Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 15 травня 2025, питання №136901 500₴

ВЛК для обмежено придатних, якщо є бронь.

Доброго дня. Оновив дані та маю бронь до 27.02.26. Є обмежено придатним у воєнний час та непридатним у мирний.
Чи обов'язковопроходити влк до 4 червня? Які ризики?

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    Так, Ви повинні пройти ВЛК до 5 червня 2025 року, незважаючи на пункт 63 Постанови КМУ №560, який зазначає, що під час діючої відстрочки військовозобов'язаний не направляється на проходження ВЛК.

    Наведеним нижче законом передбачені лише два виключення, а саме: ВЛК не повинні проходити обмежено придатні віком до 25 років та особи з інвалідністю.

    Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист":

    "II. Прикінцеві та перехідні положення:

    2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

    Якщо Ви своєчасно не пройдете ВЛК, то маєте ризик бути притягнутим до адміністративної відповідальності та подання Вас у розшук ТЦК.

    Що стосується порядку накладання штрафу та його оскарження.

    Зазвичай процесс накладання штрафу за неявку по повістці починаеться із складання протоколу та подальшої винесення постанови керівником ТЦК про притягнення громадянина до адміністративної відповідальності.

    Після винесення постанови Ви повинні або оскаржити таку постанову упродовж 10 днів до районного суду або ж упродовж 15 днів сплатити штраф. У разі несплати Вами штрафу в зазначений термін постанова передається у виконавчу службу. Після того відкривається виконавче провадження про примусове стягнення з Вас суми штрафу. При тому сума штрафу подвоюється й до останнього додається 10% виногороди виконавця. Тобто, по суті, це вже буде не мінімальний штраф на 17К, а стягнення майже на 40К.

    Першочергово виконавець накладає арешт на Ваші банківські рахунки та, якщо на останніх є кошти, стягує їх. Крім того, у разі недостатної кількості коштів, арешт накладається н а рухоме майно.

    Щодо нерухомого майна, то є умова: у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (з 01 квітня 2024 року - 160 000 грн.), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.

    Проте, сам порядок винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності передбачає Вашу особисту присутність. Єдине виключення - належне повідомлення Вас про розгляд справи.

    Стаття 268 КУпАП. Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності:

    Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279 - 1-279 - 8 цього Кодексу.

    30 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 482/9/17, адміністративне провадження №К/9901/38702/18 (ЄДРСРУ № 87268086) та справі №308/12552/16-а, адміністративне провадження №К/9901/32526/18 (ЄДРСРУ № 87268082) досліджував принцип належного повідомлення особи про розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності.

    Верховний суд вказує, що особі до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо.

    Законодавство покладає обов`язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов`язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, Андрію!

    На жаль, обов'язково, проте у Вашій ситуації ризики мінімальні.

    Якщо Ви не пройдете ВЛК - то Вас можуть спробувати притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 8500 грн). Незважаючи на це Ваша бронь не анулюється і мобілізувати Вас не мають права.

    Якщо Ви не готові оскаржувати штраф від ТЦК, то рекомендую Вам отримати направлення на ВЛК через Резерв+, адже в такому випадку Ви скоріш за все будете проходити медогляд в закладі охорони здоров'я, а не в ТЦК. Після проходження ВЛК висновок про придатність автоматично пересилається до ТЦК, які вносять його до Реєстру Оберіг. Тому, цілком можливо, що у Вас взагалі не буде необхідності особисто йти до ТЦК.

    Згідно Пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України 3621, установлено , що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

    В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо після ВЛК Вас визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!
    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня. Оновив дані та маю бронь до 27.02.26. Є обмежено придатним у воєнний час та непридатним у мирний. Чи обов'язково проходити влк до 4 червня? Які ризики?

    Так, Ви повинні пройти ВЛК.

    Ризики мінімальні, відстрочку не анулюють, не хвилюйтеся. Але не проходження ВЛК вчасно, у даному випадку до 05.06.2025, має свої мінуси:

    1. Вас можуть оголосити в так званий адміністративний розшук.

    2. Вас можуть притягти до адміністративної відповідальності за статтею ч. 3 ст. 210 "Порушення правил військового обліку" - ШТРАФ 17-25,5 ТИС ГРН.

    3. У подальшому при зверненні чоловіка до ТЦК із заявою на відстрочку його мають право направити на ВЛК до моменту отримання рішення комісії. Норма законодавства звучить таким чином:

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії, за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

    ВИСНОВОК: НЕ проходження ВЛК у даному випадку до 05.06.2025 має більше мінусів, аніж позитивних моментів. Рекомендую ВЛК пройти.

    З повагою! Щасти Вам!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю! Так, якщо вас раніше визнали обмежено придатним до військової служби але незалежно від наявної відстрочки ви зобов’язані пройти повторну ВЛК до 05.06.2025 р. Це прямо передбачено в перехідних положеннях Закону України №3621. Йдеться саме про тих, кого визнали обмежено придатними до набуття чинності цим законом, крім осіб з інвалідністю.

    Уникнути ВЛК не вдасться, навіть якщо ви перебуваєте на броні чи маєте відстрочку. Неявка може мати певні наслідки, напріклад адміністративну відповідальність за порушення правил військового обліку та штраф від 8 500 до 25 500 грн. В деяких випадках особу ще й можуть оголосити в розшук. Проте, слід зазначити, що сама по собі відстрочка залишається чинною її не скасовують автоматично. Навіть якщо буде складено адмінпротокол за непроходження медогляду, це не надає ТЦК права мобілізувати вас у період дії броні чи законної відстрочки.

    Рекомендую отримати направлення на ВЛК через електронний кабінет Резерв+. Це дозволяє проходити медогляд у медичному закладі, а не безпосередньо в ТЦК. До того ж, висновок автоматично надсилається в систему “Оберіг”, без вашої фізичної присутності в ТЦК. Якщо після ВЛК вас визнають придатним до служби та ТЦК буде намагатися вручити мобілізаційне розпорядження попри чинну відстрочку, вимагайте складання акту про відмову, де буде зазначено, що ваше право на відстрочку було порушене. Також варто одразу повідомити про це поліцію, ДБР чи Міноборони.

    Тож затягувати з проходженням ВЛК не слід. Це обов’язок, а його ігнорування створює більше проблем, ніж вигоди. Навіть якщо ризики виглядають мінімальними, краще діяти на випередження та дотримуватися процедури.

    З повагою, адвокат Євгеній Середницький


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України