Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 19 червня 2025, питання №138467 350₴

Військова кафедра та диплом бакалавра

Я закінчила військову кафедру на 3 курсі, для присвоєння офіцерського звання потрібен диплом бакалавра,до його отримання ще рік. Чи вважатимусь я цей рік цивільною людиною і чи маю право я не заносити даний диплом на кафедру,щоб не отримати звання?

Відповіді юристів (5)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви в будь-якому випадку вважаєтесь цивільною людиною, а не військовослужбовцем, тому не хвилюйтесь.

    Проте, інша справа чи є Ви військовозобов'язаною, тобто чи перебуваєте Ви у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави?

    Адже якщо Ви пройшли навчальні збори та склали присягу, то цілком можливо, що Вас зарахують в запас.

    Провірте інформацію про себе в Резерв+ або е-ВОД з Дії https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Якщо е-ВОД не формується, то скоріш за все про Вас немає ніякої інформації в ТЦК.

    Якщо не подасте диплом, то Вам можуть не присвоїти звання молодший лейтенант запасу. Проте, Ваш ректор все рівно подасть територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки відповідні відомості про Вас.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександра!

    Я закінчила військову кафедру на 3 курсі, для присвоєння офіцерського звання потрібен диплом бакалавра,до його отримання ще рік. Чи вважатимусь я цей рік цивільною людиною.

    Так, звичайно, Ви вважаєтесь цивільною особою. Щодо того чи є Ви військовозобов'язаною, то це питання. Чи не маєте Ви інформації про зарахування Вас у запас після закінчення військової кафедри?

    Відповідно до Закону України "Про військовоий обов'язок та військову службу":

    9. Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    • допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
    • призовники - особи, які взяті на військовий облік;
    • військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
    • військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
    • резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

    До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

    Призовникам, військовозобов’язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України.

    11. Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників. Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки за їх бажанням беруться на військовий облік військовозобов’язаних у порядку та строк, визначені частиною одинадцятою статті 26 цього Закону.

    Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

    Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці другому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

    12. Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

    Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

    і чи маю право я не заносити даний диплом на кафедру,щоб не отримати звання?

    В принципі так, Ви маєте таке право, проте інформація щодр здобуття Вами освіти рівня бакалавр буде все одно передана до ТЦК.

    Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4)".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ДО ПРИЗОВУ ВИ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИЙ, ТОБТО ЦИВІЛЬНА ЛЮДИНА.

    Офіцерські звання отримується за низки умов :

    • освітній ступінь не нижче бакалавра;
    • проходження повного курсу військової підготовки (за програмою підготовки офіцерів запасу);
    • складання відповідних іспитів;
    • атестування до офіцерського складу.

    Жінки, що закінчили військову кафедру, отримують статус офіцера запасу (після бакалавра) та підлягають військовому обліку, що робить їх військовозобов'язаними. Це означає, що вони можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану або мобілізації, але лише за їхньої згоди.

    ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЗАКІНЧЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ КАФЕДРИ БУДЕ АВТОМАТИЧНО ЗАНЕСЕНА ДО РЕЄСТРУ "ОБЕРІГ"

    Постанова КМУ №1487

    "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4).

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, ОЛЕКСАНДРА! Звісно можете не заносити диплом на кафедру та не отримувати військове звання офіцера, однак на жаль, якщо Ви вже прийняті на військовий облік - ТЦК може дізнатися про Ваше здобуття освіти і без Вашої інформації, оскільки зараз через систему Трембіта налагоджено обмін даними про освіту громадян з ЄДЕБО. Якщо у Вас невійськова спеціальність, то ТЦК в теорії може отримати цю інформацію без Вашої ініціативи. Водночас обов"язкової мобілізації жінок наразі немає. Автоматизація процесів в ТЦК також залишає бажати кращого, тому ймовірність проявлення до Вас інтересу - мінімальна на даний момент. Хоча дійсно ходять чутки про зміни підходів до мобілізації з осені - як то призов жінок та зниження віку мобілізації до 23, 21 або й навіть 18 років.

    Відстежуйте свій актуальний статус в Резерв+, якщо дані про Вас там є. Якщо немає - то й слава Богу.

    В будь-якому разі особа, яка закінчила військову кафедру - має бути зарахована як військовозобов"язаний в запас та саме в цьому статусі перебувати на обліку в ТЦК та СП за місцем проживання.

    Якби Ви були чоловічої статі, то була б проблема з мобілізацією на яку краще йти офіцером, ніж рядовим штурмовиком. А так - проблем у Вас набагато менше, в тому числі внаслідок можливості вільно пересуватися по вулицям, так як жінок патрулі оповіщення поки що не перевіряють і не бусифікують.

    Відповідно до ч. 11, 12 ст. 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу"

    11. Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників. Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки за їх бажанням беруться на військовий облік військовозобов’язаних у порядку та строк, визначені частиною одинадцятою статті 26 цього Закону.

    Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

    Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці другому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

    {Частина одинадцята статті 1 в редакції Закону № 4197-IX від 09.01.2025}

    12. Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

    Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Від Вас мало що залежить.

    Згідно наказу МОУ 09.09.2024 № 613:

    Для ведення обліку громадян, які навчаються за програмою підготовки офіцерів запасу, у ВВНЗ або ВНП ЗВО (за місцем їх навчання за програмою підготовки офіцерів запасу) і в районних ТЦК та СП (за місцем їх перебування на військовому обліку) ведуться окремі картотеки облікових карток.

    ВВНЗ або ВНП ЗВО формують окрему картотеку облікових карток у місячний строк з дня зарахування на навчання громадян за програмою підготовки офіцерів запасу.

    У ВВНЗ або ВНП ЗВО картотеки облікових карток ведуться за роками вступу (поновлення) громадян на навчання; у роках вступу на навчання - за місцем їх перебування на військовому обліку, а в них - в алфавітному порядку.

    У районних ТЦК та СП картотеки облікових карток ведуться за роками вступу (поновлення) на навчання; у роках вступу на навчання - за ВВНЗ або ВНП ЗВО, у ВВНЗ або ВНП ЗВО - в алфавітному порядку. Копії облікових карток долучаються до особових справ призовників.

    З метою формування картотек облікових карток ВВНЗ або ВНП ЗВО у місячний строк з дня зарахування на навчання громадян за програмою підготовки офіцерів запасу складають два примірники облікової картки на кожного громадянина України.

    У цей самий строк ВВНЗ або ВНП ЗВО направляють зарахованих на навчання громадян, до ТЦК та СП за місцем їх перебування на військовому обліку з двома примірниками облікової картки, у яких районні ТЦК та СП ставлять відмітку про взяття на облік. Один примірник залишається у районному ТЦК та СП для формування картотеки облікових карток, інший повертається громадянином до ВВНЗ або ВНП ЗВО.

    Облікові картки громадян України, які навчаються за програмою підготовки офіцерів запасу та під час навчання змінили місце проживання, направляються районними ТЦК та СП в семиденний строк з дня повідомлення про такі зміни до районних ТЦК та СП за новим місцем їх проживання.

    Облікові картки громадян України, яким присвоєно первинне військове звання офіцерського складу запасу, зберігаються протягом року від дати присвоєння, після чого знищуються в установленому законодавством порядку.

    Районні ТЦК та СП, ВВНЗ або ВНП ЗВО мають здійснювати обмін повідомленнями (відомостями) щодо громадян України, які навчаються за програмою підготовки офіцерів запасу, стосовно зняття (взяття) їх з обліку (на облік), у тому числі вступу громадянина України на військову службу, зміни їх облікових даних, стану здоров’я, форми навчання, відрахування їх з навчання, поновлення на навчання, у семиденний строк з дня отримання відповідного повідомлення.

    На підставі цих повідомлень (відомостей) вносяться відповідні зміни в облікові картки.

    Жінки, які не перебувають на військовому обліку та зараховані на навчання за програмою підготовки офіцерів запасу, подають до районних ТЦК та СП за місцем проживання заяву, що є підставою для взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних рядового складу.

    У заяві зазначаються:

    прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження та задеклароване/зареєстроване місця проживання (перебування);

    найменування ВВНЗ або ВНП ЗВО, у якому навчаються та проходять військову підготовку відповідно;

    спеціальність, за якою проходять військову підготовку;

    прохання про прийняття на військовий облік військовозобов’язаних у добровільному порядку.

    ВВНЗ або ВНП ЗВО здійснюють оформлення атестаційних листів та інших атестаційних матеріалів на громадян України, які здобули вищу освіту за ступенем вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу та склали встановлені іспити.

    Керівники ВВНЗ або ВНП ЗВО організовують роботу щодо опрацювання відповідних проєктів наказів, атестаційних матеріалів у два етапи відповідно до графіка подання на розгляд Міністру оборони України проєктів наказів про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу.

    Для включення громадян України, які завершили навчання за програмою підготовки офіцерів запасу до проєкту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу опрацьовуються атестаційні матеріали.

    У тижневий строк з дня складання Військової присяги на вірність Українському народові ВВНЗ або ВНП ЗВО складають список громадян України, що включені до проєкту наказу Міністра оборони України про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу, та в цей самий строк надсилають його до районних ТЦК та СП за місцем перебування громадян на військовому обліку.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України