Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Чи має право на перетин кордону військовозобов'язаний, визнаний ВЛК тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров'я з подальшим повторним переоглядом? Якщо так, які довідки та документи для цього потрібні?
Постанова ВЛК звучить так: Відстрочка від мобілізації до(28.06.2025), (категорія осіб п.2 ч.1 ст.23) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вячеславе!
Так Ви маєте право на перетинання державного кордону.
Відповідно до пункту 2-6 " Правил перетинання державного кордону громадянами України" під час надзвичайного або воєнного стану виїхати за кордон можуть військовозобов’язані чоловіки 18-60 років, які відповідно до висновку ВЛК визнані:
Щоб отримати можливість виїзду за кордон:
В обох випадках у військово-обліковому документі (ВОД) таких осіб робиться відповідний запис, а новий статус повинен відображатися в єдиному реєстрі військовозобов'язаних "Оберіг".
Для безперешкодного перетину кордону непридатним та тимчасово непридатним чоловікам необхідно мати такі документи:
При цьому ВОД може бути представлений Вами в електронному вигляді (додаток "Резерв+") або в паперовому (приписне посвідчення, військовий квиток, тимчасове-посвідчення військовозобов'язаного). Разом з тим, інформація про відстрочку повинна бути зафіксована в системі "Оберіг" Міністерства оборони України.
Проте, військовозобов’язані, які визнані тимчасово непридатними, можуть перебувати за кордоном не довше, ніж кінцевий термін відстрочки.
Працівники ДПСУ на пунктах перетинання кордону мають право перевіряти документи через базу "Оберіг". Якщо статус у реєстрі не збігається з документами, виїзд може бути заборонений.
Також прикордонники інколи перевіряють документи дзвінком до ТЦК. Тож Вам краще перетинати кордон у робочий час. Адже, якщо документи буде неможливо перевірити та підтвердити (наприклад зависне електронна система "Оберіг"), Вам не дозволять перетин кордону.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Вячеславе!
Чи є у Вас паперовий ВОД або е-ВОД з Резерв+, де вказано, що Ви маєте оформлену відстрочку?
Ви маєте беззаперечне право на перетин кордону, але за певних умов:
1. Якщо тимчасова непридатність встановлена на термін від 6 до 12 місяців,
2. На руках є довідка ВЛК
3. Ви оформили відстрочку в ТЦК і дана інформація відображається в Реєстрі Оберіг
у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
1) закордонний паспорт;
2) паперовий військово-обліковий документ зі штрихкодом або е-ВОД з Резерв+ чи ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
3) ДОВІДКА із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560 АБО Е-ВОД з Резерв+ із вказаною відстрочкою.
4) Довідка ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців
Якщо Вам по надуманим причинам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Дане рішення про відмову у перетині кордону може Ви можете скасувати у начальника органу охорони державного кордону або оскаржити у судовому порядку.
Також Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
У "Резерві" відображається інформація, що надана відстрочка.
Довідки ВЛК наразі у паперовому вигляді не надають. Після чергового етапу реформи з 01.04.2025 на ВЛК кажуть, що все відображатиметься у "Резерві" і паперового підтвердження не потрібно.
А як класифікувати період, на який надана відстрочка? У постанові в "Резерві" вказано, що "на термін 6-12 місяців", але разом з тим же вказано, що це постанова ВЛК від 08.04.2025. Тобто фактично на 2 місяці та 20 днів.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо в Резерв+ відображається інформація про відстрочку та вказано, що постанова про тимчасову непридатність на термін 6-12 місяців, то цього повинно бути достатньо для перетину кордону.
Цілком можливо, що прикордонники і не нададуть значення терміну до якого встановлена відстрочка, адже в ТЦК могли просто допустити технічну помилку.
Прикордонникам Ви можете пояснити, що відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України Постанови ВЛК оформлюються документами відповідно до пункту 2.1 глави 2 розділу I цього Положення в електронній формі, які створюються засобами інформаційно-комунікаційної системи «Медична інформаційна система Збройних Сил України».
Водночас відповідно до пункту 3.8. Положення Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п’ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП. Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Тому, у Вас є два варіанти:
1. Залишити все як є і перетинати кордон лише з електронним е-ВОД та закордонним паспортом. Прикордонникам поясните, що паперова довідка ВЛК вже не видається.
2. Звернутися до ТЦК та вимагати надання паперової копії постанови ВЛК про тимчасову непридатність. На жаль, не відомо чи дійсно Вас визнали непридатним на 6-12 місяців, чи просто внесли таку інформацію до Реєстру Оберіг, а згідно реальної постанови ВЛК Ви лише тимчасово непридатний на 2 місяці і 20 днів.
Перевірити дану інформацію можете виключно шляхом подання запиту до ТЦК.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, так ви маєте право на перетин кордону.
Питання врегульовано правилами перетину кордону.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#n...
П.2.6 . У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил
Ваша підстава передбачено пунктом 2 частини 1 ст. 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії.
Для цього вам потрібно мати такі документи
Закордонний паспорт
Військовий квиток зі штрих кодом , або додаток резерв плюс.
Також бажано мати витяг з висновку але про тимчасову неп придатність.
Отримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Чи має право на перетин кордону військовозобов'язаний, визнаний ВЛК тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров'я з подальшим повторним переоглядом? Якщо так, які довідки та документи для цього потрібні?Постанова ВЛК звучить так: Відстрочка від мобілізації до(28.06.2025), (категорія осіб п.2 ч.1 ст.23) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Скоріше за все, що Ви маєте право на перетинання кордону, але треба розуміти, на скільки Вам була надана тимчасова непридатність. Якщо не на строк 6-12 місяців, можуть бути проблеми. Якщо орієнтуватися виключно на Закон, право виїзду мають ті, хто отримав непридатність строком 6-12 місяців.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 1995 р. № 57 Київ
Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України
2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ВЯЧЕСЛАВЕ! ТАК ВИ МАЄТЕ ПРАВО ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ на підставі пункту 2-6 Правил.
Так відповідно до пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (в редакції від 13.03.2025 р.)
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил.
{Абзац перший пункту 2-6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 285 від 13.03.2025}.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
ОТЖЕ, для перетину кордону Вам треба надати АБО довідку про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за формою згідно з додатком 6 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2979),
АБО мати інформацію у військово-обліковому документі про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (в тому числі в електронному вигляді, тобто Резерв+ на телефоні та/або роздрукований примірник еВОД з QR-кодом).
В будь-якому разі, Ви наразі маєте законне право перетину державного кордону як особа з відстрочкою і його обмежити ніхто на законних підставах не може.
Якщо відмовляють на одному пункті пропуску - це не заважає спробувати виїхати через інший, адже на полі відсутності чіткого правового регулювання - важливе значення має особистісний фактор особи, що здійснює пропуск.
Звісно, що теоретично можуть відмовити з будь-яких надуманих підстав, чи взагалі без підстав. Ситуація щодо кордону неоднозначна і кожним прикордонним законом тлумачиться по-своєму.. залежно від думки керівника такого прикордонного загону чи навіть наявності негласних вказівок з Києва не випускати навіть дітей 16-17 річних... Плюс фактор незаконного збагачення на усіх рівнях, тобто справляння / вимагання хабарів на кордоні ніхто теж не відміняв. Нажаль це факт, що підтверджується і судовою практикою. Одні прикордонники випускають людину з одним пакетом документів, він повертається потім до України, пробує виїхати з тими ж документами вже через інший пункт пропуску і його не випускають.
Тож у разі відмови, Вам необхідно отримати письмове Рішення про відмову у перетинанні державного кордону України, за формою, затвердженою Наказом МВС України від 05.06.2023 № 457. Це обов'язкова умова. Не видати таке рішення прикордонники не можуть, хоча судячи з практики деяких людей, можуть бути спроби ввести в оману, що таке рішення не видається. У разі відмови надати рішення можна оскаржувати такі дії посадової особи шляхом вимоги проінформувати безпосереднього керівника пункту пропуску. Так само можна фіксувати протиправні дії на диктофон телефона та / або на відео...
Крім цього, ефективним є дзвінок на гарячу лінію Адміністрації ДПС України - +38(044) 527-63-63 (міський номер для дзвінків з України та із за кордону) або на багатоканальний номер 1598 (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв"язку або мобільних оператрів зв"язку на території України). Телефони є цілодобовими.
Також можна звернутися через Телеграм бот служби "Довіра" ДПСУ. https://t.me/DPSUkr
Ви маєте знати, що Рішення про відмову складається у 2-х екземплярах, а тому варіант, коли вам просто дають сфотографувати оригінал недопустимий. У вас має бути 1 примірник в оригіналі!!!
Обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у Рішенні про відмову. Зокрема Ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла. У формулювання підстав відмови бажано не лізти, тому що чим кривіше воно сформульовано прикордонниками, тим краще для Вас і Вашого юриста.
Часто виникає запитання громадян чи потрібно підписувати Рішення про відому у виїзді за кордон. Це не обов’язково, але якщо Ви отримуєте свій примірник, то підписати треба і в цьому немає нічого страшного. Єдине, що з моменту отримання Рішення почнеться відлік строків на оскарження цього рішення і скаргу можна буде подати протягом 30 днів. З іншого боку, навіть якщо Рішення ви не отримуєте і відповідно не розписуєтесь на місці, то в подальшому, коли Ви отримаєте рішення і захочете подати скаргу, можуть виникнути проблеми із строками.
Адміністрація ДПСУ скоріше за все займе позицію відносно пропуску вами строку на оскарження. З цим звісно можна боротись, але це додаткова проблема яка потребуватиме багато часу на її вирішення.
Після отримання Рішення, потрібно невідкладно писати і подавати Скаргу на Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Скарга подається на ім"я Начальника органу охорони державного кордону. Моя думка така, що скаргу краще писати і подавати за підтримки юриста, тому що тут важливо дуже добре обґрунтувати позицію громадянина, який має намір виїхати за кордон і переконати ДПСУ, що така позиція правильна.
Хоча, як правило, звісно нікого Ви не переконаєте, бо у них на усе одна позиція - "Вони Боги, вони праві, а всі інші - дурні і гуляти вийшли".
У випадку незадоволення Скарги начальником, потрібно оскаржувати таке рішення в судовому порядку.
Завжди раджу йти паралельно і не чекати відповіді з Державної прикорднної служби, а йти до суду. Якщо скаргу задовільнять, це може бути підставою для суду визнати факт примирення сторін. З іншого боку, Ви точно не пропустите строк оскарження, адже дуже часто в адміністративних судах скорочують строк позовної давності після досудового оскарження - з 6 до 1 місяця і потім залишають позовні заяви без розгляду - за пропущеним строком звернення.
Звісно мною описані крайні випадки, які все ж інколи трапляються. Тож краще бути обізнаним та попередньо готовим, ніж коли протиправна поведінка військовослужбовця АДПСУ застане зненацька.
Щасти Вам у реалізації задуманого!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)