Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте! 5 месяцев я работала неофициально на предприятии, в связи с боевыми действиями предприятие закрыли и мне пришлось выехать из города в котором я жила. В данный момент я беременна, ищу работу. Имеют право мне отказать в работе, т.к. я в положении или нет?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Юрист, м. Миколаїв, 5 років досвіду
Вітаю!
Власне якихось прямих гарантій та обов'язку приймати на роботу вагітну жінку (чи жінку, яка має дітей до 3 років, наприклад) у роботодавця немає. Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям — за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю. Тобто, іншими словами, якщо роботодавець прямо вказує про те, що єдиною причиною неприйняття Вас на роботу є вагітність - це порушення закону, проте він не зобов'язаний прийняти Вас на роботу після подання заяви лише на підставі вагітності.
Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду
Доброго дня.
Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю (ч.1.2 ст. 184 КЗпП України Гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей).
При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок власник або уповноважений ним орган зобов'язані повідомляти їм причини відмови у письмовій формі. Відмову у прийнятті на роботу може бути оскаржено у судовому порядку.
В даному випадку не мають права відмовити при прийнятті на роботу.
Успіхів Вам! Будуть питання звертайтеся.