Задайте питання юристу

932 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Кримінальне право і процес, 01 липня 2025, питання №138965

Зняття відбитків та днк

Доброго дня підкажіть наступне:поліція стукає у двері і каже покажіть свої документи та телефон при чому підстав для перевірки не називає та також наказ військового коменданта немає,потім вимагає щоб я пішов з ними щоб вони взяли відбитки пальців та днк,наскільки це правомірне?

Відповіді юристів (1)

    Мурач Дмитро  Васильович
    Мурач Дмитро Васильович день тому

    Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

    Доброго дня!

    Поліція може брати відбитки пальців та зразки ДНК у певних випадках, передбачених законом. Здебільшого це стосується осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, а також тих, хто затриманий. Відбитки пальців не вважаються біологічними зразками, тому для їх відбору не завжди потрібна постанова прокурора. Однак, у відповідності до норм ч.ч. 1, 3 ст. 245 КПК України у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. Відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.Усі ці дії повинні бути документально підтверджені, інакше можна говорити про примусове відібрання відбитків. Примусове відібрання відбитків пальців буде свідчити про порушення ст. 18 КПК України, яка передбачає право особи на свободу від самовикриття та право не свідчити проти себе. Відсутність нормативного урегулювання примусового відбирання зразків потягне за собою фізичний вплив на нього.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України