Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 17 травня 2025, питання №137010 340₴

Долг по коммунальным платежам

Как подать иск на бывшего мужа. Ключи от моего дома у него. Так как их дом разрушен я оставила ключи от своего дома ему и его маме. Документы на дом тоже у них. Я выехала с двумя детьми с Украины в 22-ом году. Позвонили мне по поводу долга за электроэнергию в 45 тысяч.
Мы с ним не вместе больше десяти лет. Элементы он не платит. Что мне теперь делать? Карты заблокировали.

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Надія!

    Відповідно до ст. ст. 66, 67, 162 Житлового кодекс України за користування житловим приміщенням, що належить громадянинові на праві приватної власності, сплачується плата за спожиті комунальні послуги, а отже, на жаль, комунальні борги також повинен сплачувати власник будинку, незалежно від того, хто їх уиворив.

    Споживач має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї лише при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п.6 ч.1 ст. 20).

    Втім, Ви можете звернутись до суду із позовов про нанесену Вам колишнім чоловіком матеріальну шкоду.

    Так, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

    Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» шкода заподіяна особі і майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.

    Розмір матеріальної шкоди залежить від боргу за комунальні платежі, який у Вас накопичився.

    Відповідно до ст. 23 ЦКУ Ви також маєте право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

    Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

    Для розблокування рахунків Ви маєте право звернутись до виконавця з проханням визначити рахунок для видаткових операцій.

    Згідно роз'яснень Мінюсту:

    "Фізичні особи — боржники, на кошти яких накладено арешт органами ДВС або приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму, що протягом місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати (наразі— 16000 грн).

    Такі можливості доступні тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні.

    Що це означає для боржників?

    Це дає змогу боржникам проводити операції на арештованих рахунках на суму до 16 000 грн на місяць, не підлягаючи стягненню в межах цієї суми.

    Таке право діє тільки на період воєнного стану.

    Як визначити поточний рахунок для здійснення операцій?

    Подати заяву до органу, який здійснює примусове виконання (державний чи приватний виконавець), про визначення поточного рахунку для здійснення видаткових операцій.

    Зразок заяви можна знайти на сайті Центральної юстиції у розділі «Послуги» — «У сфері державної виконавчої служби» — «Зразки заяв» https://centraljust.gov.ua/.../poslugy.../zrazki_zayav

    Документ доступний за посиланням:

    https://centraljust.gov.ua/.../05/26/20230526192245-72.doc

    Термін виконання: виконавець повинен винести постанову про визначення такого рахунку протягом 2 робочих днів з дня отримання заяви і надіслати її до банку.

    Після цього банк надасть інформацію про визначений поточний рахунок органам виконавчої служби для подальшого контролю.

    Додаткові важливі моменти:

    Виконавець зобов'язаний перевірити наявність інших виконавчих проваджень стосовно фізичної особи — боржника.

    У разі відкриття інших виконавчих проваджень, такий рахунок буде визначено для всіх видаткових операцій.

    Для боржників, що мають арешт на кошти: ви маєте право здійснювати видаткові операції лише на визначеному поточному рахунку в межах встановленої суми.

    Це тимчасова можливість, яка дозволяє боржникам управляти своїми фінансами в межах дозволених сум, сплачувати комунальні послуги, податки, аліменти та ін.".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, НАДЕЖДА! Вы официально разведены с мужем? К сожалению в большинстве случаев долги по ЖКХ - это риски собственника жилья! Было много случаев, что даже люди без ведома хозяев вселялись в чужое жилье, накручивали кучу долгов по электроэнергии, газу, воде и т.д. И ничего с этом сделать не могли, т.к. доказательств того, что кто-то вселился БЕЗ Вашего ведома нет. Та же ситуация по квартирантам и родственникам. Позиция поставщиков услуг ЖКХ - это проблемы собственников, даже если у Вас силой отжали жилье. И такие случаи тоже были.

    В Вашем случае, увы, тоже нет никаких доказательств , что Ваш бывший или нынешний муж был осведомлён о его условиях проживания в Вашем жилье и об обязанности платить. Вы же с ним договор не заключали.

    Если Ваш муж не зарегистрирован в Вашем жилье, то формально и платить за услуги он не должен. Разумеется если Вы не находитесь в официальном браке. Тогда 50 % долгов можно поделить с ним.

    Договор с облэнерго / поставщиком услуг на поставку электроэнергии заключён Вами. Потому если Вам блокировали карты, то уже имело место вынесение судебного приказа о том, что Вы должны им деньги за электроэнергию.

    Дело передали скорее всего на исполнительную службу. Только они могут блокировать карты.

    Пока временно можно Вам разблокировать 1 карту для трат в размере около 16 тысяч гривен / месяц.

    Но долг никуда не рассосётся. Т.к. сроков исполнительного производства в Украине нет. Долг будет висеть до полного выполнения.

    Доказать, что деньги должен муж, а не Вы - будет очень трудно, если вообще возможно.

    Потому Вам нужно как-то этот вопрос решать с бывшим мужем... Чтоб он погасил долг.

    Как возможные методы давления можно использовать его выселение из жилья, передачу информации о месте его нахождения в ТЦК и другие методы.

    В противном случае, увы, долги придётся гасить Вам.

    Можно конечно обжаловать в суде факт пользования жильем и услугами ЖКХ Вами, предоставив отметки в паспорте, что Вы выехали и не находились в Украине в период появления долгов.

    Но тут я не дам никаких гарантий, т.к. суды как правило обслуживают интересы ЖКХ-компаний, а не граждан.

    Подать же в суд на мужа и разделить с ним долги можно только в случаях:

    1) официального пребывания в браке

    2) наличия доказательств того, что именно он пользовался услугами ЖКХ. В теории можно вызвать в суд контролёра, который должен дать показания - кто обеспечивал доступ к счётчикам. Если конечно Ваш бывший супруг не прячется от ТЦК и вообще кого-то пускал. Сумма 45 тысяч может как раз объяснятся отсутствием факта подачи показаний. Потому как другую причину как можно за 3 года накрутить такую сумму мне трудно представить. Разве что электроотопление или криптомайнинг.

    Нужно посмотреть дело и решение суда.

    Вы это можете сделать либо путём регистрации в ДИЯ, в системе "Электронный суд" или же в публичном доступе путём поиска дела по своим ФИО.

    https://cabinet.court.gov.ua/

    https://court.gov.ua/fair

    Если был судебный приказ, то его можно обжаловать.

    Должник имеет право в течение 15 дней со дня вручения копии судебного приказа и приложенных к ней документов подать заявление об его отмене в выдавший его суд, кроме случаев выдачи судебного приказа в соответствии с пунктами 4, 5 части первой статьи 161 ГПК Украины.

    Днём вручения также считается ДАТА регистрации в системе "Электронный суд" и получение доступа к решению через нее.

    Так что с регистрациями нужно быть аккуратнее.

    Заявление об отмене судебного приказа не позднее следующего дня передается судье. Заявление должника об отмене судебного приказа, поданное после окончания строки, установленной частью первой статьи 170 ГПК Украины, возвращается, если суд по заявлению подавшего его лица не найдет оснований для восстановления строки для подачи этого заявления (статья 171 ГПК Украины).

    В случае отсутствия оснований для возвращения заявления об отмене судебного приказа, судья не позднее двух дней после его представления выносит определение об отмене судебного приказа, в котором разъясняет заявителю (взыскателю) его право обратиться в суд с теми же требованиями в порядке упрощенного искового производства. В определении об отмене судебного приказа суд по ходатайству должника решает вопрос о повороте исполнения судебного приказа в порядке, установленном статьей 444 ГПК Украины.

    Как минимум отмена судебного приказа задержит процесс взыскания с Вас долга на пол года - год.

    Само ничего не делается. Над этим вопросом нужно работать и решать вопрос. Иначе на Вас долг так и будет висеть.

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України