Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 09 серпня 2022, питання №70968

Вступить в права на недвижимость

Если подать на вступление в наследство позже, чем полгода
Из за войны выехали
Я дочь
Мать брат погибли при бомбёжке
Ви приватизации я есть

Відповіді юристів (5)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю!

    Із 29 червня діють нові підходи до строків прийняття спадщини або відмови від неї період воєнного стану .

    Так, Постановою Кабміну від 24.06.2022 № 719 визначено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але НЕ більше ніж на 4 місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

    Що це означає на практиці?

    Фактично якщо строк прийняття спадщини почався ДО запровадження воєнного стану, встигнути подати заяву до нотаріуса необхідно буде уже у 2022 року, незалежно від того, чи завершиться воєнний стан у серпні, чи буде продовжений.

    Так, за загальним правилом для прийняття спадщини чи відмови від неї у спадкоємців є строк у 6 місяців, який починається з дня смерті або оголошення спадкодавця померлим. Враховуючи зміни, внесені постановою Кабміну від 24.06.2022 № 719, спадкоємці зможуть заявити про свої права на спадщину і після спливу відповідних 6 місяців, якщо цей строк припадає на період воєнного стану. Однак максимально для звернення до нотаріуса можуть бути додані 4 місяці воєнного стану.

    Приклади:

    Ситуація 1. Людина померла на тимчасово окупованій території 24 вересня 2021 року. За старими правилами її спадкоємці мали б заявити про свої права протягом 6 місяців із дня смерті, тобто до 25 березня 2022 року. Однак враховуючи запроваджений 24 лютого воєнний стан та норми постанови Кабміну від 24.06.2022 № 719, подати заяву до нотаріуса такі особи матимуть право до 25 липня 2022 року.

    Ситуація 2. Людина померла під час обстрілу 24 лютого 2022 року, коли було запроваджено воєнний стан. Враховуючи законодавчі зміни, звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини спадкоємці зможуть протягом 10 замість 6 місяців з дня смерті спадкоємця, тобто до 25 грудня 2022 року.

    Звертаю увагу, що в умовах воєнного стану заяву про прийняття спадщини можна подати будь-якому працюючому нотаріусу, який внесений до Переліку та має доступ до реєстрів незалежно від:

    останнього місця проживання спадкодавця

    місцезнаходження його нерухомого та рухомого майна

    реєстрації («прописки») спадкоємців

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня!

    Піти до нотаріуса краще зараз, а от терміни отримання свідоцтва можуть бути продовжені на весь період військового стану.\Будуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю!

    Богачевська Ольга Дмитрівна
    Богачевська Ольга Дмитрівна 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду

    Доброго дня! Для того, щоб прийняти нерухоме майно у спадщину в Україні, коли триває війна, потрібно написати заяву про прийняття спадщини, засвідчити, що підписали її саме ви, і надіслати документ нотаріусу в Україну поштою (якщо Ви за кордоном).

    Відкрити спадкову справу може будь-який нотаріус, а термін прийняття спадщини (6 місяців) розпочнеться після відміни в Україні воєнного стану.

    У зв'язку з введенням в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами) призупинено перебіг строку прийняття спадщини на час його дії. Якщо спадщина відкрилась до початку запровадження воєнного стану і строк для прийняття спадщини не закінчився на момент запровадження воєнного стану, то строк для прийняття спадщини зупиняється і буде продовжений після припинення воєнного стану.

    19 березня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», яким зокрема внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5. Так, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна).

    Якщо наразі існують причини, які унеможливлюють звернення спадкоємців із заявами про прийняття спадщини (наприклад, відсутні документи що посвідчують особу, або правовстановлюючі документи на спадкове майно тощо), то такі особи зможуть звернутись до нотаріуса з відповідною заявою вже після закінчення воєнного стану в Україні. Тобто, строки на прийняття спадщини вони не пропустять.

    Водночас, спадкоємцям, які не мають об'єктивних перешкод у зверненні до нотаріуса для заведення спадкової справи, краще не відкладати це питання на потім. За можливості слід подати нотаріусу всі необхідні документи щодо майна померлого, це значно пришвидшить в подальшому видачу свідоцтва про право на спадщину.

    Видача свідоцтва про право на спадщину

    Із урахуванням усіх змін щодо перебігу строку для прийняття спадщини, можна стверджувати, що наразі незалежно від регіону та технічної можливості нотаріусів доступу до державних реєстрів, видача свідоцтв про право на спадщину до завершення воєнного стану - обмежена.

    Наразі отримати свідоцтво про право на спадщину та оформити на себе право власності можливо лише в тому випадку, якщо строк на прийняття спадщини закінчився до введення воєнного стану та нотаріус має можливість виконати всі встановлені законом процедури в рамках відкритої спадкової справи.

    Якщо виникнуть питання звертайтесь особисто через кнопку "Звернутися".

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Спадкування – це перехід прав та обов’язків спадкодавця до його спадкоємців. Сукупність цих прав та обов’язків і є спадщиною.

    Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, що є днем смерті особи або днем, з якого вона оголошується померлою.

    За загальним правилом для прийняття спадщини чи відмови від неї встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

    У зв’язку з введенням в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами) призупинено перебіг строку прийняття спадщини на час його дії.

    19 березня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», яким зокрема внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5. Так, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна).

    Тобто, якщо спадщина відкрилася в місці, до якого складно або неможливо дістатися, для прийняття спадщини спадкоємець може звернутися до нотаріуса за місцем свого проживання чи перебування.

    Також, в умовах дії воєнного стану:

    • за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня поновлення такого доступу;
    • спадкова справа реєструється у Спадковому реєстрі лише після перевірки відомостей реєстру на наявність раніше заведеної спадкової справи;
    • якщо за результатами перевірки відомостей Спадкового реєстру встановлено наявність раніше заведеної спадкової справи, заведена без використання Спадкового реєстру спадкова справа передається до нотаріуса, яким раніше заведено спадкову справу. Якщо наявність такої справи не встановлено, здійснюється реєстрація спадкової справи в Спадковому реєстрі.
    • забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до його реєстрації у Спадковому реєстрі;
    • в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, видані свідоцтва про право на спадщину та їх дублікати проводиться протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

    Державні та приватні нотаріуси України в умовах воєнного стану продовжують працювати та вчиняти невідкладні нотаріальні дії (заводити спадкові справи, посвідчувати довіреності, заповіти, засвідчувати справжність підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон тощо), крім міст/районів, де такої можливості немає у зв’язку з веденням активних бойових дій.

    Нотаріальна палата України веде Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни: http://notar.npu.ua/ з метою надання інформації щодо контактів працюючих нотаріусів.

    З переліком нотаріусів України, які працюють в умовах воєнного стану також можна ознайомитися за посиланням: https://npu.ua/news/notary/.

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович 2 роки тому

    Юрист, м. Львів, 9 років досвіду

    Доброго вечора. В умовах воєнного стан термін для прийняття спадщини продовжено, але не більше ніж на 4 місяці. Навіть якщо спадкоємець пропустив продовжений строк для прийняття спадщини, то за згодою інших спадкоємців чи за рішенням суду він може отримати право спадкувати. Воєнний стан та війна вважаються поважними причинами пропущення строку для прийняття спадщини в очах суду (судді), який має виділити додатковий термін для прийняття спадщини.

    Тепер Ви маєте право звернутись до будь-якого працюючого нотаріуса України із заявою про прийняття спадщини. Він може відкрити спадкову справу та після завершення терміну для прийняття спадщини видати Вам свідоцтво про право на спадщину.

    Ви можете звертатись до мене для надання додаткових правничих послуг з цього чи інших питань. Я можу, зокрема, надати Вам детальну юридичну консультацію з даного питання.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України