Задайте питання юристу

922 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 06 травня 2025, питання №135873 350₴

Виїзд 17-річного за кордон

Доброго дня. Таке питання, наш син, 17 років (інвалід 3-ї групи) хоче на тиждень виїхати з нами на відпочинок. Сьогодні пройшла інформація у ЗМІ, що 17 річних більше не випускають і треба якась облікова картка (місяць тому від школи подавали документи в тцк). Скажіть, будь ласка, якщо ми завтра будемо їхати на потязі у Польщу, згідно чинного законодавства нас повинні випустити? У разі питань, їм можливо послатись на чинні законодавчі акти?

Відповіді юристів (5)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Останніми тижнями переглядаю доволі багато інформації, у тому числі неправдивої, щодо виїзду за кордон неповнолітніх осіб, тобто тих, хто не досяг 18-річного віку.

    Основне - виїзд за кордон 17-річним НЕ ЗАБОРОНЕНО, не вірте різноманітним фейкам. Щобільше, не бачу також і того, що така заборона може бути накладена найближчим часом.

    Однак при спробі перетнути кордон все ж потрібно володіти певною інформацією.

    1. Звісно, рекомендую мати закордонний паспорт.

    2. Неповнолітній у віці 17 років повинен перебувати на військовому обліку. Нагадую, що з 17 січня набрав чинності Закон, що передбачає:

    "Щороку з 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, беруться на військовий облік призовників із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом:

    проходження електронної ідентифікації та уточнення своїх персональних даних засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

    особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з поданням необхідних документів, перелік яких встановлюється Міністерством оборони України".

    Підтвердити перебування на військовому обліку можливо двома способами:

    1) письмовий військово-обліковий документ (приписне свідоцтво, посвідчення про приписку)

    2) електронний військово-обліковий документ (Резерв+).

    Я нагадую, що 17-річні, які перебувають на військовому обліку, також мали уточнювати свої облікові дані у строк до 16.07.2024.

    3. Особа, яка досягла 16-річного віку, юридично має право на самостійне перетинання державного кордону (без супроводу батьків).

    Відповідно до статті 313 ЦК України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

    Втім хотів би внести корективи: перш ніж виїздити самостійно, рекомендую ознайомитися із законодавством тої країни, куди Ви направляєтеся. Польща, здається, без проблем пропускає неповнолітніх без супроводу батьків.

    Якщо прикордонник безпідставно відмовив у виїзді з країн, можна спробувати оскаржити. Для цього Ви повинні подати скаргу до відповідальної особи прикордонної служби, зазначеної в рішенні. Ви також можете звернутися на гарячу лінію прикордонної служби (1598).

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Василю!

    Станом на зараз виїзд за межі країни обмежений щодо осіб чоловічої статі у віці від 18 до 60 років. Отже, до настання 18 років Ваш син має право на перетин кордону за наявності закордонного паспорту. У 17 років він не підлягає ані мобілізації за призовом, ані призову на базову військову службу, тож, Вам не варто реагувати на інформацію в інтернеті, якщо остання зазначає зворотнє.

    Таке питання, наш син, 17 років (інвалід 3-ї групи) хоче на тиждень виїхати з нами на відпочинок. Сьогодні пройшла інформація у ЗМІ, що 17 річних більше не випускають і треба якась облікова картка (місяць тому від школи подавали документи в тцк).

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації.

    49. У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    50. Право на перевірку військово-облікового документа (військовооблікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов’язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі — уповноважені представники).

    51. Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:

    у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України — представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби"

    Скажіть, будь ласка, якщо ми завтра будемо їхати на потязі у Польщу, згідно чинного законодавства нас повинні випустити? У разі питань, їм можливо послатись на чинні законодавчі акти?

    Звісно Вас повинні пропустити. Нормами законодавства не обмежений виїзд осіб до 18 років за межі країни. Як також нормами законодавства не встановлено, що у осіб віком до 18 років мають право перевіряти військово-облікові документи.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ніяких обмежень щодо виїзду хлопців до 18 років немає. Все це маніпуляція зі сторони ЗМІ.

    Сину для перетину кордону потрібен лише закордонний паспорт.

    До 18 років у нього не мають права вимагати військово-обліковий документ.

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Скажіть, будь ласка, якщо ми завтра будемо їхати на потязі у Польщу, згідно чинного законодавства нас повинні випустити?

    Так, повинні.

    У разі питань, їм можливо послатись на чинні законодавчі акти?

    1. Постановою КМУ 57 встановлено обмеженння на виїзд лише для чоловіків 18-60 років.

    2. Постановою КМУ 560 передбачено, що перевіряти військово-облікові документи можуть лише з 18 років.

    До речі, син може встановити Резерв+ , адже він має таку ж саму юридичну силу як і паперовий ВОД.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!
    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Те, що Ви чули абсолютні дурниці.

    Наразі законодавство чітко визначає обмеження щодо виїзду за кордон осіб чоловічої статі в умовах воєнного стану.

    Жодних заборон виїзду за кордон для зазначеної Вами категорії юнаків не передбачено.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, пане ВАСИЛЬ! На жаль Ви розподілили кошти іншому фахівцю, тому я не маю наміру своєю відповіддю спонсорувати чужий фінансовий результат.

    Ваше право, ваш вибір. Як і моє право, так як відповіді на дешеві питання відкриті до широкого загалу, то сенс людям платити за якісні відповіді, якщо ситуації типові і свою ситуацію можна вирішити через пошук в Google, знайшовши її на сайті Юристи.

    Юристи теж люди і кожен працює на свій результат, адже юридичні консультації ніхто окрім клієнтів не спонсорує і не оплачує. Грантові програми та фонди зайняті зовсім іншими речами і грають проти вас.

    Щасти Вам у реалізації задуманого!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України