Задайте питання юристу

893 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 12 жовтня 2022, питання №74315

Звільнення під час військового стану.

Перебуваю у безоплатній відпустці від березня до кінця військового стану.
На разі є зміни у постанові від 19 липня 2022 року.
Директор відписав смс такого характеру :
Пані у вас 16 жовтня закінчується 90 днів щодо Постанови від 19 липня 2022р. Є два варіанти : твоя заява на звільнення за згодою сторін на моє ім'я і варіант другий -- просто звільнення в зв'язку з невиходом на роботу.
Дякую за розуміння.
У звязку з невиходом на роботу? Тобто, які підстави такого звільнення він має.
Друге цікавить до якого терміну моя заява є дійсною.
Будь ласка поясніть як можна уникнути звільнення і затриматися на посаді довший час?

Відповіді юристів (4)

    Дубовенко Володимир Володимирович
    Дубовенко Володимир Володимирович 2 роки тому

    Юрист, м. Миколаїв, 5 років досвіду

    Вітаю!

    По-перше, примусити звільнитися за власним бажанням чи за угодою сторін роботодавець не має права, це не передбачено жодним нормативним актом. По-друге, якщо Вам надавали, за вашим бажанням, відпустку без збереження заробітної плати відповідно до ст. 12 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", то це не заважає Вам повторно звернутися із заявою про надання такої відпустки знову, оскільки закон визначає лише максимальний строк неприривної відпустки, а саме - не більше 90 к.л. днів. Тобто, Ви маєте право подати заяву про надання такої відпустки, але, незалежно від того, чи буде вказано Вами у заяві тривалість більше 90 к.л. днів, роботодавець може надати відпустку за цією підставою не більше 90 календарних днів. В той же час, Ви маєте право, фактично, на наступний день після закінчення відпустки подати знову відповідну заяву про надання відпустки.

    "Звільнення у зв'язку з невиходом на роботу" - скоріше за все Ваш роботодавець мав на увазі звільнення у зв'язку з прогулом, таке звільнення можливе, оскільки є відповідна підстава для звільнення у КЗпП України. Чисто теоретично Вас можуть звільнити за прогул, але - звільнення у зв'язку з прогулом є складним видом звільнення, при якому не достатньо лише заяви (як при звільненні за власним бажанням) або наказу про звільнення, як мінімум, повинні бути належним чином складені акти відсутності на робочому місці працівника та заходи щодо відібрання пояснень щодо відсутності на робочму місці. І тілько якщо працівник був відсутній на роботі без поважних причин, що не є вашим випадком, таке звільнення буде законним. Одразу скажу, що звільнення за прогул під час воєнного стану є дуже передчасним кроком з боку роботодавця, таке звільнення можна буде оскаржити в суді і шанси поновитися на роботі будуть достатньо великі.

    Щодо терміну заяви - залежить від того, який строк було Вами зазначено, якщо строк не зазначали, то тривалість у будь-якому випадку не може бути більшою ніж 90 календарних днів із дня початку відпустки.

    Роботодавцю нічого не заважає табелювати вашу відсутність без виплати зп, сплати внесків, до вашого повернення, якщо це органи держ.влади або місцевого самоврядування.

    Якщо у вас залишились питання - звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    • Valentyna Клієнт 2 роки тому

      Писала відпустку згідно воєнного стану від 1.04.2022 року.

      Про повторне написання не знала.

      Отже виходить відпустка від 01.04 до 31.07.2022 року. І що тепер далі робити?

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Валентина!

    Писати заяву не треба, але аби уникнути звільнення за прогул, і якщо Ви бажаєте зберегти за собою робоче місце, Ви можете скористатися статтею 13 ЗАКОНУ УКРАЇНИ Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану- призупинення дії трудового договору

    1. Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

    Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.

    Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

    Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.

    2. Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.

    Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності - обласні).

    3. У разі незгоди працівника (працівників) із наказом (розпорядженням) роботодавця про призупинення дії трудового договору працівником або профспілкою за дорученням працівника (працівників) відповідний наказ (розпорядження) може бути оскаржений до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу, який, вивчивши зміст наказу (розпорядження) та підстави для його видання, за погодженням з військовою адміністрацією може внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу (розпорядження) або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом, що є обов’язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня отримання такого припису.

    Приписи у разі оскарження наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами, зазначеними в абзаці другому частини другої цієї статті, можуть бути внесені роботодавцеві за погодженням з військовою адміністрацією.

    Припис центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу може бути оскаржений роботодавцем протягом 10 календарних днів у судовому порядку.

    4. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.

    {Текст статті 13 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}

    Будуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 2 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня!

    Не бачивши вашу заяву на відпустку та відповідний наказ, важко щось коментувати.

    Адже, якщо відпустка дійсно розпочалася 01.04.2022, то яким чином була оформлена ваша відсутність в подальшому.

    Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text):

    Стаття 12. Відпустки

    4. У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України "Про відпустки".


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України