Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
912 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня.
Моє питання стосується виплати заробітної плати в умовах воєнного часу. Офіційно оформлена, компанія по роздрібній торгівлі одягом, німецька. З початку воєнних дій магазин не працює ( небезпечне місце розташування тц) . В березні мені виплатити ставку, потім я виїхала за кордон ( працювала в своїй же компанії 3 місяці). В Україні писали заяву на відпустку за свій рахунок ( чи повинна була компанія мені платити ставку в Україні, по закону ?), а за кордоном звичайно отримували з.п.
За тиждень до звільнення за кордоном мені повідомляють, що якщо я залишуся тут, то все ок, а якщо повернуся додому, то мені не будуть платити ставку ( я все одно повернулася). Хоча моїм колегам,хто не виїжджав продовжують платити ставку ( кожного місяця вони вирішують платити чи ні) . В липні в мене була відпустка 2 тижні, на ті дні,які залишилися писала відпустку за свій рахунок. За серпень я написала заяву на відпустку за свій рахунок .
А зараз мені стало так образливо, що я пропрацювала 11 років в компанії і вони на мені вирішили зекономити.
Питання: чи закон на моєму боці, якщо я відмовлюся писати заяву за власний рахунок ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Марина!
Я не радив би Вам писати заяву!
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 (далі — Указ № 64/2022) на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. строком на 30 діб. Застарілий КЗпП не містить положень про особливості трудових відносин під час воєнного стану. Порядок запровадження такого стану регулюється Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. № 389-VIII (далі — Закон № 389). Цим Законом також передбачено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, обмежується право на працю, та надаються гарантії щодо запобігання незаконному звільненню.
Нагадаю, що звільнення (розірвання трудового договору) може відбуватися з таких підстав:
з ініціативи роботодавця (ст. 40 та 41 КЗпП),
за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП)
згідно зі ст. 36 КЗпП.
Якщо буквально тлумачити положення вище перелічених нормативних актів, то будь-яке звільнення у період дії воєнного стану буде правомірним. У той же час ми вперше з часів незалежності нашої держави опинилися в обставинах, пов’язаних із воєнним станом. Тому, на мою думку, необхідно брати до уваги кожну ситуацію окремо, керуючись не тільки нормами законодавства, а й нормами людської моралі.
Отже, в період дії воєнного стану допускається:
звільнення працівників за власним бажанням (але якщо справді є волевиявлення працівника) згідно зі ст. 38 КЗпП;
звільнення відповідно до ст. 36 КЗпП (найпоширеніше ― це припинення трудових відносин за п. 1 (угода сторін), п. 2 (звільнення після закінчення строку дії трудового договору));
скорочення чисельності та штату працівників, якщо процедура була розпочата до 24.02.2022 р. і працівників належним чином попередили про звільнення;
звільнення в разі ліквідації підприємства.
Не слід забувати, що процедуру звільнення ніхто не скасовував, тож у разі припинення трудових відносин необхідно дотримуватися законодавчих норм.
У період дії воєнного часу не рекомендовано звільняти працівників за прогул, адже багато людей виїжджали в надзвичайних умовах і були змушені залишити свої домівки через військову агресію РФ.
Будуть уточнення, тисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю. Коли я зможу отримати від Вас більше інформції (ВКЛЮЧНО З ОЗНАЙОМЛЕННЯМ З ВАШОЮ ТРУДОВОЮ УГОДОЮ!), я зможу більше конкретно проаналізувати Вашу ситуацію.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Марино!
А зараз мені стало так образливо, що я пропрацювала 11 років в компанії і вони на мені вирішили зекономити.Питання: чи закон на моєму боці, якщо я відмовлюся писати заяву за власний рахунок ?
ПРАЦІВНИКА НЕ МАЮТЬ ПРАВА ЗМУШУВАТИ ПИСАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ВІДПУСТКИ БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ. НА ВАС ПРОСТО ЕКОНОМЛЯТЬ, І ЦЕ ФАКТ.
ВОНИ МОГЛИ Б ВАС ВІДПРАВИТИ НА ПРОСТІЙ, І ВИПЛАЧУВАТИ НЕ МЕНШЕ 2/3 СТАВКИ.
Всього доброго! Для більш детальної консультації звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!