Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
938 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день!
Мені у серпні виповнюється 25 років, і я працевлаштовуюся на роботу, що передбачає бронювання. У зв'язку з цим є декілька питань. Я читав, що бронювання можна зробити тільки для військовозобов'язаних, тобто з 25 років, і для цього мені необхідно мати дійсний військово-обліковий документ (ВОД). Чи потрібно мені буде йти до військкомату (ТЦК та СП) для отримання ВОД, чи вистачить того, що є в "Резерв+"? Чи може компанія подавати мене на бронювання, щойно мені виповниться 25 років? Чи потрібно мені буде проходити ВЛК для отримання ВОД?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Артеме!
Так, Ви праві, для того, аби мати можливість забронюватись Вам потрібно перебувати на обліку військовозобов'язаних, оскільки призовники не підлягають бронюванню.
Мова навіть не йде про дійсний військово-обліковий документ, хоча останній Ви також повинні мати, а про наявність даних у Єдиному реєстрі про Ваше перебування в ТЦК на обліку військовозобов'язаних.
Відповідно до Постанови КМУ №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час»
27. У списку зазначаються такі відомості щодо:
1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
2) військовозобов’язаного:
29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
Вам не потрібно йти до ТЦК. Достатньо буде сформувати е-ВОД із зазначенням Вашого статусу "військовозобов'язаний". Е-ВОД - це належний військово-обліковий документ, тобто за наявності останнього немає необхідності отримувати паперовий ВОД на бланку.
Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
1. Військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов’язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559“Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа”.
2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Компанія зможе подати Вас на бронювання після того, як ТЦК поставить Вас на облік військовозобов'язаних. Зазвичай це займає від одного тижня до одного місяця. Допоки Ваш статус у Єдиному реєстрі "призовник", роботодавець не зможе подати Вас у списках на бронювання.
Не раджу Вам йти до ТЦК задля отримання паперового ВОД, оскільки на момент явки Ви не матимете права на відстрочку й існує великий ризик Вашої мобілізації.
Для формування е-ВОД проходити ВЛК Вам не потрібно.
З повагою, адвокат Айвазян.
Чи потрібно мені подавати якусь заяву для зміни статусу на "військовозобов'язаний"? Чи може бути так, що цей статус не зміниться автоматично? Як у цьому разі відбувається присвоєння ВОС, чи для отримання бронювання та зміни статусу мені це не потрібно?
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіНі, не потрібно, якщо мова йде про зміну такого статусу у реєстрі без Вашої присутності в ТЦК. Як і зазначалося у моїй попередній відповіді, явка до ТЦК особисто є для Вас дуже ризикованою.
Такі випадки дуже рідкісні, але вони мають місце.
У такому разі в Вашому е-ВОД навпроти звання, ВОС та ВЛК стоятимуть прочерки. Проте, це не є проблемою для подання Вас у списках на бронювання. Раніше, коли бронювання відбувалось за паперовими списками до Мінекономіки, дійсно без ВОС та звання було неможливо забронюватись. Проте, станом на зараз, коли бронювання відбувається через Дію, - це немає значення.
Відповідно до Постанови КМУ №76:
27. У списку зазначаються такі відомості щодо:
1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
2) військовозобов’язаного:
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Артеме!
Для бронювання Вам не обов'язково отримувати паперовий військово-обліковий документ.
Вам достатньо мати електронний військово-обліковий документ з Резерв+ або ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Якщо там буде зазначено, що Ви військовозобов'язаний, то Вас зможуть забронювати через ДІЮ. Сам процес займає до трьох днів. ВЛК проходити не потрібно.
Для бронювання підприємство подає через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/bronyuvannya-pracivni... список, в якому зазначаються відомості щодо військовозобов’язаного:
Тобто, якщо Ви перебуваєте на військовому обліку ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИХ, працюєте на критичному підприємстві, уточнили дані, не перебуваєте у розшуку, то Вас повинні забронювати незалежно від того є ВЛК чи немає.
Якщо статус призовник автоматично не зміниться, то без особистої явки до ТЦК не обійтися.
Дуже часто при візиті до ТЦК відбирають телефони та проводять експерс ВЛК, тому потрібно перестарахуватися та йти туди з адвокатом або перед походом до ТЦК повідомте родичів, що йдете ставати на військовий облік військовозобов'язаних та скажіть, щоб звертались до поліції, якщо Ви їм не перетелефонуєте через 2-3 години.
На жаль, без оформленої відстрочки або бронювання Ви підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Чи потрібно мені подавати якусь заяву для зміни статусу на "військовозобов'язаний"? Як у цьому разі відбувається присвоєння ВОС, чи для отримання бронювання та зміни статусу мені це не потрібно?
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Мені у серпні виповнюється 25 років, і я працевлаштовуюся на роботу, що передбачає бронювання. У зв'язку з цим є декілька питань. Я читав, що бронювання можна зробити тільки для військовозобов'язаних, тобто з 25 років, і для цього мені необхідно мати дійсний військово-обліковий документ (ВОД). Чи потрібно мені буде йти до військкомату (ТЦК та СП) для отримання ВОД, чи вистачить того, що є в "Резерв+"? Чи може компанія подавати мене на бронювання, щойно мені виповниться 25 років? Чи потрібно мені буде проходити ВЛК для отримання ВОД?
Ви читали не зовсім вірну інформацію щодо потреби у паперовому ВОД.
Для бронювання зовсім не обов'язково мати паперовий військово-обліковий документ. Достатньо лише згенерувати е-ВОД через Портал Дія або Резерв+. Якщо у Вас буде зазначено статус "військовозобов'язаний", Вас вже можуть бронювати, навіть якщо там не буде ВЛК та інших позицій.
З юридичної точки зору так звані прочерки в позиціях за постановою КМУ щодо бронювання ні на що не впливають.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 2023 р. № 76 Київ
Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час
3. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), в електронній формі засобами Порталу Дія.
Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
24. Керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а саме про:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
дату народження;
ознаку військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний);
дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.
25. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
перебуває на військовому обліку;
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
не перебуває у розшуку.
...
Але якщо у Вас по Резерв+ зазначено статус "призовник", забронювати Вас не зможуть і дієвого механізму немає, на жаль. Треба уважно стежити, аби після досягнення 25 років у Вас змінився статус на "військовозобов'язаний", тоді роботодавець офіційно зможе Вас забронювати, за наявності відповідного бажання, звісно.
Законодавство України передбачає, що зміна статусу з призовника на військовозобов'язаного вимагає особистої присутності в ТЦК та СП. Це пов'язано з необхідністю проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) та отримання відповідного військово-облікового документа. Наразі немає офіційно затвердженого механізму, який дозволяв би провести цю процедуру без вашої особистої присутності, навіть за участі адвоката. Якщо Ви з'явитеся особисто, на жаль, можете бути мобілізовані. Ситуація складна за таких умов.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
БРОНЮВАННЯ ОФОРМЛЮЮТЬ ТІЛЬКІ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИМ.
БРОНЮВАННЯ МОЖЛИВЕ ТІЛЬКІ ПРИ НАЯВНОСТІ ДІЙСНОГО ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВОГО ДОКУМЕНТА.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. N 559
ПОРЯДОК
оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів
https://ips.ligazakon.net/document/view/KP240559?a...
7. Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1 - 5, 8, 11 - 13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
8. Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність);
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
ОТЖЕ, ВЛК НЕ ОБОВ'ЯЗКОВЕ ДЛЯ БРОНЮВАННЯ. АЛЕ БЕЗ ВЛК ВИ НЕ ОТРИМАЄТЕ ВАС ТА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ.
БЕЗ ВКАЗАНИХ ВОС ТА ЗВАННЯ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ НЕДІЙСНИЙ.
НЕДІЙСНИЙ ВОД НЕ ДАЄ МОЖЛИВОСТІ ПРОВЕСТИ БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКА.
В 25 РОКІВ ВИ АВТОМАТИЧНО БУДЕТЕ ПЕРЕВЕДЕНІ В СТАТУС ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНОГО - ОТЖЕ ВИ БУДЕТЕ ПІДЛЯГАТИ МОБІЛІЗАЦІЇ, А ВАШ РОБОТОДАВЕЦЬ БУДЕ МАТИ ПРАВО ВАС ЗАБРОНЮВАТИ (БРОНЮВАННЯ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ "ДІЮ" ЗА 72 ГОДИНИ).
ПРОЙДІТЬ ВЛК ІНІЦІАТИВНО ДО ВИПОВНЕННЯ ВАМ 25 РОКІВ - МОЖЛИВО В РЕЗЕРВ + АВТОМАТИЧНО ПІДТЯГНУТЬСЯ ВОС ТА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ (ПІСЛЯ ВАШОГО 25-РІЧЧЯ).
ЕЛЕКТРОННЕ НАПРАВЛЕННЯ НА ВЛК МОЖНА СФОРМУВАТИ ЧЕРЕЗ РЕЗЕРВ +.
Електронне направлення на ВЛК — це спосіб отримати направлення на медичний огляд для визначення ступеню придатності, без необхідності відвідувати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) особисто, шляхом встановлення застосунку Резерв+ з персональних ним номером.