Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте. ФОП 3 группы, занимаюсь 3Д визуализацией. Сейчас плачу 5% от дохода и являюсь неплательщиком ПДВ.
На данный момент у меня остался один постоянный заказчик, из Польши.
Мой заказчик просит меня перейти на условия работы, чтобы я тоже стала плательщиком ПДВ, то есть на сиситему 3%+ПДВ. Утверждает, что существует условие, при котором мы оба с ним должны быть плательщиками ПДВ и тогда раз его фирма, зарегистрированая в Польше платит ПДВ, то я освобождаюсь от упалты этого налога официально.
Так ли это? Если да, то в таком случае я должна перейти на 3% и предоставить какое-то доказательство от польского заказчика? Спасибо
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ольга!
Податкове законодавство стосовно ФОП 3 групи у 2023 році зазнало деякі зміни, про які Вам треба знати. Разом з цим я спробую максимально детально відповісти і на Ваше питання.
ФОП на 3 групі оподаткування без найманих робітників у 2023 році сплачує:
єдиний податок 3% або 5%;
ЕСВ за себе;
ПДВ, за умови що він зареєстрований як платник ПДВ.
Додатково, якщо є наймані робітники:
ПДФО 18%, утриманий із заробітної плати;
Військовий збір 1,5%, утриманий із заробітної плати;
ЕСВ за робітника;
лікарняні за 5 днів, якщо працівник захворів.
Крім того:
ФОП на 1 та 2 групі повністю звільнені від сплати ЄСВ;
ФОП на 3 групі та підприємства звільнені від сплати ЄСВ за мобілізованих співробітників;
звільнення від податків по землі, орендної плати за землю, державної та комунальної власності на тих територіях, де ведуться бойові дії.
ЄСВ для ФОП у 2023 році
Розмір ЄСВ для спрощенців у 2023 році становитиме:
1474 грн на місяць або 4422 грн за квартал — 22% від мінімальної зарплати;
22 110 грн за максимальною базою нарахування 100 500 грн.
З 01.03.2022 і до завершення війни від ЄСВ за себе звільняються такі особи господарювання:
ФОП, які сплачують ЄП, та підприємці-загальники;
юрособи, які ведуть незалежну профдіяльність;
члени фермерського господарства.
Важливо! Це правило подовжується ще на 1 рік після дати завершення воєнного стану (п. 9-19 розд. VIII Закону № 2464). Оскільки воєнний стан триватиме щонайменше до середини 2023 року, ця пільга залишається актуальною на поточний рік.
Однак, платник податків не позбавлений можливості сплачувати ЄСВ на добровільній основі для отримання страхового стажу. До того ж ФОП 3 групи можуть не сплачувати податки за найманців, яких призвали до ВСУ чи до тероборони. Однак у звітності треба відобразити нарахування. Податок за цих громадян заплатить держава.
Також ЕСВ за себе можуть не сплачувати:
підприємці-пенсіонери та інваліди, які отримують виплати;
самозайняті та ФОП на загальній системі які не мають доходу;
ФОП і самозайняті, які працюють у штаті на фірмі. В такому разі за них податок до бюджету сплачує роботодавець.
Єдиний податок для ФОП 3 групи Згідно зі ст. 293 ПКУ, ставки ЄП для платників 1 групи оподаткування встановлюється фіксована ставка до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, 2 групи – фіксована ставка до розміру мінімальної зарплати. Ставки визначаються законом на 1 січня поточного року. 3 група сплачує єдиний податок у відсотках до доходу:
3% якщо ФОП сплачує податок на додану вартість;
5% якщо ПДВ включено до ЄП;
2% для неплатників ПДВ під час війни (Підрозділ 8 Розділу XX Перехідні положення ПКУ). Закон вступив в дію з 1 квітня і буде тривати до припинення воєнних дій в Україні.
Згідно зі ст. 293.4 ПКУ ставка ЄП встановлюється на рівні 15% для платників податку 1-3 групи:
стосовно перевищення доходу, визначеного у ст. 291.4 Кодексу;
доходу, отриманого від ведення бізнесу, не зазначеного в реєстрі платників ЄП 1-2 груп;
отриманого іншим способом, що відрізняється від зазначеного в цьому розділі.
а також доходу, що був зачислений від ведення діяльності, яка недопустима на спрощеній системі.
Пені та штрафи за несвоєчасну сплату ЄП
Зверніть увагу: якщо останній день сплати податку випадає на вихідний, то перераховувати гроші у бюджет необхідно в останній робочий день перед цим вихідним.
За несвоєчасну сплату ЄП треба платити штраф:
10% від боргу якщо ви прострочили строки менше ніж на 30 днів;
20% від боргу якщо строк заборгованості більше 30 днів.
Також необхідно буде сплатити пеню. ЇЇ розмір залежить від того, ДПС нараховує пеню чи підприємство:
якщо ви самі визначили, що потрібно платити пеню, то розраховувати її потрібно після закінчення 90 к.д. з моменту сплати податку. Ви нараховуєте пеню за кожен день прострочення, включаючи день погашення заборгованості. Розмір – 100% річної облікової ставки НБУ;
якщо ж суму заборгованості визначила податкова служба, то вони нараховуватимуть пеню з першого дня прострочення. І її розмір – 120% облікової ставки НБУ, який діє на кожен день.
ТЕПЕР ЩОДО ВАШОГО ПИТАННЯ, А САМЕ - ПДВ ДЛЯ ФОП НА 3 ГРУПЫ З ЄП:
Якщо при реєстрації ФОП обрав шлях платника ПДВ, то разом із тим він сплачує ЄП у розмірі 3%.
Для того, щоб зареєструватися платником ПДВ необхідно подати декларацію у налоговому кабінеті по формі 1-ПДВ. В ній потрібно вказати причину реєстрації ПДВшником та дату, з якої ви стаєте платником – с першого дня місяця, але не пізніше ніж за 10 днів до початку місяця.
Якщо ви ФОП на 3 групі і змінюєте суму ЄП з 5% на 3%, потрібно подати заяву до ДПС не пізніше ніж за 10 днів до початку місяця, з якого мінятиметься ставка (п. 183.4 розділу V. Податок на додану вартість).
Якщо ви плануєте працювати з крупними підприємствами, які є платниками ПДВ, то вам також вигідніше бути ПДВшником. Ось чому: в тому випадку, коли ви постачальник товарів чи/та послуг, і не є платником ПДВ, а ваш клієнт платник, то, у разі, заключення угоди, він не отримує податковий кредит і не зменшує своє податкове зобов'язання. Тому він повинен сплатити до бюджету більшу сумму податку. Далеко не кожне підприємство йде на такі умови.
Платник ПДВ забов’язаний:
1. Правильно складати та вчасно зареєструвати податкові накладні/розрахунок коригування в ЄРПН.
2. Знати правила та дотримуватися порядку формування податкового кредиту та зобов'язань.
3. Щомісячно подавати декларацію в зазначений термін.
4. Щомісячно та вчасно сплачувати задекларовану суму ПДВ.
КРІМ ТОГО:
Принагідно хотів би Вам зауважити, що не зовсім розумію, чому Ви не скористалися своїм правом під час воєнного стану перейти на пільгову систему оподаткування - 2%.
ВИСНОВОК:
Ваш партнер по бізнесу з Польщі був правий . В тому статусі, який він Вам запропонував Ви не мусите платити ПДВ. Втім, якщо Ви перейдете на 2% оподаткування при ввезені товарі на митну територію України Ви також не повинні платити ПДВ.
Виникнуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю. Охоче Вам на них відповім.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Ваш партнер з Польщі був правий . В тому статусі, як він Вам запропонував Ви не мусите платити ПДВ. Втім, якщо Ви перейдете на 2% оподаткування при ввезені товарі на митну територію України Ви також не повинні платити ПДВ.
Тому Вам необхідно подати заяву через кабінет платника про перехід на ПДВ, а також , заяву про перехід на ставку 2% від отриманого обороту до моменту завершення чи сксування воєнний стану.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Харків, 14 років досвіду
Добрый день!
Для ответа на Ваш вопрос обратимся к пп. «б» п. 185.1 Налогового кодекса Украины https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text. Там сказано, что объектом обложения НДС является операция по ПОСТАВКЕ УСЛУГ, место поставки которых расположено на таможенной территории Украины. Отсюда вывод: если место поставки услуг расположено за пределами таможенной территории Украины, объект обложения НДС не возникает.
От места поставки услуг зависит, будет эта поставка облагаться НДС или нет. Насколько я понимаю, местом поставки конкретно ваших услуг будет являться именно территория Польши.
Но для точного определения места поставки услуг в сфере внешнеэкономической деятельности нужно пользоваться правилами, изложенными в п. 186.2–186.4 Налогового кодекса Украины. Так, место поставки услуг зависит от вида услуги и/или места регистрации сторон операции.
Например, местом поставки услуг, перечисленных:
Вообщем, поставка ВЭД-услуг за пределами Украины не является объектом обложения НДС. Поэтому Налоговая накладная на эту операцию не оформляется. Поэтому Вам иметь статус плательщика НДС ни к чему, это вам не нужно. Хочу присоединится к коллегам, которые посоветовали перейти на ставку единого налога 2% - это позволит Вам платить единый налог меньше, пока идет война и пока эту ставку не отменили.