Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Чи надається відпустка для військовослужбовців строкової служби під час військового стану?
23 грудня набув чинності закон про відпустки для військовослужбовців під час військового стану. Чи входить в цей перелік строкова служба. Чи є взагалі, шанси отримати відпустку?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (16)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Сергію!
На жаль, планові відпустки для відпочинку під час воєнного стану для військовослужбовців не надаються.
Проте є низка виключень, які описані у Законі "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
На період воєнного стану надаються відпустки за сімейними обставинами тривалістю до 10 днів" та за станом здоров'я - так звані реабілітаційні - в залежності від рішення ВЛК.
Раз в рік військовослужбовець може попросити таку відпустку без збереження заробітної плати. Причиною може бути:
шлюб;
похорони когось з родичів чи близьких осіб;
тяжкий стан здоров’я рідних по крові або по шлюбу.
У разі надзвичайної ситуації в родині, наприклад, пожежі або іншого стихійного лиха солдат може отримати відпустку до 15 днів. Він має також попередньо подати рапорт та роз'яснити ситуацію.
Бажано надати документ, який це підтверджує. Наприклад, копію свідоцтва про смерть або заяву на реєстрацію шлюбу.
Рішення про надання відпустки та її тривалість визначає командир військової частини.
Відпустку за сімейних обставин можуть надати незалежно від тривалості служби, оскільки це є незапланованими подіями.
За висновками ВЛК (військово-лікарська комісія) можуть надати відпустку для проходження реабілітації та лікування. Вона може бути до 30 днів, але медики проводять повторну комісію – якщо пацієнт потребує подовження відпустки.
Йдеться не лише про поранення. Це може бути загострення хронічних захворювань або гострі стани (наприклад, запалення апендициту).
У Законі також зазначено, що у разі звільнення зі служби, військовослужбовець може отримати грошову компенсацію, якщо він не використав своє право на відпустку.
Взагалі шанс отримати відпустку є і цілком правдивий!
Буде бажання продовжити цю розмову, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче на них відповім! Маю досвід у рішенні таких питань і можу реально допомогти.
Адвокат, 24 роки досвіду
Доброго дня.
Вказаний Закон внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану, передбачає:
В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу"
Зазначена норма не містить жодних виключень з поняття "військовослужбовець" і тому поширює свою лію і військовослужбовців строкової служби.
Ви маєте право на отримання відпустки, для цього Вам необхідно подати рапорт на ім'я командира частини.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, так ви маєте право на відпустку. Законом України "Про внесення зміни до пункту 18 статті 101 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану» №8081/П від 17.10.2022 (набрання чинності відбулось 23.12.2022), який прийнятий Верховною Радою України 03.11.2022 за основу, передбачається можливість надання відпусток військовослужбовцям під час дії правового режиму воєнного стану чи особливого періоду тривалістю не більше 10 календарних днів. Зокрема п. 18 ст. 10-1 Закону викладається в наступній редакції: «в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець».
Для цього вам потрібно написати рапорт на ім'я командира військової частини.
Якщо я допоміг вирішити ваше питання ставте ✅ біля фото підтримайте лайком залиште відгук.
Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Сергію.
ТАК, ВІДПУСТКА ВАМ МОЖЕ БУТИ НАДАНА, ЦЕ ЧІТКО ПЕРЕДБАЧЕНО ЗАКОНОДАВСТВОМ.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 15, ст.190)
Стаття 10-1. Право військовослужбовців на відпустки. Порядок надання військовослужбовцям відпусток та відкликання з них
...
12. Військовослужбовцям строкової військової служби за весь період проходження військової служби надається відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби.
{Пункт 12 статті 10-1 в редакції Закону № 116-VIII від 15.01.2015}
18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
...
23 грудня набув чинності закон про відпустки для військовослужбовців під час військового стану. Чи входить в цей перелік строкова служба - ЦЕ ВАС ТАКОЖ СТОСУЄТЬСЯ, ОСКІЛЬКИ ВИ Є ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЕМ.
ПОДАВАЙТЕ РАПОРТ ПРО НАДАННЯ ВАМ ВІДПУСТКИ У ЗВ'ЯЗКУ ІЗ СІМЕЙНИМИ ОБСТАВИНАМИ АБО З ІНШИХ ПОВАЖНИХ ПРИЧИН.
СКАЗАТИ ТОЧНО, ЩО ВАМ НАДУДУТЬ ВІДПУСТКУ, СКЛАДНО, АДЖЕ ПРИЙНЯТІ ЗМІНИ ЧІТКО ЦЕ ПИТАННЯ НЕ ВРЕГУЛЮВАЛИ.
В ЗАКОНОДАВСТВІ ДО СИХ ПІР ВЖИВАЄТЬСЯ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ "..можуть надаватися..".
Але раджу Вам подавати рапорт і пробувати.
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, так ви маєте право на відпустку. Законом України "Про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану» №8081/П від 17.10.2022 (набрання чинності відбулось 23.12.2022), який прийнятий Верховною Радою України 03.11.2022 за основу, передбачається можливість надання відпусток військовослужбовцям під час дії правового режиму воєнного стану чи особливого періоду тривалістю не більше 10 календарних днів. Зокрема п. 18 ст. 10-1 Закону викладається в наступній редакції: «в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець».
Для цього вам потрібно написати рапорт на ім'я командира військової частини.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#n131
Якщо я допоміг вирішити ваше питання ставте ✅ біля фото підтримайте лайком залиште відгук.
Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Юрист, м. Чернігів, 11 років досвіду
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей
Стаття 10-1. Право військовослужбовців на відпустки. Порядок надання військовослужбовцям відпусток та відкликання з них
...
1. Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Тривалість щорічної основної відпустки для військовослужбовців, які мають вислугу в календарному обчисленні до 10 років, становить 30 календарних днів; від 10 до 15 років - 35 календарних днів; від 15 до 20 років - 40 календарних днів; понад 20 календарних років - 45 календарних днів, без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Святкові та неробочі дні при визначенні тривалості щорічних основних відпусток не враховуються.
12. Військовослужбовцям строкової військової служби за весь період проходження військової служби надається відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби.
{Пункт 12 статті 10-1 в редакції Закону № 116-VIII від 15.01.2015}
...
18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
{Пункт статті 10-1 в редакції Законів № 1589-VII від 04.07.2014, № 2442-VIII від 22.05.2018, № 2822-IX від 01.12.2022}
Можете звертатись з рапортом,заявою, право маєте.
...
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіСергій!
На доповнення до моєї відповіді...
Багато речей в таких випадках, тобто при бажанні в/с отримати відпустку за лежать від доброчесності і людянності Вашого командиру!
Проте, багато хто просто забуває, що військовослужбовці і самі повинні вміти постояти за себе та що вони мають право самостійно захистити порушені права під час проходження служби. Хочу, про всяк випадок нагади Вам, що це можна зробити двома двома способами:
- зверненням з позовом до суду
- поданням скарги відповідній посадовій особі.
Зазначене питання регулюється Дисциплінарним статутом Збройних Сил України та Законом України «Про звернення громадян».
Військовослужбовець має право подати скаргу, ЯКЩО ВВАЖАЄ, що його ПРАВА, ЗАКОННІ ІНТЕРЕСИ БУЛИ ПОРУШЕНІ:
• незаконним рішенням, діями або бездіяльністю командирів;
• незаконним покладенням на нього обов'язків;
• незаконним притягненням до відповідальності;
• незаконними діями інших військовослужбовців.
Залежно від виду порушення СКАРГА ПОДАЄТСЬЯ ДО:
• органів військового управління;
• посадових осіб;
• військової служби правопорядку;
• органів, які проводять досудове слідство;
• інших державних органів.
З інших питань службової діяльності скарга подається безпосередньому командирові тієї особи, чиї дії оскаржуються.
Якщо військовослужбовець, який подає скаргу, не знає, з чиєї вини порушені його права, скарга подається у порядку підпорядкованості безпосередньому командиру.
СКАРГА МОЖЕ ПОДАВАТИСЬ УСНО і ПИСЬМОВО:
- військовослужбовцем,
-членом сім’ї військовослужбовця
-іншою заінтересованою особою.
Усі скарги у день їх надходження заносяться до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян.
Усну скаргу військовослужбовці, члени їх сімей та інші громадяни мають право подати командирам військових частин під час особистого прийому, що визначено у кожній військовій частині, установі, організації.
ПИСЬМОВУ СКАРГУ бажано подавати у двох примірниках до відділу військової частини або іншого державного органу, у компетенції якого розгляд вашого питання. Другий примірник з відміткою про отримання залишається у особи, яка подала скаргу. Він є підтвердженням того, що військова частина або інший орган отримали скаргу, і може бути використаний як доказ факту звернення, якщо виникне потреба оскаржити затримку або незадовільні результати розгляду скарги.
У письмовій скарзі слід вказати
-прізвище, ім’я і по батькові,
-адресу місця проживання і номер телефону,
-посадову особу або орган державної влади, якому адресована скарга,
-ясно і докладно описати обставини порушення вашого права, суть порушення,
-зазначити, які дії ви просите відповідальну посадову особу вчинити для відновлення цього права, вказати дату і поставити підпис.
Якщо ви бажає бути присутнім при розгляді скарги, про це теж варто зазначити у ній.
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ, які подали заяву чи скаргу, МАЮТЬ ПРАВО:
• особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися за допомогою до свідків;
• подати додаткові матеріали, що стосуються справи, чи клопотати, щоб їх вимагав командир або орган, який розглядає заяву або скаргу;
• бути присутнім під час розгляду заяви чи скарги;
• одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;
• ознайомитися з матеріалами перевірки заяви чи скарги;
• оскаржити прийняте за їхньою заявою чи скаргою рішення в суді;
• вимагати відшкодування збитків у встановленому законом порядку.
Під час розгляду пропозиції, заяви чи скарги не допускається розголошення командиром чи іншою особою, яка бере участь у розгляді, відомостей про особисте життя військовослужбовця без його згоди, а також розголошення іншої інформації, якщо це зачіпає його права і свободи, законні інтереси.
СТРОКИ РОЗГЛЯДУ
УСІ пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк НЕ БІЛЬШЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ з часу їх отримання, а ті, що НЕ ПОТРЕБУЮТЬ ДОДАТКОВОГО ВИВЧЕННЯ й перевірки, - невідкладно, але НЕ ПІЗНІШЕ П'ЯТНАДЦЯТИ ДНІВ з часу їх надходження.
Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення.
При цьому ЗАГАЛЬНИЙ СТРОК розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати СОРОКА П'ЯТИ ДНІВ.
Несвоєчасний, неповний розгляд скарги або незаконне рішення посадової особи, яка її розглядає, можна оскаржити встановленим порядком до суду, Військової служби правопорядку або вищого за підпорядкованістю командира.
Звертайтесь персонально, обсудимо все детальнфіше і вирішимо Ваше питання.
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрий день!
Відпустка для військовослужбовців строкової служби під час військового стану надається. Застережень щодо строкової служби закон не містить.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#Text
Стаття 10-1. Право військовослужбовців на відпустки. Порядок надання військовослужбовцям відпусток та відкликання з них
18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
Для отримання відпустки потрібно буде подати письмовий рапорт, до якого долучити копії підтверджуючих документів. Рапорт подається у 2 екземплярах: 1 сдаєте командиру, на другому ставлять відмітку про отримання та він залишається у вас як доказ подачі рапорту.
Якщо Вам відмовлятимуть у звільненні, подтрібно подавати скарги вищому командуванню .
При виникненні додаткових питань натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ЗМІНИ В ЗАКОНОДАВСТВІ ТОРКАЮТЬСЯ ЩОРІЧНИХ ВІДПУСТОК ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ (ЦЕ НЕ СТОСУЄТЬСЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ СТРОКОВОЇ СЛУЖБИ) - ТОМУ ДО ВАС ЦІ ЗМІНИ НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімейhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#n131
Стаття 10-1. Право військовослужбовців на відпустки. Порядок надання військовослужбовцям відпусток та відкликання з них
1. Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Тривалість щорічної основної відпустки для військовослужбовців, які мають вислугу в календарному обчисленні до 10 років, становить 30 календарних днів; від 10 до 15 років - 35 календарних днів; від 15 до 20 років - 40 календарних днів; понад 20 календарних років - 45 календарних днів, без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Святкові та неробочі дні при визначенні тривалості щорічних основних відпусток не враховуються.
12. Військовослужбовцям строкової військової служби за весь період проходження військової служби надається відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби.
18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
ххх
РІШЕННЯ ПРО НАДАННЯ ВІДПУСТКИ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЮ СТРОКОВОЇ СЛУЖБИ ПРИЙМАЄТЬСЯ КОМАНДУВАННЯМ
Відпустка військовослужбовцям строкової військової служби:
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Рада дозволила військовослужбовцям під час військового стану йти у відпустку
Зазначається, що військовослужбовцям можуть надаватися відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України.
Раніше можна було брати відпустку тільки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.
Відповідні зміни проголосовано в 1 читанні законопроєкту 8081 про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Основне в законопроекті:
під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення.
кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.
частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
За даними порталу ВР закон підписано та оприлюднено, стежте тут https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40548
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Добрий день, Сергій!
1) Чи надається відпустка для військовослужбовців строкової служби під час військового стану? - так, однак лише за згодою начальника в/ч. Тому що в Законі немає імперативної норми, яка зобов'язувала би вашого командира надати Вам відпустку. Там прописано - "може надаватися..." (ст. 18 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12/conv#n...).
2) 23 грудня набув чинності закон про відпустки для військовослужбовців під час військового стану. Чи входить в цей перелік строкова служба. Чи є взагалі, шанси отримати відпустку? - так, ця норма поширюється на всіх військовослужбовців, незалежно від виду військової служби.
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text):
9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Стаття 2. Військова служба і виконання військового обов'язку в запасі
6. Види військової служби:
строкова військова служба;
військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;
військова служба за контрактом осіб рядового складу;
військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);
військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;
військова служба за призовом осіб офіцерського складу;
військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
ПОЛОЖЕННЯ про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008#n17):
186. В особливий період військовослужбовцям надаються відпустки, визначені пунктами 17, 18 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12/conv#n...):
18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець (РЕДАКЦІЯ ДО 23.12.2022).
18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу" (РЕДАКЦІЯ З 23.12.2022 ПІСЛЯ ВНЕСЕННЯ ЗМІН https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2822-20#Text)
19. Надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток припиняється, крім відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами; відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в разі якщо дитина потребує домашнього догляду - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку (якщо обоє батьків є військовослужбовцями, - одному з них за їх рішенням); відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.
ВИСНОВКИ: як бачите стаття 18 Закону помінялася лише в тому, що до неї додали новий вид відпустки, що може надаватися військовослужбовцям під час дії воєнного стану (а саме частина щорічної основної відпустки). При цьому, статус військовослужбовця не зазнав жодних змін (так само прописано "військовослужбовцям", без указівки якого саме виду військової служби).
Отже, Ви можете клопотати про надання Вам відпустки. Для цього достатньо лише подати рапорт на ім'я вашого командира. Однак, 100% гарантії, що командир надасть свій дозвіл, немає.
Зразки рапортів - https://legal100.org.ua/uchasnykam-rosiisko-ukrain...
Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Доброго дня, Сергій!
"Чи надається відпустка для військовослужбовців строкової служби під час військового стану"?
- Так, надається.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 15, ст.190):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#Text
"18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу".
"23 грудня набув чинності закон про відпустки для військовослужбовців під час військового стану. Чи входить в цей перелік строкова служба. Чи є взагалі, шанси отримати відпустку"?
- Шанси є, цей закон стосується всіх військовослужбовців, у тому числі і строкової служби, тобто стосується і Вас.
Так, військовослужбовці отримали право брати частину щорічної відпустки під час дії воєнного стану.
Відповідні зміни до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули чинності сьогодні, 23 грудня.
Відтепер 18 стаття закону викладена у такій редакції:
«В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підроз ділу»:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#Text
А Ви є військовослужбовцем:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
"Стаття 1. Військовий обов'язок... 9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:... військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;...".
Подавайте рапорт на відпустку командиру військової частини.
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
Юрист, 19 років досвіду
Доброго дня Сергію.
Ви проходите строкову військову службу. Відповідно до пункту 12 статті 10-1 Закону України "Про правовий і соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" Військовослужбовцям строкової військової служби за весь період проходження військової служби надається відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби.
В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям може бути надана відпустка за сімейними обставинами тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець (пункт 18 статті 10-1 Закону).
Сімейними обставинами відповідно до пункту 9 статті 10-1 Закону є:
1) укладення військовослужбовцем шлюбу - тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;
2) тяжкого стану здоров'я або смерті рідних по крові або по шлюбу:
а) дружини (чоловіка), батька (матері), вітчима (мачухи), сина (дочки), пасинка (падчерки), рідного брата (рідної сестри) військовослужбовця, батька (матері) подружжя або особи, на вихованні якої перебував військовослужбовець, - тривалістю до 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;
б) інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;
3) пожежі або іншого стихійного лиха, яке спіткало сім'ю військовослужбовця або осіб, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - тривалістю до 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;
4) в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна, за рішенням командира (начальника) військової частини - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад. Така відпустка може надаватися один раз протягом календарного року.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯКЩО ЗА ПЕРІОД СТРОКОВОЇ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИ НЕ КОРИСТОВАЛИСЯ ВІДПУСТКОЮ, ТО ВИ НА НЕЇ МАЄТЕ ПРАВО - 10 КАЛЕНДАРНИХ ДНІВ БЕЗ ВРАХУВАННЯ ЧАСУ НА ДОРОГУ.
ЗАТВЕРДЖЕНОНаказ Міністраоборони України10.04.2009 № 170
ІНСТРУКЦІЯпро організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0438-09#top
IX. Особливості проходження строкової військової служби
9.8. Військовослужбовцям строкової військової служби за весь період проходження військової служби надається відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад. Ця відпустка надається не раніше ніж через 3 місяці проходження ними строкової військової служби та не пізніше ніж за два місяці до закінчення встановленого строку строкової військової служби.
Адвокат, м. Рівне, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіДля військовослужбовці строкової служби визначено такі види відпусток відповідно до п. 204 Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України»
1) основна відпустка (10 календарних днів за весь період служби);
2) обов'язкова щорічна відпустка - для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) відпустка за сімейними обставинами;
4) додаткова відпустка як вид заохочення;
5) відпустка для лікування у зв'язку з хворобою.
Тому просити 10 днів відпустки можна.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон України " Про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2822-20#Text):
"Верховна Рада України постановляє:
I. Пункт 18 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 15, ст. 190 із наступними змінами) викласти в такій редакції:
"18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обста".
винами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення. Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу".
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.".
---
Доброго вечора, Сергію! Я звертаю увагу на виділену частину норми, що є предметом цього Закону - про обмеження одночасного перебування військовослужбовців у відпустці кількістю у 30 відсотків від загальної чисельності відповідного підрозділу, яким командування може маніпулювати для відмови у наданні відпустки. Наприклад, у складі відділення відпустка може, має бути надана одночасно кожному третьому солдату або військовослужбовцю іншої посади.