Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 14 липня 2025, питання №139432

Оптимальний спосіб отримання спадщини

Шановні юристи!

Порадьте, будь ласка, алгоритм наших дій у такій ситуації. Батько помер близько 5 міс тому. У мене є брат і мама. Ми хотіли б оформити спадщину у найбільш оптимальний спосіб. Батько мав у власності будинок і квартиру (разом з мамою), 2 земельні ділянки (приватизовані на нього). За спільним рішенням ми хотіли б розділити це майно на нас (дітей) - брату квартиру і 1 земельну ділянку; дочці - будинок і земельну ділянку. Ми не є фахівцями у спадковому праві і бачимо такі 2 варіанти:

1. Ми з братом пишемо заяви про прийняття спадщини, вказуючи, яке саме майно ми б хотіли отримати у спадок. Мама відмовляється від спадщини на користь дітей. Але оскільки вона вже є власником майна, то у спадок може перейти лише частина спадщини. Далі - свою частину вона може подарувати дітям.
2. Ми з братом відмовляємось від спадщини. Все переходить на маму (потрібно оформити 4 свідоцтва), далі - вона може подарувати відповідне майно сину (2 свідоцтва) і дочці (2 свідоцтва).

Порадьте, будь ласка, як правильно вчинити у даній ситуації. Який спосіб обрати з цих, або запропонуйте більш економічно доцільніший спосіб (наскільки нам відомо 1 свідоцтво коштує біля 5 тис. грн, але ми не впевнені які податкові зобов'язання настають під час дарування). Дякуємо гарно наперед!

Відповіді юристів (5)

    Мурач Дмитро  Васильович
    Мурач Дмитро Васильович 8 годин тому

    Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

    Доброго дня!

    Багато питань. Чи наявний заповіт?

    Якщо нема - то краще щоб Ви прийняли спадщину, а мати відмовилась від частки спадщини на користь інших спадкоємців і все.

    • Iryna Chobal Клієнт 5 годин тому

      Ні, заповіт відсутній. Рахуємо витрати...бо за своє дуже дорого треба платити нотаріусам і державі...на жаль

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Самий оптимальний варіант - прийняти спадщину матері, яка потім подарує кожному з дітей ту нерухомість, яку він забажає.

    При даруванні ПДФО та ВС не сплачуються.

    Якщо ж Ви подасте заяву про прийняття спадщини, то нотаріус видасть кожному з Вас свідоцтво про частку у спадщині, а не свідоцтво на цілу нерухомість.

    Наприклад, якщо квартира та будинок були куплені у шлюбі, то батькова частка 1/2 від даної нерухомості, а інша частка (половина) належить Вашій матері та не входить до спадкового майна.

    Тому спадкувати Ви будете не всю квартиру та будинок, а кожен спадкоємець (син, дочка, мати) отримають по 1/6 від будинку та 1/6 від квартири.

    Щодо земельних ділянок, то кожен спадкоємець оформить по 1/3 від земельної ділянки.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Iryna Chobal Клієнт 5 годин тому

      Дякую! Розумний підхід... Договір дарування можна оформити мабуть у місцевій ОТГ, де є зареєстрована нерухомість і проживає дарувальник, так? І ще невеличке уточнення, якщо Ваша ласка, при даруванні теж сплачується повна вартість свідоцтва про право власності?..

      • Дерій Владислав Олегович

        Договір дарування нерухомості укладається лише в нотаріуса за місцем розташування нерухомості або однієї зі сторін договору

        При даруванні сплачується держимо і послуги нотаріуса.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України