Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
938 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Мене без мого відома виписала з приватного будинку моя мати. Я дізналася про це лише через портал «Дія». Рішення, ймовірно, було ухвалене судом без мого повідомлення. Адреса: м. Знам’янка, Кіровоградська область. Прошу допомогти: як оскаржити це рішення і чи можливо поновити реєстрацію? Потрібна консультація та правовий супровід.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
На жаль, якщо Ви не являєтесь власником нерухомості, то Ваша мати мала право зняти Вас з місця реєстрації, навіть, без рішення суду та без Вашої згоди.
Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:
за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.
зняття з місця реєстрації проживання здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано в житлі, що належить власнику на підставі права власності, до якої додається:
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/ реєстрації місця проживання (перебування) визначає Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265.
Відповідно до пп. 5 п. 50 Порядку передбачено право власника житла звернутися до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) для здійснення зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6 до Порядку.
Відповідно до п. 56 Порядку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) співвласника житла за заявою іншого співвласника такого житла не здійснюється.
Отже, власник житла має право самостійно через органи реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) зняти з зареєстрованого місця проживання (перебування) всіх дорослих членів своєї сім’ї, які не є співвласниками та неповнолітніх дітей, але тільки за згодою їх законних представників.
В іншому випадку - вирішувати питання необхідно в судовому порядку.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олена!
Ви є співласником нерухомості чи тільки зареєстровані у згаданому будинку?
Якщо маєте тільки зареєстроване місце проживання, а Ваша матір є власником нерухомості, то вона мала права виписати Вас і без рішення суду, наразі ця процедура відбувається без згоди та присутності зареєстрованої особи й для цього вже не потрібне рішення суду, як було до недавнього часу.
Відповідно до Закону України "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад":
"50. Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі:
1) заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником) за формою згідно з додатком 5;
2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою (у такому випадку адміністративний збір не сплачується);
3) свідоцтва про смерть або відомостей про державну реєстрацію смерті з Державного реєстру актів цивільного стану. У таких випадках датою зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи є дата видачі свідоцтва про смерть або дата здійснення актового запису про смерть особи;
4) повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспортного документа померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
5) заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6".
Якщо ж Ви є співвласником будинку, то це вже інше питання.
Законодавство України не передбачає можливості позбавлення співвласника права користування житлом через тривалу відсутність або несплату комунальних послуг.
Співвласник, який володіє часткою у квартирі, зберігає своє право на користування цим приміщенням незалежно від того, чи проживає він там фактично, чи ні. Це право залишається чинним, поки співвласник не вирішить добровільно відмовитися від своєї частки або не укладе відповідну угоду з іншими власниками.
Практика Верховного Суду України підтверджує цей підхід. Зокрема, у справі №759/1746/16-ц Верховний Суд чітко зазначив, що навіть тривала відсутність особи за місцем реєстрації не може бути підставою для позбавлення її права на користування житлом.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ЯКЩО ВИ НЕ Є СПІВВЛАСНИКОМ НЕРУХОМОСТІ, ВЛАСНИК МАВ ПОВНЕ ПРАВО ЗНЯТИ ВАС З РЕЄСТРАЦІЇ.
В УКРАЇНІ ІНСТИТУТ ПРОПИСКИ СКАСОВАНО - ЗАРАЗ РЕЄСТРАЦІЯ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ.
Донедавна, зняти особу з реєстрації можна було лише у судовому порядку, якщо особа добровільно не погодилась самостійно подати відповідну заяву.
Революційні зміни в питанні зняття особи із зареєстрованого місця проживання відбулися з набранням чинності Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» . Цей нормативно-правовий акт набув чинності 1 грудня 2021 року, але фактична його реалізація була неможлива до затвердження підзаконних актів Кабінетом Міністрів України. Тому, 7 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (далі – Порядок) , якою було затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), а також деякі інші акти, необхідні для реалізації вказаного закону.
Відповідно до п. 61 Порядку зняття з реєстрації місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано в житлі, що належить власнику на підставі права власності, до якої додається:
Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Доброго дня. Мене без мого відома виписала з приватного будинку моя мати. Я дізналася про це лише через портал «Дія». Рішення, ймовірно, було ухвалене судом без мого повідомлення. Адреса: м. Знам’янка, Кіровоградська область. Прошу допомогти: як оскаржити це рішення і чи можливо поновити реєстрацію? Потрібна консультація та правовий супровід.
На жаль, але ніяк. Наразі чинне законодавство надає право зняття особи, яка не є власником, навіть без суду, виключно через органи ЦНАП.
Можливо у даній ситуації було і судове засідання, про яке Ви не знали. У будь-якому випадку, щось оскаржувати сенсу не бачу, адже це доволі складна для Вас ситуація. Головне питання у даній ситуації полягає в тому, чи маєте Ви бодай якусь частку у майні? Якщо ні - справа безперспективна.
З повагою!