Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Находясь в отпуске по уходу за ребёнком, я открыла фоп (логопед). В декрет уходила от отдела образования. Во время декрета меня перевели в штат школы в связи с реорганизацией отдела образования. Сейчас мне предлагают уволиться, т.к. я работаю фопом. Стоит ли мне увольняться с работы, раньше, чем закончится декрет? Я потеряю стаж или мне в ФОП стаж идет так же? Фоп 2 группы. Налоги плачу каждый месяц, как положено - ЕН и ЕСВ.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (18)
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Добрый день, Татьяна!
В случае, если Вы, как ФОП, уплачиваете страховой взнос ежемесячно, то Вам будет насчитываться страховой стаж, независимо от того, что вы уволитесь с другой работы.
Однако, законодательством не запрещено быть одновременно наемным работником и осуществлять предпринимательскую деятельность.
Более того, если работодатель платит за Вас, как за наемного работника, ежемесячно страховые взносы в размере не ниже минимального страхового взноса, то Вы, как ФОП освобождаетесь от уплаты за себя единого взноса (ч.6 ст.4 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
спасибо большое за оперативный ответ. Скажите, пожалуйста,если мне предлагают работать как наёмный работник, но на 0,75 ставки, будет ли работодатель платить ЕСВ в бюджетной организации (школа)?
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Если работник оформлен не на полную ставку, то работодатель все равно должен уплачивать страховой взнос из расчета минимальной заработной платы (Как если бы Вы были оформлены на полную ставку)!
Данные по наличию страхового стажа, размере заработной платы и страховых взносах Вы можете получить на электронном портале Пенсионного фонда Украины, после авторизации на сайте с помощью ЭЦП.
Ссылка на эл. портал: https://portal.pfu.gov.ua/
А на основной работе меня могут обязать работать еще где-то по совместительству, чтоб были часы до полной ставки? (В другой школе например?) Нет такого закона,что человек должен работать в бюджетной организации не меньше,чем на ставку?
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Если условиями трудового договора определена ставка 0.75, то ваш работодатель не может Вас заставить работать еще где-то по совместительству.
Для работы по совместительству необходимо заключение нового трудового договора с другим работодателем. И за Вас, как за совместителя, новый работодатель тоже обязан будет уплачивать ЕСВ.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Добрый день!
1. Если человек зарегистрирован предпринимателем, это не лишает его права работать по трудовому договору на предприятиях любой формы собственности или у предпринимателя. Однако статус предпринимателя не позволит ему устроиться на государственную службу, в органы местного самоуправления, другие государственные органы (запрет установлен п. 1 ч. 1 ст. 7 Закона от 07.04.11 г. № 3206-VI).
2. Права наемных работников на очередной, дополнительный и другие виды отпусков, оплату больничного листка, на декретный отпуск и отпуск по уходу за ребенком до 3 или 6 лет установлены КЗоТ и не зависят от наличия у работника статуса предпринимателя.
3. Мало ли кто чем занимается в свободное время. Основания для расторжения трудового договора по инициативе работодателя предусмотрены ст. 40, 41, 431 КЗоТ. Указанные нормы не позволяют уволить работника за то, что он в свободное от работы время занимается предпринимательской деятельностью.
4. С 2021 года в законодательстве прописано, что предприниматель, за которого ЕСВ платит работодатель, может не платить взнос за себя.
Какие условия (ч. 6 ст. 4 ЗУ «О ЕСВ»):
Выводы:
- Человек имеет право работать по найму и одновременно быть предпринимателем. Он может заниматься предпринимательской деятельностью в свободное от работы время, выполняя необходимые операции лично, либо оформить наемных работников. При этом как наемный работник он имеет все трудовые права, что и другие работники. ТРУДОУСТРОЙСТВО.
- ФОПы имеют право работать по трудовому договору у одного или у нескольких работодателей. Основным местом работы ФОП является предприятие (учреждение), в которой находится трудовая книжка данного работника.
- Если за Вас ЕСВ оплачивает предприятие, то Вы можете его не оплачивать как ФОП
Спасибо за ответ. 1)Если работать как наёмный работник, но на 0,75 ставки, будет ли работодатель платить ЕСВ в бюджетной организации (школа)? 2) у ФОП стаж считается год работы = год стажа? Или год за два?
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Якщо у школі Ви будете працювати офіційно , роботодавець має сплачувати за Вас всі податки - це його обов язок(навіть якщо навантаження буде 0,5 ставки)
Ви як ФОП сплачуєте податки кожного місяця отже за 12 місяців у Вас буде рік стажу і так далі, поки ви не припинете ФОП
Зарахування страхових внесків до стажу ФОП І найманого працівника можна перевірити на сайті ПФУ https://portal.pfu.gov.ua/
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Велике дякую!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Стосовно вашого питання повідомляємо наступне
Жінка-підприємець, якщо вона сплачувала страхові внески, має право на отримання допомоги по вагітності та пологам з Фонду соціального страхування як і звичайні працівниці, адже вона сплачувала єдиний соціальний внесок (ЄСВ) “за себе”, перебуваючи на єдиному податку чи загальній системі. Отримати виплати з Фонду вона має право незалежно від того, чи буде оформляти відпустку в податковій, чи ні, і незалежно від системи оподаткування.
Це щодо права на отримання допомоги по вагітності та пологам.
Що стосується саме відпустки по догляду за дитиною, то в даному випадку є певні нюанси.
Для ФОПів період лікарняного по вагітності та пологам не зовсім правильно називати відпусткою, так як самозайняті особи не підпадають під КЗпП та існуючий Закон про відпустки від 15.11.1996 р. № 504. Однак, у податковому законодавстві закріпився для даної ситуації термін “відпустка” і тут він означає звільнення від сплати єдиного податку на даний період. Дане право підприємця визначене п. 295.5 ПКУ. Правильно це назвати звільненням від сплати єдиного податку, тобто "податкова відпустка".
Право на таку податкову відпустку поширюється тільки на підприємців 1 та 2 групи єдиного податку, які не мають найманих працівників.
До моменту звільнення роботодавець сплачує за Вас страхові внески , тому Ви можете до звільнення бути у відпустці по догляду за дитиною, або звільнитись і піти у відпустку , як ФОП.
На колишній роботі отримати компенсацію за дні невикоританої відпустки подавши заяву.
Або і працювати і бути ФОП одночасно -це законно.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
дякую за відповідь!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спасибо за ответ. 1)Если работать как наёмный работник, но на 0,75 ставки, будет ли работодатель платить ЕСВ в бюджетной организации (школа)? 2) у ФОП стаж считается год работы = год стажа? Или год за два?
Хххххххххх
1. Работодатель буде платить ЕСВ.
2. Страховой стаж считается год за год.
Трудовой стаж год за год.
Поняла. спасибо!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
А на основной работе меня могут обязать работать еще где-то по совместительству, чтоб были часы до полной ставки? (В другой школе например?) Нет такого закона,что человек должен работать в бюджетной организации не меньше,чем на ставку?
Ххххххххх
Заставить Вас работать по совместительству работодатель не может.
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо ваших питань:
Стаж ФОП- рахується за фактичним часом, 1 рік за 1 рік платите податки як фоп- стаж рахується.
Доцільності звільнятися до закінчення декрету- вирішуйте самі, підстав для звільнення у вас немає, перебування у найманих працівниках, для вас обтяжень немає. Звітність як фоп ви все одно подаєте - вирішується лише питання місця знаходження Вашої трудової книжки, так як перебуваючи у декреті ви штатна одиниця роботодавця і ваша трудова книжка у роботодавця.
Також якщо ви вырешите працювати то повідомите роботодавця про пільгу ЄСВ сплачену від ФОП
Успіхів
Дякую. А можна детальніше про пільгу? Я маю сплачувати ЄСВ, а не роботодавець, якщо я буду працювати і в школі, і ФОП?
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
С 2021 года в законодательстве прописано, что предприниматель, за которого ЕСВ платит работодатель, может не платить взнос за себя.
Какие условия (ч. 6 ст. 4 ЗУ «О ЕСВ»):
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
КЗоТ Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):
"Стаття 184. Гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей...
Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору...
Стаття 232. Трудові спори, що підлягають безпосередньому розглядові у районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах
Безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються трудові спори за заявами:...
2) працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи, за винятком спорів працівників, вказаних у частині третій статті 221 і статті 222 цього Кодексу; (приведенные статьи КЗоТ Вашего случая не касаются - прим. авт.)..
Стаття 233. Строки звернення до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за вирішенням трудових спорів
Працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки...
Стаття 234. Поновлення судом строків, пропущених з поважних причин
У разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 цього Кодексу, районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд може поновити ці строки...".
Ваш перевод из отдела образования в школу незаконный. Подайте на имя руководителя отдела заявление (под регистрацию его вручения на Вашем экземпляре) о незаконности перевода, восстановлении на работе в отделе под страхом восстановления на работе по суду. Оформление Вами ФЛП не имеет отношения к трудовым отношениям и не может быть основанием для увольнения.