Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
937 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день, не можу зрозуміти :
Я маю інвалідність з дитинства, вона була до 18 років, поновив її в 2024 році. Мені її дали на 1 рік з датою переогляду липень 2025.
Постанова №1338 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%BF#Text має пункт 3, абзаци 15-18, згідно яких, я, або маю автоматичне продовження інвалідності згідно з фразою "інвалідність з дитинства" (17-18 абзац), або я попадаю під виключення "чоловіки віком від 25-60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду" (кінець 18 абзацу). Чи збережеться моя інвалідність до кінця військового стану плюс 6 місяців після нього?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
На жаль, не збережеться. Вам потрібно пройти переогляд в строки зазначені рішенні МСЕК інакше Ви втратите групу інвалідності.
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, АЛЕ яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
Отже, на Вас це положення не застосовується, адже Ваш строк переогляду був назначений в 2025 році і згідно постанови КМУ № 225 Вам його не продовжать.
Для осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав, визначених абзацами дванадцятим, п’ятнадцятим - сімнадцятим цього пункту, оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи. Абзаци п’ятнадцятий - вісімнадцятий цього пункту не застосовуються для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та чоловіків віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Павло!
Ви не підпадаєте під жоден з цих пунктів та повинні пройти переогляд у липні 2025 року.
Даний пункт стосується тільки тих осіб, які не проходили запланований переогляд під час дії воєнного стану у зв'язку із неможливістю такого переогляду (постанова Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225), наприклад, перебуваючи за кордоном.
Даний пункт також стосується осіб, які не проходили запланований переогляд під час дії воєнного стану у зв'язку із неможливістю такого переогляду (постанова Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225), тільки він становить виключення з попереднього. Тобто, всі інші особи, які своєчасно не пройшли переогляд та не відносяться до категорії "чоловіки віком від 25-60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду" повинні пройти переогляд до 2026 року, окрім певного переліку осіб, які мають право пройти останній після скасування воєнного стану.
На жаль, відповідні норми не розповсюджуються на Вас й Ваша інвалідність дійсна до липня 2025 року. Тож, Вам необхідно звертатись до лікуючого лікаря, аби останній направив Вас на експертне оцінювання.
Відповідно до Постанови КМУ №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи":
"Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України “Про військовий обов’язок та військову службу” та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.
У разі коли актами законодавства передбачається підтвердження тих чи інших фактів або обставин, у тому числі рішеннями, довідками та/або результатами медико-соціальних експертиз, до приведення зазначених актів у відповідність з вимогами цієї постанови, для підтвердження цих фактів, зокрема для встановлення або продовження надання особам і дітям статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, застосовуються рішення, витяги, інші документи, видані за результатами проведеного оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, за умови, що такі документи підтверджують зазначені факти.
Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.
Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов’язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року".
З повагою, адвокат Айвазян.
А як бути з пунктом кого не можуть направити (виділив жирним)? До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:
особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
{Абзац шістнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 641 від 04.06.2025 - застосовується з 20 березня 2025 року}
особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.Для осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав, визначених абзацами дванадцятим, п’ятнадцятим - сімнадцятим цього пункту, оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПавло, цей абзац також віднесений до тих, хто своєчасно не пройшов переогляд.
Є норма постанови:
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
Дана норма передбачає два вида переогляду:
Перший:
чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов’язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Другий:
Якщо особа не підпадає до визначення "чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду", то вона проходить переогляд до 1 квітня 2026, окрім тих осіб, яких неможливо направити на переогляд. Такі особи проходять останній після скасування воєнного стану. Але цей пункт не застосовується до Вас, оскільки Ви не пропустили строк повторного переогляду, останній призначений Вам на липень 2025 року.
"інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.
До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать...".
Як приклад, особі було встановлено інвалідність у 2022 році. На 2023 рік був призначений переогляд. Особа була за кордоном та не змогла пройти такий переогляд своєчасно і до набрання чинності Постанови 1338. До такої особи можна застосувати даний пункт. У Вашому ж варіанті, на жаль, ні.
Я щось трохи заплутався: Я чоловік - віком від 25-60 (тобто підпадаю під критерій, кого можуть направити), але якому наданий статус інвалідність з дитинства з паралітичним синдромом , з датою повторного переогляду липень 2025 (якого не можуть направити на переогляд). Дата присвоєння інвалідності до початку дії постанови №1338. Так все таки можуть чи не можуть, бо для мене воно звучить як протиріччя?
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіСправа не в тім, що Ви чоловік 25-60 років, а в тім, що Ви не підпадаєте під цей пункт:
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях.
А наведені Вами абзаци відносяться саме до останнього - обидва. Жодного протеріччя немає.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ПУНКТ ПРО ОСІБ, КОТРИХ НЕМОЖЛИВО ВІДПРАВИТИ НА ПОВТОРНИЙ ОГЛЯД (ІНВАЛІДИ З ДИТИНСТВА) ВИПИСАН НЕ ЧІТКО - РЕКОМЕНДУЮ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА РОЗ'ЯСНЕННЯМ ДО МОЗ.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВАвід 15 листопада 2024 р. N 1338
Київ
Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи3.
Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.
Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
(абзац одинадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2025 р. N 94)
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. N 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України" (Офіційний вісник України, 2022 р., N 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.
До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:
особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
(абзац шістнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2025 р. N 641,яка застосовується з 20.03.2025 р.)
особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Ви повинні пройти переогляд у строки, визначені у довідці МСЕК.
Згідно з надісланими Вами роз'ясненнями, чоловіки віком від 25 до 60 років, які мають другу або третю групу інвалідності, та які мали пройти повторний огляд у 2022-2024 роках, але з різних обставин не пройшли його, проходять оцінювання в період з 1 квітня до 1 листопада 2025 року.
Інші люди, які також мали пройти повторний огляд, але не проходили його під час воєнного стану, мають зробити це до 1 квітня 2026 року.
Це не стосується:
Таким чином, МОЗ повідомило, що особи з інвалідністю, яким призначено повторний огляд у період з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2025 року включно, повинні пройти повторний огляд до 1 листопада 2025 року, незалежно від того, яка дата переогляду вказана у довідці МСЕК. Це правило стосується лише тих, кому повторний огляд мали робити в період 01.04.2022 – 31.03.2025, але через воєнний стан їм автоматично подовжили групу без фактичного проходження МСЕК. Тепер таким людям потрібно фактично пройти МСЕК до 1 листопада 2025 року, інакше група втратить чинність.
Але це не стосується Вас, адже Ви отримали інвалідність у 2024 році, і дата наступного переогляду вказана у 2025 році, тобто за межами періоду 1 квітня 2022 року – 31 березня 2025 року.
З повагою! Щасти Вам!