Задайте питання юристу

833 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

17 січня 2021, питання №36459 100₴

Чи обов'язково щомісячно платити ОСББ за проживання у власній квартирі? ?

Чи обов'язково мені кожного місяця платити за ОСББ у новому будинку? Тому що ціна постійно росте і я не розумію куди йдуть усі кошти, якщо у будинку і біля нього усе зроблено...

Відповіді юристів (8)

    Карпенко Андрей Владимирович
    50%

    Добрий день!

    Лише на загальних зборах може бути затверджений розмір внеску і платежів співвласників. Приймають рішення мешканці, а не правління чи голова ОСББ. Також Закон зобов’язує оприлюднювати для співвласників усі рішення, прийняті на зборах.

    Якщо Ви вважаєте тарифи на комунальні послуги завищеними та необґрунтованими, тоді Вам необхідно письмово звернутися до голови ОСББ для отримання протоколів загальних зборів за період, який цікавить (період, за який тарифи не обґрунтовані). Ви можете звертатися самостійно або, уклавши договір з адвокатом, зробити адвокатський запит. За ненадання відповіді на адвокатський запит передбачений адміністративний штраф. Також Ви можете звернутися з позовом до ОСББ в разі, якщо ОСББ не надає інформацію. Предмет позовної заяви: «Визнати бездіяльність неправомірною та зобов’язати вчинити певні дії» (в даному випадку, “надати інформацію”, “відповісти на запит”, “видати копії протоколів”).

    Наступний крок – оскарження протоколів, якими встановлені незаконні або завищені тарифи (внесок). Якщо загальні збори, на якому розмір внеску був затверджений, не проводилися або протоколи є сфальсифікованими, тоді це є підставою для позову до суду та для заяви до поліції (відповідно до ч. 1 ст. 191 і ч. 2 ст. 358 Кримінального кодексу України).

    Стаття 190. Шахрайство.

    • Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) –
    • карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

    «Стаття 358. Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.

    • Складання чи видача працівником юридичної особи незалежно від форми власності, який не є службовою особою, складання або видача приватним підприємцем, аудитором, експертом, оцінювачем, адвокатом, нотаріусом, державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації прав, особою, уповноваженою на виконання функцій держави по реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем або іншою особою, що здійснює професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних або адміністративних послуг, завідомо підроблених офіційних документів, що засвідчують певні факти, що мають юридичне значення або надають певні права чи звільняють від обов’язків, підроблення з метою використання або збуту посвідчень, інших офіційних документів, складених у визначеній законом формі та містять передбачені законом реквізити, виготовлення підроблених офіційних печаток, штампів чи бланків з метою їх збуту Чи їх збут чи збут завідомо підроблених офіційних документів, в тому числі особистих документів особи, караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
    • Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, – караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк. »

    Окрім цього, відключення від електрики, тампонування труб є незаконними. ОСББ не є постачальником житлово-комунальних послуг і не має право на відключення цих послуг. У таких випадках, методом боротьби з незаконними діями ОСББ – є звернення до суду.

    ВДАЧІ!

    Беликов Олег  Александрович

    Доброго дня. ОСББ діє на підставі Статуту, що затверджений загальними зборами. Там внесені усі рішення, які прийняті більшістю, в том числі і питання оплати. Ви маєте право подати запит щодо сплати як по срокам, так і по суммам, коли було прийняте таке рішення, взяти витяг з протоколу загальних зборів.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Андрію!

    Необхідно звернути увагу на Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", зокрема на статтю 21 цього Закону.

    Стаття 21. Кошти об'єднання

    Кошти об’єднання складаються з:

    залишків коштів на утримання і ремонт багатоквартирного будинку на рахунках особи, що здійснювала управління таким будинком до створення об’єднання;

    внесків і платежів співвласників;

    коштів, отриманих об’єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку;

    коштів, отриманих об’єднанням як відшкодування за надані окремим категоріям громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг та призначені житлові субсидії;

    коштів та майна, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об’єднання;

    добровільних майнових, у тому числі грошових, внесків фізичних та юридичних осіб;

    коштів, залучених на умовах кредиту або позики;

    коштів державного та/або місцевого бюджетів, отриманих на підставі спільного фінансування для утримання, реконструкції, реставрації, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення багатоквартирного будинку;

    пасивних доходів;

    доходів від діяльності заснованих об’єднанням юридичних осіб, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання;

    коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання.

    Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об’єднання відповідно до законодавства та статуту об’єднання.

    Це означає, що теоретично може мати місце встановлення щомісячних платежів на рахунок ОСББ, однак таке рішення має бути прийняте загальними зборами виключно на підставі протоколу!

    У Вашому випадку раджу Вам письмово звернутися до ОСББ, на підставі статті 14 цього Закону, із вимогою надання інформації та доказів того, які б свідчили про законнісь таких виплати.

    Стаття 14. Права співвласника

    Співвласник має право:

    брати участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об'єднання;

    обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання;

    знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки;

    одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання;

    вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства;

    одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.

    Об’єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.

    Порядок здійснення прав співвласників визначається законом.

    Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників.

    Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.

    Вам повинні надати відповідну інформацію, від якої потім треба приймати відповідні рішення.

    Савченко Олександр
    25%
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Андрію!

    Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2866-14#Text):

    Стаття 10. Статутні органи об'єднання

    Органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання.

    Вищим органом управління об'єднання є загальні збори.

    Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.

    Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом).

    Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії.

    До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься:

    визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;

    Стаття 15. Обов’язки співвласника

    Співвласник зобов’язаний:

    виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень;

    своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі;

    ТИПОВИЙ СТАТУТ об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, затверджений наказом Державного комітету Україниз питань житлово-комунальногогосподарства 27 серпня 2003 року № 141 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1155-03#Text):

    III. Статутні органи об’єднання, їхні повноваження та порядок формування

    3. До виключної компетенції загальних зборів належать:

    визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;

    11. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов’язковим для всіх співвласників.

    Рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку.

    Рішення загальних зборів не пізніше 10 днів після його прийняття надається в письмовій формі кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також розміщується у загальнодоступному місці при вході до кожного під’їзду.

    Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки.

    Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.

    IV. Джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об’єднання

    2. Сплата встановлених загальними зборами об’єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об’єднання, є обов’язковою для всіх співвласників.

    Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об’єднання відповідно до законодавства та Статуту.

    Отже, по вашим питанням:

    1) Чи обов'язково мені кожного місяця платити за ОСББ у новому будинку? - якщо такий платіж та його розмір визначені рішенням загальних зборів співвласників, то на жаль, Ви повинні платити.

    2) Тому що ціна постійно росте і я не розумію куди йдуть усі кошти, якщо у будинку і біля нього усе зроблено...- якщо розмір платежу не був змінений рішенням загальних зборів співвласників, то таке підвищення є незаконним.

    Зверніться з письмовим запитом до голови ОСББ, щоб Вам надали інформацію по даному платежу та його розміру.

    Строк надання відповіді - не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації").

    Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога у підготовці запиту.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Гончаренко Константин
    25%

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    ОСББ керується у своїй діяльності Статутом затвердженим на загальних зборах у цьому документі вказано порядок діяльності, організаційна структура правління , порядок внесення внесків та оплат(якщо вони передбачені) та методка нарахувань , як додаток до статуту або окремим виконавчо- розпорядчим документом згідно ЗУ Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

    Було б доцільним звернутись письмово поштою з врученням до голови ОСББ ЗА РОЗ ЯСНЕННЯМ ТАКИХ НАРАХУВАНЬ, ТА ПРОХАННЯМ ПОВІДОМИТИ ПИСЬМОВО НА ВКАЗАНУ ВАМИ адресу на підставі яких розрахунків та нормативних документів ОСББ проводить такі нарахування до сплати.

    Відповідь Вам мають надіслати у 15-ти денний термін згідно ЗУ Про звернення громадян ст.11

    Якщо обгрунтування не буде надано ( протокол, наказ , рішення зборів) , правомірність нарахувань можна буде оскаржити у суді.

    Думаю, що нарахування проводять за "утримання багатоквартирного будинку.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович

    Закон Украины "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2866-14):

    "Стаття 22. Забезпечення об’єднанням утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку

    Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об’єднання за рішенням загальних зборів має право:

    виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

    Питання самостійного забезпечення об’єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб’єктів.

    Самостійне забезпечення об’єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об’єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

    Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства...

    Для фінансування самозабезпечення об’єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об’єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

    Об’єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.

    Стаття 23. Внески на утримання і ремонт приміщень...

    Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів...";

    "Стаття 10. Статутні органи об'єднання...

    До компетенції правління відноситься:

    підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту;

    здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством;

    розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об'єднання кошторису;

    укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням;

    ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання;

    скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників;

    призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

    Для здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю правління об'єднання на загальних зборах обирається з числа співвласників ревізійна комісія (ревізор) або приймається рішення про залучення аудитора.

    Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний склад затверджуються загальними зборами.".

    Закон Украины "Про телекомунікації" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1280-15):

    "Стаття 31. Створення телекомунікаційних мереж...

    4. Встановлення (розміщення) технічних засобів телекомунікацій, споруд електрозв’язку на елементах інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв’язку, будинкової розподільної мережі, до яких отримано доступ, здійснюється на підставі проектної документації з доступу.

    5. Забороняється вимагати від операторів, провайдерів телекомунікацій отримання або подання будь-яких додаткових дозвільних документів для розміщення технічних засобів телекомунікацій, споруд електрозв’язку на елементах інфраструктури відповідного об’єкта будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв’язку, будинкової розподільної мережі, крім передбачених законодавством.

    6. Дообладнання технічних засобів телекомунікацій, споруд електрозв’язку, розміщених на елементах інфраструктури відповідного об’єкта будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв’язку, будинкової розподільної мережі, потребує погодження з власником такої інфраструктури та не потребує отримання та подання будь-яких інших дозвільних документів, погодження органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.

    7. Порядок введення в експлуатацію технічних засобів телекомунікацій, розміщених на елементах інфраструктури відповідного об’єкта будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв’язку, будинкової розподільної мережі, визначається оператором, провайдером телекомунікацій або уповноваженими ними особами.

    8. Будівництво, реконструкція і модернізація телекомунікаційних мереж мають забезпечувати дотримання нормативів до показників якості, встановлених законодавством.

    9. Забудовники зобов’язані обладнати нові об’єкти житлово-побутового, культурного, лікувального та іншого призначення всіх форм власності мережами і пристроями для організації надання телекомунікаційних послуг." -

    поднимите на общем собрании ОСББ создание сайта ОСББ с целью информации о деятельности ОСББ, его руководящих органов, финансовых показателях и отчетах, личных кабинетах совладельцев и т.п.

    Адвокат Евгений Александрович

    Добрий вечір!

    ОСББ не надає співвласникам жодних послуг, у т.ч. житлово-комунальних (згідно листа Мінрегіонбуду від 26.04.2011 р. № 7/15-4687), в тому сенсі, що ОСББ не є і не може бути виконавцем послуг у відносинах із співвласниками. Справа в тому, що “надавання послуг” має на увазі отримання прибутку від господарської діяльності, а ОСББ, згідно ст.4 Закону про ОСББ: “створюється як непідприємницьке товариство”, має статус неприбуткової організації та не має на меті отримання прибутку. ОСББ лише збирає та акумулює кошти співвласників, оплачує спільні витрати (в т.ч. на утримання будинку та прибудинкової території), які ОСББ здійснює відповідно до статуту й затвердженого кошторису. Тому співвласники сплачують в ОСББ не за послуги, а внески на відшкодування витрат на управління будинком.

    Згідно ст. 22 Закону про ОСББ (Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III), для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення відходів, об’єднання співвласників, прийнявши відповідне рішення на загальних зборах, може піти двома шляхами: визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення.

    Отже, залежно від обраної форми управління вартість утримання будинку може визначатися по різному.

    При визначенні складу витрат на утримання будинку і прибудинкової території, слід керуватися Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій (наказ Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 року №76). Правила визначають порядок надання послуг з утримання будинків і прибудинкових територій: забезпечення нормального функціонування жилих будівель та прибудинкових територій протягом усього періоду їх використання за призначенням; проведення єдиної технічної політики в житловій сфері, що забезпечує виконання вимог чинних нормативів з утримання, поточного і капітального ремонту та реконструкції жилих будинків та прибудинкових територій.

    З метою забезпечення єдиного підходу до процесу утримання багатоквартирних будинків та прибудинкових територій, та розрахунку витрат на таке утримання, проведення поточного ремонту та технічного переоснащення спільного майна, Мінрегіоном визначено примірний перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком до якого входять 15 послуг (робіт) та винагорода управителю.

    Цей перелік зазначений у додатку 1 до Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженому наказом Мінрегіонбуду від 13 червня 2016 року № 150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 червня 2016 р. за № 893/29023. Для ОСББ, які самі розраховують вартість утримання свого будинку, цей перелік не є обов’язковим для виконання, проте він цікавий с точки зору формування кошторису та передбачення в ньому відповідних статей витрат. Вказаний примірний перелік послуг (робіт) є таким, що забезпечує належний санітарно-гігієнічний, протипожежний, технічний стан будинку та прибудинкової території, тобто це той перелік дій, які необхідно вчиняти для забезпечення належного утримання будинку, згідно Правил (наказ №76).

    Примірний перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком Утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території, в тому числі: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток; прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; технічне обслуговування ліфтів (за наявності); обслуговування систем диспетчеризації (за наявності); технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання; холодного водопостачання; водовідведення; теплопостачання; зливової каналізації; дератизація; дезінсекція; обслуговування димових та вентиляційних каналів; технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності); прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами.

    Поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку, в тому числі: поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків); поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності).

    Оплата послуг щодо енергопостачання спільного майна багатоквартирного будинку, в тому числі: освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води; енергопостачання ліфтів (за наявності). Винагорода управителю. Для уникнення непорозумінь, під час розрахунку витрат, пов’язаних з утриманням будинку, для визначення тарифу ОСББ, буде доцільно користуватися формулами, які передбачено у Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженому постановою КМУ від 1 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».

    Також, при проведенні розрахунку витрат на оплату праці робітників з обслуговування будинку, слід використовувати Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.12.2013 № 603 «Про затвердження Норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норм обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо вашого питання

    Щодо нарахування ОСББ та суми нарахувань по оплаті, то зазначу, що зазначене питання, а саме порядок, суму, та безпосередньо тарифи, та об'єми наданих робіт, ви можете дізнатися звернувшись, до голови ОСББ.

    Щодо питання відмови від послуг ОСББ, ви можете від них відмовитися, то зазначу, що ні, такого права у вас нема. Оплата в ОСББ відбувається на підставі права власності, а не факту проживання там. Якщо ви співвласник то згідно закону зобов'язані приймати участь в утриманні спільного майна.

    Також раджу вам ознайомитись зі статутом ОСББ там врегульовано питання відмови від сплати послуг, та порядку виходу з ОСББ

    Успіхів


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України