Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго вечора.
У мене є питання на рахунок використання художніх фільмів. Як я можу використовувати фільми для власних потреб, чи мені потрібно оплачувати дозвола на трансляцію чи можу я використовувати фільми не офіційно і чи будуть проблеми з цим?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
САМ ВИ ДИВИТИСЯ МОЖЕТЕ, АЛЕ РЕТРАНСЛЮВАЛИ ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА.
Верховна Рада України прийняла Закон «Про авторське право і суміжні права» (законопроект №5552-1).
ВАША СИТУАЦІЯ ПОВНІСТЮ ПІДПАДАЄ ПІД ДІЮ ЦЬОГО ЗАКОНУ.
Закон спрямований на гармонізацію українського законодавства у галузі авторського права з європейським. Експертиза показала, що він в цілому відповідає нормам директив Європейського Союзу.
Законом викладено у новій редакції Закон України «Про авторське право і суміжні права» та внесено зміни до низки чинних законодавчих актів: Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, законів України «Про видавничу справу»; «Про кінематографію», «Про захист економічної конкуренції», «Про гастрольні заходи в Україні», «Про театри і театральну діяльність», «Про електронну комерцію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».
Закон визначає:
Закон врегульовує:
Основний Закон України передбачає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Але ж що ж таке це право інтелектуальної власності?
Цивільний кодекс України дає визначення що це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Простими словами це право власності на літературні та художні твори, комп'ютерні програми, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, наукові відкриття, торговельні марки (знаки для товарів і послуг) та багато іншого.
Право власності включає в себе право користуватись, право забороняти користуватись об’єктом та право дозволяти використовувати об’єкт (наприклад, це можуть бути картини, фото, малюнки).
В законодавстві передбачено три види відповідальності за порушення у сфері інтелектуальної власності: цивільна, адміністративна та кримінальна.
Крім того, постраждалий може звернутися за захистом своїх прав та інтересів до Антимонопольного комітету України на підставі норм Закону України «Про захист від несумлінної конкуренції», яка може потягнути за собою накладання штрафу у розмірі до п’ять відсотків доходу (прибутку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) підприємства за останній звітний рік, який передував року, в якому накладається штраф.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Андрію!
Все залежить від мети та способу використання художніх фільмів. Якщо Ви використовуєте їх для власних потреб (домашній перегляд, наприклад), то можете це робити і далі без будь яких проблем. Відповідальність за це українським законодавством не передбачена. Якщо ж Ви використовуєте фільми бпез дозволу авторів або уповноважених ними осіб повністю чи частково з метою отримання прибутку, незалежно від способу використання такого продукту, то Ви можете зіткнутися із серйозними проблемами.
На початку цього року ступив в силу Закон 2811-IX «Про авторське право і суміжні права». Для того, аби зрозуміти, до якої міри Ви можете використовувати художні фільми, Вам слід уважно з ним ознайомитись. Це можна зробити тут: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2811-20#Text
Зокрема, згідно статті 443 згаданого Закону
"Використання твору здійснюється виключно з дозволу суб’єкта авторського права або іншої уповноваженої на надання такого дозволу особи, крім випадків правомірного використання твору без такого дозволу, встановлених законом."
У відповідності із статтею 445 Закону
"Автор має невідчужуване право на справедливу винагороду за використання його твору у випадках, в розмірах і на умовах, передбачених законом. Право на справедливу винагороду належить автору твору, а після його смерті переходить до спадкоємців автора".
Крім того, Законом 2811-IX внесені також зміни до Закону України "Про кінематографію"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/9/98-вр#Text
Згідно стаття 16 Закону "Про кінематографію"
"Майнові авторські права і майнові суміжні права на фільм можуть належати державі, юридичним та фізичним особам відповідно до закону або договору".
У разі порушення права інтеллектуальної власності (в даному випадку права на використання художніх фільмів) передбачена відповідальність.
У статті 41 Конституції України затверджується право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності.
Захист особистих немайнових і майнових прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.
Зокрема згідно зі статтею 53 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі - Закон) порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для захисту таких прав, у тому числі судового, є:
Адміністративно – правова відповідальність встановлена за окремі порушення авторських та суміжних прав та передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності за наступні порушення:
Відповідно до статті 176 Кримінального кодексу України (далі - КК України) кримінальна відповідальність настає за:
незаконне відтворення, використання та розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, інших творів, а так само незаконне відтворення, використання та розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди.
Згідно з приміткою статті 176 КК України матеріальна шкода вважається завданою в:
Розрахунок суми для кваліфікації розраховуються згідно пункту 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 Податкового кодексу України, а саме у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. Прожитковий мінімум встановлений ст.7 Закону України "Про державний бюджет на 2023 рік". Станом на січень 2023 року 50 % прожиткового мінімуму становить 1342 грн. 00 коп.
Крім того, статтею 2031 КК України передбачена відповідальність за незаконне виробництво, експорт, імпорт, зберігання, реалізація та переміщення дисків для лазерних систем зчитування, матриць, обладнання та сировини для їх виробництва, якщо ці дії вчинені у значних розмірах.
Стаття 177 КК України встановлює відповідальність за порушення прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок, топографію інтегральної мікросхеми, сорт рослин, раціоналізаторську пропозицію, привласнення авторства на них, або інше умисне порушення права на ці об'єкти, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі.
Будуть нез'ясовані питання чи потреба продовжити розмову персонально, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь Вам допомогти практично.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон України " Про авторське право і суміжні права" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2811-20#n855):
" Стаття 22. Загальні випадки вільного використання творів...
2. Без дозволу суб’єктів авторського права і безоплатно, але із зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається:...
9) використання правомірно оприлюднених літературних, художніх, музичних та інших творів для створення на їх основі:
попурі - складеного твору, який є результатом творчого підбору та розташування коротких уривків інших правомірно оприлюднених музичних чи аудіовізуальних творів без завдавання шкоди їх охороні, внаслідок чого виникає цілісний об’єкт, частини якого об’єднані творчим задумом автора цього твору;
твір у жанрі пародії - твір, що за своїм змістом має комічний, сатиричний характер по відношенню до подій, осіб або до правомірно оприлюдненого твору, його частини, створений у тому числі у результаті творчої переробки такого твору або його частини, та викликає асоціації з подіями, особами, твором або його частиною;
твір у жанрі карикатури - твір образотворчого мистецтва, що за своїм змістом має комічний, сатиричний характер або спрямовується на висміювання певних осіб або подій, або може бути творчою переробкою іншого правомірно оприлюдненого твору, у тому числі персонажу твору або імені персонажу твору;...
4. Вільне використання творів здійснюється за умови, що твір, який використовується, було оприлюднено правомірно, а обмеження не завдаватимуть шкоди іншому звичайному використанню такого твору і не обмежуватимуть безпідставно законні інтереси відповідних суб’єктів авторського права...".
---
Доброго дня, пане Андрію! Мною наведено положення Закону щодо вільного використання художніх фільмів з посиланням на джерело, тобто, крім вільного перегляду фільмів (якщо це малось на увазі).
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Поняття об’єктів авторського права та суміжних прав
Статтею 6 Закону України «Про авторське право і суміжні права» визначено, що об’єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, а саме:
літературні твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо) у письмовій, електронній (цифровій) чи іншій формі;
виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори;
музичні твори з текстом і без тексту;
драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, музично-світлові шоу, циркові вистави, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу, та їх постановки;
театральні постановки, сценічні переробки творів, зазначених у пункті 1 цієї частини, і обробки нематеріальної культурної спадщини, придатні для сценічного показу;
аудіовізуальні твори;
тексти перекладів для озвучення (у тому числі дублювання), субтитрування аудіовізуальних творів іншими мовами;
твори образотворчого мистецтва;
фотографічні твори;
твори ужиткового мистецтва, у тому числі твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, художня ковка, ювелірні вироби тощо;
твори архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва та ландшафтних утворень;
твори художнього дизайну;
похідні твори;
збірки творів, збірки обробок нематеріальної культурної спадщини, енциклопедії та антології, збірки звичайних даних, інші складені твори, за умови що вони є результатом творчої діяльності за добором або упорядкуванням змісту;
ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, будівництва та інших сфер діяльності;
комп’ютерні програми;
бази даних (компіляції даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;
інші твори.
Статтею 34 Закону України «Про авторське право і суміжні права» зазначено, що об’єктами суміжних прав, незалежно від призначення, змісту, оцінки, способу і форми вираження, є:
виконання;
фонограма;
відеограма;
програма організації мовлення.
Підстави вільного використання об’єктів авторського права та суміжних прав
Законодавство встановлює строк чинності майнових авторських прав на твір, які виникають з моменту його створення і діють протягом певного часу після смерті автора.
Вільне використання об’єктів авторського права може здійснюватися без виплати авторської винагороди і з виплатою авторської винагороди. В окремих випадках вільне використання творів визнається законодавством усіх держав світу і допускається міжнародними конвенціями з авторського права. Але таке використання стосується лише правомірно оприлюднених творів, не порушуючи особистих немайнових прав авторів, та дозволяється при умові, що цим не завдає шкоди розповсюдженню творів та не обмежує законні інтереси авторів.
Відповідно до статті 446 Цивільного кодексу України та статті 31 Закону України «Про авторське право і суміжні права» авторське право на твір є чинним з моменту створення твору і діє протягом усього життя автора та 70 років після його смерті.
Але передбачено такі винятки:
авторське право на твори, створені у співавторстві, діє протягом життя співавторів і 70 років після смерті останнього співавтора ;
авторське право на твори посмертно реабілітованих авторів діє протягом 70 років після їх реабілітаціїї;
авторське право на твір, вперше опублікований протягом 30 років після смерті автора, діє протягом 70 років від дати його правомірного опублікування;
для творів, оприлюднених анонімно або під псевдонімом, строк дії авторського права закінчується через 70 років після того, як твір було оприлюднено. Якщо взятий автором псевдонім не викликає сумніву щодо особи автора або якщо авторство твору, оприлюдненого анонімно або під псевдонімом, розкривається не пізніше ніж через 70 років після оприлюднення твору, застосовується строк, передбачений частиною третьою статті 31 Закону України «Про авторське право і суміжні права»;
у разі, коли весь твір публікується (оприлюднюється) не водночас, а послідовно у часі томами, частинами, випусками, серіями тощо, строк дії авторського права визначається окремо для кожної опублікованої (оприлюдненої) частини твору.
В усіх зазначених випадках чинність авторського права починається з 1 січня року, наступного за роком, у якому мали місце зазначені юридичні факти.
Згідно зі статтею 32 Закону України «Про авторське право і суміжні права» закінчення строку дії авторського права на твори означає їх перехід у суспільне надбання. Твори, які стали суспільним надбанням, можуть вільно, без виплати авторської винагороди, використовуватися будь-якою особою, за умови дотримання особистих немайнових прав автора, передбачених статтею 11 цього Закону. Кабінетом Міністрів України можуть встановлюватися спеціальні відрахування до фондів творчих спілок України за використання на території України творів, які стали суспільним надбанням.
Відповідно до пункту 8 статті 7 Бернської конвенції Про охорону літературних і художніх творів- термін охорони авторських прав у будь-якому випадку визначається законом країни, в якій витребується охорона; проте, якщо законодавством цієї країни не передбачено інше, цей термін не може бути більш тривалим, ніж термін, встановлений в країні походження твору.
Статтями 38-41Закону України «Про авторське право і суміжні права» допускається без згоди виробників фонограм (відеограм), фонограми (відеограми) яких опубліковані для використання з комерційною метою, і виконавців, виконання яких зафіксовані у цих фонограмах (відеограмах), але з виплатою винагороди, таке пряме чи опосередковане комерційне використання фонограм і відеограм та їх примірників:
а) публічне виконання фонограми або її примірника чи публічну демонстрацію відеограми або її примірника;
б) публічне сповіщення виконання, зафіксованого у фонограмі чи відеограмі та їх примірниках, в ефір;
в) публічне сповіщення виконання, зафіксованого у фонограмі чи відеограмі та їх примірниках, по проводах (через кабель).
Збирання винагороди за використання фонограм (відеограм), що зазначені у частині першій цієї статті, і контроль за їх правомірним використанням здійснюються визначеними Установою уповноваженими організаціями колективного управління. Зібрані кошти розподіляються між організаціями колективного управління, які є на обліку в Установі, на основі договорів, які уповноважені організації укладають з усіма організаціями колективного управління. Одержана від уповноваженої організації винагорода розподіляється відповідною організацією колективного управління у таких пропорціях: виконавцям - 50 відсотків, виробникам фонограм (відеограм) - 50 відсотків. Розмір винагороди за використання фонограм (відеограм), що зазначені у частині першій цієї статті, порядок та умови її виплати визначаються Кабінетом Міністрів України. Особи, які використовують фонограми, відеограми чи їх примірники, повинні надавати організаціям, зазначеним у частині другій цієї статті, точні відомості щодо їх використання, необхідні для збирання і розподілу винагороди.
Статтею 45 Закону України «Про авторське право і суміжні права» зазначено строк дії суміжних прав:
Майнові права виконавців охороняються протягом 50 років від дати першого запису виконання. Особисті немайнові права виконавців, передбачені частиною першою статті 38 цього Закону, охороняються безстроково.
Права виробників фонограм і відеограм охороняються протягом 50 років від дати першого опублікування фонограми (відеограми) або їх першого звукозапису (відеозапису), якщо фонограма (відеограма) не була опублікована протягом зазначеного часу.
Організації мовлення користуються наданими цим Законом правами протягом 50 років від дати першого публічного сповіщення передачі.
Закінчення строків захисту суміжних прав настає 1 січня року, наступного за роком, у якому закінчилися передбачені цією статтею строки захисту.
До спадкоємців виконавців і правонаступників виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення переходить право дозволяти чи забороняти використання виконань, фонограм, відеограм, публічні сповіщення, а також право на одержання винагороди у межах установленого цією статтею строку.
Порядок вільного використання об’єктів авторського права та суміжних прав
Випадки вільного використання творів без виплати авторської винагороди встановлено статтями 22-28 Закону України «Про авторське право і суміжні права».
Частина друга статті 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» визначає порядок вільного використання творів із зазначенням імені автора. Відповідно до вказаної частини статті без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов'язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається:
1) використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати включаються; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, включених до фонограми (відеограми) або програми мовлення;
2) використання літературних і художніх творів в обсязі, виправданому поставленою метою, як ілюстрацій у виданнях, передачах мовлення, звукозаписах чи відеозаписах навчального характеру;
3) відтворення у пресі, публічне виконання чи публічне сповіщення попередньо опублікованих у газетах або журналах статей з поточних економічних, політичних, релігійних та соціальних питань чи публічно сповіщених творів такого ж самого характеру у випадках, коли право на таке відтворення, публічне сповіщення або інше публічне повідомлення спеціально не заборонено автором;
4) відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне сповіщення або інше публічне повідомлення творів, побачених або почутих під час перебігу таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою;
5) відтворення у каталогах творів, виставлених на доступних публіці виставках, аукціонах, ярмарках або у колекціях для висвітлення зазначених заходів, без використання цих каталогів у комерційних цілях;
6) видання та відтворення випущених у світ творів рельєфно-крапковим шрифтом для сліпих та аудіотворів (аудіодокументів, аудіокниг) з нанесенням спеціального цифрового формату для сліпих, осіб з порушеннями зору та осіб з дислексією, розмітки для зручної навігації з метою розповсюдження між особами з інвалідністю по зору та осіб з дислексією, а також поповнення бібліотечних фондів спеціалізованих бібліотек, бібліотек навчальних закладів та центрів реабілітації для осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю по зору, громадських організацій сліпих, підприємств, установ, організацій, де працюють особи з інвалідністю по зору, крім випадків прямого чи опосередкованого використання цих творів з комерційною метою;
7) відтворення творів для судового і адміністративного провадження в обсязі, виправданому цією метою;
8) публічне виконання музичних творів під час офіційних і релігійних церемоній, а також похоронів в обсязі, виправданому характером таких церемоній;
9) відтворення з інформаційною метою у газетах та інших періодичних виданнях, передача в ефір або інше публічне сповіщення публічно виголошених промов, звернень, доповідей та інших подібних творів у обсязі, виправданому поставленою метою;
9-1) використання правомірно оприлюднених літературних, художніх, музичних та інших творів для створення на їх основі іншого твору в жанрі літературної, музичної або іншої пародії, попурі або карикатури;
10) відтворення твору в цілях і за умов, передбачених статтями 22-25 цього Закону;
11) адаптація існуючих і створюваних аудіовізуальних творів для сліпих, осіб з порушеннями зору та осіб з дислексією шляхом застосування аудіодискрипції (тифлокоментування).
Цей перелік вільного використання творів є вичерпним.
Стаття 24 Закону України «Про авторське право і суміжні права» встановлює порядок вільного відтворення бібліотеками та архівами примірників твору репрографічним способом. Допускається без згоди автора або іншої особи, яка має авторське право, репрографічне відтворення одного примірника твору бібліотеками та архівами, діяльність яких не спрямована прямо або опосередковано на одержання прибутку, за таких умов:
1) у разі, коли відтворюваним твором є окрема опублікована стаття та інші невеликі за обсягом твори чи уривки з письмових творів (за винятком комп’ютерних програм і баз даних), з ілюстраціями чи без них, і коли це відтворення здійснюється за запитами фізичних осіб за умови, що:
а) бібліотека та архів мають достатньо підстав вважати, що такий примірник використовуватиметься з метою освіти, навчання і приватного дослідження;
б) відтворення твору є поодиноким випадком і не має систематичного характеру;
2) у разі, коли відтворення здійснюється для збереження або заміни загубленого, пошкодженого та непридатного примірника даної бібліотеки чи архіву або для відновлення загубленого, пошкодженого або непридатного примірника з фонду аналогічної бібліотеки чи архіву, а одержання такого примірника іншим шляхом неможливе, а також коли відтворення твору є поодиноким випадком і не має систематичного характеру.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» дозволено вільне відтворення примірни ків твору для навчання. Допускається без згоди автора чи іншої особи, яка має авторське право:
1) відтворення уривків з опублікованих письмових творів, аудіовізуальних творів як ілюстрацій для навчання за умови, що обсяг такого відтворення відповідає зазначеній меті;
2) репрографічне відтворення навчальними закладами для аудиторних занять опублікованих статей та інших невеликих за обсягом творів, а також уривків з письмових творів з ілюстраціями або без них за умови, коли:
а) обсяг такого відтворення відповідає зазначеній меті;
б) відтворення твору є поодиноким випадком і не має систематичного характеру;
Порядок вільного копіювання, модифікації та декомпіляції комп'ютерних програм визначено у статті 25 Закону України «Про авторське право і суміжні права».
Без дозволу суб’єктів авторського права на комп’ютерну програму і безоплатно законний користувач комп’ютерної програми має право:
1) внести до комп’ютерної програми зміни (модифікації) з метою забезпечення її функціонування на технічних засобах особи, яка використовує ці програми, і вчинення дій, пов’язаних з функціонуванням комп’ютерної програми відповідно до її призначення, зокрема запис і збереження в пам’яті комп’ютера, а також виправлення явних помилок, якщо інше не передбачено угодою з автором чи іншою особою, яка має авторське право;
2) виготовити одну копію комп’ютерної програми за умови, що ця копія призначена тільки для архівних цілей або для заміни правомірно придбаного примірника у випадках, якщо оригінал комп’ютерної програми буде втраченим, знищеним або стане непридатним для використання. При цьому копія комп’ютерної програми не може бути використана для інших цілей, ніж зазначено у цьому пункті та пункті 1 цієї частини, і має бути знищена у разі, якщо володіння примірником цієї комп’ютерної програми перестає бути правомірним;
3) декомпілювати комп’ютерну програму (перетворити її з об’єктного коду у вихідний текст) з метою одержання інформації, необхідної для досягнення її взаємодії із незалежно розробленою комп’ютерною програмою, за дотримання таких умов:
а) інформація, необхідна для досягнення здатності до взаємодії, раніше не була доступною цій особі з інших джерел;
б) зазначені дії здійснюються тільки щодо тих частин комп’ютерної програми, які необхідні для досягнення здатності до взаємодії;
в) інформація, одержана в результаті декомпіляції, може використовуватися лише для досягнення здатності до її взаємодії з іншими програмами, але не може передаватися іншим особам, крім випадків, якщо це необхідно для досягнення здатності до взаємодії з іншими програмами, а також не може використовуватися для розроблення комп’ютерної програми, схожої на декомпільовану комп’ютерну програму, або для вчинення будь-якої іншої дії, що порушує авторське право;
4) спостерігати, вивчати, досліджувати функціонування комп’ютерної програми з метою визначення ідей і принципів, що лежать в її основі, за умови, що це робиться в процесі виконання будь-якої дії із завантаження, показу, функціонування, передачі чи запису в пам’ять (збереження) комп’ютерної програми.
2. Застосування положень цієї статті не повинно завдавати шкоди використанню комп’ютерної програми і не повинно обмежувати законні інтереси автора та (або) іншої особи, яка має авторське право на комп’ютерну програму.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про авторське право і суміжні права» допускається вільне відтворення творів у особистих цілях
1. Допускається без дозволу автора (чи іншої особи, яка має авторське право) і без виплати авторської винагороди відтворювати виключно в особистих цілях або для кола сім’ї попередньо правомірно оприлюднені твори, крім:
а) творів архітектури у формі будівель і споруд;
б) комп’ютерних програм, за винятком випадків, передбачених статтею 24 цього Закону;
в) репрографічного відтворення книг, нотних текстів і оригінальних творів образотворчого мистецтва, за винятком випадків, передбачених статтями 22 і 23 цього Закону;
2. Твори і виконання, зафіксовані у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальні твори та їх примірники допускається відтворювати у домашніх умовах виключно в особистих цілях або для кола сім’ї без дозволу автора (авторів), виконавців, виробників фонограм, виробників відеограм, але з виплатою їм винагороди. Особливості виплати винагороди у таких випадках визначено статтею 42 цього Закону та Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав".
Статтею 43 Закону України «Про авторське право і суміжні права» зазначені обмеження майнових прав виконавців, виробників фонограм, відеограм і організацій мовлення :
1. Допускаються використання виконань, фонограм, відеограм, програм мовлення, їх фіксація, відтворення і доведення до загального відома без згоди виконавців, виробників фонограм, відеограм і організацій мовлення у випадках, передбачених статтями 22-28 цього Закону щодо обмеження майнових прав авторів літературних, художніх і наукових творів, якщо задовольняються такі умови:
а) відтворення зазначених об’єктів здійснюється виключно з метою навчання чи наукових досліджень;
б) право на відтворення, передбачене у пункті "а" цієї частини, не поширюється на експорт відтворених примірників фонограм, відеограм, програм мовлення за межі митної території України;
в) за суб’єктами суміжних прав зберігається право на справедливу винагороду з урахуванням кількості відтворених примірників.
Передбачене цією частиною використання об’єктів суміжних прав без згоди суб’єктів суміжних прав є можливим лише за умови дотримання особистих немайнових прав суб’єктів авторського права і суміжних прав, передбачених статтями 11 і 37 цього Закону.
2. Допускається відтворення в домашніх умовах і виключно в особистих цілях творів і виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, а також репрографічне відтворення літературних, фотографічних, образотворчих та інших подібних творів без згоди суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав, але з виплатою їм винагороди у порядку, встановленому законом. Особливості виплати винагороди у таких випадках визначені Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав".
3. Передбачене частинами першою і другою цієї статті використання об’єктів суміжних прав без згоди суб’єктів суміжних прав не повинно завдавати шкоди нормальній експлуатації виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення і зачіпати законні інтереси виконавців, виробників фонограм, відеограм і програм мовлення чи інших суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав.
Стаття 444 Цивільного кодексу України також зазначає випадки правомірного використання твору без згоди автора
1. Твір може бути вільно, без згоди автора та інших осіб, та безоплатно використаний будь-якою особою:
1) як цитата з правомірно опублікованого твору або як ілюстрація у виданнях, радіо- і телепередачах, фонограмах та відеограмах, призначених для навчання, за умови дотримання звичаїв, зазначення джерела запозичення та імені автора, якщо воно вказане в такому джерелі, та в обсязі, виправданому поставленою метою;
2) для відтворення у судовому та адміністративному провадженні в обсязі, виправданому цією метою;
3) в інших випадках, передбачених законом.
2. Особа, яка використовує твір, зобов'язана зазначити ім'я автора твору та джерело запозичення.
Статтею 456 Цивільного кодексу України заначено строки чинності суміжних майнових прав:
Строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на виконання спливає через п'ятдесят років, що відліковуються з 1 січня року, наступного за роком здійснення першого запису виконання, а за відсутності такого запису - з 1 січня року, наступного за роком здійснення виконання.
Строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на фонограму, відеограму спливає через п'ятдесят років, що відліковуються з 1 січня року, наступного за роком її опублікування, а за відсутності такого опублікування протягом п'ятдесяти років від дати її вироблення - з 1 січня року, наступного за роком вироблення фонограми, відеограми.
Строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на передачу (програму) організації мовлення спливає через п'ятдесят років, що відліковуються з 1 січня року, наступного за роком її першого здійснення.
Законом в окремих випадках можуть встановлюватися інші строки чинності суміжних прав.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Стаття 300 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію.
Щодо терміну “культ насильства і жорстокості” існують лише рекомендації Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі від 20.04.2010 року №3, які дають його визначення. Інших немає.
“Культ насильства та жорстокості – надмірне звеличення творів, у яких вихваляються, видаються за норму поведінки застосування грубої фізичної сили, розправа над потерпілим, катування і навіть заподіяння смерті. Поділяється за такими критеріями:
Наявність прямих закликів до насильства і жорстокості (письмові, друковані, або виконані в електронному вигляді, усні твори, фотозображення, рекламні сюжети, анонси, повідомлення та інше з написами, що містять такі заклики); звукозаписи, кіно-, відеопродукція, інші технічні записи зображень, що рухаються (комп’ютерні ігри тощо), або сюжет твору, насичений переважною кількістю демонстрації (опису) сцен насильства та жорстокості.
Зображення (відтворення) насильства та жорстокості подається в ореолі позитивного відношення до нього, що спонукає до його наслідування, а не осуду.
Показ (опис) в натуралістичній формі нанесення фізичних пошкоджень людському тілу та будь-якій живій істоті (різані та вогнепальні рани, відтинання органів або частин тіла тощо)”, – йдеться в рекомендаціях Нацкомісії із захисту суспільної моралі.
Об’єкти авторського права, тож виправдання їхнього використання без згоди автора важливістю теми для суспільства не є достатнім.
Зображення можна брати лише тоді, коли це дозволено законодавством, зокрема статтею 21 Закону “Про авторські та суміжні права” і статтею 444 Цивільного кодексу України. Такими випадками є:
Відтворення у пресі, публічне виконання чи публічне сповіщення попередньо опублікованих у газетах або журналах статей з поточних економічних, політичних, релігійних та соціальних питань чи публічно сповіщених творів такого ж самого характеру у випадках, коли право на таке відтворення, публічне сповіщення або інше публічне повідомлення спеціально не заборонене автором.
Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне сповіщення або інше публічне повідомлення творів, побачених або почутих під час перебігу таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою.
знімати та публікувати фото і відео, зроблені:
у громадських (публічних) місцях – на вулицях, ринках, площах тощо;
на публічних заходах – мітингах, зборах, конференціях тощо;
зроблені за наявності згоди особи, яку знято.
Дозволяється вільно знімати та публікувати зображення посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування під час виконання ними своїх посадових обов’язків в службових приміщеннях чи поза ними.
Можна оприлюднювати зображення, якщо знімання велося в громадському місці, яке є приватною власністю, за відсутності попередження про заборону зйомки.
Дозволяється публікація зображень, якщо це необхідно для захисту інтересів особи або інших осіб.
Також це можна робити, якщо фізична особа позувала авторові за плату.
Не можна знімати/публікувати фото чи відео, якщо:
особа заперечує проти зйомки та забороняє себе знімати;
зйомка відбувалася таємно;
знімання велося в громадських місцях приватного користування (туалети, роздягальні тощо);
це стосується особистого життя особи;
особа вимагає припинення публічного показу в тій частині, що стосується її особистого життя;
знімання здійснювалося в залі судових засідань за наявності рішення суду про слухання справи в закритому судовому засіданні, а також у громадських місцях, що перебувають у приватній власності, якщо є попередження про заборону таких дій.
Успіхів
Юрист, м. Київ, 8 років досвіду
ВІтаю. Захист авторського права на аудіовізуальні твори — кіно, відео, презентації, ролики
Авторське право захищає права автора на створений ним аудіовізуальний твір — кіно, відео, презентацію, ролик — з моменту вираження твору в матеріальній формі. Захисту підлягають як готові твори, так і робочі матеріали. Ідеї не підлягають захисту авторським правом.
Авторське право захищає всілякі види аудіовізуальних творів (кінофільми, телефільми, відеофільми, діафільми, слайдофільми), незалежно від способу фіксації (кіноплівка, магнітна плівка, магнітний диск, компакт-диск, карта пам'яті), способу візуального відображення (кіноекран, телевізійний екран, монітор комп'ютера, екран планшета або смартфона), жанру (ігрові, документальні, анімаційні фільми):
Відповідно до Закону України “Про авторське право і суміжні права”, авторами аудіовізуального твору є:
- режисер-постановник;
- автор сценарію і/або текстів, діалогів;
- автор спеціально створеного для аудіовізуального твору музичного твору з текстом або без нього;
- художник-постановник;
- оператор-постановник.
Одна і та сама фізична особа може суміщувати дві або більше авторських функцій. Виходячи зі світової практики, духу закону і здорового глузду, цей перелік не може бути виключним, хоча в Україні, особливо в суперечках з податковими органами, цей перелік зазвичай трактується як виключний.Автор або інша особа, якій автор передав свої майнові права на аудіовізуальний твір, має виключне право:
За оприлюднення і кожне публічне виконання, показ, демонстрацію, здавання в майновий найм та/або комерційний прокат аудіовізуального твору його автори мають право на одержання справедливої винагороди, що розподіляється і виплачується організаціями колективного управління або іншим способом.
Автори, твори яких увійшли як складова частина до аудіовізуального твору (як тих, що існували раніше, так і тих, що були створені в процесі роботи над аудіовізуальним твором), зберігають авторське право кожний на свій твір і можуть самостійно використовувати його незалежно від аудіовізуального твору в цілому, якщо за договором з організацією, що здійснює виробництво аудіовізуального твору, чи з продюсером аудіовізуального твору не передбачено інше.
Незважаючи на те, що закон на боці автора і надає йому безумовний захист, нерідко трапляються порушення, пов'язані з незаконним використанням чужих фільмів, відео, презентацій, роликів, що призводить до досудових і судових спорів.
У таких випадках, щоб ініціювати захист своїх прав і домогтися припинення порушення, необхідно мати докази того, що автором є саме ви.
Найнадійнішим способом підтвердження свого авторства є державна реєстрація авторського права, в результаті якої ви отримуєте свідоцтво. До однієї заявки можна включити кілька аудіовізуальних творів.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Добрий день!
Як я можу використовувати фільми для власних потреб, чи мені потрібно оплачувати дозвола на трансляцію - для особистого перегляду можете, а на трансляцію (як я розумію, з метою отримання прибутку) потрібен дозвіл. У протилежному випадку це буде вважатися порушенням майнових прав інтелектуальної власності, за що може наставати цивільно-правова, адміністративна або навіть кримінальна відповідальність. Так, цивільно-правова відповідальність передбачена ст. 431 ЦК України, в якій зазначається, що за порушення права інтелектуальної власності, в тому числі невизнання цього права чи посягання на нього, тягне за собою відповідальність, встановлену зазначеним Кодексом, іншим законом чи договором. Згідно зі ст. 53 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» (далі - Закон) порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для захисту таких прав, у тому числі судового, є:
Особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності за наступні порушення:
Відповідно до статті 176 Кримінального кодексу України (далі - КК України) кримінальна відповідальність настає за:
незаконне відтворення, використання та розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, інших творів, а так само незаконне відтворення, використання та розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди.
Згідно з приміткою статті 176 КК України матеріальна шкода вважається завданою в:
Розрахунок суми для кваліфікації розраховуються згідно пункту 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 Податкового кодексу України, а саме у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. Прожитковий мінімум встановлений ст.7 Закону України "Про державний бюджет на 2023 рік". Станом на січень 2023 року 50 % прожиткового мінімуму становить 1342 грн. 00 коп.
Крім того, статтею 2031 КК України передбачена відповідальність за незаконне виробництво, експорт, імпорт, зберігання, реалізація та переміщення дисків для лазерних систем зчитування, матриць, обладнання та сировини для їх виробництва, якщо ці дії вчинені у значних розмірах.
Стаття 177 КК України встановлює відповідальність за порушення прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок, топографію інтегральної мікросхеми, сорт рослин, раціоналізаторську пропозицію, привласнення авторства на них, або інше умисне порушення права на ці об'єкти, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі.
Успіхів!