Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 22 липня 2025, питання №139843 500₴

Вступ на перший курс іншого університету

Підкажить будь ласка, 18 років хлопец, закінчив перший курс дистанційного навчання в університеті, але в цьому році хоче вступити на перший курс очного навчання іншого університету
чи буде порушення послідовності навчання або буде відстрочка в такому випадку?

Відповіді юристів (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    У 18 років хлопець повинен мати статус ПРИЗОВНИК, а не військовозобов'язаний, тому йому не потрібно думати про відстрочку, адже він і так не підлягає мобілізації до 25 років.

    Проте, якщо хлопець є військовозобов'язаним (наприклад, раніше його визнали обмежено придатним), то після вступу до іншого університету у довідці ЄДЕБО буде вказано, що він порушує послідовність здобуття освіти і йому не оформлять відстрочку.

    Справа в тому, що формування довідки відбувається згідно алгоритмів на підставі рекомендаційного листа МОН https://mon.gov.ua/npa/pro-osoblyvosti-formuvannia... (не є нормативно-правовим актом, має лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм) і новий вступ до ВНЗ розцінюється як порушення. В їхньому розумінні для збереження послідовності освіти - студент повинен перевестись на денну форму навчання іншого ВНЗ або поновитись у разі відрахування, а не повторно вступати на той же самий або нижчий рівень.

    Проте, в такому випадку довідку з ЄДЕБО можна буде оскаржити у судовому порядку.

    Згідно пункту 1 частини 3 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Для оформлення відстрочки хлопцю необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    3. Військово-обліковий документ.

    Як бачите, головним документом для оформлення відстрочки є саме довідка з ЄДБО, яка формується відповідальними особами ВНЗ.

    Якщо в довідці буде зазначено, що послідовність освіти зберігається (запис "Так, не порушує") - тоді хлопець може оформити відстрочку онлайн через Резерв+.

    Якщо в довідці з ЄДБО зазначено, що він порушує послідовність освіти - , то хлопець може спробувати оскаржити дане рішення ВНЗ у судовому порядку

    Для оскарження довідки ЄДБО йому потрібно звернутись Окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, ДП “Інфоресурс” (далі - відповідачі), в якому зобов`язати їх внести зміни до довідки ЄДЕБО.

    Перед зверненням до суду хлопцю потрібно звернутись до МОН та ДП "Інфоресурс" з листом щодо коригування даних у ДОВІДЦІ ЄДЕБО. Якщо вонивідмовлять - тоді цей лист прикладіть до позовної заяви.

    Загалом перелік документів для звернення до суду виглядає наступним чином - позовна заява, копія довідки ЄДБО, виписка з ЄДЕБО (https://info.edbo.gov.ua/check-person/), лист-відповідь на звернення до ДП "Інфоресурс" та МОН, копії документів про здобуту освіту.

    Вже є достатньо судової практики, де суд стає на сторону здобувача освіти, з одним із таких рішень можете ознайомитись за посиланням - https://reyestr.court.gov.ua/Review/122036300

    На час оскарження довідки з ЄДЕБО - хлопець не матиме права на відстрочку. Проте, можна буде подати клопотання про забезпечення позову, тобто щоб на час розгляду справи ТЦК не мало права його мобілізувати, але чи задовольнити дане клопотання - суд вирішує на власний розсуд.

    Загалом є такі варіанти розвитку подій:

    1. Оскаржити довідку з ЄДЕБО у судовому порядку.

    2. Якщо буде можливість краще відразу переведіться на денну форму іншого ВНЗ.

    3. Знайдіть іншу підставу для відстрочки, яка передбачена статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Якщо хлопець піде до ТЦК із довідкою ЄДЕБО, де вказано про порушення послідовності здобуття послідовності освіти - йому відмовлять у відстрочці, направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку.

    Але це лише в тому випадку, якщо він є військовозобов'язаним.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Анна!

    Хлопець є призовником чи військовозобов'язаним? Якщо призовником, то питання порушення послідовності освіти взагалі не повинні його хвилювати до настання 25 років, оскільки саме з цього віку він підлягає призову за мобілізацією й повинен мати підставу для відстрочки. Але ж до цього ще далеко - цілих 7 років. Чи, можливо Ви цікавитесь на майбутнє? Чи Вас цікавить відстрочка від базової служби, яка замінила собою строкову, а не від мобілізації?

    Якщо ж розглядати Ваше питання у контексті того, що хлопець військовозобов'язаний, то він матиме право на відстрочку згідно Закону, але таке право хлопцю прийдеться відстоювати у суді.

    Справа в тім, що МОН розробило певний алгоритм формування довідки ЄДЕБО, який визначає, що відрахування також прирівнюється до вже здобутого рівня освіти й тому, при формуванні довідки ЄДЕБО з'являється напис "Ні, порушує" навіть за умови того, що хлопець був відрахований та не здобув диплом бакалавра.

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;».

    Згідно із частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»:

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    Згідно листа МОН "Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти":

    " в іншому випадку (коли у порівнянні з даними про здобуту освіту послідовність рівнів не порушено) здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, – якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує».

    Звичайно відповідний запис є неправомірним, оскільки згідно із Законом України "Про вищу освіту":

    Стаття 7. Документи про вищу освіту.

    1. Документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

    2. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями:

    диплом молодшого бакалавра;

    диплом бакалавра;

    диплом магістра;

    диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

    Стаття 6. Атестація здобувачів вищої освіти

    1. Атестація - це встановлення відповідності результатів навчання (наукової або творчої роботи) здобувачів вищої освіти вимогам освітньої програми та/або вимогам програми єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

    2. Атестація осіб, які здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть включатися представники роботодавців та їх об’єднань, відповідно до положення про екзаменаційну комісію, затвердженого вченою радою закладу вищої освіти (наукової установи).

    Заклад вищої освіти на підставі рішення екзаменаційної комісії присуджує особі, яка успішно виконала освітню програму на певному рівні вищої освіти, відповідний ступінь вищої освіти та присвоює відповідну кваліфікацію.

    Стаття 5. Рівні та ступені вищої освіти.

    2. Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:

    1) молодший бакалавр;

    2) бакалавр;

    3) магістр;

    4) доктор філософії/доктор мистецтва".

    Аби Ви зрозуміли про що йде мова наводжу цитату МОН зі стандартної відповіді на адвокатський запит (заяву військовозобов'язаного):

    "Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.

    Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

    Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти Іванов 10.09.2015 поновлений з іншого закладу вищої освіти на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Університету, відрахований 10.06.2017. 08.07.2024 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Університету. Таким чином, Іванов здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності."

    Отже, отримавши відмову від МОН про внесення виправлень до ЄДЕБО щодо, необхідно буде звертатись до окружного адміністративного суду за місцем реєстрації хлопця із позовною заявою про визнання відмови протиправною та зобов'язання МОН внести виправлення в ЄДЕБО, аби у довідці ЄДЕБО було зазначено "Так, не порушує".

    По строкам - розгляд справи у суді першої інстанції - 2-3 місяці. Після рішення суду дається 30 днів на подання апеляційної скарги або з Вашого боку, або з боку МОН (залежить від того, на чию користь буде рішення суду). Тобто, весь процесс може зайняти приблизно півроку з урахуванням апеляції.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    З 18 ДО 25 РОКІВ ОСОБА МАЄ СТАТУС ПРИЗОВНИКА.

    ПРИЗОВНИКИ МОБІЛІЗАЦІЇ НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ.

    Загалом військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобовʼязаних та резервістів. Призовники за загальним правилом це чоловіки віком до 25 років. За винятком чоловіків віком від 18 до 25 років, які перебувають на обліку військовозобовʼязаних у звʼязку з проходженням військової служби, закінченням військової кафедри або отримання висновку ВЛК про обмежену придатність.Такі чоловіки не зважаючи на вік підлягають мобілізації. Призовники не підлягають мобілізації під час воєнного стану, вони можуть лише бути направленими на загальновійськовому базову підготовку або загальновійськову базову службу у мирний час. Після проходження БЗВП призовники повинні стати на облік військовозобовʼязаних, але до досягнення 25 років все рівно не підлягають мобілізації.

    ОТЖЕ ВИ МАЄТЕ ПРАВО ВЧИТИСЯ ТАМ ДЕ ВВАЖАЄТЕ ЗА ПОТРІБНЕ.

    Карпенко Андрій Володимирович

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    Стаття 39. Призов на військову службу під час мобілізації. Демобілізація

    1. Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України