Задайте питання юристу

912 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 15 липня 2021, питання №45170 100₴

Не отдают авто с парковки магазина ночью, мол приезжайте утром

Столкнулся с ситуацией:
Остаивл автомобиль на паркове одного крупого супермаркета. Вернулся в полночь чтобы его забрать, но территория магазина и парковки обнесена забором, который закрыли в 23:00.
Диалог с охранником в разных тональносях сводился к одному тезису "На входе в магазин висит предупреждение что парковка и магазин работают до 23:00, ворота не открою (мол не имею право), это частная собственность, приходите утром".
Посмотрел по кадастровым картам - весь участок (включая парковку) действительно принадлежит магазину (на правах аренды) - т.е. формально они вроде как могут делать на этой территории что угодно.
Но имеют ли право они блокировать доступ к моему имуществу (пусть всего лишь до утра), даже пусть и с предупреждающей табличкой (которую не так просто и заметить если не знать о таких нюансах заранее)?
P.S. может выбрал не ту категорию права, не сильно разбираюсь.

Відповіді юристів (9)

    Винограденко Антон Анатолійович
    Винограденко Антон Анатолійович 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 14 років досвіду

    Доброго вечора. Викликайте поліцію. В діях працівника охорони вбачаються ознаки декількох кримінальних правопорушень. Впевнений на 99% після прибуття наряду поліції, вашому автомобілю відчинять виїзд.

    Роман Клієнт 3 роки тому

    Ну ситуация уже в прошлом.

    Полиции они не боятся, говорят что уже были такие ситуации и полиция ничего не может сделать, как минимум потому что не имеет правл войти на территорию частной собственности просто так. Собстсвенно поэтому и задал тут вопрос, чтобы получить какие-то конретные ссылки на законодательную базу.

    Винограденко Антон Анатолійович
    Винограденко Антон Анатолійович 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 14 років досвіду

    Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

    Згідно ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

    В п. 33 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» судам роз»яснено, що відповідно до положень статей 391, 396 ЦК України позов про усунення порушень права, не пов»язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов'язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.

    Тобто ви можете також подати позов про відшкодування моральної шкоди у зв'язку з позбавленням права користування власним майном, але це буде довго, дорого та малоефективно.

    Крикун Сергій  Павлович
    50%
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон Украины "Про охоронну діяльність" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4616-17#Text):

    "Стаття 1. Визначення термінів

    1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

    охоронна діяльність - надання послуг з охорони власності та громадян;

    об'єкт охорони - фізична особа та/або майно;...

    охорона майна - діяльність з організації та практичного здійснення заходів охорони, спрямованих на забезпечення недоторканності, цілісності визначених власником і належних йому будівель, споруд, територій, акваторій, транспортних засобів, валютних цінностей, цінних паперів та іншого рухомого і нерухомого майна, з метою запобігання та/або недопущення чи припинення протиправних дій щодо нього, для збереження його фізичного стану, припинення несанкціонованого власником доступу до нього та забезпечення здійснення власником цього майна всіх належних йому повноважень стосовно нього;...

    внутрішньооб'єктовий режим - порядок, установлений у межах об'єктів охорони, що забезпечується сукупністю заходів і правил внутрішнього розпорядку, обов'язкових для виконання особами, які на них перебувають;...

    Стаття 12. Права персоналу охорони

    1. Персонал охорони під час виконання функціональних обов'язків має право:

    1) вимагати від осіб припинення протиправних дій, дотримання законності та правопорядку;

    2) вимагати від службових осіб об'єктів охорони та інших осіб дотримання пропускного та внутрішньооб'єктового режимів;

    3) не допускати проникнення осіб та затримувати тих, які намагаються проникнути (проникли) на об'єкт охорони або залишити його, порушуючи встановлені правила, з обов'язковим негайним повідомленням про це територіального органу Національної поліції;

    4) протидіяти правопорушникам і негайно повідомляти органи Національної поліції про вчинення цими особами кримінального або адміністративного правопорушення;

    5) застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та використовувати службових собак відповідно до цього Закону;

    6) під час здійснення пропускного режиму на об'єктах охорони проводити огляд речей фізичних осіб (за їх добровільною згодою), транспортних засобів, вилучення речей і документів, що є знаряддями або предметами правопорушення, перевірку документів, що засвідчують особу, дають право на вхід (вихід) осіб, внесення (винесення), ввезення (вивезення) майна, в'їзд (виїзд) транспортних засобів, зокрема щодо їх відповідності складу матеріальних цінностей, що переміщуються на об'єкти охорони (з об'єктів охорони);

    7) проводити відкриту відео- та фотозйомку подій як допоміжний засіб запобігання протиправним діям з обов'язковим оприлюдненням на об'єкті, що охороняється, інформації про здійснення таких заходів.

    2. Суб'єкт охоронної діяльності зобов'язаний забезпечити належне зберігання відео- та фотоматеріалів, отриманих під час здійснення заходів охорони, протягом одного року з можливістю використання їх виключно у службовій діяльності. Після закінчення строку зберігання зазначених матеріалів проводиться їх знищення комісією у складі трьох представників суб'єкта охоронної діяльності із складенням акта знищення відео- та фотоматеріалів.

    Стаття 13. Обов'язки персоналу охорони

    1. Персонал охорони під час виконання функціональних обов'язків зобов'язаний:

    1) забезпечувати цілісність об'єктів охорони та недоторканність майна, що на них зберігається, недоторканність фізичних осіб;

    2) припиняти шляхом здійснення заходів реагування правопорушення проти власності, фізичних осіб, порушення режиму роботи об'єктів охорони;

    3) негайно у будь-який спосіб повідомляти відповідні правоохоронні органи про вчинення протиправних дій щодо власності, фізичних осіб та інших незаконних дій, що мають ознаки кримінального правопорушення, у місцях здійснення заходів охорони;

    4) зберігати таємницю, що охороняється законом, а також конфіденційну інформацію про господарську діяльність суб'єктів господарювання, оголошену такою в установленому порядку, відомості про особисте і сімейне життя фізичних осіб, що стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, крім випадків, передбачених законодавством;

    5) не вчиняти дій, що порушують громадський порядок.".

    Считаю действия перосана охраны правомерными. В полночь, как Вы сами понимаете, должны понимать, супермаркет не работает и отдается под охрану; Вы сами спровоцировали ситуацию. Персонал охраны выполняет свои обязанности. Касательно ссылки коллеги на ст.391 ГК, то она касается случаев постоянного (и днем, и ночью), а не временного отказа лица в Вашем праве пользования своим имуществом (на законном основании) - во время работы супермаркета доступ на территорию не ограничивается. Сама по себе ситуация и вопрос - создание бури в стакане воды.

    Карпенко Андрій Володимирович
    25%

    Добрый день!

    1. Основное правило – парковаться можно везде, где разрешено и не запрещено.

    2. В Вашем случае парковка после 23.00 запрещена. Вы нарушили правила парковки.

    3. Вас никто права собственности на авто не лишал, Вам ограничили доступ к нему в ночное время, так как Вы оставили его самовольно на частной территории, чем нарушили право владельцев магазина и парковки распоряжаться своим имуществом по своему усмотрению.

    Если Вас не устроило поведение охранника, то требуйте у собственников парковки его наказания. Немаловажно - что написано в должностной инструкции охранника парковки, в частности, как он должен действовать в такой ситуации как у Вас.

    Зная свое право, всегда помните о правах других.

    Крижановська Єлізавета Сергіївна
    Крижановська Єлізавета Сергіївна 3 роки тому

    Юрист, м. Херсон, 20 років досвіду

    Добрий день! прошу Вас звернути увагу, що скоріш за все ви сплачуєте за парковку а не за стоянку авто тому охоронець мав повне право не допускати вас до Вашого авто оскільки паркування авто в зазначеному місці обмежене годинами.

    Відмінність (різниця) паркування від стоянки полягає в наступному:

    Парковка може здійснюватися безкоштовно на нетривалий кількість часу.

    Паркуватися можна біля зупинок для висадки пасажирів , і це не вважається порушенням ПДР.

    На тривалої парковці автомобіль не охороняється. Ніхто не несе відповідальності за збереження ні зовнішнього вигляду автомобіля , ні майна в салоні.

    Стоянка більш дорога , але на ній автомобіль у повній безпеці , в тому числі і майно в салоні.

    Стоянка може здійснюватися тільки у відведених для цього місцях. Порушення цього правила загрожує серйозним штрафом. На це варто звернути увагу людям , котрі збираються в подорож на автомобілі за кордон.

    Стоянка може бути у вигляді гаража або території під навісом , що вбереже автомобіль від атмосферних опадів.

    Джерело: https://dovidka.biz.ua/yaka-riznitsya-mizh-parkovk...

    Адвокат  Євген Олександрович
    25%
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте, Роман!

    "Но имеют ли право они блокировать доступ к моему имуществу (пусть всего лишь до утра), даже пусть и с предупреждающей табличкой (которую не так просто и заметить если не знать о таких нюансах заранее)"?

    - Действия охранника магазина правомерны, он не имеет право открывать входные ворота, а должен соблюдать правила внутреннего распорядка предприятия - магазина.

    Это не блокирование доступа к Вашему автомобилю, а соблюдение охранником правил внутреннего распорядка предприятия, как Вы сами указываете: "На входе в магазин висит предупреждение что парковка и магазин работают до 23:00, ...".

    На этой парковке, имеют право ставить автомобиль посетители магазина, в период работы магазины, Вы не забрали свой автомобиль до 23:000, нарушив правила внутреннего распорядка магазина, теперь сможете забрать автомобиль, только после начала работы магазина.

    При этом, сотрудники охраны магазина, имели право самостоятельно вызывать сотрудников полиции, а те вызывать эвакуатор и вывезти Ваш автомобиль на спецплощадку, так как он не может находиться в такое время на парковке магазина.

    Соответственно, вызов Вами сотрудников полиции, может вам только навредить.

    Всего доброго!

    Роман Клієнт 3 роки тому

    Кстати, побывал еще раз в том супермаркете. И оказалось что на въезде на территорию нет ни одной предупреждающей таблички вообще (о времени работы). А на самом входе в магазин висит стандартная табличка с временем работы 8:00-23:00 и ни одного слова про парковку или территорию.

    Интересно, этот нюанс меняет дело?

    Карпенко Андрій Володимирович

    Кстати, побывал еще раз в том супермаркете. И оказалось что на въезде на территорию нет ни одной предупреждающей таблички вообще (о времени работы). А на самом входе в магазин висит стандартная табличка с временем работы 8:00-23:00 и ни одного слова про парковку или территорию.

    Интересно, этот нюанс меняет дело?

    Ххххххххх

    Добрый вечер!

    Если вся земля и под магазином и под парковкой отдана (согласно Кадастровой карте) для торговли, то таблички на магазине достаточно.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України