Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Міграційне право, 24 червня 2022, питання №67628 150₴

Вїзд до України і виїзд в статусі біженця

Доброго дня! Дівчина виїхала за кордон по біометрії до війни, потім подавалась на карту побуту у польші. Недочекавшись виїхала до родичів в Німеччину. Зараз якщо вона приїде до України, чи зможе вїхати до європи як біженець щоб отримати виплати в Німеччині? Чи через те що вона півроку була в Польші їй не відмовлять у статусі і виплатах?

Відповіді юристів (7)

    Мєньков Андрій Васильович
    33.3%

    Доброго дня Романе.

    Якщо дівчина не отримувала статус тимчасового захисту у Польщі вона може претендувати на отримання цього статусу в Німеччині, але його можуть і не надати, оскільки дівчина раніше виїзджала з України як турист до початку війни.

    Більш детальна інформація за посиланням https://jurliga.ligazakon.net/ru/news/210033_timch...

    Зокрема, право на отримання тимчасового захисту мають

    (1) громадяни України та члени їх сімей, переміщені 24.02.2022 та пізніше;

    (2) особи без громадянства, громадяни третіх країн, які мали в Україні статус біженця, або еквівалентний захист та члени їх сімей, переміщені 24.02.2022 та пізніше;

    (3) громадяни третіх країн, які на законних підставах проживали в Україні до 24.02.2022, зокрема на підставі чинного дозволу на постійне проживання, та наразі не можуть повернутись до країни свого громадянства (наприклад, білоруси).

    Кожна держава-член ЄС на свій розсуд може надавати тимчасовий захист особам, які не підпадають під вказані категорії. Зокрема, в першу чергу мова йде про громадян України, які виїхали до ЄС до 24.02.2022 з різних причин (відпустка, відрядження, або ж тікаючи від можливої війни).

    При перетині кордону держави-члена ЄС, державні органи відповідної країни повинні повідомити особу про її право на отримання тимчасового захисту. Процес отримання такого статусу є досить швидким та максимально спрощеним. Зокрема в Польщі цей процес включає подачу запиту на отримання дозволу на проживання та реєстрацію даних особи, яка звернулась за відповідним захистом, а в Німеччині - реєстрацію особи в управлінні у справах біженців, отримання дозволу на проживання та реєстрацію в службах соціального захисту. В різних державах ЄС питаннями тимчасового захисту займаються різні органи (наприклад, адміністрації гмінни у Польщі, державне управління у справах біженців - в Німеччині).

    Тимчасовий захист можна отримати в будь-якій державі ЄС (крім Данії), тоді як статус біженця - тільки в тій державі, кордон якої особа перетнула вперше. Тобто на сьогодні - це сусідні з Україною держави

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Романе!

    Розміщення штампа в паспорті щодо отримання карти побуту дає право залишатися тільки в Польщі. Це не дає права проживати або подорожувати до країн Шенгену. Дівчина може, звичайно, виїхати в Україну, але щоб повернутися назад до Польщі, вона мусить отримати візу, або скористатися можливостями в’їзду в рамках безвізового режиму (в даній ситуації отримувати візу не треба).

    Видача воєводою рішення про надання дівчині дозволу на тимчасове проживання має відбутися не раніше, ніж через місяць після початку провадження. Це відбувається в зв’язку з необхідністю аналізу доказів і отримання інформації відносно іноземця від таких органів як: прикордонна охоронна служба, воєводська штаб-квартира поліції (поліція перевіряє особу на її місці проживання) і Агентство внутрішньої безпеки (перевіряє чи перебування особи не становить загрози для національної оборони та громадського порядку).

    Отже, якщо процес отримання карти побуту не був завершений, Ваша дівчина має право виїхати в Україну та повернутися в статусі біженки вже до Німеччини. При тому вона буде мати право на такі виплати:

    1. гроші на кишенькові витрати в таборах біженців;
    2. натуральні виплати;
    3. оплата житла та інших фактичних витрат;
    4. соціальні допомоги.

    Доречи, очинаючи з 1 червня громадяни України, які отримали статус тимчасового захисту в Німеччині, отримуватимуть підвищений розмір соціальної допомоги – 449 євро.

    Для того, щоб отримати статус біженця в Німеччині, дівчині необхідно звернутися в спеціальний центр (його адресу підкажуть волонтери в конкретному місті). Потім потрібно пройти інтерв'ю, заповнити форму і подати заявку. Час очікування статусу становить близько 6 місяців, на цей період держава надає допомогу по безробіттю (385 євро), житло та харчування.

    Існує альтернатива - тимчасовий захист, його українці отримують автоматично, перетинаючи кордон. Він залишає за собою право на набуття статусу біженця, але відкриває дівчині доступ до ринку праці, освіти, медицини та допомоги. Для того, щоб легалізуватися в Німеччині, потрібно звернутися в спеціальні центри конкретного міста, де вам видадуть документ, в якому описаний ваш статус і права.

    Будуть питання, звертайтесь. Буду радий допомогти

    Гончаренко Константин
    33.3%
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Громадянка Украъни може выльно перетинати кордон України на в їзд та виїзд, якщо раніше у Республіці Польща не був оформлений та наданий тимчасовий захист , то можна його отримати , за умови , якщо у ФРН (Німеччина) його не оформили.

    Після перетину кордону для громадян України є три варіанти дій:

    1. Право на законне перебування до 90 днів у країнах ЄС – якщо у вас є де зупинитися, та фінансові можливості (cтрок у 90 днів продовжено до 3 років).

    2. Механізм тимчасового захисту, покликаний прискорити процес (залежно від країни) передбачає: Отримання на 1 рік посвідки на проживання; Доступ до роботи. Вимоги про 6 місяців у цьому випадку немає; Доступ до освіти (до 18 років) – на рівні з громадянами країни перебування; Житло (заселення або надання коштів для проживання); Доступ до соцзабезпечення та медицини; Можливість отримати статус біженця у майбутньому.

    3. Статус біженця (тільки у країні, межу якої ви перетнули). Де подати заявку на отримання статусу біженця?

    - під час в'їзду до країни – повідомити офіцера прикордонної служби; - якщо на пунктах перепину черги, запитайте де знайти найближче відділення прикордонної служби. Важливо знати: А. Набуття статусу біженця триває близько 6 місяців.

    У цей час необхідно здати свій паспорт відповідним інститутам.

    Б. Після подання заявки немає права працювати. Якщо за півроку не надали статусу біженця, можна отримати довідку для працевлаштування.

    Статус біженця гарантує:

    - дозвіл на проживання, що діє, як мінімум, 3 роки; - Спецдокумент для поїздок між країнами ЄС;

    - право на працю та навчання;

    - право на визнання українських дипломів;

    - право на соцзабезпечення та медпослуги.

    Начало обсуждения

    Дійсно громадянин України та постіний резидент при перетину кордону ЄС не одразу ж стає біженцем. Ти отримуєш право на ТИМЧОСОВИЙ ЗАХИСТУ.

    І це діє відповідно до прийнятої програми. Статус біженця оформляється уже в кожній країні окремо. Кожна країни встановлює свої права та обов'язки для осіб які бажають отримати статус біженця в певній країні. Для отримання статусу біженця потрібно буде довести певні обставини тай вони мають ІНДИВІДУАЛЬНИЙ характер

    Також право на тимчосовий захист мають громадяни України, які опинились на території ЄС ще до 24 лютого 2022 року або перебували на території ЄС через роботу, відпустку та не встигли повернутися до України. Якщо ситуація на території України покращиться, то механізм тимчасового захисту прининеться теж достроково.

    Недостатньо посилатися на женевську конвенцію. Треба знати іноземне законодавство. Якщо ми говоримо про Польщу - вони обіцяють спеціальний закон для українців. Що ж до імовірності відмови, вважаю, що приналежність до громадянства України (соціальної групи) може бути підставою для одержання притулку від Росії на політичних підставах. Шукати причини для відмови - це легко, але політика Європи щодо біженців з України, скоріш за все, буде змінюватися в залежності від ходу війни

    Не всі країни повинні дотримуватись рішення Ради щодо тимчасового захисту, адже воно має рекомендаційний характер. Тобто згодом кожна країна може встановити окремо вимоги і для тимчосового захисту та певні квоти в майбутньому. А щодо стутусу біженця то потрібно дійсно посилатись на законодавства кожної країни окремо. Зараз країни починають створювати окремі міграційні потоки для громадян України і встановлюють відповідні вимоги.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    У звʼязку із війною Росії проти України від 24 лютого 2022 року українські громадяни можуть звертатися за міжнародним захистом в Європейському Союзі (отримання притулку). Отримати можна відомі статус біженця чи додатковий захист. Водночас, актуальним став ще один інструмент – "тимчасовий захист" в Європейському Союзі (ЄС).

    Рада ЄС на засіданні в Брюсселі 4 березня 2022 року, проголосувала за застосування Директиви від 20 липня 2001 року № 2001/55/EC про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та несення їх наслідків (далі - Директива). Це рішення вже опублікували в Офіційному віснику ЄС.

    Особи, на яких поширюється тимчасовий захист:
    1. громадяни України, які вимушено покинули Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати в результаті військового вторгнення російських військ;
    2. особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;
    3. члени сімей перших двох категорій, у тому числі чоловік/дружина (включаючи і незареєстровані шлюбні відносини, якщо такі відносини визнає відповідна держава ЄС) та їх неповнолітні неодружені діти або діти їх чоловіка/дружини (без різниці, чи вони народжені у шлюбі чи поза шлюбом, чи усиновлені), а також їх близькі родичі, які проживали разом з ними у складі сім’ї на момент вторгнення росії до України, і які повністю або переважно перебували на утриманні осіб з перших двох категорій;
    4. громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, та які не можуть повернутися в безпечних та довготривалих умовах до своєї країни або регіону походження;
    5. залежно від рішення влади кожної країни ЄС щодо:
      • громадян України, які виїхали до ЄС незадовго до 24 лютого, рятуючись від можливої війни, або якщо вони були у відпустці або відрядженні в ЄС;
      • осіб без громадянства або громадян третіх країн, які легально проживали на території України до 24 лютого 2022 року, але не мали дозволу на постійне проживання в Україні, якщо вони не можуть повернутися в безпечних і довготривалих умовах до своєї країни або регіону походження.
      Федеральне міністерство внутрішніх справ і комплексного територіального розвитку прийняле рішення, що громадяни України, які легально перебували у ФРН до 24.02.2022 року мають право звернутись за тимчасовим захистом.

    НЕ ТРЕБА НІКУДИ ВИЇДЖАТИ. НЕХАЙ ВОНА ЗАРАЗ ПОДАЄ ЗАЯВУ НА ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ.

    Крикун Сергій  Павлович
    33.3%
    Крикун Сергій Павлович 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    "Директива Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та відповідальності за наслідки такого прийому" (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_f...):

    "Стаття 11Держава-член повертає назад особу, яка користується тимчасовим захистом на її території, якщо зазначена особа залишається на території іншої держави-члена або намагається без дозволу в’їхати на територію іншої держави-члена протягом періоду, на який розповсюджується Рішення Ради, зазначене у статті 5. Держави-члени можуть на основі двосторонньої угоди прийняти рішення про незастосування цієї статті...

    Стаття 211. Держави-члени вживають заходів, необхідних для добровільного повернення осіб, які користуються тимчасовим захистом або тимчасовий захист яких закінчився. Держави-члени забезпечують, щоб положення, які регулюютьдобровільне повернення осіб, які користуються тимчасовим захистом, сприяли їхньому поверненню з повагою до людської гідності.Держава-член забезпечує, щоб рішення цих осіб про повернення приймається з повним знанням фактів. Держави-члени можуть передбачити ознайомчі візити.2. На той час, поки тимчасовий захист не закінчився, держави-члени, виходячи із обставин, що склалися в країні походження, повинні прихильно розглядати запити про повернення до приймаючої держави-члена від осіб, які користувалися тимчасовим захистом і скористалися своїм правом на добровільне повернення.3. Після закінчення терміну тимчасового захисту держави-члени можуть продовжувати в індивідуальному порядку виконання зобов’язань, передбачених у РОЗДІЛІ ІІІ, стосовно осіб, на яких розповсюджувався тимчасовий захист тапрограма добровільного повернення. Таке продовження діє до дати повернення...

    Стаття 261. Під час дії тимчасового захисту держави-члени співпрацюють одна з одною щодо зміни місця проживання осіб, які користуються тимчасовим захистом, із однієї держави-члена до іншої за умови згоди відповідних осіб на такепереміщення.2. Держава-член надсилає запити про переміщення іншим державам-членам і повідомляє Комісію та УВКБ ООН. Держави-члени інформують запитуючу державу-член про їхню здатність приймати переміщених осіб.3. Держава-член на запит іншої держави-члена надає інформацію, як зазначено в Додатку II, про особу, яка користується тимчасовим захистом, необхідну для вирішення питання відповідно до цієї статті.4. Якщо переміщення здійснюється з однієї держави-члена до іншої, термін дії дозволу на проживання в державі-члені, з якої особа від’їжджає, закінчується, а зобов'язання тимчасового захисту щодо відповідних осіб в державі-члені, з якої така особа від’їжджає, припиняються. Нова приймаюча держава-член надає тимчасовий захист таким особам.".

    "ІМПЛЕМЕНТАЦІЙНЕ РІШЕННЯ РАДИ (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 рокущо встановлює наявність масового напливу переміщених осіб з України у розумінні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС та запроваджує тимчасовий захист" (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_f...):

    "...(11) Метою прийняття цього Рішення є надання тимчасового захисту громадянам України, які проживають в Україні та були переміщені, починаючи з 24 лютого 2022 року, в результаті військового вторгнення російських збройних сил, яке розпочалось в цей день...".

    ---

    Доброго дня, Романе! По-перше, враховуючи, що попередньо дівчина виїхала з України до початку війни в Україні, до 24.02.2022р., відповідно до наведеного п.11 Імплементаційного Рішення Ради ЄС вона не мала, як я вважаю права на тимчасовий захист в державах-членах ЄС. По-друге, тепер, після повернення в Україну та повторного виїзду з України (оскільки дія, термін тимчасового захисту громадян України в державах-членах ЄС не закінчився) вона матиме права на тимчасовий захист у будь-якій країні-члені ЄС. Більш того, як передбачено виділеним мною положенням п.2 ст.21 Директиви ЄС особа має тимчасовий захист в ході повернення до приймаючої держави-члена після добровільного повернення до країни походження, тобто після повернення до України дівчина має право на повернення до приймаючої держави-члена, в даному випадку до Польщі. По-третє, впродовж терміну тимчасового захисту особа, дівчина має змінювати приймаючу державу-члена ЄС, про що передбачено п.4 ст.26 Директиви ЄС.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Статус біженця не отримає, проте статус Тимчасового захисту може отримати.

    Через війну в Україні тимчасовий захист у Німеччині наразі на два роки можуть отримати такі категорії громадян:

    громадяни України, які перебували в Україні до 24.02.2022 року, а також найближчі члени їхньої родини;

    особи без громадянства й громадяни інших країн, які до 24.02.2022 року мали в Україні міжнародний або рівноцінний національний статус біженця та національний захист, а також найближчі члени їхніх родин;

    особи без громадянства й громадяни інших країн, які можуть надати документальні докази того, що до 24.02.2022 року вони легально перебували в Україні на основі виданої за українським законодавством посвідки про право на постійне проживання, та які не можуть безпечно й на постійній основі повернутися до країни чи регіону свого походження;

    громадяни інших країн, якщо вони можуть довести, що станом на 24.02.2022 року вони перебували в Україні на легальних засадах і не лише з метою короткостроково перебування, та які не можуть безпечно й на постійній основі повернутися до країни чи регіону свого походження.

    Клопотання на отримання посвідки про право перебування з метою тимчасового захисту можна подати після прибуття до Німеччини до відомства у справах іноземних громадян за місцем проживання або тимчасового перебування.

    Візи для в’їзду до Німеччини для біженців з України

    Особи, які станом на 24.02.2022 року перебували в Україні, можуть зараз в’їжджати до Німеччини без візи і перебувати в Німеччині.

    Громадяни України з біометричним паспортом мають можливість безвізового в’їзду до Німеччини. Зараз право на безвізовий в’їзд до Німеччини і перебування там мають також громадяни України без біометричного паспорту. Це поширюється також на ті випадки, коли вони 24.02.2022 року тимчасово знаходилися за межами України, але станом на 24.02.2022 року мали місце постійного проживання або переважно перебували на території України. Це стосується також біженців, визнаних в Україні в рамках Женевської Конвенції про статус біженців, а також осіб, які знаходяться в Україні під міжнародним або еквівалентним національним захистом.

    Громадяни третіх країн, які перебували в Україні станом на 24.02.2022 року, також мають наразі можливість в’їжджати до Німеччини і знаходитися там без візи.

    Ці положення мають поки що чинність до 31.08.2022 року.

    Громадянам третіх країн, які постійно проживають в Україні на основі української посвідки про право перебування, а також членам їхніх родин з громадянством України, які станом на 24.02.2022 перебували за межами України, рекомендується звертатися до візового відділу індивідуально.

    Успіхів

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Романе.

    Доброго дня! Дівчина виїхала за кордон по біометрії до війни, потім подавалась на карту побуту у польші. Недочекавшись виїхала до родичів в Німеччину. Зараз якщо вона приїде до України, чи зможе вїхати до європи як біженець щоб отримати виплати в Німеччині? Чи через те що вона півроку була в Польші їй не відмовлять у статусі і виплатах?

    Вона має право виїхати до Європи, у тому числі до Німеччини.

    Оскільки карту побуту в Польщі вона так і не отримала, вона має право податись в Німеччині на тимчасовий захист та отримувати допомогу.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України