Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 22 червня 2022, питання №67416

звільнення з роботи працівника

Яким чином роботодавець може звільнити працівника з роботи на даний час? Чи законно примушувати працівника писати заяву за власним бажанням або за згодою сторін посилаючись на воєнний стан і як чинити працівнику в такій ситуації?

Відповіді юристів (8)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юлія!

    Звільнення працівників під час воєнного стану має свої особливості.

    Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 (далі — Указ № 64/2022) на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. строком на 30 діб. Застарілий КЗпП не містить положень про особливості трудових відносин під час воєнного стану. Порядок запровадження такого стану регулюється Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. № 389-VIII (далі — Закон № 389). Цим Законом також передбачено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, обмежується право на працю, та надаються гарантії щодо запобігання незаконному звільненню.

    Нагадаю, що звільнення (розірвання трудового договору) може відбуватися з таких підстав:

    з ініціативи роботодавця (ст. 40 та 41 КЗпП),

    за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП)

    згідно зі ст. 36 КЗпП.

    Якщо буквально тлумачити положення вище перелічених нормативних актів, то будь-яке звільнення у період дії воєнного стану буде правомірним. У той же час ми вперше з часів незалежності нашої держави опинилися в обставинах, пов’язаних із воєнним станом. Тому, на мою думку, необхідно брати до уваги кожну ситуацію окремо, керуючись не тільки нормами законодавства, а й нормами людської моралі.

    Отже, в період дії воєнного стану допускається:

    звільнення працівників за власним бажанням (але якщо справді є волевиявлення працівника) згідно зі ст. 38 КЗпП;

    звільнення відповідно до ст. 36 КЗпП (найпоширеніше ― це припинення трудових відносин за п. 1 (угода сторін), п. 2 (звільнення після закінчення строку дії трудового договору));

    скорочення чисельності та штату працівників, якщо процедура була розпочата до 24.02.2022 р. і працівників належним чином попередили про звільнення;

    звільнення в разі ліквідації підприємства.

    Не слід забувати, що процедуру звільнення ніхто не скасовував, тож у разі припинення трудових відносин необхідно дотримуватися законодавчих норм. Детально про припинення трудового договору можна прочитати за посиланням.

    У період дії воєнного часу не рекомендовано звільняти працівників за прогул, адже багато людей виїжджали в надзвичайних умовах і були змушені залишити свої домівки через військову агресію РФ.

    В будь-якому разі роботодавець не має права вимогати від Вас писати заяву на звільнення за власнимс бажанням!

    Виникнуть питання чи уточнення, тисніть кнопку "звернутись". Поспілкуємося онлайн.

    • Юлія Клієнт 2 роки тому

      Доброго дня! Такий текст я читала на просторах інтернету. Поясніть мені, як не юристу, яким чином роботодавець може звільнити мене з роботи. На основі чого?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Ви вже отримали таке пояснення. Та м все написано саме як не юристу.

    Богачевська Ольга Дмитрівна
    Богачевська Ольга Дмитрівна 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Під час воєнного стану роботодавець:

    може звільнити працівника в період його тимчасової непрацездатності, а також під час відпустки. Дата звільнення у такому випадку — перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки.

    Не можна звільняти під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 5 Закону № 2136);

    не погоджує звільнення працівників із профспілкою (ч. 2 ст. 5 Закону № 2136).

    Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки".

    Тобто примушувати Вас писати заяву на відпустку роботодавець немає права.

    Якщо виникнуть інші питання звертайтесь особисто через кнопку "Звернутися".

    Юлія Клієнт 2 роки тому

    Під час воєнного стану роботодавець:

    може звільнити працівника в період його тимчасової непрацездатності, а також під час відпустки. Що мається на увазі? За якою статтею роботодавець може мене звільнити під час відпустки чи лікарняного?

    Богачевська Ольга Дмитрівна
    Богачевська Ольга Дмитрівна 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду

    Закон № 2136 не скасовує і не змінює норм КЗпП щодо підстав звільнення з ініціативи роботодавця, а також процедури вивільнення працівників.

    Однак під час воєнного стану роботодавець може звільнити працівника в період його тимчасової непрацездатності, а також під час відпустки. Усі інші норми КЗпП у разі звільнення працівників з ініціативи роботодавця діють і під час воєнного стану.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю!

    Підстави для звільнення по суті не змінились. Тобто ті, що передбачені КЗПП, та додались деякі Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

    Змушувати Вас йти без збереження або звільнятись не мають права.

    Із Вашою ситуацією потрібно ознайомитись більш детально!

    Для більш детальної консультації звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!

    Дубовенко Володимир Володимирович
    Дубовенко Володимир Володимирович 2 роки тому

    Юрист, м. Миколаїв, 5 років досвіду

    Вітаю!

    Звільнити Вас можуть, фактично, з будь-якої підстави, передбаченої статтями Кодексу законів про працю України. ЗУ 2136 не додає нових підстав для звільнення, а лише конкретизує певні положення трудового законодавства. Мені відомо, що деякі роботодавці звільняли осіб за прогул, хоча це дуже не рекомендують державні органи та у майбутньому це буде гарантоване оскарження такого звільнення в суді з майже відомим результатом. Водночас, більшість роботодавців табелює таких працівників, не виплачуючи їм зарплату, або починає процедури скорочення. Не менш популярним є призупинення дії трудового договору.

    Загалом, звільнення з ініціативи роботодавця (крім скорочення) є найменш вірогідним варіантом, тому Вас схиляють до подання заяви про звільнення за власним бажанням чи угодою сторін, що дозволить роботодавцю уникнути проблем у майбутньому. Можливо на Вас поширюються гарантії щодо заборони звільнення, які передбачені діючим трудовим законодавством?

    Звертайтеся через кнопку "Звернутися" для отримання інформації.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України