Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Міграційне право, 17 квітня 2023, питання №83966 250₴

Перетин кордону України до ЄС громадянкою РФ яка є інвалідом 1 группи.

Добрий день.
Суть проблеми, моя мати 1957 р.н. є громадянкою РФ, Народилася в Херсонській обл, з 1992 року постійно проживала в Запорізькій області, також вона є інвалідом 1 группи з 2014 року (общирний інсульт) також у 2022 році був повторний інсульт, медичні документи всі є, також вона постійно потребує стороннього догляду в довідкі МСЄК про це вказано, отримує пенсію в Україні, також платила податки до початку війни як ФОП.
Батько мій помер він був громадянином України.
Я є також громадянин України.
З документі у матері на руках є ВІД на проживання в Україні - без строковий, паспорт зразка СССР, закордонний паспорт РФ (Просрочений з 2017 року).
Чи може вона при наявності цих документів перетнути кордон з України до ЄС, виїхали з прифронтового місця.

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Олеже!

    Без огляду на зазначені Вами обставини, Ваша мати може перетнути український кордон, хоча гіпотетично певні труднощі через прострочений закордонний паспорт РФ в неї можуть виникнути при перетині кордону саме зі сторони міграційної служби ЄС.

    Втім, в неї є чинний постійний вид на проживання в Україні та внутришній паспорт зразка СРСР, і це, скорше за все, буде рішенням проблеми з перетином кордону зі сторони ЄС. Оскільки в останніх роз'ясненнях ДПСУ від 2 лютого цього року зазначено, що виїзд по внутришньому паспорту можливий по тій причини, що Ваша матір цілком законно проживає в Україні та має безстрокове ПМЖ:

    "для осіб (жінок, дітей та інвалідів), які евакуйовуються із районів ведення бойових дій

    Через гуманітарні обставини та за раніше досягнутими домовленостями з суміжними країнами виїзд за кордон громадян України в умовах дії на території України правового режиму воєнного стану здійснюється за внутрішнім паспортним документом громадянина України.

    Разом з тим, рекомендуємо звернутися до компетентного органу країни Євросоюзу в яку планується поїздка з метою уточнення чи достатньо буде для в їзду в ту чи іншу країну даного документу".

    Разом з тим я радив би Вам виїжджати з України разом з мамою, аби допомогти їй перетнути кордон без істотних проблем. Тим більше, що закон дає Вам таке право незалежно від того, що вона наразі є громадянкою РФ!

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують

    родинні зв’язки,

    інвалідність,

    а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка),

    або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка),

    або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

    Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;"

    Отже, якщо підсумувати, для виїзду з мамою за кордон Вам, окрім закордонного паспорту, знадобляться такі документи:

    Ваше свідоцтво про народження;

    посвідчення інваліда 1 групи матері або пенсійне посвідчення інваліда, або довідка про отримання соціальної допомоги (прошу мати на увазі, що довідка МСЕК, як документ, який підтверджує інвалідність, на кордоні не приймається);

    крім того, якщо у Ваших внутришніх паспортах різна прописка, то треба обов'язково мати акт встановлення факту здійснення догляду, а, як показує мій практичний досвід, краще за все, мати і однакову прописку і згаданий акт.

    Що стосується акту, то отримати його не складно, особливо з огляду на інвалідність матері. Я допоможу Вам підготувати заяву певного зразку до виконавчого органу місцевої влади.

    Насамкінець підкреслю: мої поради не є істиною в першій інстанції, вони лише дають Вам шанс скористатися тими правами, які Ви і Ваша матір маєте в даному випадку. Тому радив би Вам не нехтувати правовою допомогою протягом реалізації всієї процедури виїзду.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь на них відповісти, а також допомогти Вам практично у підготовці всіх потрібних документів.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    зараз Україна має пункти перетину державного кордону тільки з країнами ЄС та Молдовою. Для перетину кордону з будь-якою країною ЄС буде потрібна Шегенська віза.

    Щодо повернення (в'їзду в Україну). Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію регулюються Постановою КМУ № 1074 від 29.12.1995р. Відповідно до п. 11 вказаних Правил в'їзд в Україну та виїзд з України може здійснюватися іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні, - за паспортним документом з відміткою згідно з додатком 1 про наявність дозволу на постійне проживання та посвідки на постійне проживання.

    Отже, якщо у Вашому паспортному документі наявний штамп "Дозволено постійне проживання в Україні" з датою, печаткою та підписом, то будь-яких законних підстав чинити перешкоди в поверненні в Україну не існує.

    Але, наразі, існує інформація про особливу прискіпливість прикордонників під час вирішення питання пропуску громадян рф, оскільки саме вони наділені повноваженнями приймати рішення щодо пропуску як осіб, що мають візи так і осіб з посвідками на тимчасове або постійне проживання. В зв'язку з цим раджу мати з собою документи, що підтверджують тісні соціальні та еконмічні зв'язки з Україною. Це й ті документи, що ви перелічили (довіку про місце реєстрації проживання, свідоцтво про шлюб, свдоцтва про народження дитини), так і інші документи, напрклад, щодо права власності на майно (рухоме та нерухоме), документи щодо отримання доходу в Україні (довідку з місця роботи, або документи щодо здійснення підприємницької діяльності).

    Також будте готові надати свій мобільний телефон для огляду змітсу соціальних мереж. І хоча ця вимога є абсолютно незаконною з юридичної точки зору, але в умовах вожнного стану кожен сам вирішує чи підкорятись їй, чи наполягати на порушенні свого конституційного права на таємницю персональних даних.

    медичні документи про інсульт теж забезпечте їх наявність

    Якщо посвідка дійсна то як резидента України мають пропустити у вас є законна підстава перебування в Україні, згідно посвідки , постійного проживання.

    З повагою, Костянтин Гончаренко


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024