Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 09 серпня 2022, питання №70948 500₴

Претендует ли мой папа на наследство

Добрый день, у меня вопрос по наследству.

Есть квартира, в которой прописан мой папа, и сестра моего папы.

Сестра умерла, остался только Папа который может претендовать на квартиру. Но так получается что вспомнило что у моего папы есть ОТЕЦ. Длинная тут история, просто Папа моего папы их бросил кщеткогда был маленький мой папа с сестрой и развёлся с мамой.

Вопрос, может ли отец моего папы претендовать на часть квартиры спустя 10 месяцев если он не обварится, если он там не прописан даже?

Если что по телефону могу более детальнее объяснить.

Відповіді юристів (5)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Артеме!

    ДЛЯ ВІДПОВІДІ НА ВАШЕ ПИТАННЯ МАЛО ІНФОРМАЦІЇ. ВАШ БАТЬКО МОЖЕТЕ ПРЕТЕНДУВАТИ ЯК СПАДКОЄМЕЦЬ 2 ЧЕРГИ.

    АЛЕ ТИМ НЕ МЕНШЕ ЦІКАВЛЯТЬ ВІДПОВІДІ НА ТАКІ ПИТАННЯ:

    1) КОЛИ ПОМЕРЛА СЕСТРА?

    2) ЧИ ПОДАВАВ ВАШ БАТЬКО ЗАЯВУ ПРО ВСТУП ДО СПАДЩИНИ?

    3)КВАРТИРА БУЛА ВИКЛЮЧНО ВЛАСНОСТІ ПОМЕРЛОЇ СЕСТРИ ВАШОГО БАТЬКА?

    4) ЧИ БУВ ЗАПОВІТ?

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text

    Глава 86СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ

    Стаття 1258. Черговість спадкування за законом

    1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

    2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

    ...

    ...

    Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

    1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом

    1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

    Стаття 1263. Третя черга спадкоємців за законом

    1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

    Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом

    1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

    Стаття 1265. П'ята черга спадкоємців за законом

    1. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

    Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

    2. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

    ТРЕБА БІЛЬШЕ ДЕТАЛЕЙ.

    ВИ МОЖЕТЕ ЗВЕРНУТИСЬ ДО МЕНЕ, НАТИСНУВШИ КНОПКУ "ЗВЕРНУТИСЯ".

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович
    100%

    Добрый день.

    Порядок наследования по закону предусмотрен главой 86 книги 6 Гражданского кодекса Украины. В соотвествии со ст. 1262 ГК Украины, Родители родителя (дед, бабка), как и братья, сестры, относятся ко второй очереди, которая получает право на наследство только в случае отсутствия первой.

    Обращаю Ваше внимание, что отец проживавший вместе с умершей сестрой, считается автоматически принявшим наследство, если не подал заявление об отказе от наследства (ст. 1269 ГК).

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Промський Євгеній Сергійович
    Промський Євгеній Сергійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду

    Добрый день!

    Нужно четко понимать, когда умерла сестра и не истек ли срок для принятия наследства.

    Теоретически, если отца сестры не лишали родительских прав, он имеет право на наследство как наследник первой очереди. Ваш папа, как брат умершей, является наследником второй очереди. Это значит, что если отец умершей подаст заявление о принятии наследства своевременно, он будет наследовать квартиру полностью. Если же он пропустил срок для принятия наследство, а Ваш папа, как брат умершей, подал заявление о принятии наследства своевременно, то он будет наследовать квартиру.

    Кроме того, отца умершей, если он все таки вступит в наследство, можно в судебном порядке лишить права на наследство, но для этого нужно доказать, что он не выполнял свои родительские обязанности по отношению к умершей.

    Нормативную базу прилагаю к ответу

    Цивільний кодекс України

    Стаття 1224. Усунення від права на спадкування

    3. Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.

    Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

    Стаття 1258. Черговість спадкування за законом

    1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

    2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

    Стаття 1259. Зміна черговості одержання права на спадкування

    1. Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині.

    2. Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

    Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

    1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом

    1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

    Постановою Кабміну від 24.06.2022 № 719 визначено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але НЕ більше ніж на 4 місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

    Що це означає на практиці?

    Фактично якщо строк прийняття спадщини почався ДО запровадження воєнного стану, встигнути подати заяву до нотаріуса необхідно буде уже у 2022 року, незалежно від того, чи завершиться воєнний стан у серпні, чи буде продовжений.

    Так, за загальним правилом для прийняття спадщини чи відмови від неї у спадкоємців є строк у 6 місяців, який починається з дня смерті або оголошення спадкодавця померлим. Враховуючи зміни, внесені постановою Кабміну від 24.06.2022 № 719, спадкоємці зможуть заявити про свої права на спадщину і після спливу відповідних 6 місяців, якщо цей строк припадає на період воєнного стану. Однак максимально для звернення до нотаріуса можуть бути додані 4 місяці воєнного стану.

    Наведемо приклади.

    Ситуація 1. Людина померла на тимчасово окупованій території 24 вересня 2021 року. За старими правилами її спадкоємці мали б заявити про свої права протягом 6 місяців із дня смерті, тобто до 25 березня 2022 року. Однак враховуючи запроваджений 24 лютого воєнний стан та норми постанови Кабміну від 24.06.2022 № 719, подати заяву до нотаріуса такі особи матимуть право до 25 липня 2022 року.

    Ситуація 2. Людина померла під час обстрілу 24 лютого 2022 року, коли було запроваджено воєнний стан. Враховуючи законодавчі зміни, звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини спадкоємці зможуть протягом 10 замість 6 місяців з дня смерті спадкоємця, тобто до 25 грудня 2022 року.

    Звертаємо увагу, що в умовах воєнного стану заяву про прийняття спадщини можна подати будь-якому працюючому нотаріусу, який внесений до Переліку та має доступ до реєстрів незалежно від:

    • останнього місця проживання спадкодавця
    • місцезнаходження його нерухомого та рухомого майна
    • реєстрації («прописки») спадкоємців

    В случае возникновения вопросов - обращайтесь! Буду рад помочь!

    Мєньков Андрій Васильович

    Добрый день Артем.

    Не понятно, кто хозяин квартиры.

    Если нет завещания, то в наследство вступают наследники первой очереди, супруги, родители, дети умершего.

    Наследники которые на момент смерти проживали вместе с умершим считаются принявшими наследство независимо от обращения к нотариусу. Те наследники которые проживали отдельно для принятия наследства в течении 6 мес. после смерти наследодателя обязаны обратиться к нотариусу.

    Исходя из изложенного срок обращения к нотариусу дедом пропущен. И восстановить его можно только через суд и при наличии уважительных причин пропуска срока обращения к нотариусу.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Здравствуйте!

    ЕСЛИ КВАРТИРА НЕ ПРИВАТИЗИРОВА, ТО ЕЕ УНАСЛЕДОВАТЬ НЕЛЬЗЯ.

    ЕСЛИ КВАРТИРА ПРИНАДЛЕЖИТ УМЕРШЕЙ:

    Наследниками первой очереди являются супруги, дети и родители умершего и наследуют в равных долях имущество наследодателя после его смерти.

    Статья 1261. Первая очередь наследников по закону

    1. В первую очередь право на наследование по закону имеют дети наследодателя, в том числе зачатые при жизни наследодателя и родившиеся после его смерти, тот из супругов, который его пережил, и родители.

    Наследниками второй очереди являются :

    Статья 1262. Вторая очередь наследников по закону

    1. Во вторую очередь право на наследование по закону имеют родные братья и сестры наследодателя, его бабушка и дед, как со стороны отца, так и со стороны матери.

    ЕСЛИ ОТЕЦ ВАШЕГО ОТЦА ЯВЛЯЕТСЯ И ОТЦОМ УМЕРШЕЙ ЕГО СЕСТРЫ (Т.Е. ЕГО ДОЧЕРЬЮ), ТО ОН ЯВЛЯЕТСЯ НАСЛЕДНИКОМ ПЕРВОЙ ОЧЕРЕДИ И ЯВЛЯЕТСЯ ЕДИНСТВЕННЫМ НАСЛЕДНИКОМ.

    ЕСЛИ У НЕЕ ДРУГОЙ ОТЕЦ, ТО ОТЕЦ ВАШЕГО ОТЦА НИКАКОГО ОТНОШЕНИЯ К НАСЛЕДСТВУ НЕ ИМЕЕТ.

    2. О СРОКАХ ВСТУПЛЕНИЯ В НАСЛЕДСТВО:

    Спадкування – це перехід прав та обов’язків спадкодавця до його спадкоємців. Сукупність цих прав та обов’язків і є спадщиною.

    Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, що є днем смерті особи або днем, з якого вона оголошується померлою.

    За загальним правилом для прийняття спадщини чи відмови від неї встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

    У зв’язку з введенням в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами) призупинено перебіг строку прийняття спадщини на час його дії.

    19 березня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», яким зокрема внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5. Так, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна).

    Тобто, якщо спадщина відкрилася в місці, до якого складно або неможливо дістатися, для прийняття спадщини спадкоємець може звернутися до нотаріуса за місцем свого проживання чи перебування.

    Також, в умовах дії воєнного стану:

    • за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня поновлення такого доступу;
    • спадкова справа реєструється у Спадковому реєстрі лише після перевірки відомостей реєстру на наявність раніше заведеної спадкової справи;
    • якщо за результатами перевірки відомостей Спадкового реєстру встановлено наявність раніше заведеної спадкової справи, заведена без використання Спадкового реєстру спадкова справа передається до нотаріуса, яким раніше заведено спадкову справу. Якщо наявність такої справи не встановлено, здійснюється реєстрація спадкової справи в Спадковому реєстрі.
    • забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до його реєстрації у Спадковому реєстрі;
    • в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, видані свідоцтва про право на спадщину та їх дублікати проводиться протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

    Державні та приватні нотаріуси України в умовах воєнного стану продовжують працювати та вчиняти невідкладні нотаріальні дії (заводити спадкові справи, посвідчувати довіреності, заповіти, засвідчувати справжність підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон тощо), крім міст/районів, де такої можливості немає у зв’язку з веденням активних бойових дій.

    Нотаріальна палата України веде Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни: http://notar.npu.ua/ з метою надання інформації щодо контактів працюючих нотаріусів.

    З переліком нотаріусів України, які працюють в умовах воєнного стану також можна ознайомитися за посиланням: https://npu.ua/news/notary/.

    Для більш детальної консультації звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024