Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Работаю в шахте ,2006 получил травму глаза ,оформил регресс 10%.В 2020 получил травму головы ,перелом верхней челюсти,открытый перелом носа. Собрался оформлять регресс ,на предприятии угрожают уволить если в совокупности , процент потери трудоспособности будет более 25% .
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду
Роман, здравствуйте!
За оформления регресса в результате несчастного случая на производстве Вас уволить не могут.
Такая позиция установлена Верховным Судом в деле №521/17982/16-ц от 20.12.2018.
С уважением, Александр Малик
..................................................
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Добрий день.
Підстави для звільнення Вас роботодавцем чітко вказані в Кодексі законів про працю.
Згідно з ст. 40 - Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках:
1) змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
2) виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці;
3) систематичного невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення;
4) прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;
5) нез'явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і родах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні. За працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;
6) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
7) появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
8) вчинення за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібного) майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу;
10) призову або мобілізації власника - фізичної особи під час особливого періоду;
11) встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування.
Також існують додаткові підстави (ст. 41) :
Крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадках:
1) одноразового грубого порушення трудових обов'язків керівником підприємства, установи, організації всіх форм власності (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступниками, головним бухгалтером підприємства, установи, організації, його заступниками, а також службовими особами податкових та митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, і службовими особами центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах державного фінансового контролю та контролю за цінами;
1-1) винних дій керівника підприємства, установи, організації, внаслідок чого заробітна плата виплачувалася несвоєчасно або в розмірах, нижчих від установленого законом розміру мінімальної заробітної плати;
2) винних дій працівника, який безпосередньо обслуговує грошові, товарні або культурні цінності, якщо ці дії дають підстави для втрати довір'я до нього з боку власника або уповноваженого ним органу;
3) вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи;
4) перебування всупереч вимогам Закону України "Про запобігання корупції" у прямому підпорядкуванні у близької особи;
4-1) наявності у працівника реального чи потенційного конфлікту інтересів, який має постійний характер і не може бути врегульований в інший спосіб, передбачений Законом України "Про запобігання корупції".
5) припинення повноважень посадових осіб.
Тобто, звільнити Вас з роботи через те, що Ви оформили реграс - не можуть. Якщо це відбудеться - звертайтеся до управління з питань праці.
Сподіваюсь надана консультація Вам допомогла та була корисною!
Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду
Роман, здравствуйте!
За оформления регресса в результате несчастного случая на производстве Вас не могут уволить.
Такая позиция установлена Верховным Судом в деле №521/17982/16-ц от 20.12.2018.
С уважением, Александр Малик
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий день!
Вас не можуть звільнити, за оформлення регресу, внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Звільнення працівника через невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі може відбуватись виключно за наявності повної або частково постійної, а не тимчасової втрати працездатності. Тривала тимчасова непрацездатність або часта відсутність працівника на роботі в зв'язку з цим не є підставою для звільнення на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП.
Про невідповідність працівника роботі може свідчити висновок медикосоціальної експертної комісії, якщо працівника визнано інвалідом і йому рекомендована інша робота. Підставою для звільнення за цим пунктом є також медичний висновок про невідповідність виконуваній роботі за станом здоров'я працівника, зобов'язаного проходити медичні огляди.
Постійна втрата працездатності – це повна чи часткова втрата здатності до загальної чи професійної праці.
Повна втрата працездатності означає непрацездатність особи.
Непрацездатність – це стан здоров’я (функцій організму) людини, обумовлений захворюванням, травмою тощо, який унеможливлює виконання роботи визначеного обсягу, професії без шкоди для здоров’я.
Повна втрата працездатності визначається як настання пенсійного віку (старість). Пенсійний вік в Україні становить 55 років для жінок та 60 років для чоловіків (стаття 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Стосовно часткової втрати працездатності слід зазначити, що прикладом часткової втрати працездатності є інвалідність. При цьому, необхідно відмітити, що існує два критерії визначення інвалідності – медичний та економічний. З медичної точки зору – це розлад функцій організму, з економічної точки зору – це таке порушення, яке призводить до втрати працездатності: професійної чи загальної.
Інвалідність – це стійкий розлад функцій організму, зумовлений захворюванням, наслідком травм або вродженим дефектом, який призводить до обмеження життєдіяльності, до необхідності в соціальній допомозі і захисті. Обмеження життєдіяльності – це повна або часткова втрата здатності обслуговувати себе, самостійно пересуватись, орієнтуватись, спілкуватись, контролювати свою поведінку, вчитись, займатись трудовою діяльністю.
Під тимчасовою втратою працездатності розуміють неспроможність особи виконувати свою трудові обов’язки внаслідок короткотривалих обставин об’єктивного характеру.
Тимчасова непрацездатність має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування та реабілітаційних заходів, триває до відновлення працездатності або встановлення групи інвалідності, а в разі інших причин - до закінчення причин відсторонення від роботи. Тимчасова непрацездатність застрахованих осіб засвідчується листком непрацездатності.
Експертиза тимчасової непрацездатності – це комплексна оцінка порушень функціонального стану організму та інших причин, якими вона обумовлена, що визначають факт тимчасової втрати працездатності, установлення строку непрацездатності, визначення клінічного та трудового прогнозу відповідно до встановленого діагнозу.
Так, відповідно до статті 69 Основ законодавства України про охорону здоров’я експертиза тимчасової непрацездатності громадян здійснюється у закладах охорони здоров’я лікарем або комісією лікарів, які встановлюють факт необхідності надання відпустки у зв’язку з хворобою, каліцтвом, вагітністю та пологами, для догляду за хворим членом сім’ї, у період карантину, для протезування, санаторно-курортного лікування, визначають необхідність і строки тимчасового переведення працівника у зв’язку з хворобою на іншу роботу у встановленому порядку, а також приймають рішення про направлення на медико-соціальну експертну комісію для визначення наявності та ступеня тривалої або постійної втрати працездатності.
Експертиза тривалої або стійкої втрати працездатності здійснюється медико-соціальними експертними комісіями, які встановлюють ступінь та причину інвалідності, визначають для інвалідів роботи і професії, доступні їм за станом здоров’я, перевіряють правильність використання праці інвалідів згідно з висновком експертної комісії та сприяють відновленню працездатності інвалідів.
Висновки органів медико-соціальної експертизи про умови і характер праці інвалідів є обов’язковими для власників та адміністрації підприємств, установ і організацій.
Порядок організації та проведення медико-соціальної експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України постановою від 4 квітня 1994 р. N 221. Так, у медико-соціальних експертних комісіях (МСЕК) проходять огляд громадяни, які частково чи повністю втратили здоров’я внаслідок захворювання, травм та уроджених дефектів, що обмежують їх життєдіяльність, а також особи, які за чинним законодавством мають право на соціальну допомогу, з метою виявлення компенсаторно-адаптаційних можливостей особи для реалізації заходів реабілітації та адаптації інвалідів.
Разом з тим, нещасні випадки на виробництві, які спричинили за собою зниження працездатності можуть тягнути за собою:
– Одноразова допомога в разі повної втрати професійної працездатності,
– Оплата лікарняного при виробничу травму до одужання / оформлення інвалідності,
– Пенсія по інвалідності, отриманої на виробництві або в зв’язку з профзахворюванням,
– Допомога на дитину, який знаходиться на утриманні.
Успіхів Вам!
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі за станом здоров'я може бути підставою для звільнення за наявності повної або часткової постійної, а не тимчасової втрати працездатності, тому тривала тимчасова непрацездатність (за обставинами справи працівник був визнаний непрацездатним щодо своєї професії на 10-12 місяців) або часта відсутність працівника на роботі в зв'язку з тимчасовою непрацездатністю не є підставою для звільнення працівника на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпПУ.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
За оформления регресса в результате несчастного случая на производстве Вас уволить не могут.
но если вам дадут инвалидность или в заключении мсек процент потери трудоспособности будет более чем установленный -вас могут уволить по состоянию здоровья
Адвокат, м. Київ
Что такое «регресс» в понимании профессионального заболевания? Это страховые выплаты, которые осуществляет Фонд социального страхования Потерпевшему на основании установления степени потери трудоспособности Потерпевшего, в связи с получением им профессионального заболевания.Потерпевший должен получить заключение специализированного медицинского заведения (научно-исследовательского института профпатологии или его отделения) о профессиональном характере заболевания.
1. В дальнейшем, Работодателем Пострадавшего составляется акт расследования профессионального заболевания.
2. После этого, лечебно – профилактическое учреждение, работодатель, профсоюзный орган работодателя, рабочий орган исполнительной дирекции Фонда, суд или прокуратура дает направление в орган МСЭК для дальнейшего установления степени утраты трудоспособности за наличие профессионального заболевания.
3. МСЭК совместно с Фондом предоставляет заключение об установлении степени утраты такой трудоспособности. Следует отметить, что степень утраты профессиональной трудоспособности устанавливается в пределах от 5 до 100 процентов.Учитывая вышеуказанные документы, Фонд устанавливает страховые выплаты.За работниками, потерявшими трудоспособность в связи с несчастным случаем на производстве или в связи с профессиональным заболеванием, сохраняется место работы (должность) и средняя заработная плата на весь период до восстановления трудоспособности или признания их в установленном порядке инвалидами. Если после выхода на работу пострадавший не в состоянии выполнять предыдущую работу, собственник предприятия обязан осуществить согласно медицинскому заключению его переподготовку и трудоустройство и установить льготные условия работы и режим труда.
В том случае, если собственник не имеет возможности трудоустроить на своем предприятии лиц, которые частично потеряли трудоспособность, но не стали инвалидами, он обязан отчислить целевым назначением в Государственный фонд содействия занятости населения средства в размере среднегодовой заработной платы работников за каждое несозданное рабочее место для таких лиц. В этом случае трудоустройством этих лиц занимается государственная служба занятости населения.
Все время, в течение которого пострадавший относится к категории инвалидов в связи с несчастным случаем на производстве или профессиональным заболеванием, зачисляется в стаж работы для назначения пенсии по возрасту, а также в стаж работы с вредными условиями, который предоставляет право на назначение пенсии на льготных условиях и в льготных размерах.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня.
Лише сам регрес (страхові виплати, які виплачує Вам страхувальник) не може бути підставою звільнення.
Все залежить від ступеня втрати вашої працездатності, яку встановить МСЕК.
Якщо згідно висновку МСЕК Вас буде визнано особою з інвалідністю, і Вам буде рекомендована робота інша, ніж Ви виконуєте наразі, то роботодавець матиме підстави для вашого звільнення через невідповідність виконуваній роботі за станом здоров'я.
При цьому про таке звільнення Вас повинні попередити за 2 місяці та при звільненні виплатити вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Кодекс законів про працю України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n235):
Стаття 40. Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу
Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках:
2) виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці.
Стаття 44. Вихідна допомога
При припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) - у розмірі двох мінімальних заробітних плат; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку; у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41, - у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.
Стаття 49-2. Порядок вивільнення працівників
Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Всього доброго.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
За вказаною причиною Вас звільнити не можуть , адже чіткий перелік підстав для звільнення прописаний у КЗпП України(Кодекс про працю).
Але якщо в акті огляду МСЕК(Медико-соціальна експертизна комісія ) буде встановлено вищий відсоток втрати працездатності, то в такому разі Вас можуть звільнити за станом здоров я з наступним формулюванням підстави: п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпПУ.
Та виплатою Вам всіх належних виплат і компенсацій в день звільнення.
З повагою,
Костянтин Гончаренко