Задайте питання юристу

934 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 07 липня 2025, питання №139184 340₴

Прийняття в спадок частки в квартирі

Дід помер близько року тому, а тепер коли дійшов час на оформлення квартири, мені пропонують відмовитися від своєї частки.
Я знаходжусь за кордоном і не знала що маю частку в квартирі.
Також не мала інформації що треба вступити в спадок протягом 6 місяців.
Відмовлятися від спадщини наразі не планую, хотіла б дізнатися про всі можливі способи вирішення ситуації, та чи вартує моя частка в квартирі судових витрат та оплати адвоката.

Відповіді юристів (12)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анастасія!

    Дід помер близько року тому, а тепер коли дійшов час на оформлення квартири, мені пропонують відмовитися від своєї частки.

    Хто саме пропонує? Чому Вам пропонують це зараз? Ви вже відмовились від спадщини, оскільки не вступилм в останню протягом півроку. Виключення може становити тільки те, що Ви перебували у першій черзі сплакоємців, були зареєстровані з дідом за однією адресою або ж були неповнолітньою на момент смерті діда.

    Проте, все одно не зрозуміло, як саме Ви повинні відмовитись від своєї частки, якщо це потрібно було зробити протягом півроку.

    Потрібно більше інформації від Вас.

    Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її на підставі (стаття 1268 ЦК України).

    Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини яка відкривається з дня смерті особи або з дня, з якого вона оголошується померлою.

    Для цього спадкоємцю необхідно звернутися із заявою про відмову від прийняття спадщини, яка подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

    Слід розрізняти неподання заяви про прийняття спадщини протягом встановленого строку й подання заяви про відмову від спадщини. Так, в першому випадку особа не здійснює свого права, внаслідок чого втрачає можливість прийняти спадщину, а в іншому – вчиняє активні дії, тобто реалізує своє право на відмову від прийняття спадщини.

    Я знаходжусь за кордоном і не знала що маю частку в квартирі.

    Частку в квартирі Ви мали первоначально? Були прописані в останній, наприклад, при приватизації? Чи дід залишив заповіт? Які родичі в діда є окрім Вас? Мається на увазі перша черга: дружина та діти, оскільки Ви відноситесь до п'ятої черги та не мали б права на спадщину, якщо є родичі попередніх черг спадкування. Скільки Вам було років на момент смерті діда?

    Якщо фізична особа не залишила заповіту, або заповіт виявився недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна настає спадкування за законом. Отже, спадкування за законом має місце тоді, коли і оскільки не існує заповіту.

    При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених в законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно.

    Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

    Відповідно до частини другої статті 1258 ЦК кожна наступна черга одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків зміни черговості одержання права на спадкування.

    Передбачено П'ЯТЬ черг спадкування за законом, які у визначеному законодавством порядку закликаються до спадкування почергово.

    В межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.

    При цьому, право на спадкування кожною наступною чергою спадкоємців за законом настає при відсутності спадкоємців попередньої черги або при неприйнятті ними спадщини або відмови від її прийняття, а також у разі, коли всі спадкоємці першої черги усунені від права на спадкування.

    Автоматичне спадкування — це процес, за якого права на майно померлого переходять до спадкоємців автоматично, без необхідності вживати будь-яких дій для вступу у спадщину.

    Відповідно до статті 1241 Кодексу малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

    Відмовлятися від спадщини наразі не планую, хотіла б дізнатися про всі можливі способи вирішення ситуації, та чи вартує моя частка в квартирі судових витрат та оплати адвоката.

    Ви і не можете відмовитись, оскільки вже минув рік з дня смерті діда. Про що саме йде мова? Для того, аби надати Вам відповідь на питання, то потрібно розуміти для яких саме цілей Вам потрібен адвокат? Якщо йдеться про позов про поновлення строків на вступ у спадщину, то не зовсім зрозуміло, яким чином у даному варіанті мова може йти про відмову від спадшщини.

    Щодо варточті Вашої частки, то яка це частка? Яка оціночна вартість нерухомості?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Анастасія Клієнт 12 годин тому

      В діда залишилася дочка і онук, я теж є його онукою від старшої дочки, яка померла.

      Тітка яка проживала з дідом в одній квартирі, надала мені інформацію що я маю частку в квартирі і маю письмово від неї відмовитися

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Вам не від чого не потрібно відмовлятись, бо це Ваша частка. Ви маєте на неї иакі ж самі права, як і Ваша тітка. Крім того, Ви не можете відмовитись від частки у квартирі, якщо з дня смерті діда пройшов один рік.

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Ваша тітка отримала у спадщину всю квартиру? Можливо, у такому варіанті це просто підстраховка на майбутнє, на кшалт того, що Ви і не претендували на квартиру?

        • Анастасія Клієнт 11 годин тому

          Дід не встиг залишити жодного заповіту. Наскільки мені відомо в приватизації була тільки тітка і її син.

          Не маю інформації чи отримала вона всю квартиру. Можливо це під страховка.

          Але я теж хочу перестрахуватися щоб не підписати жодних відмов і не залишитися ні з чим, якщо вже я маю там на щось право

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Я Вас розумію. Тоді, Вам потрібно почати із звернення до нотаріуса із заявою про вступ у спадщину. Нотаріус пвинесе постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. З цією постановою та доказами щодо поважності пропуску строку вступу у спадщину Вам необхідно звертатись до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    На момент смерті діда Ви були приписані разом з ним? Хто саме пропонує Вам відмовитись від спадщини?

    Якщо Ви мали однакову прописку з дідом, то Ви прийняли спадщину автоматично, адже згідно ч. 3 ст.1268 ЦКУ Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

    Ви вже не можете відмовитись від спадщини, адже це потрібно було робити лише протягом 6 місяців після відкриття спадщини, а відповідно до ч.1 ст. 1273 ЦКУ Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (6 місяців). Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

    Якщо місце реєстрації проживання було різне і Ви не подавали заяву про прийняття спадщини, то взагалі не зрозуміло хто і на яких підставах вимагає від Вас відмовитись від спадку, якщо Ви і так не маєте на нього права, адже пропустили всі строки, а для того щоб їх поновити потрібно звертатись до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Анастасія Клієнт 12 годин тому

    ні я ніколи не була прописана у квартирі.

    У діда було дві дочки (моя мама і тітка) і двоє внуків (я і син тітки)

    Мама померла 18 років тому, залишилась тітка і її син, вони проживали з дідом в одній квартирі

    • Дерій Владислав Олегович

      В такому випадку Ви маєте право на 1/2 квартири за правом представлення, тобто згідно законодавства Ви маєте право на частку матері, яка їй би належала за життя. Інша 1/2 частина квартири належить тітці.

      Спадкування за правом представлення надає можливість спадкоємцям п’ятої черги за законом переміститися у вищу чергу

      Згідно зі статтею 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

      Частиною першою статті 1266 ЦК України передбачено, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

      Спадкуванням за правом представлення – це такий порядок набуття права на спадкування за законом при якому спадкоємці п’ятої черги включаються до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця внаслідок того, що він помер до відкриття спадщини. По своїй суті спадкування за правом представлення – це специфічний порядок набуття права на спадкування за законом, і він не є окремою підставою або видом спадкування. У такому разі суб’єктами спадкування за правом представлення будуть певні спадкоємці за законом. Спадкування за правом представлення надає можливість спадкоємцям п’ятої черги за законом переміститися у вищу чергу (першу, другу або третю чергу).

      Тобто під спадкуванням за правом представлення розуміється особливий порядок закликання до спадкування спадкоємців за законом (та деяких інших осіб), коли одна особа у випадку смерті іншої особи, яка є спадкоємцем за законом, до відкриття спадщини нібито заступає її місце і набуває право спадкування тієї частки у спадковому майні, яку отримав би померлий спадкоємець, якби він був живий на момент відкриття спадщини.

      При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступенів, це означає, що у разі смерті до відкриття спадщини дітей спадкодавця, право на спадкування переходить до їхніх дітей (онуків спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини онуків спадкодавця, право на спадкування отримають їхні діти (правнуки спадкодавця) тощо.

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Тоді зрозуміло, щодо черговості.

      Під спадкуванням за правом представлення розуміється особливий порядок, за яким родичі нижчого ступеня споріднення успадковують те майно, яке б за законом перейшло їх родичам вищого ступеня споріднення із спадкодавцем, однак які до моменту відкриття спадщини померли.

      Наприклад, онуки спадкодавця не є спадкоємцями першої черги. Проте якщо діти спадкодавця померли раніше спадкодавця (до відкриття спадщини), то онуки спадкодавця набувають право на спадкування за законом замість померлих батьків, як спадкоємці першої черги.

      Але, незрозуміло щодо Вашої відмови у прийнятті спадщини, якщо вже сплинув строк для того.

      Тобто мова йде про те, аби Ви поновили строки на вступ у спадщину та після того відмовились від останньої? Яку частку квартири отримала тітка?

      • Анастасія Клієнт 12 годин тому

        я не знала про цей строк, так як думала що вся спадщина переходить до дочки , тобто моєї тітки.

        Тоді які можуть бути мої подальші дії?

        Чи вже всі строки минули і нічого не можна вдіяти

        • Айвазян Юрій Климентійович

          Для того, аби хоть щось вдіяти Вам необхідно поновлювати строки на вступ у спадщину. Проте, є проблема із поважною причиною щодо пропуску такого строку.

          Як діяти, якщо строк для прийняття спадщини пропущений?

          1. Звернутися до нотаріуса.

          За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

          2. Звернутися до суду.

          За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

          Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

          Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

          1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

          2) ці обставини визнані судом поважними.

          Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини:

          1) юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;

          2) необізнаність особи про наявність спадкового майна;

          3) похилий вік;

          4) непрацездатність;

          5) незнання про існування заповіту;

          6) встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину;

          7) відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;

          8) несприятливі погодні умови.

          Судова практика виходить з того, що оскільки саме по собі незнання про смерть спадкодавця без установлення інших об’єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини не свідчить про поважність пропуску зазначеного строку, то у заяві, в обов’язковому порядку, необхідно порушувати питання про поважність причин пропуску зазначеного строку.

          При подачі заяви про продовження строку для прийняття спадщини необхідно подати належні докази. Так, хвороба, перебування позивача-спадкоємця в іншому регіоні України у зв'язку із відрядженням, службовою необхідністю не можуть підтверджуватись лише показаннями свідків.

          Повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено. Тобто, у Вас є тільки один шанс отримати рішення суду.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України