Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Нужно отчислиться с аспирантуры. Нахожусь на бюджетной форме обучения. Получаю стипендию, но не хочу дальше продолжать учится(на третьем курсе учусь). Со стороны факультета поступает информация что я буду возмещать стипендию, и оплату их труда. Как отчислиться без материальных потерь( отдачи стипендии и т.д.) договор с университетом составлен согласно порядка( документ во вложении)
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Доброго дня! зверніть увагу на п. 7.1.7 Положення. Ви маєте право піти в академічну відпустку і якщо не поновитесь після неї, вас відчислять.
Ви не будете відшкодовувати кошти за навчання та роботу викладачів. Факультет помиляється, такі положення про відшкодування мали місце раніше і втратили чинність у вересні 2016 року, разом із набранням чинності даним положенням, що ви прикріпили. Слова представників факультету - шантаж.
У разі, якщо на вас подасть позов університет, ви зсилатимитесь на норми нового, чинного положення, яке розповсюджує свою дію на вас.
Висновок: скористейтесь правом на академ відпустку, пишіть заяву за 15 днів до даної відпустки у ректорат. П. 7.4 Положення.
Не поновлюйтесь після академічної відпустки.
Також можете використати пункт 7.1.2 і піти сразу за власним бажанням. Жодних компенсацій ви платити не будете. Їх стягнення можливе лише через суд і навчальний заклад програє. (судова практика на вашій стороні, крім випадків, коли вступ до аспірантури або інші освітні рівні відбувався на підставі держаного замовлення.
Я б зрадістю пішла б в академічну відпустку. Але на якій підставі. Потрібна довідка або якийсь документ що підтверджує що мені потрібна відпустка.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Відповідно до положення " Про академічну відпустку" прийнятого ще у 1996 році, академічна відпустка – це перерва у навчанні, право на яку студент отримує у випадку зниження працездатності внаслідок порушень функцій організму, які зумовлені гострими захворюваннями, що потребують тривалого відновлювального лікування; загостреннями хронічних захворювань або частими захворюваннями (понад один місяць на семестр); анатомічними дефектами, які не дають змоги провести відновлювальне лікування під час навчання.
Закон України «Про вищу освіту» розширює сферу застосування академічної відпустки: вона надається за станом здоров’я, призовом на строкову військову службу у разі втрати права на відстрочку від неї, сімейними обставинами. Окрім того, студент має право на перерву в навчанні у зв’язку із навчанням чи стажуванням в іншому ВНЗ (у тому числі іноземних держав), але за умови, що інше не передбачено міжнародним договором між двома навчальними закладами (право на академічну мобільність).
Перелік підстав не є виключним, тож ректор (директор) на власний розсуд може надати відпустку і на інших підставах.
Як часто студент може брати академічну відпустку?
Зазвичай студент має право на академічну відпустку лише один раз за період навчання. Строк академічної відпустки визначається керівником ВНЗ у межах до одного року, але при необхідності може бути подовжений ще на один рік.
Чим відрізняється академічна відпустка від повторного навчання?
Потрібно розрізняти академічну відпустку та повторне навчання. Реалізація права на відпустку надає студенту можливість призупинити навчання для вирішення ситуації, що знижує його працездатність, після чого студент продовжує навчання без повторного проходження відповідного семестру. Повторне навчання завжди вимагає від студента пройти семестр ще раз і зазвичай надається тим, кому не може бути надана академічна відпустка. Студенти першого курсу права на повторне навчання не мають.
регулюється порядок надання відпусток наступним чином:
Порядок надання академічних відпусток визначається положеннями, які затверджують органи Міністерства освіти і науки (МОН). Зазвичай кожен ВНЗ має своє положення. Оформлюється відпустка наказом ректора (директора) ВНЗ на підставі відповідних документів. Перелік документів визначається ВНЗ, але існують базові вимоги. Завжди необхідна заява студента на ім’я ректора (директора) про надання академічної відпустки із зазначенням підстави.
Як оформити академічну відпустку за станом здоров’я?
Для відпустки у зв’язку зі станом здоров’я необхідний висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) студентської поліклініки, а у разі її відсутності – головного лікаря лікувально-профілактичної установи (ЛПУ), яка провадить медичне обслуговування студентів.
Якщо стан хворого і його віддаленість від лікувально-профілактичної установи, яка провадить медичне обслуговування студентів, не дають йому можливості туди звернутися, він може звернутися по лікарську допомогу до територіальної ЛПУ і після закінчення лікування отримати виписку з історії хвороби для подання її до ЛКК студентської поліклініки.
У виняткових випадках, коли стан хворого і його віддаленість від лікувально-профілактичної установи не дають можливості лікарям, які провадять медичне обслуговування студентів, провести обстеження, керівництво вищого закладу (за згодою ЛПУ, яка обслуговує студентів) приймає рішення про надання академічної відпустки на підставі висновку ЛКК лікувально-профілактичної установи, де лікується студент.
Студенти, які не скаржилися на стан здоров’я до початку екзаменаційної сесії, й отримали під час іспитів незадовільні оцінки, вважаються невстигаючими.
Як оформити академічну відпустку по догляду за дитиною?
Відпустки по вагітності та пологах, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею віку 3-х років, а у разі, коли дитина хворіє та потребує домашнього догляду, – до досягнення дитиною 6-річного віку, надаються відповідно до Кодексу законів про працю України (КЗпП). Так, стаття 179 КЗпП говорить, що на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.
Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів. За бажанням жінки, їй надається відпустка для догляду за дитиною (до досягнення нею трирічного віку) з виплатою допомоги за ці періоди відповідно до чинного законодавства.
Також підприємства, установи й організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості для догляду за дитиною. Якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку. Також важливим є те, що відпустка для догляду за дитиною може бути використана повністю або частинами також батьком дитини чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною. У деяких випадках необхідно надати копію свідоцтва про народження дитини.
Як оформити академічну відпустку по догляду за членом сім’ї?
Відпустка по догляду за членами родини надається за наявності документів, що підтверджують факт необхідності догляду. Зазвичай це відповідні медичні довідки, але у деяких випадках можне знадобитися документ, що підтверджує родинні відносини.
Як оформити академічну відпустку у зв’язку з реалізацією права на академічну мобільність?
Надання академічної відпустки у зв’язку з участю у програмах академічної мобільності підтверджується документом про направлення студента до іншого ВНЗ, що зазвичай оформлюється наказом ректора (директора) ВНЗ, у якому студент навчається постійно.
Що необхідно надати для оформлення відпустки за призовом на військову службу?
Відпустка у зв’язку із призовом на строкову військову службу здійснюється на підставі повістки з військкомату та заяви студента.
Чи передбачені фінансові витрати на оформлення академічної відпустки?
Будь-які довідки у ВНЗ, закладу охорони здоров’я чи іншому державному органі повинні видаватися безкоштовно. Вимагання грошей за надання довідок є незаконним.
Як діяти після завершення відпустки?
Після академічної відпустки студент допускається до занять наказом ректора (директора) за наявності документів, що свідчать про усунення умов, що унеможливлювали повноцінне виконання навчального плану (медичний висновок, документ про закінчення військової служби). У випадках догляду за дитиною або членом сім’ї необхідна лише заява студента. Як правило, вона надається до початку навчального семестру.
Які труднощі виникають під час оформлення академічної відпустки?
Зазвичай труднощів не виникає: за наявності законної підстави та необхідного пакету документів керівництво надає відпустку. Проблематичним може бути момент подолання бюрократичних процедур. Пам’ятайте, що працівники секретаріату зобов’язані прийняти у вас заяву та пакет документів, що підтверджує її, за умови, що зібрані всі необхідні довідки. Вимагайте розписку про отримання документів.
Крім того, існує можливість вимагання грошей (або «обов’язкових благодійних внесків») за надання академічної відпустки. Як уже було сказано, за наявності передбачених законом підстав, відмовити ректор (директор) не може. Інструментами впливу у такому випадку може стати маніпуляція з відкладанням розгляду заяви або погрози незадовільного складання іспитів після відпустки. У першому випадку студент мусить знати, що за 20 статтею закону «Про звернення громадян» заяви розглядаються протягом 30 днів із дня надходження заяви, а ті, що не потребують додаткового вивчення – невідкладно, але не більше 15 днів. У другому випадку студент може звернутися до територіального відділу Міністерства освіти і науки. За будь-якого порушення своїх прав студент повинен звернутися до правоохоронних органів.
Що робити, якщо у наданні відпустки відмовили?
Усі питання стосовно академічних відпусток залишаються на розгляд керівництва навчальної установи. Рішення ректора (директора) про надання чи відмову у наданні академічної відпустки є остаточним. Оскаржити його можливо у судовому порядку через суди загальної юрисдикції. У заяві необхідно вказати на порушення права на навчання та надати всі обставини, що свідчать на вашу користь.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Здравтсвуйте.
Нет, не могут потребовать деньги за учебу (Закон Украины "Про вищу освіту", Постанова Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року № 226). Но если Вы потом захотите повторно поступить - на контракт, или опять за счет гос.бюджета, то Вам придется возместить все средства, потраченные на Вас во время первого обучения (ч.1 ст.4 ЗУ "Про вищу освiту"). Поэтому если сейчас уйдете (или Вас отчислят), то возмещать стоимость не нужно, но на этом бесплатная учеба для Вас прекратится - дальше только за деньги.
Если учебные планы выполнялись вовремя , то возврата быть не может.
Рекомендую найти договор и проанализировать раздел "відповідальність сторін", что бы знать , какая у Вас конкретно ответственность перед ВУЗом.
В Вашем случае нужно найти основания для академ отпуска или же социального отпуска.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день!
Как я Вам вчера отвечал, Ваш алгоритм действий следующий:
1. Академический отпуск.
В Вашем случае лучше всего по медпоказаниям. Начинайте жаловаться на общее недомогание, бессоницу, депрессию, головную боль и т,д. Обращайтесь с этими жалобами к врачам, наберите два - три обращения, а затем пишите заявлен е на академотпуск.
2. Через год не выходите из академотпуска.
3. В течении года продолжайте обращаться к врачам.
4. Через год, если университет начнет Вас дергать, пишите новое заявление на академо пуск. Скорее всего Вам не продлят.
5. Пусть Университет идет в Суд, а у Вас будет аргументация, что Вы по состоянию здоровья не в состоянии учиться дальше.
6. В том договоре присутствуют элементы шантажа, но онинезаконны.
7. ПОРЯДОК відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців к Вам отношения не имеет, так как Вы не поступаете в аспирантуру повторно.
Згідно з п.1 Порядком відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців,затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року № 658 відшкодуванню до державного або місцевого бюджету підлягають кошти, витрачені на оплату послуг з підготовки фахівців з числа громадян України, які навчалися за державним або регіональним замовленням у вищих навчальних закладах ...не завершили навчання за відповідним ступенем вищої освіти і бажають повторно здобувати вищу освіту за державним або регіональним замовленням у державних (комунальних) вищих навчальних закладах за тим самим ступенем освіти (далі - кошти).
8. Ссылки на Законы Украины и нормативные акты я дал во вчерашних ответах. Положения про академічні відпустку 1996 р. втратило чинність в 2018 р.
УДАЧИ!
Ще такий вопрос. Могу ли я обратиться с жалобами в частную клинику а не в гос больницу к своему лечащиму врачу? И они должны выдать мне какую-то общую справку или достаточно будет листов обращений?
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіОбратитесь первый раз в свою госполиклинику, пройдите обследование, а потом уже обращайтесь к частникам, если надо. В голову к Вам не залезут, а Вы жалуйтесь и жалуйтесь.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
"ПОЛОЖЕННЯ про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/731-92-%D0%BF):
"1. Державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, які є суб’єктами нормотворення, здійснюється відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. № 493 “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади”, цього Положення та інших актів законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
2. Державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов’язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов’язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб’єкта нормотворення...
5. На державну реєстрацію не подаються акти:...
б) дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім актів про затвердження положень, інструкцій та інших, що містять правові норми;
6. Державну реєстрацію здійснюють:
нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади - Мін'юст;.
нормативно-правових актів міністерств і республіканських комітетів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, їх структурних підрозділів - відповідні міжрегіональні управління Мін’юсту...
15. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування.
У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
При направленні на виконання та опублікуванні нормативно-правового акта посилання на дату і номер державної реєстрації акта є обов'язковим..."
В данном случае приложенное Вами "Положення" только утверждено ученым советом, подписано ректором ДДТУ, но не прошло государственной регистрации в межрегиональном (Днепровском) Управлении Министерства юстиции Украины (на титульном листе "Положення" дата и номер госрегистрации отстуствуют). В таком виде согласно выделенного мною выше положения п.15 Положения "Положення" не имеет юридический силы и применению не подлежит, не является обязательным, в частности, к аспирантам ДДТУ. Соотвественно, договор, заключенный на основании незаконного "Положення" является незаконным, ничтожным.