Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Банківська право, 01 листопада 2022, питання №75218 800₴

Долг в банке ПУМБ. Овердрафт.

Долг в банке ПУМБ. Овердрафт.
В конце августа ко мне обратился незнакомый человек в телеграмме с предложением заработка. Предложил перекинуть на мою евро карточку 5500 евро, а я ему их переведу в гривны и перекину. Всё это за 10.000 грн. В тот момент мне показалось вполне хорошим предложением. Якобы у него кончился лимит месячный и таким образом он его обойдет. Он перекинул деньги, я закинул их на свой моно банк и он их списал оставив те самые 10.000 грн. Спустя время мне пришло уведомление о том что моя карточка в пумбе заблокирована. Я подумал чёрт бы с ней всё равно им не пользуюсь.Человек естественно удалил все сообщения и свой аккаунт в телеграмме. Спустя только 2 недели мне позвонил сотрудник и сказал что у меня отрицательный баланс на все эти 5500 евро. И что я должен явиться в отделение. Я решил что это их проблема. Сегодня пришло смс о том что долг уже 5800 евро. Нормально ли что спустя 2 месяца я только узнаю сумму своего долга и то по смс? На сколько законно поступил банк? Я так понимаю они свою проблему решили скинуть на меня. Человек получил все деньги которого я даже не знаю, а требуют с меня. Я так понимаю они решили всё свести на оведрафт. Но на чей стороне закон в этой ситуации?

Відповіді юристів (40)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Богдане.

    Нормально ли что спустя 2 месяца я только узнаю сумму своего долга и то по смс? На сколько законно поступил банк? Я так понимаю они свою проблему решили скинуть на меня. Человек получил все деньги которого я даже не знаю, а требуют с меня. Я так понимаю они решили всё свести на оведрафт. Но на чей стороне закон в этой ситуации?

    Тут важливо розібратись, на підставі чого і за рахунок яких дій виникла така заборгованість. Блокування картки не означає блокування рахунку.

    Можливо щодо Вашого рахунку були вчинені шахрайські дії, а тому без подання заяви про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів справу не вирішити.

    Я б загалом порадив би зробити наступне:

    1. Дійсно відвідати відділення банку та встановити підстави та причини виникнення такої заборгованості.

    2. По мірі отримання нової інформації або звертатись до поліції, або на гарячу лінію банку.

    ТРЕБА МАТИ ПОВНУ ІНФОРМАЦІЮ ЩОДО ЗАБОРГОВАНОСТІ: ПІДСТАВА, ДАТА, ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ І ТАК ДАЛІ. БЕЗ ВІДВІДАННЯ ВІДДІЛЕННЯ ЦЕ БУДЕ СКЛАДНО ВСТАНОВИТИ.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    • Богдан Клієнт 2 роки тому

      Как позже выяснилось мне скидывали на евро карту мадагаскарскую валюту и банк неправильно её конвертировал. Таким образом мне перевели 5500 евро. Я их отправил человеку и они спустя время пересчитали их по другому курсу и баланс ушел в отрицательную сторону -5420 . Хотя карта дебетовая. Решили повесить как кредит... Притом заблокировали мне счёт сразу и что у меня отрицательный баланс я 2 недели не знал даже.

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Богдане!

        Дуже дивно, адже навіть при перерахуванні коштів за іншим курсом зеркальна заборгованість не могла з'явитись. За таких умов, вбачаю серйозні порушення у діях банку. Чи звертались Ви на гарячу лінію?

        • Богдан Клієнт 2 роки тому

          Нет не обращался. Надеялся всё решиться само собой так как ситуация гуляла по соц сетям и как я понял это очень массово. Есть в банках овердрафт и они могут пересчитывать курс как им удобно в течении трёх дней как я понял. Для меня это шок. Вот хотелось бы понимать насколько договор на их стороне. И неужели овердрафт может быть таким большим и на дебетовой карте. Мошенником они видимо меня решили сделать без разбирательств.

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            У даному випадку законодавство точно не на їх стороні.

            Але Вам потрібно формувати доказову базу.

            Раджу зробити такий алгоритм дій:

            1. Подання письмового запиту до Банку із вимогою обгрунтування їх дій.

            2. Звернення на гарячу лінію.

            3 Звернення до суду (крайній випадок).

            Успіхів!

            • Богдан Клієнт 2 роки тому

              т.е овердрафт по дебетовой карте незаконен? Боюсь что они могли в договоре всё предусмотреть(

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня. Да ситуація доволі цікава. НАРАХУВАННЯ ВІДСОТКІВ НЕЗАКОННЕ! ПІД ЧАС ДІЇ ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ НАРАХУВАННЯ ПЕНІ І ШТРАФІВ НЕ ЗАКОННО. ТІЛО КРЕДИТУ ПОВИННО ЗАЛИШАТИСЬ НЕ ЗМІННИМ НА ПРОТЯЗІ ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ ТА ПІСЛЯ ЙОГО ЗАКІНЧЕННЯ 30 ДНІВ.

    ДЛЯ ДЕТАЛЬНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ НАТИСКАЙТЕ КНОПКУ ЗВЕРНУТИСЯ.

    • Богдан Клієнт 2 роки тому

      Да в том то и дело что это даже не кредит и карта дебетовая. Они назвали это овердрафтом и решили с 5500 сделать 80 евро. Остальные 5420 загнать в минус и заблокировать счет...

      • Корнійчук Євген Іванович

        Тоді це щє проще., кщо вы не підписували ні який договір займу, з вас і вимагають нічого не мають права. Тут ви однозначно виграєте справу. Дуже багато позитивних судових рішень скасуванню овердрафту.

        ОДНЕ бентежить, щоб на вас не завели кримінальну справу, з цього приводу.

        • Богдан Клієнт 2 роки тому

          А как наверняка узнать что в договоре они это не предусмотрели? оформлял через приложение в онлайне. А криминальное дело они могут без оснований завести?

          Какие мне действия лучше предпринять что бы обезопасить себя?

          • Корнійчук Євген Іванович

            Я бачив проце в тіктоці думав це вигатки. Ґвам самому потрібно звертатися до поліції, щоб не залишитись крайнім. Надавати усі докази, що ви самі стали потерпілим!!!

          • Корнійчук Євген Іванович

            Кредитний договір повинен бути належно оформлений і бути у письмовому вигляді і мати підпис. ВИ ОФОРМЛЮВАЛИ ДЕБІТНУ КАРТУ ЗА ЦІЄЮ КАРТОЮ НЕМАЄ НІЯКОГО ДОГОВОРУ, А ТІЛЬКИ ПРАВИЛА ЇЇ КОРИСТУВАННЯМ. НА ПІДСТАВІ ПРАВИЛ З ВАС НЕ МОЖУТЬ УТРИМУВАТИ КОШТИ. ЦЕ 100 ВІДСОТКІВ ВИЗНАЧИТЬ СУД. ТАКУ ДУМКУ ВИРАЗИВ ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ.

          • Корнійчук Євген Іванович

            Вы надали свої картки для шахрайства це може бути розцінено, що ви є спільником о скоїні злочину. Тому вам треба довести, що ви не спільник, а потерпілий, і самі були ошукані.

            Шахрайство - заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (стаття 190 Кримінального кодексу України).

            • Богдан Клієнт 2 роки тому

              Как это доказать? Ведь переписки и контактов человека нет. Переводил я на свою карту монобанка с которой он просто списывал их. Странное шахрайство выходит. Шахрайство с их стороны...

          • Корнійчук Євген Іванович

            Є один момент, і за нього треба чиплятися, це коли вам прийшли гроші. У банка повинні бути транзакції, можливо відслідити, хто де і коли вам скинув гроші.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    т.е овердрафт по дебетовой карте незаконен? Боюсь что они могли в договоре всё предусмотреть(

    Богдане, на жаль, часто зустрічається овердрафт і щодо дебетових карток, які, на перший погляд, не можуть бути ніяк загнані під мінус.

    Треба читати договір ДКБО Монобанку.

    Але це не відміняє того, що потрібно розбиратись комплексно, у тому числі подаючи письмові запити.

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Доброго дня.

    Якщо я правильно зрозумів, к Вам на рахунок зайшла грошова сума, яка обліковувалась як євро і в такому вигляді була переахована на Ваш рахунок в монобанку, транзакція була акцептована ПУМБ, пройшла верифікацію, тобто на час провеення транзакції, вона була законна та проводилась при позитивному балансі Вашого рахунку.

    До Вас була застосована процедура несенкционованого овердрафту. Несанкціонований овердрафт — це ситуація, коли сума операції по карті виявляється більше, ніж залишок грошей на карті.

    Потрібно знати умови відкриття Вашого рахунку, щоб надати грунтовну консультацію чи мав банк право на застосування процедури несанкціонваного овердрафту по вашому рахунку.

    Також досить дивна сама по собі ситуація щодо зміни валюти нарахування з евро на мадагаскарську валюту.

    Кожна валюта має свій ідентифікаційний код і сплутати при транзакції неможливо.

    Всамій схемі є ознаки шахрайства яка неможлива без працівників банку.

    Вам потрібно превести відносини з банком в правове поле. Якщо банк має претензій, то він має у відповідності до Інструкції Нацбанку направити Вам відповідну претензію через пошту та надати належні докази наявності підстав застосування несанкціонованого овердрафту переписка через СМС або надіслання листів через месенджери не є належним засобом сповіщення в Вашому випадку.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Богдан Клієнт 2 роки тому

    Спасибо за ответ. Всё так. Только на моно я уже переводил гривну. Евро на гривневую карту перекинул в самом пумбе. После гривну на монобанкОставлю на сайте заявку с вопросом на каких основаниях с меня требуют эти деньги.Притом даже само смс выглядит так: Борг накопичується! До сплати: 5,800 EUR.Не добрый день, не здраствуйте. Просто как угроза...

    • Гіммельфарб Станіслав  Олегович

      Тем более, транзакция по конвертации была внутри ПУМБ, то есть на момент верификации она была обеспечена положительным балансом счета.

      Необходимо знать условия договора по Вашему счету

      • Богдан Клієнт 2 роки тому

        Начались массовые обзвоны с роботов с текстом - погасите несанкционированный овердрафт на сумму (уже в гривнах в отличии от смс) притом сумма в гривнах не сходиться с суммой в смс (евро) Мол погасите задолженность иначе откроем уголовное дело. И после погашения перезвоните по номеру. Времени добраться в банк еще не было. Но сама ситуация начинает уже напрягать... Никакого официального письма я так и не получил с объяснениями.

        • Гіммельфарб Станіслав  Олегович

          У Вас є дві шляхи.

          Або просто ігнорувати ці повідомлення, або перевести взаємовідносини з банком в правове русло. Для цього спочатку потрібно направити банку письмову претензію щодо припинення протиправних дій та звільненню рахунку від обтяження, а згодом, можливо, звернутися до суду.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Богдане!

    Насправді, спочатку Ви, а потім, і в більшій мірі, ПУМБ стали неочікуваними учасниками звичайнісінького шахрайства, яке зветься останнім часом модним науковим терміном "соціальна інженерія". Причимо Ви були лише інструментом в руках шахрая, а головною його ціллю став згаданий банк.

    Невеличкий відступ. В ПУМБі вже далеко не в перше трапляються подібні історії... Так в 2019 році шахраї вивели з цієї, одної, доречи, з найбільших фінустанов України, близько 170 тисяч кредитних коштів через поповнення двох десятків мобільних номерів. В той час це стало справжньою сенсацією на фінансовому ринку країни. З цього приводу тоді спочатку пішла плітка, що в справі «працювали» хакери, що виявили уразливість в системі захисту мобільного додатка ПУМБу. Але, як пізніше з'ясувалось, в цій оборутці не було нічого незвичайного: абсолютно реальний клієнт банку знайшов спосіб обійти обмеження з використання кредитного ліміту (той самий овердрафт, про який згадуєте у своєму питання Ви!); він просто поповнював свій мобільний рахунок, а потім пересилав гроші на 23 різних номера — всі з системи оператора Київстар Проте вона нагадала всім учасникам ринку: паралельно з розвитком банківських технологій, еволюціонують і шахраї.

    Про цю справу із ПУМБом стало відомо завдяки Печерському районому суду Києва. Він задовольнив клопотання слідчих Нацполіції, які запитували доступ до непублічних документів та інформації про абонентів Київстар. На жаль, слідство у цій справі поки що не дало остаточної відповіді, чи брав участь він усвідомлено, як член злочинного угруповання або ж шахраї скористалися його особистими даними і з їх допомогою отримали доступ до рахунку. І це лише один випадок, який цілком припадково отримав публічний розголос. Насправді їх набагато більше!

    Але повернемося до Вас і Вашої дивної історії.

    Той приклад, вже ставший класикою серед новітньої української історії шахрайства у банківській сфері, я навів не для того, щоби прочитати Вам коротеньку лекцію про те, як не треба робити, або для того, щоби нагадати про існування покарання...

    У ВАС В ЦІЙ СИТУАЦІЇ НЕ МАЄ ЖОДНОЇ ПРИЧИНИ ДЛЯ ХВИЛЮВАННЯ, ОСКІЛЬКИ ВИ НЕ ЗРОБИЛИ НІЧОГО ПРОТИЗАКОННОГО ЧИ НАВІТЬ ОСУДЛИВОГО З ТОЧКИ ЗОРУ ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКОЇ МОРАЛІ! ЛЮДИНУ НЕ МОЖНА ПРИТЯГАТИ ДО БУДЬ-ЯКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА НОРМАЛЬНЕ БАЖАННЯ ЗАРОБИТИ ГРОШІ!

    Але що тоді Вам робити в цій ситуації, невже сидіти, склавши руки, і пасивно чекати подальшого розвитку подій? Ні, і ще раз ні!

    Почнемо з того, що проблема, про яку йдеться у Вашому питанні, є виключно ПУМБівською і аж ніяк не Вашою. Тому, я категорично проти Вашого гипотетичного походу до поліції, як радять тут деякі мої колеги! Насправді, який сенс Вам подавати заяву про злочин? По-перше, коли Ви виконували вказівки невідомого шахрая, Ви діяли несвідомо, тобто не знали (та й не могли знати!), що відбувається злочин. По-друге, спосіб зароблення грошей, який Вам запропонували, не ніс у собі абсолютно нічого неправомірного. По-третє, Ви навіть не можете вважати себе ошуканим чи комусь щось винним, оскільки не тільки нічого на тому не втратили (і не втратите!), але і цілком законно заробили.

    Втім, є одна річ, яку Ви повинні обов'язково зробити. Вам треба найближчим часом зустрітись з менеджерами ПУМБа та чесно розповісти про все, що сталося. Хочу повторитися: повірте, в тому що трапилось з Вами не має жодної Вашої провини, а отже Ви не можете нести за чиїсь незаконні дії будь-яку відповідальність - кримінальну, адміністративну чи навіть фінансову. А от показати всім, що Ви чесна і добросовісна людина, Ви повинні, й в тому весь сенс такого кроку!

    Наостанок хотів би Вам запропонувати свою допомогу. Особисто мене ця справа цікавить не через можливість заробити грошей протягом її розгляду, а через чисто професійну зацікавленність. Тому, хоч на жаль я і зможу співпрацювати з Вами лише дистанційно, але готовий робити це на безоплатній основі.

    Отже, якщо моя відповідь була корисною, а ідея про запропоновану співпрацю здалася гідною Вашої уваги, натисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю. Ви про те не пожалкуєте!

    В будь-якому разі вдачи Вам!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України " Про платіжні послуги" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1591-20#n1180):

    "Стаття 1. Визначення основних термінів

    1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:...

    28) користувач платіжних послуг (далі - користувач) - фізична особа або юридична особа, яка отримує чи має намір отримати платіжну послугу як платник або отримувач (або обидва одночасно) та/або є власником електронних грошей (цифрових грошей Національного банку України), а в разі надання послуг банком - клієнт банку;

    29) кредитовий переказ - платіжна операція з рахунку платника на підставі платіжної інструкції, наданої платником або надавачем послуг з ініціювання платіжних операцій, за умови отримання згоди платника на виконання платіжної операції, наданої надавачу платіжних послуг платника;...

    42) неналежна платіжна операція - платіжна операція, внаслідок якої з вини особи, яка не є ініціатором або надавачем платіжних послуг, здійснюється списання коштів з рахунку неналежного платника та/або зарахування коштів на рахунок неналежного отримувача чи видача йому коштів у готівковій формі;

    43) неналежний отримувач - особа, на рахунок якої без законних підстав зарахована сума платіжної операції або яка отримала суму платіжної операції в готівковій формі;

    44) неналежний платник - особа, з рахунку якої списано кошти без законних підстав (помилково або неправомірно);...

    Стаття 85. Розгляд звернень користувачів платіжних послуг

    1. У разі виникнення спору між користувачем та надавачем платіжних послуг з приводу виконання норм цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України, що регулюють діяльність на платіжному ринку, користувач має право звернутися до Національного банку України із скаргою на дії надавача платіжних послуг.

    2. Національний банк України організовує розгляд скарг користувачів платіжних послуг - фізичних осіб з приводу виконання норм цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України, що регулюють діяльність на платіжному ринку, в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян" з урахуванням Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та інших норм законодавства у сфері захисту прав споживачів.

    3. Положення цієї статті не обмежують право користувача на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у порядку, передбаченому законодавством України, незалежно від подання користувачем скарги до Національного банку України або результатів розгляду звернення користувача відповідно до цієї статті.

    Розділ VII ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

    Стаття 86. Відповідальність надавачів платіжних послуг під час виконання платіжних операцій

    1. Надавач платіжних послуг несе відповідальність перед користувачами за невиконання або неналежне виконання платіжних операцій відповідно до цього Закону та умов укладених між ними договорів, якщо не доведе, що платіжні операції виконані цим надавачем платіжних послуг належним чином.

    2. Надавачі платіжних послуг несуть відповідальність, визначену цим Законом, за виконання помилкової, неакцептованої платіжної операції або виконання платіжної операції з порушенням установлених цим Законом строків.

    3. Користувачі мають право на відшкодування в судовому порядку шкоди, заподіяної надавачем платіжних послуг внаслідок помилкової, неналежної, неакцептованої платіжної операції або виконання платіжної операції з порушенням установлених цим Законом строків.

    4. Надавач платіжних послуг у разі виконання помилкової, неналежної, неакцептованої платіжної операції або виконання платіжної операції з порушенням установлених цим Законом строків зобов’язаний на запит користувача, якого він обслуговує, невідкладно вжити заходів для отримання всієї наявної у надавача платіжних послуг інформації про платіжну операцію та надати її користувачу без стягнення плати...

    8. Надавачі платіжних послуг несуть відповідальність перед користувачами за помилкові платіжні операції, у тому числі за виконання:

    1) помилкової платіжної операції на рахунок неналежного отримувача;

    2) помилкової платіжної операції з рахунку неналежного платника;

    3) платіжної операції з рахунку платника без законних підстав або внаслідок інших помилок надавача платіжних послуг...

    20. Надавачі платіжних послуг несуть відповідальність перед користувачами за дії або бездіяльність своїх працівників, залучених комерційних агентів та надавачів платіжних послуг - посередників, у тому числі за невиконання або неналежне виконання платіжних операцій та/або за заподіяну шкоду...

    Стаття 87. Відповідальність платників під час виконання платіжних операцій...

    2. Платник несе відповідальність за відповідність інформації, зазначеної ним у платіжній інструкції, суті платіжної операції. У разі виявлення невідповідності інформації платник має відшкодувати надавачу платіжних послуг шкоду, заподіяну внаслідок такої невідповідності інформації...

    Стаття 88. Відповідальність отримувачів під час виконання платіжних операцій

    1. Неналежний отримувач протягом трьох робочих днів з дати надходження повідомлення надавача платіжних послуг платника про виконання помилкової, неналежної або неакцептованої платіжної операції зобов’язаний ініціювати платіжну операцію на еквівалентну суму коштів, зараховану йому внаслідок помилкової, неналежної або неакцептованої платіжної операції, на користь такого надавача платіжних послуг.

    2. Надавач платіжних послуг, що обслуговує неналежного отримувача, у разі згоди неналежного отримувача на повернення коштів зобов’язаний розблокувати кошти на рахунку неналежного отримувача та повернути їх неналежному платнику на підставі наданої неналежним отримувачем платіжної інструкції.

    3. У разі відмови отримувача (неналежного отримувача) повернути суму помилкової, неналежної або неакцептованої платіжної операції на вимогу надавача платіжних послуг списання коштів з рахунку неналежного отримувача здійснюється у судовому порядку.

    4. У разі порушення строку, встановленого частиною першою цієї статті, неналежний отримувач зобов’язаний повернути суму помилкової, неналежної або неакцептованої платіжної операції, та сплатити надавачу платіжних послуг пеню в розмірі 0,1 відсотка цієї суми за кожний день від дати завершення такої платіжної операції до дня повернення коштів на рахунок, але не більше 10 відсотків суми платіжної операції.

    5. Спори між надавачем платіжних послуг та неналежним отримувачем щодо помилкової, неналежної або неакцептованої платіжної операції розглядаються у судовому порядку...".

    ---

    Доброго дня, Богдане! Не вважаю себе фахівцем у банківській сфері, але з огляду банківських операцій, що були проведені за змістом питання, вони були належними платіжними операціями - як щодо зарахування коштів в іноземній валюті на Ваш валютний рахунок, як щодо операцій між Вашими рахунками у банку ПУМБ (конвертування коштів), як щодо Вашого переказу коштів на рахунок Монобанку. Як вбачається, має місце помилки(ок) у діях працівників ПУМБ, проведення платіжних операцій внаслідок помилок самого надавача платіжних послуг, за які відповідно до виділеної вище норми п.3) ч.8 ст.86 Закону відповідальність несе сам надавач платіжних послуг (ПУМБ). Вважаю за належне направити на ім'я керівника (голови правління) ПУМБ заяву 9під реєстрацію її вручення на Вашому екземплярі) про незаконність дій працівників ПУМБ щодо визначення від'ємного показника на Вашому рахунку, проведення скасування незаконних операцій (сторно) під страхом Вашого звернення на підставі ст.85 Закону до НБУ.

    Керімов Рафаель Рагимович
    Керімов Рафаель Рагимович 2 роки тому

    Адвокат, 6 років досвіду

    Вітаю, Богдане.

    Відповідно до частини третьої статті 1066 ЦК України, банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

    Підстави для списання грошових коштів з рахунку визначені статтею 1071 ЦК України, відповідно до якої банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.

    Згідно із пунктом 1.38 статті 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів» списання договірне - це списання банком з рахунка клієнта коштів без подання клієнтом платіжного доручення, що здійснюється банком у порядку, передбаченому в договорі, укладеному між ним і клієнтом, або згідно з умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку.

    Платник при укладенні договорів із банком має право передбачити договірне списання грошей із своїх рахунків на користь банку платника та/або третіх осіб (пункт 26.1 статті 26 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів»).

    Аналогічні норми передбачені пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, який встановлює, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі розрахункових документів стягувачів згідно з главами 5 та 12 цієї Інструкції.

    Банк обумовлює своє право на здійснення договірного списання за дорученням платника з його рахунку в договорі банківського рахунку або іншому договорі про надання банківських послуг (пункт 6.1 Інструкції від 21 січня 2004 року).

    Договір має містити інформацію, яка потрібна для належного виконання банком доручення платника, зокрема: умови, за якими банк повинен здійснити (здійснювати) договірне списання; номер рахунку платника, з якого має здійснюватися договірне списання; назву отримувача; номер і дату договору з отримувачем, яким передбачене право отримувача на договірне списання коштів з рахунку платника; перелік документів, які отримувач має надати банку, що обслуговує платника (якщо вони передбачені в договорі) (пункт 6.2 Інструкції від 21 січня 2004 року).

    Якщо кредитором за договором є банк, що обслуговує платника, то право цього банку на здійснення договірного списання передбачається в договорі банківського рахунку або іншому договорі про надання банківських послуг. Договір може містити інформацію, яка потрібна банку для списання ним коштів з рахунку платника.

    Банк, що обслуговує платника, здійснюючи на підставі договору банківського рахунку або іншого договору про надання банківських послуг договірне списання коштів з рахунку платника, оформляє меморіальний ордер, у реквізиті "Призначення платежу" якого зазначає номер, дату договору, яким передбачено можливість застосування договірного списання (пункт 6.5 Інструкції від 21 січня 2004 року).

    Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

    За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

    При цьому, будь-які Умови та Правила надання банківських послуг не є договором або складовою договору.

    Крім того, у разі, якщо мав місце договір приєднання, його умови повинні бути зрозумілі, доведені до відома споживачів, у зв`язку із чим банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тобто, з огляду на положення статей 633, 634 ЦК України, клієнт приєднується лише до тих умов, з якими ознайомлений під підпис в день укладення договору.

    У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019 року у справі № 342/180/17 (провадження № 14-131св19) зазначено, що без наданих банком підтверджень про конкретні запропоновані відповідачу Умови та правила банківських послуг, відсутність у анкеті-заяві домовленості сторін про сплату відсотків за користування кредитними коштами, пені та штрафів за несвоєчасне погашення кредиту, надані банком Витяг з Тарифів та Витяг з Умов не можуть розцінюватися як стандартна (типова) форма, що встановлена до укладеного із відповідачем кредитного договору, оскільки достовірно не підтверджують вказаних обставин. Таким чином, вимога позивача щодо визнання дій банку щодо нарахування процентів, штрафів на заборгованість по кредиту є обґрунтованою.

    Тобто, будь-які права та обов’язки (у тому числі овердрафт) сторони повинні обумовити у письмовому вигляді. Якщо це не було зроблено, овердрафт незаконний.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Добрый день!

    При расчетах картами возможно возникновение овердрафта, на который никто не рассчитывал.

    Например, если расплачиваться картой за рубежом, на карточном счету сначала блокируется сумма по курсу на дату проведения операции, а затем списывается по-текущему на момент списания.

    Поскольку от блокировки до списания чаще всего проходит 2-3 дня, валютный курс может измениться. И если до этого потратить все деньги на карте, спишут денег больше, чем оставалось, и карта уйдет в минус.

    Второй распространенный случай: клиент сделал перевод с карты одного банка на карту второго банка (p͚2p͚-операция, – Ред.), и как только по второй карте увеличился авторизационный остаток, тут же побежал в банкомат снимать наличные. При этом на карточном счету денег еще фактически нет.

    Якщо в онлайн договорі банківського рахунку не прописано ,таких умов, необхідно подавати скаргу до НБУ. Нехай призначать перевірку банку.

    з огляду на порушення положення статей 633, 634 ЦК України, клієнт мав приєднаний бути, лише до тих умов, з якими ознайомлений під підпис в день укладення договору.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Богдан Клієнт 2 роки тому

      Выходит нужно ознакомиться с их договором?

      • Гончаренко Константин
        Гончаренко Константин 2 роки тому

        Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

        Це перше ,що варто зробити для аналізу ситуації та перспектив оскарження дій банку.

        Виходячи з документів можна оцінити Ваші шанси відносно банку.

        З повагою,

        Костянтин Гончаренко

      • Гончаренко Константин
        Гончаренко Константин 2 роки тому

        Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

        Договір банківського рахунку та порядок його обслуговування та інші послуги , має бути в банку , чи у онлайн банкінгу , його треба витребувати і вивчити , яким чином , вони підключили кредитний ліміт до не кредитної картки.

        З повагою,

        Костянтин Гончаренко

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, при отримання дебітної карти ні який договір не підписується, підписується лише правила користування. В цьому І ПОЛЯГАЄ не законність вимагати борг. БОРГ МОЖЛИВО ВИМАГАТ. ЛИШЕ ЗА КРЕДИТНИМ ДОГОВОРОМ.

    Богдан Клієнт рік тому

    Вот прислали такое письмо.(нужно нажать для просмотра)Есть ли у них основания или это пустые угрозы? Так же по смс угражали реестром должников. Но в этом реестре даже не отображает в перечне банков пумб (так как карта то дебетовая) Все их действия выглядят как незаконный шантаж без оснований. Вместо того что бы искать кто эти деньги отправил, они требуют их с меня..

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович рік тому

      Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

      Спілкуватися у чаті

      Наступний крок банку, скорше за все, - судовий позов.

      • Богдан Клієнт рік тому

        Что делать в таком случае? Достаточно ли у них оснований что бы выиграть суд? На сколько это законно и нормально с их стороны? Возможно стоит первому обратиться в суд?

        • Айвазян Юрій Климентійович
          Айвазян Юрій Климентійович рік тому

          Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

          Спілкуватися у чаті

          Раджу винайняти адвоката, тому що сума пристойна, і треба негайно обдумувати контрзаходи! Також не забудьте звернутись до поліції, оскільки в діях Вашого незнайомця є всі ознаки шахрайства, однією із жертв якого були Ви!. Я Вам вже про це писав, здається, в минулій відповіді!

    • Гіммельфарб Станіслав  Олегович

      Вся ця махінація має всі ознаки шахрайської схеми за участю працівника ПУМБ. Раджу звернутись з заявою до поліції та до НБУ для проведення перевірки. Крім того, відповідно до інструкції НБУ щодо проведення безготівкових операцій, вони повинні надати докази проведення помилкової конвертації - тобто коли на підставі чого та в якій сумі надійшла транзакція, яким чином була проведена помилкова конвертація і т.д. Готовий надати Вам допомогу в цьому

      • Богдан Клієнт рік тому

        Я до последнего думал что это пустые угрозы, вот хочу понять могут ли они действительно в суд обратиться.По сути их "косяк" а деньги должен отдавать я. Искать того кто их отправил и получил я так понимаю они не собираться.

        • Гіммельфарб Станіслав  Олегович
          100%

          Тому потрібно їх спонукати до цього, пасивна позиція тут не допоможе і без попередньої підготовки та реагування, суд Ваші аргументи щодо обману не прийме

    • Крикун Сергій  Павлович
      Крикун Сергій Павлович рік тому

      Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

      Ще раз цитую положення наведеного мною Закону:

      "Стаття 86. Відповідальність надавачів платіжних послуг під час виконання платіжних операцій...

      8. Надавачі платіжних послуг несуть відповідальність перед користувачами за помилкові платіжні операції, у тому числі за виконання:...

      3) платіжної операції з рахунку платника без законних підстав або внаслідок інших помилок надавача платіжних послуг...".

      Банку своїм листом-вимогою сам визнав, підтвердив, що проведена банком операція була його помилкою. Банк перекладає свою вину на Вас - з хворої голови на здорову.

      • Богдан Клієнт рік тому

        Нужно писать письмо в пумб или нбу?

        • Крикун Сергій  Павлович
          Крикун Сергій Павлович рік тому

          Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

          Я вважаю, що необхідно подати заяву до ПУМБ: по-перше, щоб банк знав про свої перспективи у суді (він знає, але вдає із себе ангела); по-друге, відповісти на листа-вимогу; по-третє, для проведення банком операцій по Вашому рахунку у належний стан - скасування, сторнування від'ємного показника.

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Вітаю, Богдане.

      Однозначно, що наперед не потрібно нічого покривати та вносити будь-які кошти.

      Якщо банк в кінцевому результаті подасть до Вас позов в загальному порядку, Ви самостійно або за допомогою адвоката точно зможете довести свою правоту.

      Банк самостійно визнав факт помилкового зарахування коштів на Ваш рахунок. Ви не повинні сплачувати за те, що сталось внаслідок помилки в роботі банківської установи або окремих посадових осіб.

      Успіхів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024