Задайте питання юристу

921 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 22 травня 2025, питання №137330 350₴

Чи може настати кримінальна відповідальність за неявку по повістці на ВЛК, якщо так то в якому випадку ? І

Чи можуть притягнути за кримінальною статею за неявку по повістці на ВЛК?
І як можна отримати броню якщо більш за все перебуваєш в розшуку, чи є шанс отримати ще раз бронь (бо вперше була бронь але втратив за станом здоров'я), і коли зняли бронь приїжджали за місцем прописки і казали рідним що подали в розшук (до цього приходили повістки в поштову скриньку не по укр пошті + резерв спеціально не заходжу аби не світитися по базі). Чи були випадки у вашій практиці отримання клієнтами другої броні?

Відповіді юристів (10)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Максиме!

    Чи можуть притягнути за кримінальною статею за неявку по повістці на ВЛК?

    За статтею 336 ККУ можуть притягнути до кримільної відповідальності у разі ухилення від мобілізації, тобто неявки по мобілізаційному розпорядженню.

    За неявку по повістці на проходження ВЛК можуть притягнути тільки до адміністративної відповідальності за частиною третьою статтею 210-1 КУпАП.

    І як можна отримати броню якщо більш за все перебуваєш в розшуку, чи є шанс отримати ще раз бронь (бо вперше була бронь але втратив за станом здоров'я), і коли зняли бронь приїжджали за місцем прописки і казали рідним що подали в розшук (до цього приходили повістки в поштову скриньку не по укр пошті + резерв спеціально не заходжу аби не світитися по базі). Чи були випадки у вашій практиці отримання клієнтами другої броні?

    Що саме Ви маєте на увазі під "вперше була бронь але втратив за станом здоров'я"?

    Якщо мова йде про бронювання на підприємстві, то Ви не зможете отримати бронь допоки перебуваєте в розшуку.

    Відповідно до Постанови КМУ №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час»

    29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:

    • перебуває на військовому обліку;
    • перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
    • уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
    • не перебуває у розшуку.
    Чи були випадки у вашій практиці отримання клієнтами другої броні?

    Якщо Ви працюєте на підприємстві чи в організації, яка бронює своїх працвників, то не бачу проблеми в тому. Єдине, що тому заважає - це розшук ТЦК.

    Як також Ви повинні надати інформацію щодо втрати попереднього бронювання у зв'язку із здоров'ям. Ви звільнились?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Максим Клієнт 5 годин тому

    Так, за згодою сторін

    Думаю піти ще раз на Бронювання, але переживаю що розшук завадить , як діяти в такому випадку?

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Розшук однозначно завадить. Вас не забронюють, допоки Ви перебуватимете в останньому.

      Алгоритму дій в такому випадку не існує. Піти до ТЦК та знаятись із розшуку Ви не можете, бо не маєте права на відстрочку і Вас просто мобілізують. Знятись же з розшуку дистанційно майже неможливо.

      Процесс притягнення Вас до адіміністративної відповідальності полягає в складанні протоколу та постанови. Саме з цією метою Вас і подали у розшук, аби доставити до ТЦК. Навіть за умови того, що Ви готові сплатити штраф, по-перше, необхідно отримати таку постанову в ТЦК, по-друге, сплата штрафу не гарантує зняття з розшуку.

      Є варант подачі до ТЦК заяви про визнання Вами правопорушення. В такому разі Ви зможете сплатити 8500 грн й при тому обіцяють, що розшук буде знято після сплати та звернення до поліції відкликано. Як буде працювати на практиці сказати складно. Станом на зараз подання такої заяви через Резерв+ не передбачено, тож, якщо вирішити йти таким шляхом, то можете спробувати направити її до ТЦК поштою.

      У разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, але не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне правопорушення, особа може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності. Зазначена заява подається особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

      Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник Служби мобілізації та територіальної оборони, регіонального органу Служби безпеки України, посадова особа уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України протягом трьох днів після отримання такої заяви зобов’язані перевірити викладені у ній фактичні дані про визнання особою правопорушення та надання нею згоди на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності і з дотриманням вимог статей 247, 280, 283 цього Кодексу винести постанову по справі, у тому числі без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

      У постанові про накладення адміністративного стягнення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник Служби мобілізації та територіальної оборони, регіонального органу Служби безпеки України, посадова особа уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України визначають розмір штрафу на рівні мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (частиною статті) цього Кодексу за вчинення такого правопорушення.

      У разі якщо особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, подала зазначену у цій статті заяву через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, копія постанови по справі може бути направлена їй засобами електронного зв’язку на адресу електронної пошти, зазначену в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, або в її електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Відповідальність за нез’явлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки

    ◆ За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію винна особа може бути пртягнута до адміністративної відповідальності відповідно до статті 2101 КУпАп.

    Штраф у розмірі від 17 тисяч гривень.

    Кримінальна відповідальність настає у разі неявки за бойовою повісткою (мобілізаційне розпорядження) її видають після проходження ВЛК.

    для бронювання недостатньо, щоб людина була працівником компанії.

    Так, у п. 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.23 №76, читаємо про те, що протягом 72 годин з моменту формування списку засобами порталу «Дія» переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:

    1. перебуває на військовому обліку;
    2. перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
    3. уточнив персональні дані;
    4. не перебуває у розшуку.

    Військовозобов’язаний, якого бажають забронювати, повинен уточнити свої дані та не перебувати в так званому розшуку. Водночас уточнення даних із порушенням строку не впливає на можливість бронювання.

    Варто спробувати, але скоріше за все вам надійде відмова. У разі зняття з розшуку ви отримаєте бронь 100 відсотків.

    Для зняття з розшуку треба сплатити штраф або оскаржити його у судовому порядку. Але при цьому треба явка до ТЦК де скоріше за все вас мобілізують.

    Тому це замкнуте коло. Треба шукати підстави для відстрочки передбачені ст. 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    • Максим Клієнт 4 години тому
      Дякую за відповідь
      • Корнійчук Євген Іванович

        І вам дякую, що скористались даною послугою.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи можуть притягнути за кримінальною статею за неявку по повістці на ВЛК?

    Ні, до кримінальної відповідальності Вас не притягнуть.

    За неявку по повістці на ВЛК на Вас чекає лише адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 17 тис. грн. , але у певних випадках його можна зменшити до 8500 грн)

    Крім того, Вас можуть внести в базу Нацполіції та оголосити в адміністративний розшук (про це буде вказано в Резерв+).

    До Вашого місця проживання можуть час від часу навідуватися правоохоронні органи, але вони не мають права проникати до нього.

    При зустрічі з групою оповіщення на вулиці - Вас можуть затримати працівники поліції та доставити до ТЦК.

    І як можна отримати броню якщо більш за все перебуваєш в розшуку, чи є шанс отримати ще раз бронь (бо вперше була бронь але втратив за станом здоров'я), і коли зняли бронь приїжджали за місцем прописки і казали рідним що подали в розшук (до цього приходили повістки в поштову скриньку не по укр пошті + резерв спеціально не заходжу аби не світитися по базі). Чи були випадки у вашій практиці отримання клієнтами другої броні?

    Завантажте собі е-ВОД через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... і подивіться чи перебуваєте Ви в розшуку чи ні?

    Якщо ні - то Вам потрібно відразу подаватися на бронювання. Підприємтсво Вас може забронювати протягом 3 днів через ДІЮ.

    Згідно пункту 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час

    Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:

    • перебуває на військовому обліку;
    • перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
    • уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
    • не перебуває у розшуку.

    Якщо Ви перебувате в розшуку або маєте статус про порушення правил військового обліку Вас не зможуть забронювати.

    Зняття розшуку та статусу про порушення є можливим після закриття справи про адміністративне правопорушення або сплати грошового штрафу за порушення правил військового обліку. Процедура накладення штрафу складається з етапів: подання в розшук, складання протоколу, розгляд справи, винесення постанови про грошовий штраф, сплата штрафу та зняття розшуку.

    Для зняття з розшуку керівник ТЦК повинен подати клопотання до Національної поліції. На жаль, навіть, після оплати штрафу деякі керівники ТЦК надають перевагу залишати статус «у розшуку» , щоб військовозобов‘язаний не міг нормально пересуватись та отримувати адміністративні послуги поки не прибуде до ТЦК.

    ПРОТЕ, відповідно до нового закону https://sud.ua/uk/news/publication/328359-preziden... відбулася суттєва зміна процедури накладення грошового штрафу та зняття розшуку ТЦК. Даний закон передбачає зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема випадки, коли протокол про адміністративні правопорушення може не складатись. Також передбачається, що розгляд адміністративної справи, накладення та сплата штрафу за порушення правил військового обліку можуть відбуватись дистанційно.

    Відповідно до нових змін, протокол про адміністративне правопорушення не складається , якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.

    Таку заяву можна буде подати особисто до ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або через мобільний застосунок Резерв+ (в разі технічної можливості). Заяву необхідно подати ДО моменту розгляду адміністративної справи. У заяві необхідно прописати згоду на розгляд адміністративної справи дистанційно без присутності та згоду на притягнення до адміністративної відповідальності.

    Наслідки подання заяви до районного ТЦК та СП

    Після отримання заяви, начальник районного ТЦК та СП протягом 3 днів виносить постанову про накладення грошового штрафу без присутності військовозобовʼязаного. В постанові визначається мінімальний розмір грошового штрафу (17 000 грн), який необхідно буде сплатити протягом наступних 30 днів.

    Постанова про накладення грошового штрафу може надійти на поштову адресу, мобільний застосунок Резерв+ або електронну пошту. У разі сплати штрафу протягом наступних 10 днів надається знижка у розмірі 50%.

    Після сплати грошового штрафу, квитанцію про оплату необхідно надати до районного ТЦК та СП. Сплата штрафу є підставою для зняття розшуку, а відповідно відмітки в Резерв+ про порушення правил військового обліку.

    ОТЖЕ, на даний час законодавством запровадилася можливість самостійної та дистанційної сплати грошово штрафу військовозобовʼязаними за порушення правил військового обліку. Даний механізм дозволяє сплатити штраф зі знижкою у мінімальному розмірі 8500 грн та зняти розшук.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Максим Клієнт 4 години тому
    1. Дякую вам за відповідь
    • Дерій Владислав Олегович

      Будь ласка! Успіхів Вам!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, МАКСИМЕ! Ні. За це передбачено лише адміністративну відповідальність за ст. 210, 210-1 КУпАП в залежності від підстав неявки. Штраф за неявку на ВЛК без поважних причин може бути накладено штраф від 17 000 до 25 500 гривень.

    Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації (ст. 336 Кримінального кодексу України), тобто за переховування та неявку до ТЦК після отримання бойової повістки, або принаймні втеча після ознайомлення з результатами ВЛК. І то це буде притягнуто за вуха.

    На сайті Міноборони України написана наступна відповідь: “Якщо військовозобов’язаний сам бажає пройти огляд на придатність і не з’явився, сповіщення в Резерв+ залишається актуальним протягом 30 днів. Після цього запит треба подати повторно — і в застосунок надійде сповіщення з тією ж або оновленою інформацією”.

    Обовʼязок щодо проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням відповідного ТЦК, закріплений у ч.1 ст. 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Відповідно до абзацу 5 пункту 74-3 Порядку, затвердженого постановою КМУ № 560, “у сформованому направленні на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду зазначаються інформація згідно з вимогами законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду”.

    {Порядок доповнено пунктом 74-3 згідно з Постановою КМ № 91 від 28.01.2025}

    Таким чином, у разі неявки на проходження ВЛК відповідно до сформованого направлення, громадянин може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (штраф від 17 000 до 25 500 гривень).

    Практики судів щодо притягнення до відповідальності за помилкове формування заявки поки що немає.

    Ситуація неоднозначна. Та й не всі будуть оскаржувати злочинні постанови ТЦК.

    Розʼяснення Міноборони щодо електронних направлень в Резерв +: https://mod.gov.ua/news/minoboroni-roz-yasnyuye-ya...

    Направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване відповідно до пунктів 74-1 та 74-3 цього Порядку, повинно містити таку інформацію: реєстраційний номер та дату направлення, прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), дату народження особи, яка направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, мету та дату початку медичного огляду військово-лікарською комісією, назву установи (закладу охорони здоров’я) та її поштову адресу. За бажанням військовозобов’язаних та резервістів такі направлення надсилаються в електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    {Абзац другий пункту 74 в редакції Постанови КМ № 519 від 06.05.2025}

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України