Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я знаходжусь за кордоном (Польща).
У мене є троє дітей в одному шлюбі:
- двоє мають українські свідоцтва поо народження
- третя дитина має польське свідоцтво про народження (і є переклад присяжного перекладача на українську).
Як мені оформити відстрочку? Читав що потрібно зробити посвідчення багатодітного батька, цього достатньо?
Як я можу оформити таке посвідчення без повернення до України?
Чи буде така відстрочка поновлюватись автоматично?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Іване!
Ви не зможете оформити відстрочку через Резерв+, оскільки польське свідоцтво про народження третьої дитини не внесене у реєстр актів цивільного стану громадян. Тобто, для українських реєстрів Вашої дитини, на жаль, "не існує". Тож, відстрочку Вам прийдеться оформлювати через ТЦК.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності), та один з таких документів:
Ви не зможете оформити посвідчення багатодітної родини, знаходячись за кордоном. Крім того, дане посвідчення Вам не потрібне, оскільки Ви, як батько, зобов'язані утримувати своїх дітей відповідно до законодавства. Тобто, для оформлення відстрочки достатньо свідоцтва про шлюб та свідоцтва про народження дітей. Посвідчення ж багатодітної сім'ї не підтверджує утримання, а підтверджує факт виховання дітей.
Сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
Заява для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї подається одним із батьків структурному підрозділу/виконавчому органу, що видає посвідчення, або центру надання адміністративних послуг.
У разі особистого відвідування структурного підрозділу/виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг для посвідчення особи пред’являється паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство або спеціальний статус. При цьому посадова особа структурного підрозділу/виконавчого органу або адміністратор центру надання адміністративних послуг заповнює електронну форму заяви на підставі усної заяви та роздруковує її паперовий примірник, який повинен бути прочитаний і підписаний заявником.
У заяві зазначаються відомості про осіб, яким видаватимуться посвідчення:
- прізвища, імена та по батькові батьків, місце і дата народження, серія та номер паспорта громадянина України, а також унікальні номери запису особи (за наявності) в Єдиному державному демографічному реєстрі, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України);
- прізвища, імена, по батькові, місце і дата народження дітей, їх унікальні номери запису особи в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).
Відомостей щодо навчання осіб віком від 18 до 23 років за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти; відомості про народження дітей та шлюб батьків; відомостей про факт виховання дитини одним із батьків передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами.
Відомості, необхідні для оформлення посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї, можуть також перевірятись у порядку електронної інформаційної взаємодії з державними електронними інформаційними ресурсами за допомогою засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.
Якщо особа бажає підтвердити окремі відомості, зазначені у заяві, без використання певної інформаційної системи або не надає згоди на обробку її персональних даних, потрібні такі додаткові документи, що підтверджують зазначені відомості:
У разі відсутності необхідної інформації у реєстрах та базах даних заявнику протягом двох робочих днів надсилається повідомлення (у тому числі в електронній формі - за його бажанням) з переліком документів, які необхідно подати у паперовій формі структурному підрозділу/виконавчому органу або центру надання адміністративних послуг для підтвердження відомостей, необхідних для оформлення посвідчень, та зазначенням причини неотримання такої інформації на запит.
Заявник протягом 10 календарних днів повинен подати документи структурному підрозділу/виконавчому органу або центру надання адміністративних послуг для підтвердження відомостей, необхідних для оформлення посвідчень.
Так, відповідно до законодавства відстрочка повинна продовжуватись автоматично ТЦК без подання підтверджуючих документів кожні три місяці, проте, на практиці поки що це не працює, на жаль.
Ви перебуваєте на обліку в ТЦК? Маєте військово-обліковий документ? Маєте можливість відправити нотаріально завірені копії документів разом із заявою про надання відстрочки поштою до ТЦК?
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
"58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов’язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надана (оформлена) відповідно до пунктів 57-58-1 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки без повторного надання військовозобов’язаним документів, що підтверджують право на відстрочку, за наявності у нього законних підстав на відстрочку (відповідно до раніше поданих військовозобов’язаним документів для оформлення відстрочки) на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки".
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Іване!
Чи перебуваєте Ви на військовому обліку? Всі діти від одного шлюбу?
Оформлювати посвідчення багатодітного батька не потрібно!!!
Проте, щоб оформити відстрочку перш за все Ви повинні перебувати на військовому обліку.
Спочатку Вам потрібно перевірити, які відомості про Вас є в Реєстрі Оберіг. Для цього потрібно зареєструватись в Резерв+ або оформити е-ВОД через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Якщо в Резерв+ Ви перебуваєте на обліку, то відстрочку Ви можете спробувати оформити дистанційно, відправивши документи про відстрочку поштою. Якби всі діти були народжені в Україні та в ДІЇ висвічувалось про те, що Ви маєте трьох дітей, то Ви змогли б оформити відстрочку онлайн через Резерв+.
Якщо ж Ви не перебуваєте на військовому обліку, то оформити відстрочку Ви зможете лише після того як Вас візьмуть на військовий облік, Ви пройдете ВЛК та Вам оформлять паперовий ВОД. Всі ці процеси відбуваються за особистої присутності в ТЦК. Загалом процедура оформлення відстрочки може тривати 2-3 тижні.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Згідно додатку 5 КМУ 560 Документами, що підтверджують право на відстрочку за пунктом 3 є свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності) та один з таких документів:
Якщо коротко, то для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:
1. Заява про відстрочку (Додаток 4)
2. Свідоцтво про шлюб
3. Свідоцтва про народження дітей (польське свідоцтво про народження повинно бути нотаріально перекладене на українську мову)
4. Копія паспорту та ІПН
5. Військово-обліковий документ (може е-ВОД з Резерв+ або ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...)
Спочатку потрібно відправити заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного до ТЦК де будете оформляти відстрочку.
Проте, існують такі варіанти розвитку подій:
1. Вам нададуть відстрочку.
2. Вам відмовлять у відстрочці
3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.
В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.
Загалом, комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Сам процес оформлення відстрочки може тривати декілька тижнів.
Так, вона повинна продовжуватись автоматично. Якщо по якимось причинам цього не відбудеться - Вам потрібно буде повторно надіслати документи, які підтверджують Ваше право на відстрочку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую за відповідь, алгоритм наступних дій зрозумілий.
На обліку я стою, з початку квітня 2025 є порушення військового обліку. Маю витяг за грудень 2024 без порушення.
Копії документів відправити рекомендованим листом зможу (довірена особа в Україні зможе завірити копії і відправити).Чи може довірена особа їх просто занести в ТЦК? (65+ років, тому за мобілізацію тої особи не переживаю).
В Україну повертатись не збираюсь, останню нерухомість надіюсь до кінця літа продати.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗавжди радий Вам допомогти. Нижче відповідаю на Ваше питання.
На жаль, довірена особа не може подати документи замість Вас. Лише Ви можете подати документи про відстрочку, це можна зробити 2 шляхами:
1. Особисто прибувши до ТЦК, адже згідно пункту 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) ОСОБИСТО подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.
2. Відправивши документи поштою, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо Ви не плануєте повертатись до України навіщо хочете оформити відстрочку? Думаєте Вам вже не будуть слати повістки?
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Я знаходжусь за кордоном (Польща).У мене є троє дітей в одному шлюбі:- двоє мають українські свідоцтва поо народження- третя дитина має польське свідоцтво про народження (і є переклад присяжного перекладача на українську) Як мені оформити відстрочку? Читав що потрібно зробити посвідчення багатодітного батька, цього достатньо? Як я можу оформити таке посвідчення без повернення до України? Чи буде така відстрочка поновлюватись автоматично?
На жаль, Ваша ситуація не така проста, як здається на перший погляд.
По-перше, як я розумію, Ви збираєтеся приїздити до України, вірно? Який статус наразі Ви маєте в Резерв+? Порушення правил військового обліку відсутнє?
По-друге, Ви маєте свідоцтво про народження третьої дитини за іншим зразком, ніж видається українськими компетентними органами. Це може бути проблемою, адже складно передбачити, як відреагує ТЦК та СП. Чесно кажучи, у практиці у мене ще не було подібних випадків.
У будь-якому випадку, варто пробувати. Загалом пакет документів є повним, єдине, що порадив би зробити - оформити письмове пояснення (часто його робимо), у якому викласти нормативно-правову документацію щодо дійсності документу іноземною держави, апостильованого.
До якого ТЦК збираєтеся відправляти документи? Якщо Ви з Києва, як мені відомо, не всі центри комплектування цього міста приймають документи через АТ "Укрпошта".
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, для оформлення посвідчення багатодітної сім'ї вам треба Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) або електронною поштою.
Більш детально за посиланням.
https://guide.diia.gov.ua/view/ustanovlennia-statu...
Але це є не обов'язковою умовою для отримання відстрочки. Для її оформлення, достатньо мати три свідоцтва про народження, та свідоцтво про шлюб.
Навіщо вам оформлювати відстрочку, якщо ви знаходитесь за кордоном? Відстрочка передбачено законом. А саме ст.23 ЗУ про мобілізацйну підготовку та мобілізацію.
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Де чітко зазначено.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
І йде перелік підстав. Тому відстрочка передбачено законом, а писати заяву це пряма бюрократія та маніпуляція свідомістю людини.
Стаття 19 Конституції України Стаття 19.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами Україи.Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Тому у вашому випадку, оформлення відстрочки це шалені пригоди, де можливо скоріше за все вам прийдеться їхати до України.
оформити відстрочку із за кордону вам буде дуже складно. З досвіду скажу, коли заява на відстрочку надсилається поштою, приходить відповідь, що треба з'явитись самостійно для оформлення відстрочки.
Для оформлення відстрочки, треба подати заяву на ім'я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобілізації, додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів.
Свідоцтво про народження трьох дітей та свідоцтво про шлюб.
Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилася у вас як доказ її подачі.
Питання врегульовано постановою 560
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці
свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності), та один з таких документів:свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше);рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні;свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) та документи, які свідчать про відсутність у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання (свідоцтво про смерть; витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим; вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі; висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я чи витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати та сестри самі потребують постійного догляду; рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька);інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов’язаного за категорією стягнення (характером зобов’язання) “стягнення аліментів” з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання заяви про надання відстрочку.