Задайте питання юристу

917 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 20 травня 2025, питання №137173 500₴

У меня такая ситуация найди всё что сможешь и мне нужен максимально точный ответ мне 20 лет я учусь в педагогическом университете в Полтаве учусь на бюджете получаю стипендию поступил на бюджет с пильгами ребёнка сироты по программе 18-23 я заключил годовой контракт по возрастной программе 18-24 в 10 горно штурмовой бригаде что мне делать с моей учёбой?

У меня такая ситуация найди всё что сможешь и мне нужен максимально точный ответ мне 20 лет я учусь в педагогическом университете в Полтаве учусь на бюджете получаю стипендию поступил на бюджет с пильгами ребёнка сироты по программе 18-23 я заключил годовой контракт по возрастной программе 18-24 в 10 горно штурмовой бригаде что мне делать с моей учёбой? Мне в университете говорят брать на год академический отпуск но в таком случае я потеряю пильговую стипендию могу ли я не брать академический отпуск? И если я не возьму академический отпуск что мне будет? Меня отчислят? Или меня не смогут отчислить? Или можно получать образование и паралельно проходить контрактную службу? Я читал что вышел закон позволяющий совмещать контрактную службу и учёбу либо может можно на дистанционную учёбу перевестись без академического отпуска? И в каком случае я потеряю стипендию а в каком нет? Интересует что я вообще могу сделать или только академический отпуск?

Відповіді юристів (2)

    Корнійчук Євген Іванович
    25%

    Доброго дня, ви втратите стипендію під тільки під час академічної відпустки. Після поновлення навчання, виплата буде поновлена. Можете перевестись, на заочне навчання, але у такому випадку ви взагалі втратите право на стипендію.

    У зв’язку з надходженням до Міністерства освіти і науки України звернень стосовно надання академічної відпустки повідомляємо таке.

    Пунктом 20 частини першої статті 62 Закону України “Про вищу освіту” передбачено право особи, яка навчається у закладі вищої освіти, на академічну відпустку або перерву в навчанні із збереженням окремих прав здобувача вищої освіти, а також на поновлення навчання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

    Відповідно до частини другої статті 46 зазначеного Закону здобувач вищої освіти має право на перерву у навчанні у зв’язку з обставинами, які унеможливлюють виконання освітньої (наукової) програми (за станом здоров’я, призовом на строкову військову службу у разі втрати права на відстрочку від неї, сімейними обставинами тощо). Таким особам надається академічна відпустка в установленому порядку. Навчання чи стажування в освітніх і наукових установах (у тому числі іноземних держав) може бути підставою для перерви у навчанні, якщо інше не передбачено міжнародними актами чи договорами між закладами вищої освіти.

    Частиною п’ятою статті 46 Закону України “Про вищу освіту” встановлено, що порядок відрахування (переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, а також порядок надання їм академічної відпустки визначаються положенням, затвердженим центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Проєкт акта, який унормовує порядок надання академічної відпустки, розроблено Міністерством освіти і науки України та знаходиться на стадії погодження.

    Листом МОН від 23 квітня 2018 року № 1/9-257 закладам вищої освіти було рекомендовано до набуття чинності новим актом тимчасово керуватися нормами Положення про академічні відпустки та повторне навчання у вищих закладах освіти, затвердженого спільним наказом МОН і МОЗ від 06 червня 1996 року № 191/153, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24 червня 1996 року за № 325/1350, в частині, що не суперечить Законам України “Про вищу освіту” та “Про освіту”.

    Таким чином, до набуття чинності новим актом, здобувачі освіти, які мають будь-які обставини, що унеможливлюють виконання освітньої (наукової) програми мають право на перерву у навчанні (академічну відпустку).

    До таких обставин відноситься, зокрема, навчання за очною формою на програмах неформальної освіти.

    Звертаємо увагу, що у випадку надання академічної відпустки (перерви у навчанні) студентам, які здобувають освіту за рахунок видатків державного бюджету (державне замовлення) або місцевого бюджету (регіональне замовлення), вони поновлюються на навчання за рахунок коштів фізичних або юридичних осіб з можливістю подальшого переведення на бюджетні місця в разі їх наявності відповідно до законодавства. На місця державного (регіонального) замовлення гарантовано поновлюються учасники бойових дій та особи, які продовжують навчання після відпуски у зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною

    Айвазян Юрій Климентійович
    75%

    Доброго дня, Родомире!

    Мне в университете говорят брать на год академический отпуск но в таком случае я потеряю пильговую стипендию могу ли я не брать академический отпуск?

    Так, Вам все вірно радять, оскільки при укладанні контракту Ви маєте право взяти академвітпустку.

    Відповідно до Наказу МОН №134 "Про затвердження Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки":

    V. Переривання навчання здобувачів вищої освіти

    1. Переривання навчання здобувачів вищої освіти здійснюється шляхом надання їм академічної відпустки. Такі особи не відраховуються з числа здобувачів вищої освіти.

    Дія договору про навчання між вступником та закладом вищої освіти, а також між закладом вищої освіти та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу для себе або для іншої особи, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати, укладені відповідно до частини шістнадцятої статті 44 Закону України «Про вищу освіту», зупиняється на строк надання академічної відпустки.

    2. Академічна відпустка може бути надана відповідно до цього Положення з таких причин:

    за медичними показаннями, що унеможливлюють поєднання відновлювального лікування з навчанням (у випадку зниження працездатності внаслідок порушень функцій організму, які зумовлені гострими захворюваннями, що потребує тривалого відновлювального лікування); загострення хронічних захворювань або часті захворювання (понад один місяць впродовж півріччя); анатомічні дефекти, що не дають змоги провести відновлювальне лікування під час навчання;

    у зв’язку з участю в програмі академічної мобільності - якщо навчання чи стажування в освітній або науковій установі (у тому числі іноземної держави) унеможливлює виконання учасником академічної мобільності індивідуального навчального плану за основним місцем навчання;

    у зв’язку з призовом на військову службу (призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, призову на строкову військову службу, вступу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, вступу на військову службу за контрактом відповідно до законодавства);

    у зв’язку з довгостроковим службовим відрядженням здобувача, який поєднує навчання з роботою;

    у зв’язку із сімейними обставинами - перерва у навчанні, процедуру надання якої визначає заклад вищої освіти, та яка надається здобувачу вищої освіти на підставі його вмотивованої заяви на строк не більше одного року за весь період навчання за відповідним рівнем вищої освіти;

    у зв’язку з вагітністю та пологами; доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

    якщо дитина здобувача вищої освіти згідно з медичним висновком потребує домашнього догляду до досягнення дитиною шестирічного, шістнадцятирічного, вісімнадцятирічного віку у випадках, встановлених пунктом 3 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки».

    5. Після завершення строку переривання навчання, наданого здобувачу вищої освіти у визначеному цим Положенням порядку, особа може бути поновлена на навчання шляхом допуску до освітнього процесу.

    6. Допуск до освітнього процесу здобувачів вищої освіти, у яких завершився строк переривання навчання, здійснюється наказом керівника закладу вищої освіти на підставі заяви здобувача вищої освіти, що подана у письмовій або електронній формі не пізніше, ніж за п’ять днів до завершення строку академічної відпустки.

    И если я не возьму академический отпуск что мне будет? Меня отчислят? Или меня не смогут отчислить?

    Якщо Ви не візьмите академічну відпустку, то не зможете виконати індівідуальний навчальний план. Як Ви плануєте навчатись та приймати участь у бойових діях?

    Згідно вищезгаданого Положення:

    1. Підстави для відрахування здобувачів визначені частиною першою статті 46 Закону України «Про вищу освіту» та частиною шостою статті 42 Закону України «Про освіту».

    2. Перелік обставин, що вважаються невиконанням індивідуального навчального плану, визначається положенням про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти із дотриманням сукупності таких вимог:

    • факт невиконання індивідуального навчального плану встановлюється за результатами підсумкового контролю або атестації здобувачів;
    • відрахування у зв’язку із невиконанням індивідуального навчального плану у частині отримання за результатами підсумкового контролю незадовільної оцінки можливе лише за умов, якщо відповідно до положення про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти здобувачу вищої освіти була надана можливість:
    • покращення результатів підсумкового контролю з відповідного освітнього компонента незалежно від кількості отриманих незадовільних оцінок, але здобувач вищої освіти у встановлений строк не скористався такою можливістю або за результатами повторного проходження підсумкового контролю отримав незадовільну оцінку;
    • оскарження (апеляції) у встановленому закладом вищої освіти порядку рішення, дії або бездіяльності педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, посадових осіб закладу вищої освіти щодо організації і проведення підсумкового контролю, але здобувач вищої освіти у встановлений закладом вищої освіти строк не скористався такою можливістю або його скаргу було обґрунтовано відхилено;
    • здобувач вищої освіти не може бути відрахований за невиконання індивідуального навчального плану до закінчення строку підсумкового контролю поточного навчального періоду або до строку початку атестації здобувачів, якщо таке невиконання є наслідком обставин непереборної сили, що встановлено комісією закладу вищої освіти, створеною за участю представників органів студентського самоврядування та відповідно до положення про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти.

    Стаття 46 Закону України "Про вищу освіту". Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів вищої освіти

    1. Підставами для відрахування здобувача вищої освіти є:

    1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;

    2) власне бажання;

    3) переведення до іншого закладу освіти;

    4) невиконання індивідуального навчального плану;

    5) порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;

    6) інші випадки, передбачені законом.

    Особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС. Зразок академічної довідки затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки".

    Я читал что вышел закон позволяющий совмещать контрактную службу и учёбу либо может можно на дистанционную учёбу перевестись без академического отпуска?

    Так, відповідні зміни були запропановані МОУ, але й досі не внесені до пункту 173 Указу Президента України "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України".

    Згідно із роз'ясненнями МОУ https://mod.gov.ua/news/vijskovi-18-24-rokiv-zmozh...:

    "Молоді військовослужбовці отримають можливість навчатися у закладах вищої освіти паралельно зі службою в Збройних силах України. Міністерство оборони запропонувало відповідні зміни до Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ.

    Доповнення до пункту 173 Положення розширює коло військових, яким дозволено поєднувати службу та навчання. До переліку додано військовослужбовців віком від 18 до 25 років, які проходять військову службу за контрактом або за призовом під час мобілізації, на особливий період.

    Дозвіл на навчання без відриву від військової служби у вищих навчальних закладах надається командиром з’єднання або вищим командуванням на підставі рапорту військовослужбовців та оформлюється наказом по військовій частині. Навчання не повинно перешкоджати виконанню військовослужбовцем службових обов’язків за займаною посадою.

    «З початку повномасштабного вторгнення російської федерації молоді люди стали на захист держави, не встигнувши вступити до закладів вищої освіти, або змушені були перервати навчання. Це нововведення дозволить їм здобувати освіту в різних сферах, опанувати професію та краще адаптуватися до цивільного життя після звільнення з військової служби», – зазначив директор Департаменту військової освіти і науки Міноборони Володимир Мірненко.

    Раніше таке право мали лише військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу, які продовжували службу за новим контрактом, та офіцери, які здобули вищу освіту за держзамовленням та прослужили термін, рівний тривалості навчання.

    Найближчим часом проєкт указу Про внесення зміни до пункту 173 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України буде подано на підпис Президенту України".

    Отже, станом на сьогодні можливість суміщати навчання та військову службу передбачена для категорії військовослужбовців, які продовжили строк військової служби за новим контрактом:

    "173. Військовослужбовці рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та продовжили строк військової служби за новим контрактом, та особи офіцерського складу (крім військовослужбовців військової служби за призовом осіб офіцерського складу), які здобули вищу освіту за державним замовленням та прослужили час, що дорівнює часу навчання для здобуття попередньої вищої освіти, для поглиблення професійних знань і здобуття вищої освіти можуть навчатися без відриву від військової служби у закладах вищої освіти з дозволу командира - від командира з'єднання і вище, який надається на підставі рапорту військовослужбовців та оголошується наказом командира (начальника) військової частини, в якій військовослужбовець проходить військову службу. Навчання не повинно перешкоджати виконанню військовослужбовцем службових обов'язків за займаною посадою".

    И в каком случае я потеряю стипендию а в каком нет?

    Якщо Вас відрахують із закладу освіти, то Ви втратите право на соціальну стипендію.

    Якщо Ви візьмите академичну відпустку, то втратите право на стипендію тільки на час останньої, тобто, до поновленні на навчанні.

    Интересует что я вообще могу сделать или только академический отпуск?

    На жаль, станом на зараз Ви не зможете проходити службу та одночасно навчатись.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України