Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Привіт, мене звати Артем, і питання моє стосується легалізації доходу, правильної реєстрації підприємницької діяльності, вибору правильної системи оподаткування та можливих рішень щодо чесного ведення бізнесу, пов'язаного з купівлею та продажем криптовалютної пари usdt/uah.
Є багато різних відгалужень, і щоб не говорити абстрактно, наведу конкретні умови і попрошу у шановних юристів допомоги з роз'ясненням ситуації саме в описаному мною ключі.
Займаюся купівлею та продажем крипти, заробляючи на різниці, спреді, а також у зв'язку з такою діяльністю маю необхідність частого проведення великої кількості переказів і відправлень у гривні за своїми картками, що має, м'яко кажучи, підозрілий вигляд і явно виходить за допустимі межі, на думку фінмоніторингу. Але насправді все максимально просто для доходу в 50-70$ на день я купую і продаю USDT TRC20 прирівняний до курсу долара на біржі, відповідно, всі операції як за продаж, так і за купівлю здійснюю в гривні. Відповідно приклад з реальної практики: маю 1000$ в юсдт виставляю ордери, продаю кількома, різними платежами по 42, купую по 41.5, відповідно, для заробітку в 50$ потрібно цю 1000$ продати і купити 5 разів.
Підтримка одного з банків запропонувала реєстрацію за 63.11 і допи 70.22 64.99.
66.19 не розглядаю, оскільки там немає можливості реєстрації за спрощенкою. Виходить, що з моїм оборотом, а це 15000000млн на місяць, я заробляю 2000$ і користуюся мульти акаунтингом.
Яким чином я міг би вести діяльність легально, яким чином оформити юрособу, чи є в сучасному світі вирішення цих питань?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Артеме!
Якщо ви не хочете займатися торгівлею P2P як фізособа, а плануєте відкрити ФОП для такої діяльності – дуже вірогідно, що стикнетеся з певними складнощами. Варіантів може бути два:
Наразі найбільш законодавчо прийнятним варіантом є сплата податків з торгівлі P2P в якості фізичної особи, а не підприємця. В такому випадку достатньо показати дохід в річній декларації, нарахувати й сплатити збори, а потім використовувати кошти на власний розсуд.
Як платити податки з торгівлі Р2Р:
В будь-якому з вищезазначених випадків база оподаткування – всі кошти, які фізособа отримує від операцій з торгівлі криптовалютою. Тобто, сплатити треба 18% ПДФО і 5% військового збору. Декларацію про майновий стан і доходи подати до 1 травня року, що йде наступним за тим, в якому було отримано доходи, податки від торгівлі P2P сплатити до 1 серпня.
Тут є один важливий нюанс: податкова вказує, що платити податки треба зі всього доходу, який отриманий від операцій з криптовалютою – тобто, всіх коштів. І тут з’являються проблеми: якщо ви, наприклад, купили криптовалюту за 10 000 грн. (в еквіваленті), а продали за 11 000 грн., то база для оподаткування – вся сума (11 000 грн.), а не різниця. І це невигідно.
Проте навіть у такому випадку ДПС вказує, що все ситуативно. І з огляду на те, що криптовалюта в Україні не має правового статусу, стверджувати щось дуже важко.
Якщо ж ви, все таки, спробуєте зареєструвати ФОП для арбітражу криптовалют, питання вибору КВЕДів стане першою проблемою на шляху до легалізації такої діяльності. Наразі, на жаль, таких немає, адже криптовалюта не має правового статусу в Україні.
За умови, що це був би фінансовий актив, можна було б вибрати 66.19, наприклад (допоміжна діяльність у галузі фінансових послуг) чи 64.19 (грошове посередництво, яке, правда, може потребувати отримання ліцензії НБУ). Але крипта – не фінанси, і такі КВЕДи не підійдуть.
Іноді айтівці реєструють КВЕДи для P2P, які підходять для роботи в ІТ-сфері – 62.09 (діяльність у сфері інформаційних технологій), 63.11 (оброблення даних і розміщення інформації на веб-узлах) та інші. Але все це також не дасть змогу легально займатися P2P, оскільки не відображає в повній мірі саме цей вид діяльності.
Тому зареєструвати такі КВЕДи для P2P-торгівлі можна і навіть почати працювати, але є великий ризик отримати покарання за порушення від податкової.
Отже, ви зареєстрували ФОП, вказали певні КВЕДи і почали торгувати. Як платити податки? Спрощена система точно не підходить для торгівлі P2P, тому 2 і 3 групи єдиного податку, які зазвичай вибирають підприємці для сфери ІТ, навіть не розглядаємо.
Перебуваючи на загальній системі, вам потрібно сплачувати такі податки:
База оподаткування – всі кошти, що ви отримали на рахунок, адже підтвердити витрати ви навряд чи зможете. Для зменшення бази оподаткування витрати повинні входити у поданий в п. 177.4 ПКУ перелік, мати документальне підтвердження, бути сплаченими. Тому доведеться сплатити 45% податку від всіх коштів, що «зайшли» на рахунок.
Крім того, на всі операції ФОП повинен мати первинні документи, а їх, знову ж таки, у тих, хто займається торгівлею P2P, зазвичай немає. Тому в принципі така діяльність з точки зору податкової виходить незаконною для підприємця. А ще згадаємо відсутність КВЕДів для P2P, які відображали б вид діяльності і що робота за незареєстрованими напрямками також є порушенням.
Отже, варіант з ФОП як на спрощеній, так і на загальній системі не розглядається через неможливість зареєструвати потрібні для роботи КВЕДи (бо їх немає), відсутність первинних документів під час ведення діяльності (а вони мають бути у кожного ФОПа на всі операції), дуже високі ставки податків.
Ви можете просто вести діяльність як фізична особа – вносити отриманий дохід в річну декларацію і сплачувати податки від P2P торгівлі на загальних підставах. Декларацію подаємо до 1 травня, податки сплачуємо до 1 серпня поточного року за рік минулий. Тобто, в 2025 році до 1 травня і 1 серпня ви маєте відзвітувати за весь 2024 рік і сплатити податки відповідно.
https://monefy.ua/blog/reiestratsiia-fop-dlia-p2p-torhivli/#:~:text=Реєстрація%20ФОП%20на%20спрощеній%20системі,формі%20–%20готівкою%20чи%20безготівковим%20способом.
На думку ДПС у разі, коли продавець надає для оплати реквізити картки, а не рахунку він повинен проводити такі розрахунки з застосуванням РРО / ПРРО.
Так, у своїх роз’ясненнях (ІПК ДПС від 27.01.2023 №181/ІПК/99-00-07-04-01-06 та ГУ ДПС у Харківській обл. від 16.03.2023 №556/ІПК/20-40-07-08-13) податківці зазначать, що якщо продавцем для оплати за товар / послуги надано покупцю / споживачу реквізити свого електронного платіжного засобу, така операція вимагає застосування РРО / ПРРО на загальних підставах.
Нагадаємо, що відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265), РРО / ПРРО та РК не застосовується при виконанні банківських операцій.
Податкова надала роз’яснення які операції відносяться до банківських для застосування п. 1 ст. 9 Закону №265 (ІПК від 07.12.2023 4553/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК). І до таких операцій, зокрема відносяться перерахування коштів із поточного рахунку на поточний рахунок у форматі IBAN Registry: 2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010.
Отже, незважвючи на те, що кошти, які зараховуються за номером картки-ключ, потрапляють на поточний рахунок продавця, податкова все одно вимагає проведення таких коштів через РРО.
Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти у першому читанні доопрацьований законопроєкт про регулювання та оподаткування віртуальних активів.
Згідно з цим законопроєктом віртуальний актив - це особливий вид цифрового об'єкта (майна), який існує в електронній формі завдяки технології розподіленого реєстру (блокчейну).
Віртуальні активи не є грошима і не можуть використовуватися як офіційний засіб платежу в Україні. Їх правовий режим близький до режиму рухомого майна з точки зору цивільного права. Водночас, редакція, запропонована до першого читання, передбачає ототожнення токенів електронних грошей з електронними грошима в розумінні Закону України "Про платіжні послуги".
Законопроєкт поділяє усі віртуальні активи на три основні категорії:
Податок на доходи фізичних осіб. Пропонується:
Податок на прибуток юридичних осіб. Вводяться нові різниці для коригування фінансового результату (аналогічно тому, як оподатковуються операції з цінними паперами). Перелік витрат, що враховуються при здійсненні операцій з ВА, визначатиметься Мінфіном за поданням регулятора.
Податок на додану вартість. Не є об'єктом оподаткування ПДВ:
а) продажу та обміну NFT;
б) продажу та обміну ВА, які посвідчують право вимагати передачі майна або надання послуги;
Спрощена система оподаткування. Операції з ВА заборонені платникам єдиного податку. Не мають права використовувати спрощену систему постачальники послуг, пов'язаних з оборотом ВА.
Крім цього, законопроєкт зобов'язує постачальників послуг, пов'язаних з оборотом ВА, які надають послуги резидентам України, стати на облік у контролюючих органах та подавати щорічний звіт про операції з ВА щодо фізичних та юридичних осіб, які є резидентами України.
За невиконання цих обов'язків передбачаються штрафи, які будуть застосовуватися у зменшених розмірах протягом перехідного періоду (у 2026 році - 10% від встановленого розміру штрафу, протягом 2027-2029 років - 25% від встановленого розміру штрафу).
Очікується, що у разі прийняття, зміни до Податкового кодексу запрацюють з 1 січня 2026 року.
Податківці роз’яснюють, чи включаються до доходу ФОП – платника ЄП (спрощена система оподаткування) кошти, отримані від нерезидентів за зовнішньоекономічними контрактами на рахунок, відкритий у системах PAYONEER та WISE.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» зі змінами та доповненнями зовнішньоекономічна діяльність – це, зокрема, діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.
Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці (частина друга ст. 5 Закону № 959).
Відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР зі змінами та доповненнями, Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» зі змінами та доповненнями, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України, прийнятими відповідно до Закону № 2473.
Принципи валютного регулювання, які викладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб – резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
Частиною третьою ст. 4 Закону № 2473 передбачено, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.
При цьому порядок відкриття рахунків в іноземних фінансових установах регулюється законодавством тієї країни, в якій відкривається рахунок.
Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (частина четверта ст. 5 Закону № 2473).
Постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі – Положення № 5), яке визначає заходи захисту, запроваджені НБУ, порядок їх застосування (порядок здійснення валютних операцій в умовах запроваджених цим Положенням заходів захисту), а також порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті.
Відповідно до абзацу першого п. 16 розд. I Положення № 5 розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
Пунктом 23 розд. ІІ Положення № 5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Одночасно зауважуємо, що PAYONEER – це міжнародна платіжна система, а WISE є міжнародною системою грошових переказів, тобто не вважаються рахунками, відкритими у банківських установах.
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розд. XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ.
Відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Таким чином, для фізичної особи – підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України.
Показники, виражені в іноземній валюті, перераховуються у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання.
Якщо кошти, отримані від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зараховані на рахунок, відкритий у системах Payoneer і WISE, та в подальшому перераховуються на рахунки, відкриті у банківських установах в Україні для здійснення підприємницької діяльності, то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ.
Разом з тим, якщо зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунках, відкритих у системах Payoneer та WISE, тобто не зараховуються на рахунки, відкриті у банківських установах України для здійснення підприємницької діяльності, або зараховуються на рахунки в Україні, які відкриті для власних потреб, то такі кошти оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб.
https://zak.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/747453.h...
Отже, звітний податковий період для ФОП платника єдиного податку:
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).
Згідно з Податковим кодексом України, вказано, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
ФОП платник єдиного податку може включати в дохід підприємця отримані кошти з рахунку (бізнес акаунт), який відкритий у системі WISE, якщо ФОП перерахував такі кошти на ФОП рахунок в українському банку до кінця звітного податкового періоду.
Якщо ФОП не перераховує кошти на рахунок ФОП до вказаного звітного періоду, такі кошти вважатимуться доходом фізичної особи та оподатковуються за ставкою ПДФО — 18% та ВЗ — 5% (До 01.12.2024 діяла ставка — 1,5%; після 01.12.2024 діє ставка — 5%) (ці податки сплачуються до 01 серпня). Додатково, про цей дохід, фізична особа повинна відзвітувати до податкової подавши Декларацію про майновий стан і доходи до 01 травня.
Відтак, якщо кошти не виведені на рахунок ФОП до кінця звітного податкового періоду такі кошти будуть вважатися доходом фізичної особи, і виникне необхідність сплатити податки ПДФО та ВЗ.
Додатково, документом, що підтверджує отримання ФОПом доходу від ведення ЗЕД діяльності є Інвойс, тому потрібно його створити та зберігати.
Відкрити ФОП можливо дистанційно, скориставшись для цього автоматичною реєстрацією ФОП на порталі ДІЯ: https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop
Покрокова інструкція для відкриття ФОП на порталі ДІЯ:
https://www.youtube.com/watch?v=sFqBqTfbibo
Після успішної реєстрації ФОП на порталі ДІЯ Вам потрібно буде зареєструватись в особистому кабінеті податкової. Для того Вам знадобиться електронний ключ (ДІЯ підпис; електронний ключ, виданий в податковій; електронний ключ Приват Банка тощо).
https://cabinet.tax.gov.ua/login
Звертаю Вашу увагу, що одразу після оформлення ФОП Вас зареєструють на загальній системі оподаткування, а упродовж 1-3 днів переведуть на спрощену систему оподаткування. Відповідну інформацію Ви можете перевіряти в особистому кабінеті податкової в графі «облікові дані».
Після цього Ви можете відкривати рахунок ФОП у будь якій банківській установі на Ваш вибір і починати працювати.
Податки ФОП 3 групи на спрощеній системі оподаткування.
З 1 січня 2024 року ліміт доходу становитиме: (1167 МЗП) – 9336000 грн.
Якщо в Вас не має найманих працівників, то Ваші податки – це ЄП (єдиний податок на дохід 5%) та ЄСВ (єдиний страховий внесок).
1. ЄП Ви сплачуєте раз на квартал у сумі 5 % від Вашого доходу (комісії) протягом 10 календарних днів після граничної дати подання декларації. Наприклад, Ви повинні подати декларацію про доходи за перший квартал (січень, лютий, березень) до 10 травня, а податок сплатити – до 20 травня.
2. ЄСВ Ви повинні сплачувати також раз на квартал незалежно від наявності або відсутності доходу. Розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2025 становить 8000,00 грн. Відповідно, мінімальний розмір ЄСВ у 2025 році складає 1760,00 грн на місяць (8000.00 грн. *22%) або 5280.00 грн за квартал.
3. Військовий збір.
Звітність ФОП.
Для підприємців на єдиному податку 3-ї групи звітний період складає календарний квартал (п. 294.1 ПКУ) і вони подають декларацію протягом 40-ка календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (п.п. 49.18.2 і п. 296.3 ПКУ).
Покрокова інструкція подачі декларації за перший квартал
https://www.youtube.com/watch?v=EHOauAKfkCg&t=17s
Покрокова інструкція подачі декларації за другий квартал (півріччя)
https://www.youtube.com/watch?v=KLUABCuQREc&t=24s
Покрокова інструкція подачі декларації за третій квартал (9 місяців):
https://www.youtube.com/watch?v=u2JhB8CkPiw
Покрокова інструкція подачі декларації за четвертий квартал (рік):
https://www.youtube.com/watch?v=MwYqx5l68Cw&t=11s
Після подання декларації до податкової та сплати усіх податків Ви можете переводити кошти з рахунку ФОП на свій особистий рахунок та використовувати їх для власних потреб.
КВЕД 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.
Цей клас включає надання інших інформаційних послуг, не віднесених до інших угруповань:
З повагою, адвокат Айвазян.
Спасибі за об'ємну відповідь Юрій, хотів би прояснити, що, незважаючи на те, що дохід отримую з купівлі-продажу криптовалюти, всі операції, пов'язані з криптовалютними платежами, проходять на стороні біржі. За продаж криптовалюти я отримую гривню на картку і відповідно за цю саму гривню купую криптовалюту через переказ на українську картку або переказ гривні зі своєї картки на картку одержувача в сумі, що дорівнює вигідному курсу. Відповідно вся операційка ведеться в державній валюті. Можливо, це уточнення допоможе щось прояснити і на щось може вплинути
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Артеме!
Дивіться, перша проблема з якою Ви зіткнетесь при відкритті ФОП:
Працюючи, як ФОП Ви маєте право отримувати кошгти тільки на свій рахунок ФОП. Тобто, ми виключаємо приймання коштів на рахунок фізичної особи.
Як Вам відомо, у більшості випадків ФОП повинні мати РРО. Ви можете бути звільненні від використання касавого апарату тільки за умови того, що прийматимете кошти на рахунок IBAN. Тож, чи зможете Ви виводити кошти з біржі на рахунок IBAN ФОП?
На думку ДПС у разі, коли продавець надає для оплати реквізити картки (мається на увазі скретч-карта до рахунку ФОП), а не рахунку він повинен проводити такі розрахунки з застосуванням РРО / ПРРО.
Так, у своїх роз’ясненнях (ІПК ДПС від 27.01.2023 №181/ІПК/99-00-07-04-01-06 та ГУ ДПС у Харківській обл. від 16.03.2023 №556/ІПК/20-40-07-08-13) податківці зазначать, що якщо продавцем для оплати за товар / послуги надано покупцю / споживачу реквізити свого електронного платіжного засобу, така операція вимагає застосування РРО / ПРРО на загальних підставах.
Друга проблема:
Якщо Ви переказуєте кошти з рахунку ФОП на рахунок фізичної особи, то виступаєте в даному випадку у ролі податкового агента і повинні утримати податок 18% ПДФО та 5% військового збору.
Як також для переказу коштів з рахунку ФОП Вам знадобиться РНОКПП фізичної особи.
Третя проблема:
Річний ліміт доходу ФОП 3 групи - 9 336 000 грн.
Річний ліміт доходу ФОП 2 групи - 6672000 грн.
При тому, Вашим дохідом будуть вважатись не ті кошти, які Ви отримали, як різницю між купівлею та продажем, а ті, які зайшли на рахунок ФОП.
Четверта проблема:
КВЕД 66.19 заборонений на третій групі. КВЕД 63.11 - це КВЕД для майнінгу криптовалют, але Ви не можете займатись криптою на спрощеній групі. КВЕД 64.99 може потребувати ліцензії, бо стосується надання фінансових послуг.
КВЕД 70.22 включає надання консультаційних послуг, управлінської та організаційної підтримки компаніям та іншим організаціям з питань керування, корпоративного стратегічного й оперативного планування, визначення напрямів розвитку бізнесу, управління змінами, зниження собівартості та інших фінансових питань, маркетингових цілей і політики, кадрової політики, стратегії виплат компенсацій і пенсій, планування виробництва та контролю.
Надання комерційних послуг може включати консультування, управлінську й організаційну підтримку компаній і громадських організацій відносно:
- проектування методики бухгалтерського обліку та правил, програм ведення звітності, процедур контролю виконання кошторису
- консультування та підтримки компаній і громадських організацій у сфері планування, організаційних заходів, забезпечення ефективності та контролю, інформації з питань управління тощо
Цей клас включає також:Отже, як я і говорив у своїй попередній відповіді - єдиний варіант для Вас - це ФОП 3 групи із КВЕД 63.99 та платіжна система Wise, Payoneer.
З повагою, адвокат Айвазян.
дякую ще раз вам Юри
Тобто якщо я правильно зрозумів, то найкращим виходом буде реєстрація доходу і подання декларації на них як фізичної особи без оформлення ФОП або ФОП на загальній системі, вірно? Але як у такому разі мати можливість збільшити ліміти на переказ?
І що думаєте з приводу ТОВ?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Артеме!
1. Якщо ми говоримо про загальну систему ФОП, то Вам потрібно сплачувати такі податки:
База оподаткування – всі кошти, що ви отримали на рахунок, адже підтвердити витрати ви навряд чи зможете. Для зменшення бази оподаткування витрати повинні входити у поданий в п. 177.4 ПКУ перелік, мати документальне підтвердження, бути сплаченими. Тому доведеться, скорше за все, сплатити 45% податку від всіх коштів, що «зайшли» на рахунок.
Перебуваючи на загальній системі оподаткування, ФОП самостійно веде фінансовий облік та розрахунок зборів. Або ж залучає бухгалтера у штат чи укладає договір з компанією, що здійснює надання бухгалтерських послуг на аутсорсі. ДПС є контролюючим органом і може фіксувати порушення по факту їх здійснення, але ніяких попереджень чи нагадувань щодо необхідності сплати, вказання обчислених сум податків не здійснює.
Тому підприємець повинен самостійно вести бухгалтерію, здійснювати облік доходів і витрат, розраховувати суми зборів, слідкувати за термінами їх сплати, перевіряти своєчасність надходжень, правильно зазначати номери рахунків під час проведення трансакцій тощо.
Основні нюанси ведення бухобліку, якщо ФОП була вибрана загальна система оподаткування:
2. Якщо говоримо про фізичну особу, то є ризик, що рано чи пізно потрапите під фінмоніторінг.
З 1 квітня більше не діятиме ліміт від НБУ на карткові перекази між фізособами 150 тис. грн Як відомо, з 1 жовтня 2024 року Національний банк тимчасово на пів року встановив ліміт у розмірі 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту" (також відомі як P2P, C2С).
3. З приводу ТОВ, то тільки загальна система, але чи Ви готові до ТОВ?
Недоліки ТОВ:
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Артем!
На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні. Зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.
І офіційно працювати з криптовалютою можна лише на загальній системі оподаткування або декларувати даний дохід як іноземний та сплачувати податки як фізособа.
1. Дочекатися коли приймуть та запрацює новий законопроект про легалізацію криптовалюти https://biz.ligazakon.net/news/235756_komtet-skhva... (орієнтовно з 1 січня 2026 року)
Даний законопроект передбачає податкову амністію, яка надасть можливість легалізувати наявні криптоактиви за пільговою ставкою (5%), а перехідний період дозволить бізнесу адаптуватися до нових вимог без ризику значних штрафів.
Ключовий принцип майбутнього оподаткування криптовалюти досить простий: податки платяться лише при виведенні у фіат (традиційні гроші). Тобто, поки ви просто тримаєте криптоактиви або обмінюєте одну криптовалюту на іншу, податкових зобов’язань не виникає. Ставки податку складають:
Податок нараховується за формулою: сума продажу мінус витрати на придбання. Наприклад, якщо ви купили криптовалюту за 1000 гривень, а продали за 1500, то податок сплачується з 500 гривень чистого доходу. Важливо відзначити, що збитки від операцій з криптовалютою можна буде переносити на наступні податкові періоди, зменшуючи базу оподаткування до повного відшкодування збитків.
Випадки звільнення від оподаткування
Не всі операції з криптовалютою підлягатимуть оподаткуванню. Звільняються від податків:
Ці виключення суттєво спрощують життя криптоінвесторам, особливо тим, хто займається ходлінгом (довгостроковим утриманням) або переміщенням активів між різними криптовалютами. Податкове навантаження виникає лише при фактичному отриманні прибутку в традиційних грошах, що є справедливим та економічно обґрунтованим підходом.
2. Наразі найбільш законодавчо прийнятним варіантом є сплата податків з торгівлі P2P в якості фізичної особи, а не підприємця. В такому випадку достатньо показати дохід в річній декларації, нарахувати й сплатити збори, а потім використовувати кошти на власний розсуд.
Як платити податки з торгівлі Р2Р:
В будь-якому з вищезазначених випадків база оподаткування – всі кошти, які фізособа отримує від операцій з торгівлі криптовалютою. Тобто, сплатити треба 18% ПДФО і 5% військового збору. Декларацію про майновий стан і доходи подати до 1 травня року, що йде наступним за тим, в якому було отримано доходи, податки від торгівлі P2P сплатити до 1 серпня.
Тут є один важливий нюанс: податкова вказує (https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=3...), що платити податки треба зі всього доходу, який отриманий від операцій з криптовалютою – тобто, всіх коштів. І тут з’являються проблеми: якщо ви, наприклад, купили криптовалюту за 10 000 грн. (в еквіваленті), а продали за 11 000 грн., то база для оподаткування – вся сума (11 000 грн.), а не різниця. І це невигідно.
Проте навіть у такому випадку ДПС вказує, що все ситуативно. І з огляду на те, що криптовалюта в Україні не має правового статусу, стверджувати щось дуже важко.
3. Працювати як ФОП на загальній системі оподаткування.
4. Є альтернативні варіанти здійснення Вашої діяльності. Для цього її потрібно здійснювати як надання інформаційних послуг через ФОП 3 групи з використанням іноземних платіжних систем (Payoneer, WISE, Patreon, та ін.) або ФОП 2 групи через українські банки як інформаційну діяльність. На жаль, тут Ви також несете свої ризики, адже фактично Ви маскуєте р2р під іншу діяльність і якщо про це стане відомо податковій, то можуть бути проблеми.
Обсяг критеріїв, за якими банк має право ініціювати перевірку клієнта досить обширний, але можна виділити основні з них, які беззаперечно стануть підставою для фінмоніторингу:
Якщо ж Ви потрапите під фінансовий моніторинг, то в найкращому випадку – Ви просто виведете кошти в інший банк, а гіршому – банк повідомить податкову і Вам нарахують - 18% ПДФО та 1,5% військовий збір за дохід отриманий на карту. Також можливий штраф за здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації (стаття 164 КУпАП)
"...На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні. Зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.
З метою уникнення порушень щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізична особа – підприємець платник єдиного податку другої – третьої груп НЕ МОЖЕ здійснювати продаж (реалізацію) криптовалюти..."
Крім того, Ви не можете працювати на єдиному податку з КВЕД 64.99.
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу на необхідність дотримання умов перебування на спрощеній системі оподаткування - https://cvp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/724991.h...
ФОП на загальній системі оподаткування сплачує ФОП у 2025 році сплачує такі податки, збори та обов’язкові внески:
Сплачуються ці податки і збори з однієї бази – отриманого чистого оподатковуваного доходу (прибутку), тобто за формулами:
Чистий оподаткуваний дохід ФОП (прибуток) = Доходи ФОП – Витрати ФОП
ПДФО = ЧОД×0,18
ВЗ = ЧОД×0,015
ЄСВ = ЧОД×0,22
З витратами, які включаються до складу витрат ФОП на загальній системі оподаткування можете ознайомитесь за посиланням - https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/720159.html
Не рекомендую використовувати даний варіант, адже існує багато різних нюансів через які податківці можуть придратися.
1. Варіант. Ви оформляєте ФОП 3 групи на спрощеній системі оподаткування (5% від доходу), реєструєтесь в іноземній платіжній системі та домовляєтесь з адміністрацією іноземної платіжної системи про вивід коштів на Iban рахунок ФОП.
Розробляєте публічний договір про надання послуг.
Оберіть КВЕД 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у. Якщо забажаєте можете зареєструвати й інші КВЕДИ – консультування, рекламна діяльність, тощо.
Після того як Ви продали криптовалюту - Ви спочатку дані кошти переводите на іноземну платіжну систему, а потім на рахунок ФОП.
Згідно нового роз'яснення податківців https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=4...
Кошти, отримані від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зараховані на рахунок, відкритий у системах Payoneer і WISE, та в подальшому перераховуються на рахунки, відкриті у банківських установах в Україні для здійснення підприємницької діяльності, то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV Податкового кодексу України.
Тобто, згідно поточної картини Ви сміливо можете кошти з іноземної платіжної системи закидати на рахунок ФОП і не боятися перевірки оскільки є офіційне публічне роз'яснення податківців на цю тему і переказ від самого себе на свої рахунки буде виглядати нормально.
Єдиний момент - це на кінець року Ви повинні всі кошти з іноземної платіжної системи перевести на рахунок ФОП. В такому випадку податківцям буде достатньо надати банківську виписку, публічний договір про надання та при можливості інвойси.
2. Варіант. Якщо Ви не будете використовувати іноземні платіжні системи, а відразу отримуватимете кошти від клієнтів на українські банківські рахунки, то Вам потрібно оформити ФОП 2 групи та здійснювати дяільність з надання інформаційних послуг.
Зареєструватися ФОП Ви можете онлайн https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop
Відкрити підприємницький рахунок Ви можете в будь-якому банку
Щоб не застосовувати реєстратор розрахункових операцій - кошти Вам потрібно приймати виключно на Iban рахунок ФОП
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую вам велике Владислав, Тобто якщо я правильно зрозумів, то найкращим виходом буде реєстрація доходу і подання декларації на них як фізичної особи без оформлення ФОП або ФОП на загальній системі, вірно? Але як у такому разі мати можливість збільшити ліміти на переказ?
І що думаєте з приводу ТОВ?
Ваше мнение
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь ласка! Так, Ви все вірно розумієте
На ФОП ніяк не збільшите.
Як фізособа лімітів немає. Проте, можуть бути питання зі сторони банка чи не займаєтесь Ви підприємницької дільністю без реєстрації, тощо
Можете обрати ТОВ на загальній системі оподаткування. Лімітів немає, але потрібно обов'язково вести повний бухгалтерський облік та сплачувати податки на прибуток