Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 04 червня 2020, питання №21243 150₴

Законно ли уволили.

Сократили в начале марта. Просто сказали что я уволен. Заявлений я не писал с приказом не ознакомлен. Недавно узнал что уволили по согласию сторон. Писал жалабу в инспекцию по труду, но во время карантина они не работают. Как действовать дальше.

Відповіді юристів (13)

    Кирюшин Артем Андреевич
    16.7%

    Здравствуйте.

    Исходя из информации, предоставленной вами - действия работодателя ОДНОЗНАЧНО незаконные.

    Вся суть увольнения по соглашению сторон сводится к тому, что ОБЕ стороны (работник и работодатель) дают согласие на увольнение.

    Но так как вы заявления никакого не писали, то и вашего согласия на увольнение нет.

    Я считаю, что в данном случае оптимальным будет отмена приказа об увольнении в судебном порядке с взысканием с работодателя компенсации за вынужденный прогул.

    Обращайтесь, готов защитить ваши права и интересы.

    Малик Олександр Володимирович
    Малик Олександр Володимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Вінниця, 9 років досвіду

    Добрий день! Якщо ви не писали заяву про звільнення за угодою сторін на підставі п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, звільнення є незаконним, тому слід готувати позовну заяву до суду про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

    Карпенко Андрей Владимирович
    Карпенко Андрей Владимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Сократили в начале марта. Просто сказали что я уволен. Заявлений я не писал с приказом не ознакомлен. Недавно узнал что уволили по согласию сторон. Писал жалабу в инспекцию по труду, но во время карантина они не работают. Как действовать дальше.

    ___

    Еще раз напишите жалобу в трудовую инспекцию и отправьте почтой с уведомлением. Пожалуйтесь на бездействие трудовой инспекции в вышестоящий орган.

    Обращайтесь в суд за защитой своих прав. Вам будут обязаны выплатить за вынужденный прогул и з/п за весь период судебного разбирательства.

    Если есть дополнительные вопросы связывайтесь со мной через мой профиль на сайте.

    Сергеев Артем
    16.7%
    Сергеев Артем 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 24 роки досвіду

    "Сократили в начале марта. Просто сказали что я уволен. Заявлений я не писал с приказом не ознакомлен. Недавно узнал что уволили по согласию сторон. Писал жалабу в инспекцию по труду, но во время карантина они не работают. Как действовать дальше."

    Каким образом стало известно об увольнении?

    У Вас есть ответ? Обязаны рассмотреть. На официально сайте нет информации о прекращении работы.

    http://dsp.gov.ua/

    (З 29 січня 2020 року кожен охочий може потрапити на онлайн-прийом до Голови Держпраці, звернувшись до територіального управління Держпраці у своїй області.

    Запис на онлайн-прийом проводиться у територіальних управліннях Держпраці.

    З 11 лютого 2016 Державною службою України з питань праці з метою економії часу та коштів заявників впроваджено роботу онлайн-приймальні громадян.

    http://dsp.gov.ua/hrafik-onlain-pryiomu-hromadian-na-2020-rik/)

    (Сектор по роботі зі зверненням громадян та доступу до публічної інформації

    Телефон для довідок щодо звернень громадян: +38(044) 289-85-11

    E-mail для відправки звернень громадян: zvern@dsp.gov.ua

    http://dsp.gov.ua/sektor-po-roboti-zi-zvernenniam-hromadian-ta-dostupu-do-publichnoi-informatsii/)

    Нужно официально обратиться к работодателю с требованием предоставить приказ о приеме на работу и увольнении, основания для приказа об увольнении, также трудовую книгу.

    И возможно обращаться в суд.

    Крикун Сергій  Павлович
    16.7%
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 30 років досвіду

    КЗоТ Украны (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):

    ст.232 - "Безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються трудові спори за заявами:...

    2) працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи, за винятком спорів працівників, вказаних у частині третій статті 221 і статті 222 цього Кодексу;" (указанные ст.ст.221,222 Вашего случая не касаются - прим.авт.);

    233 - "Працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.".

    Закон Украины "Про судовий збір" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17/page), ст.5:

    "1. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:

    1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;...".

    Закон Украины "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/540-20):

    "I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:...

    6. У Кодексі законів про працю України...

    5) доповнити главою XIX такого змісту:

    "Глава XIXПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

    1. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину"";

    "12. У Цивільному процесуальному кодексі України...

    3) розділ XII "Прикінцеві положення" доповнити пунктом 3 такого змісту:

    "3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред’явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину".

    Подавайте иск в суд о незаконном увольнении, восстановлении на работе, оплате за время вынужденного прогула, при этом, месячный срок, в связи с действием карантина, не считается пропущенным.

    Савоста   Ірина   Михайлівна
    Савоста Ірина Михайлівна 3 роки тому

    Адвокат, м. Сновськ, 5 років досвіду

    Доброго дня. Якщо Вас звільнили, то Вам повинні були вручити трудову книжку. Це у тому випадку якщо Ви працювали з оформленням трудової книжки. Якщо Ви працювали "не офіційно", то тут інші варіанти відповідей. У будь-якому разі для більш правильної відповіді потрібно більше інформації. Якщо будуть питання-звертайтеся

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    16.7%
    Киншов Дмитрий Сергеевич 3 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 6 років досвіду

    Добрий день.

    Розірвання трудових відносин можливо за угодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП) - тобто, так, як і відбувалося у Вашому випадку.

    Але, зрозуміло, що існує певна процедура оформлення розірвання трудових відносин!

    Повинен бути наказ! Наказ повинен містити підстави звільнення з посиланням на пункт і статтю КЗпП. Наказ може бути складений у довільній формі або за типовою формою № П-4, затвердженою наказом Держкомстата України від 05.12.08 р. №489. Роботодавець зобов'язаний ознайомити працівника з таким наказом під його особистий підпис та надати копію наказу.

    Роботодавець повинен у день звільнення видати працівникові оформлену трудову книжку і провести розрахунок у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП. Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то зазначені суми повинні бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

    При отриманні трудової книжки працівник розписується в особистій картці та книзі обліку трудових книжок. Якщо працівник відмовляється отримувати трудову книжку, то факт відмови від отримання трудової книжки необхідно зафіксувати у відповідному акті. Слід пам'ятати, що трудову книжку неможна надсилати поштою.

    Отже, так, у Вашому випадку було порушено процедуру звільнення Вас з роботи. Ви все правильно зробили, що звернулися до управління з питань праці. Але, чи прийняли вони Вашу заяву? не зовсім зрозуміло, оскільки, саме управління працює, можливо не відбувається прийом громадян...

    Також, Ви маєте право звернутися до суду! При недотриманні законодавства при звільненні працівників, працівник через суд може бути поновленим на роботі та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу, судові та інші витрати.

    Особа, винна в незаконному звільненні працівника, також може бути притягнута до адміністративної відповідальності. Крім того, якщо звільнення працівника було проведене з особистих мотивів, то винному загрожує кримінальна відповідальність, передбачена ч. 1 ст. 172 КК, - штраф або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправні роботи на строк до двох років.

    Сподіваюсь надана консультація Вам допомогла та була корисною!

    Гончаренко Константин
    16.7%
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Якщо Ви особисто не писали та не подавали під реєстрацію з вхідним номером та штампом заяву про звільнення за угодою сторін на підставі ч. 1 ст. 36 КЗпП України, чи з інших підстав без попереднього ознайомлення з наказом засвідченого Вашим підписом, письмового повідомлення у термін 2 місяці у разі скорочення штату та неможливості переведення на іншу посаду, також під підпис особи - звільнення є незаконним,

    Вам необхідно готувати заяву до суду про скасування неправомірного наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з урахуванням розміру заробітної плати котра була Вам нарахована до моменту звільнення.

    Також обов язково необхідно письмово викласти обставини незаконного звільнення у заяві та направити її рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на ім я начальника управління Державної служби праці області.

    Вам в такому разі мають надати вмотивовану письмову відповідь поштою про результати перевірки роботодавця за фактом порушень викладених у заяві . У 15-30 -ти денний термін згідно ЗУ Про звернення громадян ст.11 у залежності від складності питання термін може бути подовжено до 30 -ти днів.

    Також необхідно подати заяву про порушення прав Ваших до міської , районної чи обласної комісії з вирішення трудових спорів , вони існують при виконавчих комітетах відповідних рад органів місцевого самоврядування( письмово, поштою)

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

    Если вы не писали заявление на увольнение, то увольнение по ст .36 КЗоТ Украины явно не законное. Вы можете повторно обратиться в инспекцию по вопросам труда. Вы имеете право восстановится на работе в той же должности, но это в судебном порядке. В исковом заявлении о восстановлении, также можете просить компенсацию за вынужденный прогул в размере среднего заработка за все время прогула.
    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    Законно ли уволили.

    Сократили в начале марта. Просто сказали что я уволен. Заявлений я не писал с приказом не ознакомлен. Недавно узнал что уволили по согласию сторон. Писал жалабу в инспекцию по труду, но во время карантина они не работают. Как действовать дальше.

    если вы не писали заявление на увольнение по согласию сторон и не согласны с увольнением - то такое увольнение незаконно .

    можете обратиться в суд с иском на восстановление и выплаты

    "нужна детальная консультация или помощь в подготовке иска - заявы - обращайтесь через сайт "

    Савченко Олександр
    16.7%
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Доброго дня.

    Ви пишете, що Вас скоротили на початку березня, просто сказали, що Ви звільнені. Чи ознайомлювали Вас з даним наказом, чи віддали в цей день трудову книжку (яка підстава звільнення в ній вказана)?

    Ви взагалі при влаштуванні на роботу віддавали роботодавцю свою трудову книжку, чи повернув він її Вам під час вашого звільнення?

    По якому договору Вас оформили: трудовому чи цивільно-правовому?

    І що означає: "Недавно узнал что уволили по согласию сторон"?

    Вам також про це просто сказали (як було зі скороченням на початку березня) чи все-таки це десь записано (тоді яким числом, також початком березня)?

    Необхідно бачити ваше зверненя до інспекції з праці та їхню відповідь по ньому (до речі, коли ця відповідь надійшла?)

    У будь-якому разі, якщо звільнення відбулося з порушенням чинного законодавства, краще відразу звертатися з позовом до суду (і в той же час повторно подавати скаргу на роботодавця до Держпраці України).

    Однак, якщо Вам все-таки вручили копію наказу про звільнення або видали трудову книжку, і з цього моменту вже пройшов місячний строк, суд може відмовити у задоволенні ваших позовних вимог через порушення строків позовної давності.

    Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.

    Всього доброго.

    Адвокат Евгений Александрович
    Адвокат Евгений Александрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Добрий день, Віктор!

    Ваше звільнення незаконне, є таким що суперечить Конституції України, Кодексу законів про працю України.

    Дії Вашого работодавця є незаконними.

    Законодавством передбачено, що водночас з попередженням про звільнення власник або уповноважений орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж самому підприємстві, установі, організації, якщо така є можливість.

    Ухваливши рішення про вивільнення працівників, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний не пізніше, ніж за два місяці до запланованого звільнення повідомити про це особисто кожного працівника за його підписом.

    За відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, установі, організації, звільнений працівник звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.Тільки після затвердження нового штатного розпису підприємства працівники, посади яких скорочено, згідно зі ст. 492 КЗпП України, персонально попереджаються про вивільнення не пізніше ніж за два місяці.

    Працівники, яких попереджено про наступне звільнення, і посади яких вже вилучені із штатного розпису, продовжують працювати ще не менше двох місяців і отримують заробітну плату. Виплата заробітної плати здійснюється на підставі чинного трудового договору, дія якого не припинена згідно (ст. 94 КЗпП ). Слід наголосити на тому, що не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого органу в період його тимчасової непрацездатності, а також під час перебування у відпустці.

    Звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП України можливе лише за умови, якщо працівник відмовився від переведення на іншу роботу, тому при скороченні штату роботодавець зобов'язаний одночасно з попередженням про звільнення, пропонувати працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.В разі звільнення, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку, копію наказу про звільнення з роботи і провести з ним повний розрахунок(край, наступного дня) (ст.116). Днем звільнення вважається останній день коли працівник працював.

    Роботодавець повинен виплатити особам, які підлягають скороченню, передбачену вихідну допомогу у розмірі не менше середньомісячного заробітку, заробітну плату за відпрацьований період, і компенсацію про невикористані відпустки(чергової + додаткової). Звертаємо увагу на те, що відповідно до змін, які внесені Законом від 20.12.2005 р. № 3248 до КЗпП України, працівника необхідно письмово (за заявою) повідомити про нараховані суми, належні йому при звільненні, перед виплатою зазначених сум (ст. 116).У разі несвоєчасного розрахунку при звільненні роботодавець зобов'язаний компенсувати працівнику середній заробіток за весь час зволікання. Варто підкреслити, що сума отриманої заробітної плати за новим місцем роботи не зменшує розмір такої компенсації (ст. 117). Інструкцією №12 визначено, що прибутковий податок із сум вихідної допомоги в межах норм, передбачених законодавством, не утримується.

    Надалі виплачується (службою занятості) середня заробітна плата на період працевлаштування, але не більше ніж за три місяці з дня звільнення. Якщо ж такий звільнений працівник влаштувався на роботу раніше, до закінчення терміну трьох місяців, виплата зазначених сум припиняється достроково.Також слід зазначити, що працівник, з яким розірвано трудовий договір за підставами, передбаченими п.1 ст. 40 Кодексу (крім повної ліквідації), впродовж одного року має право на укладення трудового договору в разі повторного прийняття на роботу, якщо власник або уповноважений ним орган проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації , проводити оплачувану професійну перепідготовку( п. 2.3 КД, Галузева угода).

    Звільнення згідно ст. 42 КЗпП України, дає право адміністрації при скорочені чисельності штату працівників надавати переважне право залишення на роботі працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.У процесі такого порівняльного аналізу потрібно враховувати такі обставини: наявність відповідної освіти, післядипломну освіту, документи про підвищення кваліфікації, відсутність дисциплінарних стягнень, наявність заохочень за успіхи у роботі, отримання премій за виконання особливо важливих робіт, відсутність прогулів, відпусток без збереження заробітної плати, тривалого перебування на лікарняних листках, відсутність браку, зауважень з боку адміністрації щодо строків і якості виконуваних робіт, відсутність рекламацій на вироблену продукцію, рівень виконання норм виробітку або нормованих завдань, обсяги виконуваних робіт, дотримання строків доручених завдань тощо.

    І лише за рівних умов продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:1) сімейним – за наявності двох і більше утриманців;2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;

    7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, – протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.Порівняльний аналіз кваліфікації і продуктивності праці здійснюється лише за наявності певної кількості працівників, коли одних можна залишити на роботі, а інших звільнити. Власник або уповноважений ним орган має право в межах однорідних професій і посад провести перестановку (перегрупування) працівників і перевести більш кваліфікованого працівника, посада якого скорочується, з його згоди на іншу посаду, звільнивши з неї з цих підстав менш кваліфікованого працівника.Звільнення за скороченням штату можливе тільки після закінчення двомісячного попереджувального строку. Якщо на підприємстві є можливість продовжувати трудові відносини після закінчення цього строку, то за згодою працівника трудові відносини можуть тривати ще певний період без повторного попередження про звільнення.

    Зауважимо, що виплата допомоги з безробіття працівникам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин ( ч. 1 ст. 38 КЗпП ), починається з 91-го календарного дня.Таким чином, така особа порівняно з працівником, який звільнився за згодою сторін, програє: вона не отримає допомогу за 3 місяці, котра в свою чергу своєчасно ставши на облік до ЦЗ (в 7- ми денний термін) на 8-й день отримує статус безробітного та грошову допомогу по безробіттю (у розмірі 100% середньої заробітної плати за останнім місцем роботи протягом 60 календарних днів, 75% – протягом 90 к. д. і 50% – протягом наступних 210 к. д., але не більше середньої заробітної плати, що склалася в народному господарстві відповідної області за минулий місяць, і не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати.

    На порушення трудового законодавства, Ви маєте право подати:

    - скаргу до Державної інспекції праці для проведення перевірки та прийняття мір реагування до роботодавця;

    - заяву до поліції про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримільного провадження за незаконне звільнення та грубе порушення трудового законодавства по статті 172 Кримінального кодексу України (статті 60, 214 Кримінального процесуального кодексу України);

    - позов до суду про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.

    У разі наявності запитань звертайтеся!

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Успіхів Вам!

    Токмач Галина Николаевна
    Токмач Галина Николаевна 3 роки тому

    Юрист, м. Мирноград, 12 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Здравствуйте, Виктор. Уволили НЕЗАКОННО. Нет ни заявления, ни подписи на приказе.

    Обращайтесь в суд на восстановление на работе и выплату компенсации за время вынужденного прогула.

    Суд в таких делах становится на сторону истца


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України