Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Міграційне право, 30 квітня 2023, питання №84630 400₴

На кордоні не пропустили громадянку України

На кордоні Шегині не пропустили в Польщу громадянку України з закордонним паспортом, який був виданий в Німеччині „Reiseausweis“. Громадянство лише українське.
В січні цього року вона по цьому документу вже виїжджала. А сьогодні сказали, що начебто новий закон і перетнути кордон можна лише з українським закордонним паспортом.
Видали рішення про відмову перетинання кордону у звʼязку з відсутністю документа.

Питання, що це за закон і чи єдине рішення це робити закордонний паспорт? В рішенні просто стоїть, що не було документа.

Відповіді юристів (8)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    17.5%
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Сергію!

    Якщо особа, про яку іде мова, громадянка України, то вона мусить перетинати кордони з ЄС із українським закордонним паспортом, бо тільки він підствердужє її особу за кордонами України.

    Держава ЄС має право відмовити громадянину у в'їзді чи перебуванні на її території. Аби уникнути відмови треба дотримуватись наступних умов:

    • Наявність дійсного проїзного документу - біометричний закордонний паспорт;

    • Документальне підтвердження мети поїздки, достатню кількість грошей та квитки для повернення в рідну країну;

    • Відсутність у списку осіб, яким заборонено в’їзд до Шенгену.

    При перетині кордону ви маєте показати біометричний паспорт. Також додатково можуть попросити надати підтвердження бронювання житла, наявність грошей, квитки на зворотний рейс. Якщо з вами подорожують неповнолітні, ви повинні підтвердити право опіки над власними дітьми або показати згоду батьків на виїзд за кордон.

    Біометричний закордонний паспорт дає право на перетин кордону з країнами ЄС, якщо він буде дійсним протягом трьох місяців після запланованої дати повернення з шенгенської зони.

    Треба переконатись, що ваш документ дійсно біометричний – про це свідчить чип на ідентифікаційних сторінках паспорта. Паспорти, видані з 2017 року, а також документи серій FB, FE, FF, FG, FH, FJ, PU, SU, DU є біометричними.

    Зверніть увагу! Якщо вам одного разу було відмовлено, можна перевірити, з якої причини. Для цього прикордонники ставлять спеціальні літери поряд з печаткою в закордонному паспорті. Про те, що вони означають читайте в нашій статті.

    Можливий виїзд за кордон і по внутришньому паспорту. Згідно останніх роз'яснень ДПСУ виїзд по внутрішньому паспорту громадянина України до ЄС

    "Це можливо для осіб (жінок, дітей та інвалідів), які евакуйовуються із районів ведення бойових дій

    Через гуманітарні обставини та за раніше досягнутими домовленостями з суміжними країнами виїзд за кордон громадян України в умовах дії на території України правового режиму воєнного стану здійснюється за внутрішнім паспортним документом громадянина України.

    Разом з тим, рекомендуємо звернутися до компетентного органу країни Євросоюзу в яку планується поїздка з метою уточнення чи достатньо буде для в їзду в ту чи іншу країну даного документу".

    Виникнуть додаткові питання чи уточнення, натисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь Вам допомогти.

    Кондратенко Богдан Викторович
    Кондратенко Богдан Викторович рік тому

    Адвокат, м. Дніпро, 7 років досвіду

    Вітаю!

    Потрібно оформляти український паспорт для виїзду за кордон, іншого шляху немає.

    Всього доброго.

    Дерій Владислав Олегович
    15%

    Доброго дня, Сергію!

    Згідно ст. 2 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»

    Документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну, є:

    • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
    • дипломатичний паспорт України;
    • службовий паспорт України;
    • посвідчення особи моряка;
    • посвідчення члена екіпажу;
    • посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).

    У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в’їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.

    Якщо дівчина має Reiseausweis für Flüchtlinge (проїзний документ біженця), він належним чином оформлений та строк дії цього документа ще не закінчився, то дівчина підпадає під дію статті 28 Женевської Конвенції про статус біженців.

    Стаття 28. Проїзні документи

    1. Договірні Держави видаватимуть біженцям, які законно проживають на їхній території,проїзні документи для пересування за межами їхньої території, оскільки цьому не перешкоджають поважні причини державної безпеки та громадського порядку; до таких документів застосовуватимуться положення правил, які додаються до цієї Конвенції. Договірні Держави можуть видавати такі проїзні документи будь-якому іншому біженцю, який знаходиться на їхній території; вони, зокрема, прихильно поставляться до питання про видачу подібних проїзних документів біженцям, які знаходяться на їхній території та не мають можливості отримати проїзний документ у країні свого законного проживання.

    2. Проїзні документи,видані біженцям на підставі попередніх міжнародних угод учасниками таких, визнаватимуться та розглядатимуться Договірними Державами так, як би вони були видані на підставі цієї статті.

    Коментар

    Пункт 7

    Договірні Державиви визнають дійсність документів, виданих згідно з положеннями статті 28 цієї Конвенції.

    Пункт 8

    Компетентні органи країни,до якої біженець бажає переїхати, оформляють візу в документі, власником якого він є, якщо така віза є необхідною та якщо вони готові його прийняти.

    Пункт 9

    1. Договірні Держави зобов'язуються видавати транзитні візи біженцям, які отримали візи території пункту призначення.

    2. У видачі таких віз може бути відмовлено з причин, які виправдовують відмову у візі будь-якому іноземцеві.

    Так як Україна приєдналася до Конвенції 10.01.2002 р., то вона є договірною державою, тому проїздний документ біженця може вважатися належним документом для перетину кордону.

    Якщо дівчині не дозволили перетнути кордон та вона отримала письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформилося у вигляді рішення, їй необхідно звернутися до начальника органу охорони державного кордону для оскарження даного рішення. При позитивному розгляді ситуації він може його скасувати або змінити. Для цього дівчині необхідно аргументувати свою позицію згідно законодавства, яке я зазначив вище. Тобто згідно міжнародних договорів проїздний документ біженця може вважатися належним документом для перетину кордону України.

    Якщо знову отримає відмову, то її оскаржити можливо лише у судовому порядку.

    В іншому випадку необхідно оформляти закордонний паспорт.

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!

    Крикун Сергій  Павлович
    12.5%
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 30 років досвіду

    "ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

    "2. Перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:

    1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;...".

    "ПОРЯДОК оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/152-2014-%D0%B...).

    ---

    Доброго вечора, пане Сергію! Оскільки дана людина є громадянкою України, то на території України вона не може бути біженкою, про що їй видано в Німечині "Reiseausweis für Flüchtlinge", а отже для виїзду з України громадяни України повинні мати, в даному випадку, паспорт громадянина України для виїзду за кордон.Щодо якогось нового закону, то наведені як Правила перетинання кордону, так і Порядок оформлення паспорта для виїзду за кордон до січня 2023 року не передбачали якогось іншого документа для виїзду громадян України за кордон, зокрема, "Reiseausweis für Flüchtlinge", принаймні мені про це невідомо.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    12.5%

    Вітаю, Сергію!

    ПО СУТІ ВІДМОВА ПРИКОРДОННИКІВ В ЦІЛОМУ Є ЗАКОННОЮ.

    „Reiseausweis“ - ЦЕ ТАК ЗВАНИЙ ЗАКОРДОННИЙ ПАСПОРТ ДЛЯ БІЖЕНЦЯ, АЛЕ ДЛЯ УКРАЇНИ ВОНА Є ЇЇ ГРОМАДЯНИНОМ.

    ЧИННЕ ЗАКОНОДАВСТВО ПЕРЕДБАЧАЄ, ЩО ОСОБА ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ ПОВИННА МАТИ САМЕ ПАСПОРТ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 18, ст.101)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3857-12#Text

    Стаття 2. Документи, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну

    Документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну, є:

    паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

    дипломатичний паспорт України;

    службовий паспорт України;

    посвідчення особи моряка;

    посвідчення члена екіпажу;

    посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).

    У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в’їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.

    ВІДМОВА ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ В ЦІЛОМУ Є ЗАКОННОЮ. РАДЖУ ПРОСТО ОФОРМИТИ "ЗАКОРДОННИЙ" ПАСПОРТ ДЛЯ ВИЇЗДУ.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Гончаренко Константин
    7.5%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Якщо жінка є громадянкою України, необхідно виготовити закордонний паспорт в Україні.

    Раніше з метою оперативного збереження життя та з метою евакуації закордон , допускались інші наявні документи , зараз надзвичайно -критична ситуація має контрольований перебіг унаслідок триваючого воєнного стану , тому ситуація з документами стабілізувалась та вони вимагаються на кордоні службовцями ДПСУ

    "ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

    "2. Перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:

    1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;...".

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Савченко Олександр
    17.5%
    Савченко Олександр рік тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Доброго дня, Сергій!

    Питання, що це за закон і чи єдине рішення це робити закордонний паспорт? - на жаль, відмова законна. Якби вона виїжджала з „Reiseausweis“ з Німеччини в Польщу, то проблем не виникло би. Однак, оскільки вона досі є громадянкою України, а подвійне громадянство в Україні не визнається згідно ст.4 Конституції України та ст. 2 ЗУ «Про громадянство України», то для виїзду з України чи навпаки в'їзду потрібно мати саме український закордонний паспорт. На території України він видається територіальним органом/підрозділом ДМС України, а за кордоном - розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС та є адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру.

    Пунктом 3 Порядку реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2022 № 678 (далі – Порядок № 678 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/678-2022-%D0%B...) визначено, що оформлення паспорта, паспорта для виїзду за кордон особам, які набули громадянство України (за винятком випадків набуття особою громадянства України відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України»), здійснюється відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі – Порядок № 302 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/302-2015-%D0%B...), Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 (далі – Порядок № 152 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/152-2014-%D0%B...).

    Відповідно до пункту 35 Порядку № 152 заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон подає такі документи:

    1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні);

    4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати.

    Крім того, на теперішній час визначено процедуру одночасного оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта та паспорта для виїзду за кордон (далі - одночасне оформлення паспорта та паспорта для виїзду за кордон) відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо одночасного оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 541 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/541-2022-%D0%B...).

    Документи для одночасного оформлення паспорта та паспорта для виїзду за кордон подаються до територіального органу/територіального підрозділу 3 ДМС, центру надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, або його відокремленого підрозділу за місцем звернення. Паспорт та паспорт для виїзду за кордон оформлюються особі, яка досягла 14-річного віку, на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

    Враховуючи викладене для обміну паспорта, оформлення паспорта для виїзду за кордон або одночасного оформлення паспорта та паспорта для виїзду за кордон Ви можете подати документи, визначені Порядком № 302 та Порядком № 152, до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС – Державного підприємства «Документ».

    На теперішній час за межами України функціонують відокремлені підрозділи Державного підприємства «Документ», які розміщенні у Республіці Польща, Словацькій Республіці, Турецькій Республіці та Чеській Республіці. Актуальну інформацію щодо роботи відокремлених підрозділів Державного підприємства «Документ» за кордоном можна отримати за посиланням: https://pasport.org.ua/centers.

    Більш детально про оформлення закордонного паспорта на території України - https://dmsu.gov.ua/poslugi/dokumenti-dlya-vijzdu-...

    Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!

    Адвокат Евгений Александрович
    17.5%
    Адвокат Евгений Александрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Доброго вечора, Сергій!

    У РАЗІ ВІДМОВИ У ПЕРЕТИНІ КОРДОНУ ЗІ СТОРОНИ ПРАЦІВНИКІВ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ, ВИМАГАЙТЕ ВІД ПРАЦІВНИКІВ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ, НАДАННЯ ОФІЦІЙНОЇ ВІДМОВИ У ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ ВІД ПРАЦІВНИКІВ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ, ЯКУ ВИ МАЄТЕ ПРАВО ОСКАРЖИТИ, ЯК НЕЗАКОННЕ РІШЕННЯ ДО НАЧАЛЬНИКА ПУНКТУ ПРОПУСКУ ТА ОДНОЧАСНО ДО ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ, А ТАКОЖ ДО ОКРУЖНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ ТОЩО.

    ПРО ОБОВ»ЯЗОК ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ТУТ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про прикордонний контроль

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, № 6, ст.46):

    Про прикордонний контроль | від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua)

    "Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України

    1. Іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв'язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.

    2. Форма рішення про відмову у перетинанні державного кордону встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону.

    3. Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом.

    4. У разі відмови іноземцю, особі без громадянства у перетинанні державного кордону на в'їзд в Україну візу у його паспортному документі може бути скасовано за наявності однієї з таких підстав:

    1) рішення відповідного державного органу України про заборону в'їзду в Україну;

    2) обґрунтованих підстав вважати візу отриманою у незаконний спосіб. Неподання іноземцем або особою без громадянства під час в'їзду в Україну одного чи кількох підтверджуючих документів щодо мети та умов перебування в Україні не є підставою до скасування візи.

    Скасування візи здійснюється уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону шляхом проставлення на ній відтиску штемпеля, форма якого встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону. Про скасування візи зазначається у рішенні про відмову у перетинанні державного кордону.

    5. У разі якщо іноземці, особи без громадянства, яким відмовлено у перетинанні державного кордону при в'їзді в Україну, були привезені в пункт пропуску через державний кордон перевізником, уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону:

    1) наказує перевізникові вивезти іноземців, осіб без громадянства в державу, з якої їх було привезено, або в державу, яка видала паспортний документ, або знайти інший спосіб вивезення зазначених осіб за межі території України;

    2) до подальшого вивезення іноземців, осіб без громадянства, яким було відмовлено у перетинанні державного кордону при в'їзді в Україну, вживає належних заходів щодо запобігання їх незаконному перетинанню державного кордону".

    ИНФОРМАЦИЮ МОЖНО УТОЧНИТЬ ЗДЕСЬ:

    Контакти (dpsu.gov.ua)

    Адміністрація Державної прикордонної служби України розташована за адресою:

    вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, Україна

    adpsu@dpsu.gov.uaCлужба «Довіра»:+38(044)527-63-63Факс:+38(044)239-84-80

    Громадська приймальня:

    пн-чт: 09:00 - 17:00

    пт: 09:00 - 16:00

    обід: 13:00 - 14:00

    Громадська приймальня Адміністрації Державної прикордонної служби України розташована за адресою (тимчасово не працює під час карантину):

    вул. Володимирська, 30, м. Київ, 01601, Україна

    zvernennia@dpsu.gov.ua+38 (044) 527-64-29

    пн-чт: 09:00 - 17:00

    пт: 09:00 - 16:00

    обід: 13:00 - 14:00

    Телефон гарячої лінії (Служба «Довіра»)

    Надання громадянам відповідей на питання консультаційного характеру в межах компетенції Державної прикордонної служби України

    1598 (для дзвінків з мобільного)+38(044)527-63-63 (для дзвінків із-за кордону)

    dovira@dpsu.gov.ua

    Подання запитів на отримання публічної інформації

    ПИСЬМОВО - на поштову адресу: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601. ОСОБИСТО - до Громадської приймальної за адресою (тимчасово не працює): вул.Володимирська, 30, м.Київ.

    (044) 527-64-29(044) 239-84-80 (факс)

    Publicinfo@dpsu.gov.ua

    Подання звернень громадян

    ПИСЬМОВО - на поштову адресу: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601. ОСОБИСТО - до Громадської приймальної за адресою (тимчасово не працює під час карантину): вул.Володимирська, 30, м.Київ.

    Нужна полная консультация алгоритм действий обращайтесь индивидуально через кнопку "Звернутися".

    Всего доброго!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України