Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я з сином з початку війни в Україні виїхала до іншої країни. На роботу уже третій місяць надстлаю заяви про відпустку без збереження заробітної плати. Але з роботи надходять рогрози, що якщо не повернуся, то мене звідьнять. В нашому місті в моєму районі навіть нема бомбосховищ. Я боюсь повертатись поки. Чи буде законним моє звільнення?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду
Доброго дня!
Згідно ст. 5 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text
Особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця.
1. У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
2. У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
В даному випадку, роботодавець не має права звільнити працівника навіть, якщо той виїхав за межі країни і не виходить на роботу. Звільняють лише за прогул - відсутність на робочому місці без поважної причини. Але вимушений виїзд до іншої країни через війну, евакуація з регіону, де ведуться бойові дії чи неможливість дістатися до місця роботи належать до поважних причин. При цьому працівник може отримати від підприємства лист-роз'яснення про те, що вона не буде отримувати заробітну плату за той період, поки не буде з'являтися на роботі.