Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
938 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня, таке питання, померла бабуся є заповіт на мого батька але він вже більше 20років безвісті зниклий є судове рішення але свідоцтво про смерть ми не брали,я як донька подала нотаріусу заяву на спадщину,більше претендентів по закону немає,але документів на квартиру бабці в мене немає їх взяли дальні родичи бабці які родиних зв'язків з нею немають і на спадщину прав теж немають,нотаріус тільки каже що я перша черга на спадок але будим чекати 6 міс,може хтось обявиться,єдине що сказав мені що треба дати обяву в газету що розшукується мій батько зі зв'язком смерті його матері моєї бабці, щоб не було так що він обьявиться через 6 міс його слова,на питання може мені треба щось робити то каже ні,чекаємо 6 місяців але вам треба будуть документы на квартиру бабці.Я так і не зрозуміла які далі будуть дії нотаріуса ,де мені брати документи на квартиру якщо з тими родичами в мене зв'язку немає і в квартиру я попасти не можу вони закрили її і забрали ключ вона пуста стоїть,і як бути з батьком безвесті зниклим може мені справку через суд треба брати щоб його визнали померлим,підкажіть будласка які дії далі будуть нотаріуса і якій буде розвиток подій далі,бо він мовчить.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (15)
Юрист, м. Нікополь, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Натале!
Оголошення фізичної особи зниклою безвісти не є підставою для внесення органами ДРАЦС актового запису про смерть особи та видачі свідоцтва про смерть.
Фізична особа може бути оголошена померлою судом, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом 3-х років.
Заява про оголошення особи померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це (ч. 3 ст. 46 Цивільного кодексу України).
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті (ч. 1 ст. 47 Цивільного кодексу України).
Після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Наразі після смерті бабусі право на спадкування має батько. Вам слід отримати рішення суду про оголошення фізичної особи померлою (батька), після оголошення померлим спадкоємця за заповітом, за відсутності складеного батьком заповіту, спадкування відбудеться за законом в порядку черговості спадкування. Тобто Ви, як спадкоємеця першої черги, за відсутності інших спадкоємців першої черги успадкуєте все майно, яке мало б перейти у спадок батьку.
У випадку відсутності правовстановлюючого документу на майно при спадкуванні, спадкоємцю необхідно звернутися до суду з позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно. Нотаріус, як правило, відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину за відсутності таких документів.
Згідно статті 49 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим у статті 47 цього Закону, або містять відомості, передбачені частиною третьою статті 47 цього Закону.
Нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.
На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов’язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз’яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Якщо Вам відмовлено у вчиненні нотаріальної дії та отримаєте постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, яку маєте право оскаржити в суді.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Наталія!
Якщо Ваш батько не подасть заяву нотаріусу про вступ у спадщину протягом півроку після смерті бабусі, то він вважається таким, що не прийняв спадщину. Проте, Ваш батько є зниклим безвісти, що само собою передбачає неможливість подання ним заяви про вступ у спадщину.
За особою, яка вважається зниклою безвісти, зберігаються усі права громадянина України, гарантовані Конституцією та іншими законами України.
Тож, особа, яка вважається зниклою безвісті має право на:
Черговість спадкування за законом визначає порядок, у якому родичі померлого отримують його майно, якщо не було складено заповіту.
Цей порядок встановлений Цивільним кодексом України та передбачає 5 черг спадкоємців.
1 черга (ст. 1261 ЦКУ) включає:
- дітей спадкодавця (включно з усиновленими та народженими після його смерті);
- того з подружжя, хто його пережив;
- батьків померлого.
Якщо немає спадкоємців першої черги або вони відмовилися від спадщини, до спадкування залучаються спадкоємці 2 черги (ст. 1262 ЦКУ):
- рідні брати та сестри спадкодавця;
- його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
3 черга (ст. 1263 ЦКУ) складається з рідних дядька та тітки спадкодавця.
До 4 черги (ст. 1264 ЦКУ) належать особи, які не є родичами, але проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше п'яти років до його смерті.
5 черга (ст. 1261 ЦКУ) включає інших родичів до шостого ступеня споріднення та утриманців спадкодавця, які не були членами його сім'ї.
Важливо, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 Цивільного Кодексу України.
Так, я вважаю, що Вам потрібно визнати батька померлим. Після того Ви зможете прийняти спадщину за спадковою трансмісією або за правом представлення (залежить від того, з якого саме моменту батька визнають померлим).
спадкування за правом представлення настає у тому випадку, якщо спадкоємець помер раніше спадкодавця, а спадкова трансмісія застосовується, якщо спадкодавець помер раніше, але спадкоємець також помирає, не встигши прийняти спадщину.
– спадкова трансмісія поширюється, як на спадкування за законом, так і на спадкування за заповітом, тоді як спадкування за правом представлення можливе лише при спадкуванні за законом.
На якій підставі родичи забрали документи та ключі від квартири? Що це за родичі? Коли були видані документи на нерухомість? Чи внесені дані про право власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно?
З повагою, адвокат Айвазян.
Родичи там були коли баба померла мені не повідомили,вони не падають заяву до натаріуса бо по родственники не мають відношення до померлої та не проживали з нею,квартира з 80 х років,отримана від шахти та приватизована в реєстрі все є з документами там все добре , можна ж зробити так ,батько в спадок не вступив ,натаріус робе витяги на документи я їх поновлюю і він мені видавє права на власність більш спадкоємців немає чи можливо так .
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДобре, що нерухомість внесена до реєстру, проте, нотаріус може витребувати правовстановлювальний документ, на підставі якого бабуся набула право власності на нерухомість. Отже, Вам прийдеться або оскаржувати дії нотаріуса, якщо останній відмовиться видавати свідоцтво про право на спадщину, або звертатись до суду із позовом про визнання права власності на спадщину.
Щодо Ваших родичів, які відібрали документи та ключі від квартири, то єдиний варіант вирішити це питання - подати заяву до поліції. Я не бачу іншого вихіду, оскільки Вам навіть невідоме місцезнаходження родичів або вирішити це питання у мирний спосіб.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ви правильно зробили, що подали заяву про прийняття спадщини. Нотаріус відкрив спадкову справу й чекає 6 місяців на випадок появи інших спадкоємців. Ваш батько є спадкоємцем за заповітом, але як безвісно відсутній, не може прийняти спадщину. Якщо є судове рішення про визнання його безвісно відсутнім, цього недостатньо — потрібно визнання померлим через суд (ст. 46 ЦК України), щоб ви могли набути право на спадщину замість нього за правом представлення.
Вам варто звернутися до суду вже зараз із заявою про визнання батька померлим, адже з моменту його зникнення минуло понад 20 років.
Щодо квартири: документи на право власності Вам дійсно потрібні, нотаріус без них не оформить свідоцтво. Ви маєте право звернутися до БТІ, ЦНАП або ДРРП (Реєстр речових прав) із запитом на отримання дублікатів.
Згідно п.4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони, обтяження іпотекою або арешту цього майна.
Також можна подати заяву в поліцію щодо незаконного привласнення документів. Якщо є підстави — зверніться до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні спадковим майном. Через суд ви також можете просити надати доступ до квартири.
Нотаріус після спливу 6 місяців видасть свідоцтво про право на спадщину за умови, що Ви надасте документи на квартиру або буде рішення суду про смерть батька (якщо інші спадкоємці подадуть заяву до нотаріуса).
До того часу — готуйте судовий позов і запити до реєстрів.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1. Як вступити в спадщину, якщо родичі не дають документи або, якщо у спадкоємця з іншої причини немає документів на успадковану квартиру, які повинні бути надані нотаріусу, згідно з зазначеним вище списком. Можливість вступити у спадок в Україні надана за допомогою судової процедури.
Оскільки вступити в спадок без документів на квартиру або домоволодіння неможливо, відповідно, потрібно закрити питання, якщо немає документів на успадковану квартиру або домоволодіння іншим способом.
Так, по закінченню шестимісячного терміну з того моменту як відкрилася спадщина, тобто з дня коли спадкодавець помер, або якщо згідно із зазначеною вище довідки спадкоємець був зареєстрований за однією і тією ж адресою з спадкодавцем на день смерті останнього, уповноважений нотаріус повідомляє про відмову спадкоємцю в здійсненні нотаріальних дій та надання йому документів про право на спадщину у вигляді свідоцтва (за законом чи за заповітом).
Після цього спадкоємцю необхідно звернутися в судові органи ( суд) з позовною заявою, в якій вказати: «Про визнання права власності на спадкове майно», що відкрилося після смерті спадкодавця, в порядку спадкування.
Документи, які необхідні для вступу в спадщину
Обов’язковий перелік необхідної документації, для надання нотаріусу, щоб вступити у спадок:
2. ЖОДНА ОБЯВА В ГАЗЕТІ НЕ НАДАСТЬ ВАМ ПРАВА НА СПАДЩИНУ, ЯКЩО Є РІШЕННЯ СУДУ, ЩО ОСОБА ВИЗНАНА БЕЗВІСТИ ЗНИКЛОЮ - НОТАРІУС НЕ ПРАВИЙ.
Як же оформити спадщину, якщо спадкодавець безвісно зниклий.Перше, що необхідно знати при вирішенні такого роду питання, так це те, що людина може бути визнана безвісно відсутньою виключно на підставі рішення суду та за умови, що один рік у місці його проживання не буде ніякої інформації про нього і про те, де таке особа перебуває.Відразу слід зазначити, що оформити спадщину, якщо спадкодавець визнаний безвісно відсутнім, неможливо, так як такого правової підстави для відкриття спадщини не існує. Відповідно до законодавства спадщина відкривається внаслідок смерті людини або визнання його померлим за рішенням суду.У разі звернення до нотаріуса з проханням оформити майно безвісно зниклої особи в порядку спадкування, єдине, чим нотаріус зможе вам допомогти, так це описати майно людини, якого суд визнає безвісно відсутньою, і встановити над ним опіку.Людина, яку призначать опікуном над майном, наділяється повноваженнями з управління таким майном і бере на себе зобов’язання оплачувати борги за рахунок цього майна, а також, якщо буде необхідність, то має право утримувати осіб, яких утримувала особа, місце знаходження якої на даний момент невідомо .Що ж тоді робити родичам, якщо вони все-таки хочуть оформити майно безвісно відсутнього особи в порядку спадкування?Щоб відкриття та оформлення спадщини стало можливим, потрібно отримати рішення суду про визнання передбачуваного спадкодавця померлим. Щоб суд виніс позитивне рішення необхідно, щоб особа протягом трьох років була відсутня в місці, де вона постійно проживала.Але чекати такий тривалий термін нікому не хочеться, тому слід знати, що із загального правила є винятки. Отже, якщо особа зникла при обставинах, що могли загрожувати її життю або під час нещасного випадку, то в суд можна буде звернутися вже через шість місяців. Ще більш прискорений варіант розвитку подій можливий, якщо є причини думати, що людина могла загинути при надзвичайних ситуаціях або ситуаціях техногенного характеру – в цьому випадку процедуру визнання його померлим можна починати вже через місяць після завершення роботи спеціально створеної комісії.У разі визнання людини померлою наступають наслідки, які можна прирівнювати до тих, що наступають у разі біологічної смерті, тобто після отримання позитивного рішення суду вже можна звертатися до нотаріуса для реалізації свого права на спадкування за законом або заповітом.Важливо пам’ятати, що оформлення спадщини – це дуже тривалий і важливий процес, особливо коли він має такі складні нюанси, тому для того, щоб не нашкодити самому собі і не втратити майно, завжди краще звернутися за допомогою до фахівців.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗгідно п.4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони, обтяження іпотекою або арешту цього майна.
Тобто, за загальним правилом нотаріусу потрібно подати правовстановлюючі документи на нерухомість. Проте, в певних випадках він може зробити запит до ДРРП і видати Вам свідоцтво про спадщину в без оригіналів (за умови, що інші спадкоємці не подадуть заяву про прийняття спадщини)
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіНІ, ЦЕ ЩО ВИ ПИШЕТЕ ПРОТИРІЧИТЬ ЗАКОНОДАВСТВУ УКРАЇНИ.
ТІЛЬКІ:
1. ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОМ ПОМЕРЛИМ.
2. ВІДНОВЛЕННЯ ПРАВОВСТАНОВЛЮЧИХ ДОКУМЕНТІВ ЧЕРЕЗ СУД.
МОЖЕТЕ ЗВЕРНУТИСЯ ДО ПОЛІЦІЇ ІЗ ЗАЯВОЮ, ПРО КРАДІЖКУ ДОКУМЕНТІВ ВКАЗАНИМИ ВАМИ ОСОБАМИ - ПЕРЕД ЦИМ ПИСЬМОВО (ЧЕРЕЗ ПОШТУ, ЛИСТ З ОПИСОМ ВКЛАДЕННЯ) ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ЦИХ ЛЮДЕЙ ПРО НАДАННЯ ДОКУМЕНТІВ НОТАРІУСУ ДЛЯ СПАДКОВИЙ СПРАВИ.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіМожливо, нотаріус і може так зробити з урахуванням всіх обставин і того факту, що судитись потім ніхто не буде, Проте, якщо бітько з'явиться у подальшому, то він матиме право відсудити в Вас нерухомість.
так,ми подавали до суду більш 20 років тому і суд визнав його безвісті зниклим шукали його з померлої бабою де тільки можна і через програму жді меня така була раніше і ні де він за цей час не зявлявся по тепер,зник на території Росії на заробітках
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіНаталія, я раджу Вам обговорити із нотаріусом всі питання ще раз та отримати остаточну відповідь, аби після спливу півроку в Вас не виникло проблем із прийняттям спадщини. Наприклад, Ви повідомляли останньому, що документи отримати не зможете?
так,я казала що на руках їх в мене немає і можливо не буде бо я не знаю віддадуть їх мені чи ні,родичів ціх я ще не бачила і зв'язку з ними в мене не має єдине що я можу так це почитати у сусідів де жила моя покійна баба може в них я номер їх телефону бо квартира закрита бабине там нікого немає,він мені відповів що поки нікуди не треба ходити чекаємо 6 місяців але документи на квартиру вам треба будуть,єдине що він питав чи пробувала я з ними домовитись за документи бо ці документи їм ніяких прав не дають,але я казала що я їх не бачила і де шукати їх поки не знаю ,сказав чекаємо 6 міс.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТоді не зовсім зрозуміло чому нікуди не потрібно ходити і нічого не потрібно робити, якщо документи все ж таки будуть потрібні для того, аби прийняти спадщину. Дуже дивна поведінка, чесно кажучи...Що саме зміниться після спливу півроку?
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіНЕОБХІДНО РІШЕННЯ СУДУ ПРО ВИЗНАННЯ ЙОГО ПОМЕРЛИМ.