб йому вийти, може справка що в ньому потребується господарство як в працівнику або щось в цьому роді?

    Чи є змога додати вирок суду до Вашого питання?

    Чому Ви так категоричні щодо віку батька?

    Скільки років позбавлення волі він вже відбув?

    КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст.131)

    Стаття 286. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами

    1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, -

    карається штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

    2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження, -

    караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

    3. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони спричинили загибель кількох осіб, -

    караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

    Примітка. Під транспортними засобами в цій статті та статтях 286-1, 287, 289 і 290 слід розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

    Стаття 82. Заміна покарання або його невідбутої частини більш м’яким

    1. Невідбута частина покарання у виді обмеження, позбавлення волі або покарання у виді довічного позбавлення волі можуть бути замінені судом більш м’яким покаранням, строк якого обчислюється з дня заміни невідбутої частини покарання або покарання у виді довічного позбавлення волі більш м’яким. У цих випадках більш м'яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині цього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком.

    2. У разі заміни невідбутої частини основного покарання більш м'яким засудженого може бути звільнено також і від додаткового покарання у виді позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю.

    3. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.

    4. Заміна невідбутої частини покарання більш м’яким можлива після фактичного відбуття засудженим:

    1) не менше третини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за необережний тяжкий злочин;

    Оскільки ваш батько засуджений за частиною 2 статті 286 КК України (порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілого), це класифікується як необережний тяжкий злочин. Отже, для можливості заміни покарання більш м’яким необхідно, щоб він відбув не менше третини строку покарання.

    2) не менше половини строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона була засуджена до позбавлення волі;

    3) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і вчинила нове умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання.

    5. Покарання у виді довічного позбавлення волі може бути замінено на покарання у виді позбавлення волі строком від п’ятнадцяти до двадцяти років, якщо засуджений відбув не менше п’ятнадцяти років призначеного судом покарання.

    6. До осіб, яким покарання замінене більш м'яким, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення за правилами, передбаченими статтею 81 цього Кодексу.

    7. Якщо особа, відбуваючи більш м'яке покарання, вчинить нове кримінальне правопорушення, суд до покарання за знову вчинене кримінальне правопорушення приєднує невідбуту частину більш м'якого покарання за правилами, передбаченими у статтях 71 і 72 цього Кодексу.

    ...

    Пенсійний вік сам по собі не є підставою для відмови у застосуванні статті 82. Однак, суд враховує інші обставини, такі як: стан здоров’я (наявність або відсутність серйозних захворювань може бути підставою для звільнення за статтею 84 КК України); сімейні обставини (наявність непрацездатних родичів, які потребують догляду, може бути врахована судом); позитивна характеристика (позитивна поведінка під час відбування покарання, участь у соціальних програмах, відсутність порушень режиму).

    Зверніть увагу, що кожна справа розглядається індивідуально, і рішення суду залежить від багатьох факторів. Тому важливо підготуватися належним чином та надати всі необхідні документи.

    З повагою! Щасти Вам!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    На жаль, пенсійний вік сам по собі не є підставою для звільнення за ст. 82 і він не є “поважною причиною” для суду.

    На який термін засуджений Ваш батько?

    Ч. 2 ст. 286 КК України (порушення правил дорожнього руху, що спричинило тяжкі тілесні ушкодження або смерть) - це ТЯЖКИЙ злочин, який передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.

    І. Варіант заміни покарання за статтею 82 КК України (заміна покарання або його невідбутої частини більш м’яким), дійсно передбачає можливість звільнення, якщо батько відбув НЕ МЕНШЕ ПОЛОВИНИ СТРОКУ за вчинення тяжкого злочину. Так як у Вашому випадку пройшов лише рік, то навіть, якщо батька було засуджено до мінімального терміну передбаченого ч. 2 ст. 286 ККУ - то подаватися на заміну покарання можна лише через 1,5 року, отже батьку потрібно зачекати ще пів року.

    Стаття 82 ККУ. Заміна покарання або його невідбутої частини більш м’яким

    2. У разі заміни невідбутої частини основного покарання більш м'яким засудженого може бути звільнено також і від додаткового покарання у виді позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю.

    3. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.

    4. Заміна невідбутої частини покарання більш м’яким можлива після фактичного відбуття засудженим:

    2) не менше половини строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона була засуджена до позбавлення волі;

    6. До осіб, яким покарання замінене більш м'яким, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення за правилами, передбаченими статтею 81 цього Кодексу.

    ІІ. Щодо умовно-дострокового звільнення за статтею 81 ККУ, то воно може бути застосоване, якщо батько сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття батьком НЕ МЕНШЕ ДВОХ ТРЕТИН СТРОКУ покарання, призначеного судом за порушення правил безпеки дорожнього руху. ТОБТО, мінімальний строк через який можна подавати клопотання на дострокове звільнення за ч.2 ст.286 ККУ - це 2 роки.

    Стаття 81 ККУ. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання

    2. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

    3. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим:

    2) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона засуджена до позбавлення волі;

    У 2023–2025 роках не було прийнято жодних нових правок до ККУ, які б дозволяли звільнення пенсіонерів виключно на підставі віку чи участі в господарстві.

    Проте, можна готуватися заздалегідь:

    • Накопичувати позитивну характеристику
    • Погашати матеріальну шкоду (якщо ще не зроблено)
    • Влаштуватися на роботу в колонії
    • Можна зібрати довідки про необхідність його участі в догляді за господарством — але це не є самостійною підставою для звільнення, а лише додатковий аргумент для суду під час УДЗ

    Альтернатива:

    Якщо стан здоров’я батька тяжкий — можна спробувати зсилатися на ст. 84 ККУ згідно якої особа, яка після вчинення кримінального правопорушення або постановлення вироку захворіла на тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, може бути звільнена від покарання або від подальшого його відбування. При вирішенні цього питання суд враховує тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, характер захворювання, особу засудженого та інші обставини справи. Але звільнення по дані підставі буде складно реалізувати, адже воно потребує належних медичних висновків.

    Незалежно від того який Варіант Ви оберете - заміна покарання на більш м'яке (ст. 82 ККУ) або умовно-дострокове звільнення (ст.81 ККУ) батьку потрібно зробити наступні кроки:

    1. Зібрати максимальний пакет позитивних документів:

    • Довідка про гарну поведінку у місцях позбавлення волі.
    • Характеристика від адміністрації колонії.
    • Довідка з місця проживання про потребу у догляді за ним або його допомозі родині.
    • Медичні довідки, якщо є хронічні хвороби, які ускладнюють перебування в місцях позбавлення волі.

    2. Подати Клопотання (подання) про умовно-дострокове звільнення та заміну невідбутої частини покарання більш м'яким.

    3. Залучити адвоката, який підготує правильне клопотання і зможе переконати суд.

    ВИСНОВОК

    Якщо батько відбуде половину покарання, за ним немає дисциплінарних порушень і є документи, що він працює або має позитивну поведінку — варто спробувати. Суд у таких справах часто дивиться не лише на вік, а й на загальну картину: чи визнано вину, чи є потерпілі, чи відшкодовано шкоду (частково або повністю), чи є підтримка родини, чи є потреба в особі на волі.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України