Задайте питання юристу

934 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 07 липня 2025, питання №139169

Спадщина, яка не приймається

Доброго дня! Що буде зі спадком, якщо одна із сторін першої черги (син/дочка) не приймає та не претендує на спадок (земельна ділянка) ? В спадщину один з подружжя вступив, чи може він/вона отримати весь спадок, якщо ніхто не претендує, чи земельна ділянка буде передана тер. громаді?
Дякую за відповідь.

Відповіді юристів (3)

    Мурач Дмитро  Васильович
    Мурач Дмитро Васильович 8 годин тому

    Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

    Доброго дня!

    Так, але за умови якщо усі люди першої черги мають повну цивільну дієздатність та подадуть окрему заяву про відмову від частки спадщини на користь іншої особи. Якщо ж вони за 12 місяців нічого не будуть робити - то спадщину (частину земельної ділянки) автоматично визнають відумерлою і тоді ОТГ підуть до суду для взяття її на власний облік. З відкритою спадщиною нічого такого не буде, вона просто перейде на праві власності до спадкоємця, який її відкрив та оформив, й надалі отримав відповідний сертифікат.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо дочка/син мали однакове місце проживання разом зі спадкодавцем, то вважається, що вони прийняли спадщину автоматично (навіть без подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини ).

    Якщо місце реєстрації різне, то весь спадок отримає спадкоємець, який прийняв спадщину (один із подружжя).

    Спадщина не переходить територіальній громаді, якщо хоча б один спадкоємець прийняв її.

    З повгаою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Оксана!

    Що буде зі спадком, якщо одна із сторін першої черги (син/дочка) не приймає та не претендує на спадок (земельна ділянка) ? В спадщину один з подружжя вступив, чи може він/вона отримати весь спадок, якщо ніхто не претендує, чи земельна ділянка буде передана тер. громаді?

    Якщо фізична особа не залишила заповіту, або заповіт виявився недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна настає спадкування за законом. Отже, спадкування за законом має місце тоді, коли і оскільки не існує заповіту.

    При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених в законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно.

    В межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.

    Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини яка відкривається з дня смерті особи або з дня, з якого вона оголошується померлою.

    Для цього спадкоємцю необхідно звернутися із заявою про відмову від прийняття спадщини, яка подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

    Слід розрізняти неподання заяви про прийняття спадщини протягом встановленого строку й подання заяви про відмову від спадщини. Так, в першому випадку особа не здійснює свого права, внаслідок чого втрачає можливість прийняти спадщину, а в іншому – вчиняє активні дії, тобто реалізує своє право на відмову від прийняття спадщини.

    При тому зверніть увагу на наступне:

    Автоматичне спадкування — це процес, за якого права на майно померлого переходять до спадкоємців автоматично, без необхідності вживати будь-яких дій для вступу у спадщину.

    Відповідно до статті 1241 Кодексу малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України