Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
937 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
https://reyestr.court.gov.ua/Review/128591777 Доброго дня! Прошу онлайн консультації щодо складного майнового спору після розірвання шлюбу. У 2014 році суд визнав за мною право власності на садовий будинок. Ексчоловік Кириченко М.Ю. самовільно проживав у ньому понад 7 років, попри те, що не мав на це права. У 2012 році між нами був укладений шлюбний договір, де чітко зазначено, що кредитні зобов’язання кожного з подружжя — особисті. Проте Кириченко М.Ю. відмовляється погашати оформлений ним кредит в ОТП Банку (договір № ML-009/901/2006), кошти з якого він витратив на власні потреби.
Нещодавно стало відомо, що права вимоги за цим кредитом викупила його співмешканка (Ганджа А.М.). Є ризик, що вона може використати це для тиску або маніпуляцій у майновому спорі.
Прошу надати консультацію з таких питань:
Чи можна визнати кредит винятково особистим боргом Кириченка?
Які дії можуть вчинятися зі сторони третьої особи після викупу боргу?
Як захистити майнові інтереси, якщо будинок під арештом через його борги?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Юрист, м. Київ, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ірино.
Чи можна визнати кредит винятково особистим боргом Кириченка?
Так, можна.
Шлюбний договір – це офіційний документ, який має юридичну силу і який може бути підписаний між двома людьми, які вже одружені або лише планують це зробити. Цей договір може бути укладений у будь-який момент їхнього спільного життя і має бути нотаріально завірений. Він дозволяє регулювати цивільні (сімейні) відносини між подружжям навіть якщо це суперечить деяким нормам закону.
Шлюбний договір є документом про регулювання майнових відносин, прав та обов’язків протягом всього шлюбного життя.
В Україні вимоги до цього документу та порядок його укладання визначаються главою 10 Сімейного кодексу України. Загальний принцип полягає в тому, що домовленість між подружжям може включати будь-які умови, які не суперечать закону та моральним нормам суспільства.
У договорі визначається, хто є власником майна, придбаного під час шлюбу, а також майна, яке належало кожному з подружжя до реєстрації шлюбу, і як це майно буде розділено у разі розірвання шлюбу.
Шлюбний договір включає лише майнові відносини між подружжям, а також майнові права та обов’язки подружжя як батьків, незалежно від того, чи планують вони мати дітей на момент укладання договору.
Шлюбний договір регулює такі питання:
1. Визначення майна, яке буде вважатися спільною власністю подружжя, та умови його розподілу у разі розлучення.
2. Визначення майна, яке буде вважатися особистою власністю кожного з подружжя.
3. Встановлення розміру часток у праві власності на майно, яке буде придбано під час шлюбу.
4. Порядок погашення боргів кожного з подружжя за рахунок спільного або окремого майна, а також відповідальність за інші зобов’язання.
5. Порядок використання майна та спільних коштів.
6. Майнові обов’язки в родині (наприклад, чоловік відповідає за оплату комунальних послуг та навчання дітей, а жінка – за організацію відпочинку та поточні витрати).
7. Розмір та порядок сплати аліментів та інші питання.
Кредит може бути визнано винятково особистим боргом Кириченка, але для встановлення підстав слід вивчити умови шлюбного та кредитного договорів, з метою встановлення відсутні підстави відсутності постановки одного з подружжя в невигідне матеріальне становище.
Які дії можуть вчинятися зі сторони третьої особи після викупу боргу?
Згідно статті 636 Цивільного кодексу України договором на користь третьої особи є договір, в якому боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок на користь третьої особи, яка встановлена або не встановлена у договорі. Виконання договору на користь третьої особи може вимагати як особа, яка уклала договір, так і третя особа, на користь якої передбачено виконання, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із суті договору. З моменту вираження третьою особою наміру скористатися своїм правом сторони не можуть розірвати або змінити договір без згоди третьої особи, якщо інше не встановлено договором або законом.
Тобто після викупу боргу новий кредитор набуває права вимагати від боржника виконання зобов'язань, які раніше належали первісному кредитору.
Як захистити майнові інтереси, якщо будинок під арештом через його борги?
Звернутися з позовом до суду та подати заяву про забезпечення позову.
Також прошу уточнити чи переведено садовий будинок в житловий фонд, садовий будинок розміщений на території садового товариства, чи на одній території з будинком де Ви чи Ваш чоловік проживали?