Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день. Я хотів би звернутися до Вас з наступним запитанням. Напишіть будь ласка які податки та збори потрібно заплатити продавцю після продажу квартири на сьогоднішній час. Буду вдячний Вам за
відповідь.
З повагою, Тарас.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
норми Закону України від 30 листопада 2021 року №1914-i͚x͚ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» стосовно оподаткування продажу нерухомості.
Відповідно до цих змін під звільнення від оподаткування (як ПДФО, так і військовий збір) першого протягом року продажу у 2022 році потраплять такі об’єкти нерухомості:
- житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельна ділянка, на якій розташовані такі об’єкти. Також господарсько-побутова споруда та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);
- земельна ділянка, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 Земельного кодексу України, залежно від її призначення;
- земельна ділянка сільськогосподарського призначення. Яка безпосередньо отримана платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок. Які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також така земельна ділянка, отримана платником податку у спадщину.
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.
При цьому дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначатиметься.
Другий продаж такого об’єкта або продаж об’єкта нерухомості, не зазначеного у переліку вище, підлягатиме оподаткуванню за ставкою ПДФО 5 відс.та військовий збір 1,5 відс.
Третій та наступний продаж таких об’єктів або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у переліку вище, підлягатиме оподаткуванню за ставкою 18 відс. ПДФО та 1.5відс. військовий збір.
Але при цьому передбачається, що оподаткований за ставкою 18 відс. дохід від продажу об’єктів нерухомості може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об’єкта нерухомості, розташованого на території України.
Під витратами на придбання об’єкта нерухомості розуміються:
- кошти, сплачені платником податків як вартість цінних паперів та майнових прав, погашення яких відбулося шляхом передачі об’єкта нерухомості (або його частини);
- кошти, передані в управління управителю фонду фінансування будівництва;
- витрати, понесені на придбання об’єкта нерухомості на етапі незавершеного будівництва;
- вартість об’єкта нерухомості, переданого платнику податку у власність як оплата його частки у статутному капіталі господарського товариства при виході такого платника податків із складу учасників юридичної особи;
- вартість предмета іпотеки, за якою іпотекодержатель набув у власність предмет іпотеки;
- витрати на придбання об’єкта нерухомості на підставі договору купівлі-продажу, міни, у тому числі вартість майна, що було передано як компенсація за такими договорами;
- реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт нерухомості;
- вартість об’єкта нерухомості, що був задекларований особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування, відповідно до підрозділу 9-4 розділу x͚x͚ Податкового кодексу України;
- вартість об’єкта нерухомості, що був отриманий при ліквідації (припиненні) юридичної особи (у тому числі іноземної) або утворення без статусу юридичної особи (у тому числі іноземного) платником податків – акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою);
- витрати, понесені на будівництво об’єкта нерухомості.
Об’єкт нерухомості, подарований платнику податку, вважається придбаним за вартістю, що дорівнює сумі державного мита, реєстраційного збору чи інших аналогічних платежів, податків та зборів, сплачених у зв’язку з таким даруванням.
Розрахунок зменшення доходу від продажу об’єктів нерухомості на суми дозволених витрат проводиться платником податку самостійно, а якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об’єктів нерухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа - такою особою.
При цьому якщо платник податку скористався правом на зарахування витрат, він зобов’язаний задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни об’єктів нерухомості, здійснених протягом звітного (податкового) року, в тому числі і якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об’єкта нерухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа.
Копії документів, що підтверджують зазначені витрати, надаються разом з податковою декларацією.
У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу (обміну) об’єкта незавершеного будівництва.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Тарасе!
З 1 січня 2022 року набрав чинності Закон №1914, який сьогодні називають податковою реформою з багатьма новаціями, що не обійшли й продаж нерухомості фізособами.
Ставка з податку з доходів фізичних осіб тепер збільшена, адже, фактично, запроваджено нові правила. Що саме змінилося...
Без сплати ПДФО можна буде продавати нерухомість лише, якщо продаж відбувається раз на рік і при цьому таке майно перебуває у власності платника податку понад три роки. Щоправда, остання умова не поширюється на об’єкти, отримані у спадщину.
У пункті 172.1 ПКУ наведено виключний перелік видів майна, щодо якого діє певна пільга. Так на слайді у відео наведено ці види майна. Це житловий будинок, квартира, кімната, садовий чи дачний будинок. І пільга також для земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу. Ці об’єкти і раніше були у переліку пільгових, але наразі перелік доповнено земельними ділянками, які фізособи отримали у процесі приватизації. Отже, дохід від продажу цих об’єктів не оподатковується ПДФО, якщо таке майно перебуває у власності платника податку понад три роки і фізособа продає лише один раз із таких об’єктів протягом року.
Якщо майно з такого переліку продається вдруге протягом року, то ставка ПДФО вже буде 5%. Наприклад, другий продаж квартири і його дохід протягом року вже оподатковуватиметься податком з доходів в розмірі 5%, ставка військового збору не змінюється – 1,5%. Також ставка податку з доходів фізичних осіб у 5% буде застосовуватись, якщо фізособа продає майно, не вказане у цьому переліку. Наприклад, нежитлові приміщення. Податок слід сплатити вже при першому продажу.
До 18% збільшиться ставка ПДФО від чистого доходу у разі продажу фізичною особою третього та більше об’єктів нерухомого майна протягом року із вказаного раніше переліку. Тобто, якщо особа протягом року продає третю квартиру чи будинок, то від отриманого доходу слід сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Такі ж податки доведеться сплатити, якщо продається протягом року, наприклад, другий об’єкт нежитлової нерухомості, але є одна особливість, для таких ситуацій: суму доходу можна зменшити на документально підтверджені витрати на придбання об’єкта нерухомості. Такі витрати вказані у п. 172.2 ПКУ. Серед них, зокрема:
витрати на будівництво або на придбання об’єкта нерухомості на підставі договору купівлі-продажу;
витрати, понесені на придбання об’єкта нерухомості на етапі незавершеного будівництва та низка інших видів витрат.
Тож для фізичних осіб, які планують продаж протягом року більш ніж третього об’єкта нежитлової нерухомості та/або земельних ділянок, вказаних у п. 172.1 ПКУ, слід звернути увагу на цей перелік витрат. Цілком ймовірно, що фактична сума податку за ставкою 18% від чистого доходу може бути набагато менша ніж сума податку за ставкою 5% від загальної суми доходу від продажу цього ж об’єкта нерухомості.
Сума ПДФО може бути зменшена безпосередньо підчас продажу нерухомості, проте розрахунок має робити або власник нерухомості, якщо укладається договір між фізособами, або юрособа, яка є стороною договору. Також врахування таких витрат має свої наслідки для фізособи. Вона повинна задекларувати доходи від усіх операцій з продажу/міни об’єктів нерухомості здійснених протягом звітного (податкового) року. В тому числі і якщо стороною договору купівлі-продажу/міни об’єкта нерухомості майна є юридична особа. Подавати декларацію слід разом із копіями документів, що підтверджують зазначені витрати.
Підсумки:
Продаж першого об’єкта нерухомості протягом року може не оподатковуватися ПДФО.
Дохід від другого продажу оподатковується за ставкою 5% за певних умов.
Суму доходу в окремих випадках можна зменшити на суму витрат.
Будуть питання, тиснеіть кнопку "звернутись" біля мого профілю! Охоче на них відповім!
Адвокат, 24 роки досвіду
Вітаю, Тарасе!
Гадаю, Ви вже вирішили питання з довіреністю і батьком.
Доходи, отримані від продажу об'єктів нерухомості, оподатковуються відповідно до ст. 172 Податкового кодексу України.
Згідно з п.1 ст. 172 ПКУ, не обкладаються податком на доходи фізичної особи (як резидента, так і нерезидента) доходи від продажу нерухомого майна при одночасному виконанні трьох умов, а саме:
- здійснення продажу житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на зазначеній земельній ділянці), а також земельної ділянки, розмір якої не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р № 2768-III (далі - ЗКУ) в залежності від її призначення;
- здійснення продажу одного з перелічених об'єктів вперше в звітному календарному році;
- знаходження реалізованої нерухомості у власності понад три роки.
Дохід від продажу нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.
У разі, якщо продавець нерухомості є резидентом (громадянин України або особа, яка має місце проживання в Україні згідно підп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ), доходи, отримані від продажу об'єктів нерухомості, будуть обкладатися ПДФО за ставкою 5%. Його платять громадяни України, які продають нерухомість більше одного разу протягом звітного податкового року, а також ті, хто продає нерухомість, що знаходилася в праві власності менше трьох років.
Якщо продавець нерухомості є нерезидентом, то ставка податку на доходи, отримані від продажу об'єктів нерухомості, складе 18% від вартості об'єкта в разі продажу або обміну протягом поточного звітного податкового року більш, ніж одного об'єкта нерухомості або володіння таким менше трьох років.
Дохід від операцій з продажу не частіше одного разу на рік об'єктів нерухомості, зазначених у абзаці першому п.1 ст. 172 ПКУ, які перебувають у власності нерезидента менш, ніж три роки і отримані таким платником у подарунок, також обкладається податком на доходи за ставкою 18%.
Військовий збір складає 1,5%.
При укладенні договору купівлі-продажу нерухомості разом з податком сторони повинні сплати державне мито. Його розмір визначається декретом Кабміну «Про державне мито» і становить 1% від вартості майна.
Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, що продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.
Нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (сплачує покупець).
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Тарасе.
Тут треба розуміти декілька ключових моментів, залежно від Вашої ситуації.
1. Не оподатковується один раз протягом року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років (крім спадщини), дохід, отриманий від продажу або обміну житла.
2. Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості, зазначеного у п. 172.1 Податкового кодекса України, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у пункті 172.1 цієї статті (нежитлові приміщення, гаражі, машиномісця тощо), підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу, тобто 5%.
Якщо ми говоримо про перший продаж квартири за рік, і якщо Ваш батько володів нею більше 3 років, ПДФО платити не потрібно.
Але при цьому залишаються :
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня,
Податок при продажу нерухомості
Якщо укладається договір купівлі-продажу квартири, витрати при цьому будуть складатися з податку при продажу нерухомості, державного мита, збору до Пенсійного фонду, послуг нотаріуса.
А тепер розмір кожного, враховуючи ставки, встановлені нормативно:
ПДФО, військовий збір сплачує продавець, держмито – за домовленістю між покупцем і продавцем, покупець – збір до Пенсійного фонду.
Хто за що платить при укладенні договору – це «внутрішня» домовленість сторін. Але здійснюються такі оплати все одно від вищевказаних платників, визначених законом.
Якщо я допоміг вирішити ваше питання ставте галочку під моїм фото.
Для детальної консультації натискайте кнопку звернутись.
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Тобто, орієнтуйтесь на наступні витрати:
Успіхів (ಠ‿↼)
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Доброго дня, Тарас!
Податок на продаж нерухомості встановлений в Україні для продавця в 2022 році:
Величина податків з продажу квартири залежить від двох чинників.
Перший – давність володіння житлом, другий – кількість продажів нерухомості протягом року.
Якщо Ви володієте квартирою менше 3 років, то при продажу Ви заплатите податок на дохід – 5% від ціни за договором (але не нижче оцінки) і 1,5% військового збору.Якщо Ви володієте квартирою більше 3 років, але це вже Ваша друга продаж протягом року, Ви також заплатите в бюджет 5% і 1,5% вищевказаних податків.
В даному випадку рік – це не 365 днів, а з 01 січня до 31 грудня. Якщо Ви продали першу квартиру в грудні, а наступну в січні, то це вже не другий продаж. Вона вважається першою.
Якщо Ви володієте квартирою більше 3 років і це Ваша перша продаж протягом року – податки не сплачуються.
Оплата за оформлення квартири при покупці в Україні:
Ціна оформлення складається з 3-х платежів.
Слід зазначити, що закон не встановлює того, хто повинен нести тягар цих витрат. Це визначається сторонами за домовленістю.
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".
Всього доброго!