Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 02 січня 2020, питання №7574 100₴

Возможно ли перейти инвалиду детства с пенсии по инвалидности на пенсию по потере кормильца?

Добрый день,

Наткнулся в интернете на статью, хотел бы уточнить у профессионалов следущий вопрос по ситуации: Есть ребёнок-инвалид старше 18 лет, инвалид второй группы с детства, семья в разводе уже давно, отец жил отдельно, мать жила с ребёнком. Отец недавно умер. Вопрос - согласно закону «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», возможно получать пенсию и пособие по потере кормильца одновременно - « При цьому якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника і державну соціальну допомога відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно» - так ли это? Правильно ли я понимаю текст закона? Если да, то какие документы нужны для оформления и куда обращаться?

Відповіді юристів (6)

    Хандрыга Татьяна Вадимовна
    20%
    Хандрыга Татьяна Вадимовна 5 років тому

    Юрист, м. Дніпро, 8 років досвіду

    Добрый день, да можно одновременно, но нужно понимать , что соц. помощь, которую получает инвалид с детства, должна быть именно та, которая предусмотрена этим законом.

    Для начала нужно обратится в Пенсионный фонд по месту регистрации умершего отца. Узнать получал ли он пенсию, в каком размере и т.д. Для этого нужно иметь свидетельство о смерти отца, и документы подтверждающие родственную связь, тоесть, свидетельство о рождении ребенка. Также, нужны документы подтверждающие, что ребенок является инвалидом детства.

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 5 років тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Добрий день.

    Законом України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» відповідно до Конституції України інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам гарантовано право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму. Отже, право на державну соціальну допомогу мають інваліди з дитинства І-ІІІ груп і діти-інваліди віком до 18 років.

    ВАЖЛИВО! Якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно.

    Під пенсією в разі втрати годувальника розуміються щомісячні виплати з Пенсійного фонду, які призначаються у зв'язку зі втратою годувальника непрацездатним членам сім'ї, що перебували на утриманні померлого.

    Під терміном «втрата годувальника» розуміється смерть, безвісна відсутність чи пропажа громадянина без звістки, засвідчені у встановленому порядку органами РАЦСу, судом чи іншими органами.

    Коло осіб, що мають право на пенсію у зв'язку зі смертю годувальника, й умови її призначення визначено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    Умови призначення:

    Основною умовою призначення пенсії у разі втрати годувальника є непрацездатність членів сім'ї, їх склад, і наявність в годувальника на день смерті необхідного страхового стажу.

    «Непрацездатність», як одна з умов призначення пенсії в разі втрати годувальника, охоплює різні категорії осіб і соціальні явища. Для кожної з цих категорій установлюються додаткові умови реалізації права на пенсію в разі втрати годувальника.

    Так, діти, брати, сестри й онуки померлого годувальника, які досягли 18 років мають право на пенсію, якщо вони стали інвалідами до досягнення цього віку.

    Отже, інваліди з дитинства та діти-інваліди, які втратили осіб, на утриманні яких вони перебували (дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), мають право на одночасне призначення пенсії в разі втрати годувальника та державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.

    Для цього Вам необхідно звернутися із заявою до місцевого управління ПФУ.

    До заяви про призначення пенсії надається пакет документів, перелік яких визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05).

    Також надаються такі документи:

    1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника, має такі документи);

    2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

    3) довідка про склад сім’ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім’ї з померлим годувальником (за наявності);

    4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти»;

    5) документи про вік померлого годувальника сім’ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

    6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

    7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

    8) документи про місце проживання (реєстрації);

    9) документ про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

    10) експертний висновок про встановлення причинного зв’язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв’язку з втратою годувальника).

    Всього доброго. Сподіваюсь, що Вам допоміг.

    Ковальчук Владимир
    20%

    Инвалиды с детства и дети-инвалиды в возрасте до 18 лет имеют право на государственную социальную помощь (которая назначается в соответствии с Законом Украины «О государственной социальной помощи инвалидам с детства и детям-инвалидам»). Кроме того, они могут получать пенсию или же пособие по Закону «О государственной социальной помощи лицам, которые не имеют права на пенсию, и инвалидам». Отметим, что претендовать сразу на несколько выплат закон не позволяет. Человеку нужно выбрать либо государственную социальную помощь, либо пенсию. Впрочем, с нынешнего года сделано исключение: одновременно с государственной социальной помощью детям-инвалидам и инвалидам с детства теперь разрешено выплачивать пенсию по потере кормильца.

    Напомним, что право на пенсию по потере кормильца имеют нетрудоспособные члены семьи умершего человека, бывшие на его иждивении. Закон «Об общеобязательном государственном пенсионном страховании» четко указывает, кто именно считается нетрудоспособным членом семьи и имеет право на такие выплаты. Так вот, к ним относятся как несовершеннолетние (то есть до 18 лет) дети умершего человека, в том числе родившиеся до истечения 10 месяцев со дня его смерти, так и совершеннолетние, если они стали инвалидами до достижения 18 лет.

    Пенсия по потере кормильца назначается в случае смерти человека, а также если он был признан без вести пропавшим или объявлен умершим в установленном украинским законодательством порядке. При этом к моменту смерти кормилец должен был отработать определенное количество лет. Необходимый для назначения таких пенсий страховой стаж определен законом.

    Костромина Виктория
    20%
    Костромина Виктория 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    да ткое возможно - обратитесь в собес - там вам скажут перечень документов которые нужно донести

    Токмач Галина Миколаївна
    20%

    Здравствуйте. У вас не пенсия по инвалидности, а соцпомощь ребенку инвалиду. Ее платит соцзащиты населения. Пенсию по потере кормильца выплачивает Пенсионный при достаточном страховом стаже умершего. Если стажа не хватает, то идёт также соцпомощь от государства по потере кормильца. В любом случае согласно ст. 1 ЗУ "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства" ці дві виплати призначаються ОДНОЧАСНО

    Тимченко Анастасия Александровна
    Тимченко Анастасия Александровна 5 років тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду

    Если ребенок - инвалид уже старше 10 лет, как вы пишете, то нет, не назначат.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України