Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день. 08.05.2022 пол года со смерти моего отца. Наследственное дело было открыто 20.01.2022 в Мариуполе. В настоящее время нахожусь за границей. Как я могу наследовать вклад отца в приват банке. Запрос в банк нотариусом был подан, но в связи с войной я не успела довестидело до конца. У меня есть оригинал свидетельства о смерти отца и мое свидетельство о рождении. Возможно ли оформить онлайн? В приват банке мне сказали прийти лично или через какое то время вклад будет перечислен государству или останется в собственности банка. Заранее благодана.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (19)
Юрист, м. Чернігів, 11 років досвіду
Добрий день.
З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану") на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату" (набрав чинності 19.03.2022) внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року N 296/5, відповідно до яких:
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Отримати свідоцтво про право на спадщину онлайн неможливо. Для цього потрібно очна зустріч із нотаріусом, який веде спадкову справу.
Однак Ви повинні враховувати, що протягом періоду дії воєнного стану, СТРОКИ ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ЗУПИНЕНІ.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини ( день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою).
ОСКІЛЬКИ ВАШ БАТЬКОМ ПОМЕР 08.11.2021, ТО 24.02.2022 СТРОК ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАЩИНИ БУВ ЗУПИНЕНИЙ.
І ТОЙ СТРОК, ЯКИЙ ЗАЛИШИВСЯ (ТРІШКИ МЕНШЕ 3 МІСЯЦІВ), БУДЕ ПРОДОВЖЕНИЙ ПІСЛЯ ПРИПИНЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ.
ТОМУ ПРИВАТ БАНК НЕ МАЄ ПРАВА ПЕРЕДАВАТИ ВКЛАД НІКОМУ ДО ЗАВЕРШЕННЯ ПРОЦЕДУРИ СПАДКУВАННЯ.
ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ ВИ ПОВИННІ БУДЕТЕ ПРИБУТИ В УКРАЇНУ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною. Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши кнопку «Звернутися»!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
ПОКА В УКРАИНЕ ВОЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ, 6-МЕСЯЧНЫЙ СРОК НА ПРИНЯТИЕ НАСЛЕДСТВА ПРИОСТАНАВЛИВАЕТСЯ ДО ЕГО ОКОНЧАНИЯ.
В связи с введением в Украине 24 февраля 2022 года военного положения, постановлением Кабинета Министров Украины от 28 февраля 2022 № 164 «Некоторые вопросы нотариата в условиях военного состояния» (с изменениями) приостановлено течение срока принятия наследства на время его действия. Если наследство открылось до начала введения военного положения и срок для принятия наследства не истек на момент введения военного положения, то срок для принятия наследства приостанавливается и будет продлен после прекращения военного положения.
Следовательно, если наследство открылось до 24 февраля 2022 года и шестимесячный срок не истек в этот день, наследник может обратиться к нотариусу с заявлением о принятии наследства в течение периода, на который в государстве введено военное положение, а также после его отмены в течение срока, что оставался по состоянию на 24 февраля 2022 года из установленных шести месяцев.
19 марта 2022 года вступил в силу приказ Министерства юстиции Украины от 11 марта 2022 года № 1118/5 «Об утверждении Изменений в некоторые нормативно-правовые акты в сфере нотариата», которым в частности внесены изменения в Порядок совершения нотариальных действий нотариусами Украины, Украины от 22 февраля 2012 № 296/5. Так, в условиях военного или чрезвычайного положения наследственное дело заводится по обращению заявителя любым нотариусом Украины, независимо от места открытия наследства (последнее место жительства наследодателя, а если место жительства наследодателя неизвестно, местом открытия наследства является местонахождение недвижимого имущества или основной его части, а при отсутствии недвижимого имущества - местонахождение основной части движимого имущества).
То есть, если наследство открылось в месте, в которое сложно или невозможно добраться, для принятия наследства наследник может обратиться к нотариусу по месту своего проживания или пребывания.
Также, в условиях действия военного положения:
Таким образом, время действия военного положения фактически не учитывается в установленные 6 месяцев принятия наследства. То есть наследник может принять наследство в течение действия военного положения, независимо от его продолжительности, и дополнительно после его отмены в срок, остававшийся по состоянию на 24 февраля 2022 года с установленных 6 месяцев.
Доброго дня. Я вірно зрозуміла, що доки не буде оголошено офіційно закінчення війни, всі спадкові справи припинені і депозіп мого батька нікуди не подінеться?
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатівсе вірно!
ВИ МАЄТЕ ПРАВО ЗВЕРНУТИСЬ ДО НОТАРІУСА ПІСЛЯ ПРИПИНЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ.
ВАШ ДЕПОЗИТ НІКУДИ НЕ ДІНЕТЬСЯ.
Всього доброго!
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Яно!
Я вірно зрозуміла, що доки не буде оголошено офіційно закінчення війни, всі спадкові справи припинені - ні, лише призупинено строки для прийняття спадщини.
Так, за загальним правилом спадкоємець має право подати заяву про прийняття спадщини або про відмову від прийняття спадщини протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини (часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою).
Однак, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану") на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
В умовах війни особа, якій потрібно звернутися до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини, може не мати доступу до документів, які необхідні нотаріусу для відкриття спадкової справи (наприклад, свідоцтва про смерть спадкодавця, або документів, які посвідчують право власності спадкодавця на майно тощо). Такі документи можуть бути знищені внаслідок бойових дій. В свою чергу, доступ нотаріуса до державних реєстрів також може бути обмежений. За таких умов зупинення строку для прийняття спадщини є необхідним кроком.
До закінчення 6 місяців з дня відкриття спадщини (період воєнного стану в цей строк не включається) спадкоємець має звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. У разі пропуску цього строку він вважається таким, що відмовився від прийняття спадщини.
Якщо строк пропущений з поважних причин, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
До суду необхідно подати підтвердження причин пропуску строку. Суди оцінюють поважність причин пропуску строку, а також чи перешкоджали такі обставини зверненню до нотаріуса. Прикладами поважних причин є тривала хвороба спадкоємця, перебування на військовій строковій службі у складі ЗСУ. Необізнаність про смерть спадкодавця не є поважною причиною пропуску строку.
Спадкування за кордоном:
За кордоном нотаріальні дії здійснюють консульські установи або дипломатичні представництва України. Зокрема, видають свідоцтво про право на спадщину та посвідчують заповіти (стаття 38 Закону України «Про нотаріат»).
Окрім того, заяву про прийняття спадщини можна відправити нотаріусу поштою (в тому числі, якщо ви перебуваєте за кордоном). Справжність підпису на такій заяві повинна бути нотаріально посвідчена.
Перебування за межами України не є поважною причиною для пропуску строку на звернення із заявою про прийняття спадщини.
Не дивлячись на зупинення строку на період воєнного стану, ми рекомендуємо не відкладати подачу заяви на останній день.
Місце відкриття спадщини:
За загальним правилом, спадщина відкривається за останнім місцем проживання спадкодавця, або за місцезнаходженням основної частини майна. Нотаріус заводить спадкову справу за місцем відкриття спадщини.
В період воєнного стану, не залежно від місця відкриття спадщини, за зверненням спадкоємця будь-який нотаріус України має право завести спадкову справу.
В умовах війни можливість заведення спадкової справи без прив’язки до місця відкриття спадщини є важливою зміною, оскільки на частині територій нашої держави ведуться бойові дії. Окрім того, велика кількість громадян змушені були виїхати в інші регіони.
Як повідомляє ДП «НАІС», у більшості областей України відновлено доступ нотаріусів до Спадкового реєстру. Винятком є тимчасово окуповані території та території, де велись активні бойові дії.
Якщо нотаріус не має доступу до Спадкового реєстру, він все одно має право завести спадкову справу. Наявність заповіту, спадкового договору та заведеної спадкової справи перевіряється нотаріусом протягом 5 робочих днів після відновлення доступу до реєстру.
Знайти нотаріуса можна в Реєстрі нотаріусів, які працюють під час війни, ведення якого здійснює Нотаріальна палата України.
Видача свідоцтва про право на спадщину:
За загальним правилом, нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину після закінчення 6 місяців з моменту відкриття спадщини.
В умовах воєнного стану нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину після закінчення строку для прийняття спадщини. Як було зазначено вище, на період дії воєнного стану строк для прийняття спадщини або відмови від спадщини зупиняється.
Якщо строк для прийняття спадщини не закінчився до 23 лютого 2022 року включно, то до закінчення воєнного стану спадкоємець не зможе отримати свідоцтво про право на спадщину, а отже не зможе розпоряджатись успадкованим майном.
Однак, якщо шестимісячний строк з дня відкриття спадщини закінчився до 23 лютого 2022 року включно, то нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадкова справа була заведена без реєстрації в Спадковому реєстрі, видача свідоцтва про право на спадщину забороняється до реєстрації спадкової справи у Спадковому реєстрі.
Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся через кнопку "Звернутися" і я відповім на них в індивідуальному порядку.
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЯна!
Ви абсолютно все правильно зрозуміли!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий день, Яна!
"Доброго дня. Я вірно зрозуміла, що доки не буде оголошено офіційно закінчення війни, всі спадкові справи припинені і депозіп мого батька нікуди не подінеться?"
- ЗУПИНЕНО ПЕРЕБІГ СТРОКУ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ НА ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ.
ТАК, ДЕПОЗИТ НІКУДИ НЕ ПОДІНЕТЬСЯ, АЛЕ РАДЖУ ПОДАТИ ПРО ЦЕ ОФІЦІЙНУ ЗАЯВУ У АДРЕСУ БАНКУ, З ПОСИЛАННЯМ НА НОРМ ЗАКОНУ, ЩОБ ВОНИ ЗНАЛИ ПРО ТЕ, ЩО І ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО ЗУПИНЕНО ПЕРЕБІГ СТРОКУ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ НА ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ:
Згідно із постановою КМУ №209 від 06.03.2022 р. були внесені зміни до постанови КМУ від 28.02.2022 р. №164. Відповідно до цих змін було встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Отже, перебіг 6-місячного строку з моменту смерті спадкодавця зупиняється на період дії воєнного стану та додатково, після його відміни, у строк, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених 6 місяців.
По спадкових справах, які відкрились до 24 лютого 2022 року, проте шестимісячний строк не сплив, видачу свідоцтва про право на спадщину варто очікувати після закінчення воєнного стану та закінчення перебігу шестимісячного строку.
При наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
Всього доброго!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня. Я вірно зрозуміла, що доки не буде оголошено офіційно закінчення війни, всі спадкові справи припинені і депозіп мого батька нікуди не подінеться?
Хххх
ЦЕ ДІЙСНО ТАК.
Согласно статье 1228 ГК, вкладчик имеет право распорядиться правом на вклад в банке (финансовом учреждении) на случай своей смерти, составив завещание или сделав соответствующее распоряжение банку (финансовому учреждению). Право на вклад входит в состав наследства независимо от способа распоряжения им.
Пунктом 10.15 Инструкции установлено, что физическое лицо может сделать соответствующее распоряжение банку относительно принадлежащих ему средств на случай своей смерти (распоряжение). Если распоряжение клиента составляется в форме отдельного документа, то в нем должна быть отмечена дата его составления. Этот документ удостоверяется подписью уполномоченного работника банка и сохраняется в деле по юридическому оформлению счета.
Действие распоряжения может быть полностью или частично отменено завещанием, составленным после того, как было сделано распоряжение банку, если в завещании изменено лицо, к которому должно перейти право на средства физического лица — владельца счета, или если завещание касается всего имущества наследодателя.
Таким образом, независимо от того, осуществляется ли наследование вклада согласно закону, завещанию либо распоряжению, банк осуществляет выплату вклада (части вклада) наследнику владельца счета на основании соответствующего свидетельства о праве на наследство или разрешения нотариуса на получение наследником части вклада наследодателя либо по решению суда.
ДО ОКОНЧАНИЯ ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ ВКЛАД БУДЕТ ХРАНИТЬСЯ В БАНКЕ.
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Яна.
Если наследственное дело нотариус завел по вашему заявлению, то Вы приняли наследство и оно принадлежит Вам с 08.11.2021 года. В связи с чем вклад в банке не может быть "перечислен государству или остаться в собственности банка".
Другой вопрос, что Мариуполь оккупирован и получить свидетельство о праве на наследство Вы не сможете, в связи с чем придется обращаться в суд и по решению суда получите наследство.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день, Яна!
Отримати вклад батька буде можливо лише після закінчення воєнного стану.
У зв’язку з введенням в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами) призупинено перебіг строку прийняття спадщини на час його дії. Якщо спадщина відкрилась до початку запровадження воєнного стану і строк для прийняття спадщини не закінчився на момент запровадження воєнного стану, то строк для прийняття спадщини зупиняється і буде продовжений після припинення воєнного стану.
Отже, якщо спадщина відкрилася до 24 лютого 2022 року і шестимісячний строк не сплив у цей день, спадкоємець може звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом періоду, на який в державі введено воєнний стан, а також після його відміни, протягом строку, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених шести місяців.
19 березня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», яким зокрема внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5. Так, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна).
Тобто, якщо спадщина відкрилася в місці, до якого складно або неможливо дістатися, для прийняття спадщини спадкоємець може звернутися до нотаріуса за місцем свого проживання чи перебування.
Також, в умовах дії воєнного стану:
Державні та приватні нотаріуси України в умовах воєнного стану продовжують працювати та вчиняти невідкладні нотаріальні дії (заводити спадкові справи, посвідчувати довіреності, заповіти, засвідчувати справжність підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон тощо), крім міст/районів, де такої можливості немає у зв’язку з веденням активних бойових дій.
Нотаріальна палата України веде Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни: http://notar.npu.ua/ з метою надання інформації щодо контактів працюючих нотаріусів.
З переліком нотаріусів України, які працюють в умовах воєнного стану також можна ознайомитися за посиланням: https://npu.ua/news/notary/.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Яно!
Я вірно зрозуміла, що доки не буде оголошено офіційно закінчення війни, всі спадкові справи припинені - ні, лише призупинено строки для прийняття спадщини.
Так, за загальним правилом спадкоємець має право подати заяву про прийняття спадщини або про відмову від прийняття спадщини протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини (часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою).
Однак, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану") на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
В умовах війни особа, якій потрібно звернутися до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини, може не мати доступу до документів, які необхідні нотаріусу для відкриття спадкової справи (наприклад, свідоцтва про смерть спадкодавця, або документів, які посвідчують право власності спадкодавця на майно тощо). Такі документи можуть бути знищені внаслідок бойових дій. В свою чергу, доступ нотаріуса до державних реєстрів також може бути обмежений. За таких умов зупинення строку для прийняття спадщини є необхідним кроком.
До закінчення 6 місяців з дня відкриття спадщини (період воєнного стану в цей строк не включається) спадкоємець має звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. У разі пропуску цього строку він вважається таким, що відмовився від прийняття спадщини.
Якщо строк пропущений з поважних причин, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
До суду необхідно подати підтвердження причин пропуску строку. Суди оцінюють поважність причин пропуску строку, а також чи перешкоджали такі обставини зверненню до нотаріуса. Прикладами поважних причин є тривала хвороба спадкоємця, перебування на військовій строковій службі у складі ЗСУ. Необізнаність про смерть спадкодавця не є поважною причиною пропуску строку.
Спадкування за кордоном:
За кордоном нотаріальні дії здійснюють консульські установи або дипломатичні представництва України. Зокрема, видають свідоцтво про право на спадщину та посвідчують заповіти (стаття 38 Закону України «Про нотаріат»).
Окрім того, заяву про прийняття спадщини можна відправити нотаріусу поштою (в тому числі, якщо ви перебуваєте за кордоном). Справжність підпису на такій заяві повинна бути нотаріально посвідчена.
Перебування за межами України не є поважною причиною для пропуску строку на звернення із заявою про прийняття спадщини.
Не дивлячись на зупинення строку на період воєнного стану, ми рекомендуємо не відкладати подачу заяви на останній день.
Місце відкриття спадщини:
За загальним правилом, спадщина відкривається за останнім місцем проживання спадкодавця, або за місцезнаходженням основної частини майна. Нотаріус заводить спадкову справу за місцем відкриття спадщини.
В період воєнного стану, не залежно від місця відкриття спадщини, за зверненням спадкоємця будь-який нотаріус України має право завести спадкову справу.
В умовах війни можливість заведення спадкової справи без прив’язки до місця відкриття спадщини є важливою зміною, оскільки на частині територій нашої держави ведуться бойові дії. Окрім того, велика кількість громадян змушені були виїхати в інші регіони.
Як повідомляє ДП «НАІС», у більшості областей України відновлено доступ нотаріусів до Спадкового реєстру. Винятком є тимчасово окуповані території та території, де велись активні бойові дії.
Якщо нотаріус не має доступу до Спадкового реєстру, він все одно має право завести спадкову справу. Наявність заповіту, спадкового договору та заведеної спадкової справи перевіряється нотаріусом протягом 5 робочих днів після відновлення доступу до реєстру.
Знайти нотаріуса можна в Реєстрі нотаріусів, які працюють під час війни, ведення якого здійснює Нотаріальна палата України.
Видача свідоцтва про право на спадщину:
За загальним правилом, нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину після закінчення 6 місяців з моменту відкриття спадщини.
В умовах воєнного стану нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину після закінчення строку для прийняття спадщини. Як було зазначено вище, на період дії воєнного стану строк для прийняття спадщини або відмови від спадщини зупиняється.
Якщо строк для прийняття спадщини не закінчився до 23 лютого 2022 року включно, то до закінчення воєнного стану спадкоємець не зможе отримати свідоцтво про право на спадщину, а отже не зможе розпоряджатись успадкованим майном.
Однак, якщо шестимісячний строк з дня відкриття спадщини закінчився до 23 лютого 2022 року включно, то нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадкова справа була заведена без реєстрації в Спадковому реєстрі, видача свідоцтва про право на спадщину забороняється до реєстрації спадкової справи у Спадковому реєстрі.
Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся через кнопку "Звернутися" і я відповім на них в індивідуальному порядку.
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий день, Яна!
Згідно із постановою КМУ №209 від 06.03.2022 р. були внесені зміни до постанови КМУ від 28.02.2022 р. №164. Відповідно до цих змін було встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Отже, перебіг 6-місячного строку з моменту смерті спадкодавця зупиняється на період дії воєнного стану та додатково, після його відміни, у строк, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених 6 місяців.
По спадкових справах, які відкрились до 24 лютого 2022 року, проте шестимісячний строк не сплив, видачу свідоцтва про право на спадщину варто очікувати після закінчення воєнного стану та закінчення перебігу шестимісячного строку.
При наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
Всього доброго!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Яна!
"Доброго дня. Я вірно зрозуміла, що доки не буде оголошено офіційно закінчення війни, всі спадкові справи припинені і депозіп мого батька нікуди не подінеться?"
- ЗУПИНЕНО ПЕРЕБІГ СТРОКУ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ НА ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ.
ТАК, ДЕПОЗИТ НІКУДИ НЕ ПОДІНЕТЬСЯ, АЛЕ РАДЖУ ПОДАТИ ПРО ЦЕ ОФІЦІЙНУ ЗАЯВУ У АДРЕСУ БАНКУ, З ПОСИЛАННЯМ НА НОРМ ЗАКОНУ, ЩОБ ВОНИ ЗНАЛИ ПРО ТЕ, ЩО І ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО ЗУПИНЕНО ПЕРЕБІГ СТРОКУ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ НА ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ:
Згідно із постановою КМУ №209 від 06.03.2022 р. були внесені зміни до постанови КМУ від 28.02.2022 р. №164. Відповідно до цих змін було встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Отже, перебіг 6-місячного строку з моменту смерті спадкодавця зупиняється на період дії воєнного стану та додатково, після його відміни, у строк, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених 6 місяців.
По спадкових справах, які відкрились до 24 лютого 2022 року, проте шестимісячний строк не сплив, видачу свідоцтва про право на спадщину варто очікувати після закінчення воєнного стану та закінчення перебігу шестимісячного строку.
При наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
Всього доброго!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Згідно ст. 1222 Цивільного кодексу України , спадкування може проходити , як за заповітом так і за законом(якщо не має заповіту), спадкоемцями можуть бути особи , які перебували у родинних відносинах з спадкодавцем та спільно проживали або вели господарство, також діти спадкодавця ( які були народжені після його смерті, але зачаті за життя спадкодавця.).
Майно померлого підлягає поділу наступним чином:
Діти --- батьки --- дружина (з якою укладено шлюб) у рівних частинах.
Якщо серед спадкоємців є пенсіонери , діти , особи з інвалідністю , вони мають право на обов язкову частку незаежно від заповіту за законом
Особи які проживали та були зареєстровані на момент смерті з померлим, вважаються такими , що автоматично прийняли спадок, якщо письмово не відмовились.
Необхідно у термін 6- ти місяців подати заяву нотаріусу про прийнняття спадщини за місцем знаходження майна померлого.( перелік документів надає нотаріус , які необхідно зібрати для оформлення)
Розмір державного збору за нотаріальні послуги Вам обрахує конкретний нотаріус.
Експертну оцінку робить суб єкт оціночної діяльності, який має відповідний сертифікат - оцінку замовляють спадкоемці самостійно( якщо в складі майна є об єкти цінностей та антикваріату.) ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України". За результатами оцінки необхідно сплатити податок державі за окремі предмети та подати декларацію про майновий стан та доходи до ДФС за місцем реєстрації в якій серед іншого зазначити про отримання майна у спадок.
У Вашому випадку оцінка майна є необов язковою.(якщо немає антикваріату)
Що треба зробити для того, щоб прийняти спадщину:
Потрібно звернутись до нотаріуса за останнім місцем проживання та знаходження майна спадкодавця (батька) в Україні із заявою про прийняття спадщини із доданими документами (ст. 1269 ЦК України), до яких відносяться:
Більш детально щодо документів, необхідних для відкриття спадкової справи, краще звернутись до нотаріуса безпосередньо.
Строк подання заяви та відповідних документів, як вже було зазначено, - 6 місяців з моменту смерті батька, але рекомендується не відтягувати.
Що потрібно платити за отримання спадщини:
По суті, потрібно заплатити лише за послуги нотаріуса, мито, за додаткові послуги. Ціна в приватних нотаріусів визначається індивідуально, тому наперед сказати ціну, скільки Вам буде потрібно заплатити неможливо. Це буде залежати від нотаріуса та необхідності вчинення різних дій, в т.ч. технічного характеру, ним для оформлення спадщини.
Щодо отримання пенсійних виплат спадкодавця:
Заяву про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера особа подає до органу Пенсійного фонду України, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
Недоотримана пенсія, котра по місяць смерті належала померлому пенсіонерові й залишилася недоотриманою, підлягає виплаті членам його сім'ї, які проживали разом із ним на день смерті, а також непрацездатним членам сім'ї, які перебували на його утриманні, незалежно від того, чи проживали вони разом із померлим пенсіонером, чи ні. Для цього члени сім'ї подають у Фонд заяви та надають необхідні документи.
Необхідними є ті документи, які визначають належність заявників до членів сім'ї померлого пенсіонера. Та якщо заявники не перебували на утриманні пенсіонера, то необхідно підтвердити факт спільного проживання з померлим на час його смерті.
Заяви про виплату недоотриманої пенсії можна подавати через представника за довіреністю або надсилати поштою. Особливістю подачі заяви в такий спосіб є те, що заяву слід надавати з усіма необхідними документами.
Заяву про виплату недоотриманої пенсії члени сім'ї померлого можуть подати протягом шести місяців від дати смерті.
Через шість місяців заяву на одержання недоотриманої пенсії померлого пенсіонера приймуть за наявності свідоцтва про право на спадщину, яке оформив нотаріус. У цьому разі додаткових документів про родинні стосунки та спільне проживання надавати у Фонд не потрібно.
для мешканців окупованої зони:
За виплатою звертатися необхідно за місцем останнього отримання пенсії такою особою. До заяви необхідно додати свідоцтво про смерть державного зразка, отримане на підконтрольній Україні території та надати дійсну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на заявника. Свідоцтво про смерть державного зразка отримується через звернення до суду за місцем переміщення відповідного територіального суду. :
Після встановлення факту смерті особи та отримання свідоцтва про смерть державного зразка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, їм необхідно звернутися до Пенсійного фонду України або нотаріуса.
Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із ним на момент смерті, тоді необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок..
Процедура отримання недоотриманої пенсії
Питання виплати недоотриманої пенсії в зв’язку зі смертю пенсіонера регулюється статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам родини, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті. Непрацездатним членам сім'ї, котрі знаходилися на утриманні померлого, недоотримана пенсія виплачується незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні.
Підтвердити належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) можливо штампами в паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або за рішенням суду. Спільне місце проживання підтверджується паспортом заявника з реєстрацією адреси проживання, спільною з померлим пенсіонером. Також, у окремих випадках - довідкою з місця проживання (реєстрації), зокрема органів місцевого самоврядування. Якщо члени сім’ї були зареєстровані за адресою померлого пенсіонера, вони не повинні надавати додаткові документи про спільне проживання, тобто, у паспорті заявників адреса реєстрації місця проживання збігається з адресою померлого пенсіонера.
Членами сім’ї можуть бути визнані також інші особи за умови постійного проживання разом і ведення спільного господарства з пенсіонером. Це або близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), а й інші родичі або особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).
У разі відсутності членів родини або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України
Згідно з п 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, – заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються:
Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї або рішення суду.
Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.
Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером.
Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії діляться між заявниками порівну.
Недоотримана пенсія може виплачуватися за довіреністю.
Недоотримана пенсія виплачується через відповідне відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України. Разові доручення дійсні до кінця місяця, у якому вони були виписані.
Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до спливу 6 місяців з дня смерті пенсіонера.
Після 6 місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону.
Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера як спадщини
Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із пенсіонером на момент смерті, для отримання недоотриманої суми пенсії їм необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок.
Згідно статті 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, але в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Відповідно до статті 9–1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадок необхідно не пізніше 6 місяців із дня смерті особи. Після вступу в спадщину й на підставі отриманого свідоцтва про право на спадщину, спадкоємці зможуть отримати недоотриману пенсію померлої особи.
Вартість оформлення недоотриманої пенсіїОтримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України повністю безкоштовне.
Щодо отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера, як спадщини, залежить від того у якого нотаріуса приватного чи державного буде відкрита спадкова справа. Якщо спадкова справа відкрита у державного нотаріуса, за видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується сума в розмірі 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, відповідно до Декрету КМУ України «Про державне мито». Але можливі додаткові витрати на проведення нотаріальних дій (поштові витрати і т.д.). Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій стягують плату розмір якої визначається за домовленістю сторін, але не менше від розміру ставок державного мита, яке стягується державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії, відповідно до Указу Президента України від 10 липня 1998 року № 762/98 9 «Про впорядкування справляння плати за навчання нотаріальних дій» .
Щодо повідомлення родичів померлого про факт смерті на території іноземних держав:
Уповноважені органи іноземної держави , ПІСЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ СМЕРТІ ТА ВИДАЧІ МЕДИЧНОГО ВИСНОВКУ , Повідомляють консульську установу України на території іноземної держави про факт смерті громадянина України, далі консульська установа направляє повідомлення та запити до всіх необхідних установ за місцем реєстрації померлого та повідомлення родичів на території України згідно державних реєстрів.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
З 24 лютого 2022 року в Україні введено режим воєнного стану. На час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється. В умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини; в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу; забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.". На даний час нотаріус може лише завести спадкову справу, видача свідоцтва можлива лише після закінчення военного стану.
Вказані вище дії та подання заяви можливі лише після припинення воєнного стану в Україні, але до банку направте лист з врученням рекомендованим листом через консульство.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Добрый день, Яна!
До окончания военных действий или же до момента, когла вы лично сможете обратиться к нотариусу на контрлируемой территории, ваш вопрос к сожалаению не разрешится.
Вышло ряд нормативных актов, регулирующих работу нотариата в том числе. И по спадкуванню.
Если нотариус успел зарегистрировать свид. о праве наследования, вы сможете это продолжить уже у украинского нотариуса, внесенного в Реестр, как лицо, имеющее право работать в военное время.
Набирайте.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Яна!
Ознакомьтесь с порядком оформления наследства в условиях военного положения. Так, по общему правилу для принятия наследства или отказа от него устанавливается срок в шесть месяцев, начинающийся со времени открытия наследства.
Но в связи с введением в Украине 24 февраля 2022 года военного положения, постановлением Кабинета Министров Украины от 28 февраля 2022 № 164 «Некоторые вопросы нотариата в условиях военного состояния» (с изменениями) приостановлено течение срока принятия наследства на время его действия. Если наследство открылось до начала введения военного положения и срок для принятия наследства не истек на момент введения военного положения, то срок для принятия наследства приостанавливается и будет продлен после прекращения военного положения.
Следовательно, если наследство открылось до 24 февраля 2022 года и шестимесячный срок не истек в этот день, наследник может обратиться к нотариусу с заявлением о принятии наследства в течение периода, на который в государстве введено военное положение, а также после его отмены в течение срока, что оставался по состоянию на 24 февраля 2022 года из установленных шести месяцев.
19 марта 2022 года вступил в силу приказ Министерства юстиции Украины от 11 марта 2022 года № 1118/5 «Об утверждении Изменений в некоторые нормативно-правовые акты в сфере нотариата», которым в частности внесены изменения в Порядок совершения нотариальных действий нотариусами Украины, Украины от 22 февраля 2012 № 296/5. Так, в условиях военного или чрезвычайного положения наследственное дело заводится по обращению заявителя любым нотариусом Украины, независимо от места открытия наследства (последнее место жительства наследодателя, а если место жительства наследодателя неизвестно, местом открытия наследства является местонахождение недвижимого имущества или основной его части, а при отсутствии недвижимого имущества - местонахождение основной части движимого имущества).
То есть, если наследство открылось в месте, в которое сложно или невозможно добраться, для принятия наследства наследник может обратиться к нотариусу по месту своего проживания или пребывания.
Также, в условиях действия военного положения:
Если возникнут дополнительные вопросы, обращайтесь через кнопку "Обратиться" и я отвечу на них в индивидуальном порядке.
При обращении указывайте свою е-почту, по которой с Вами можно связаться.
ВСЕГО ДОБРОГО!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Консульский устав Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/127/94#Text):
"С т а т т я 44
Консул вчиняє нотаріальні дії, передбачені законодавством України. Порядок вчинення нотаріальних дій консулом визначається Законом України "Про нотаріат" ( 3425-12 ), цим Статутом, Положенням про порядок вчинення нотаріальних дій консулом, яке затверджується Міністерством юстиції України і Міністерством закордонних справ України, а також іншими актами законодавства України.
С т а т т я 45
Нотаріальні дії вчинюються у приміщенні консульської установи України. В окремих випадках нотаріальні дії можуть бути вчинені поза зазначеною установоюю..."
---
Здравствуйте, Яна! Обратитесь в Консульство Украины в стране Вашего пребывания.