Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я навчалася у 2014р. на 3му курсі
в університеті Донецька
З початком війни, того року виїхала. Чи можливо відновити дані про закінчення 3 курсів та чи можливо буде продовжити навчання не з нуля, а з урахуванням курсів?
Мені потрібна допомога у відновленні інформації
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Аліно!
Насправді складне питання, оскільки пройшло майже 10 років. Однозначно, що для зарахування пройдених Вами навчальних годин потрібно мати довідку із університету.
За таких умов потрібно звернутись безпосередньо до самого університету письмово. Я б ще радив подати відповідне звернення до Міністерства освіти і науки, як засновника закладів вищої освіти.
Про який університет йде мова?
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, пані Аліно! Більшість закладів освіти були переміщені юридично на територію інших міст України. Тобто Ви маєте право звернутися до такого закладу, в якому навчалися і поновитися на навчання, склавши академічну різницю, адже фактично з 2015 року було змінено коди спеціальностей та напрямів підготовки і їх найменування, введено навчання за освітньо-професійними і освітньо-науковими програмами і спеціалізаціями. Остаточно навчання на бакалавраті за новими напрямами підготовки стартувало, наскільки пам"ятаю, у вересні 2017 року.
Таблиця відповідності старих і нових напрямків підготовки за ступенем вищої освіти "бакалавр" міститься в Наказі Міністерства освіти і науки України від 06.11.2015 р. № 1151 "Про особливості запровадження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266".
Нажаль Ви не вказали заклад і напрям підготовки за яким навчалися, тому зробити цю частину роботи за Вас я змоги не маю.
Якщо маєте обліковий запис в застосунку "ДІЯ" або картку ПриватБанк на Ваше ім"я, то можете згенерувати електронний цифровий підпис і за його допомогою пройти ідентифікацію та отримати інформацію щодо себе з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) у формі електронної виписки.
Такий запит можна зробити за посиланням нижче. ВІдповідь моментальна у формі виписки з ЄДЕБО.
https://info.edbo.gov.ua/check-person/
За випискою можна встановити який статус у Вас та коли Ви були відраховані. Якщо звісно були. Адже Вам зобов"язані були надати академічну відпустку у зв"язку з бойовими діями. Може бути й таке, що про Вас забули... і формально Ви досі рахуєтесь студентом / здобувачем вищої освіти, бо дані до ЄДЕБО ніхто не вносив.
В будь-якому разі, це доводить, що Ви були прийняті на навчання та навчалися...і навчалися визначений строк, отже ВИКОНУВАЛИ НАВЧАЛЬНУ ПРОГРАМУ та переводились на старші курси... якщо у вас на руках немає залікової книжки та / або студентського квитка (хоча б фотокопій чи сканованих копій). Ех, а я ще будучи функціонером студентського самоврядування України в далекому 2008 - 2009 рр. казав нашим "горе-диктаторам" - ректорам Вітчизняних ВИШів, що ЗАЛІКОВА КНИЖКА - особистий документ студента і вилучати заліковки для зберігання в деканатах під виправданням, що "студенти не організовані і можуть втратити" - то є ЗЛОЧИН. Як відчував... Але ж ніхто звісно з "ВУЗівських ЦАРІВ" не дослухався... і маємо те, шо маємо.
Тепер дуже хочеться побачити "організованих ректорів" і те, як вони зберегли і вивезли не "себе коханих", а заліковки, відомості заліково-екзаменаційні та інші документи, які дадуть змогу Вам поновити інформацію про навчальні здобутки.
Так от. В сухому залишку Ви маєте право на поновлення на навчання на 3-й курс, або на 4-й, якщо на 3-му було виконано навчальний план - після ліківдації академічної різниці освітніх програм. Як правило поновлення відбувається у канікулярний період (влітку, або взимку).. На практиці це означає - у вересні-жовтні, або у лютому-березні.
Це Ваше законне право. Все інше - проблеми керівників освіти, що вони спочатку не забезпечили захист права студентів на зберігання залікових книжок у себе, а не в деканатах та навчальних відділах... а потім не здатні поновити дані про навчання осіб.
Після цього зможу порадити щось більш конкретне. Також Ви можете звернутися до Міністерства освіти і науки України і отримати у місячний строк роз"яснення, як Вам діяти в Вашій ситуації (на їх думку).
Ваше право на поновлення на навчання гарантоване частиною третьою статті 46 Закону України "Про вищу освіту".
Стаття 46. Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів вищої освіти
1. Підставами для відрахування здобувача вищої освіти є:
1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;
2) власне бажання;
3) переведення до іншого закладу освіти;
{Пункт 3 частини першої статті 46 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3062-IX від 02.05.2023}
4) невиконання індивідуального навчального плану;
{Пункт 4 частини першої статті 46 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2145-VIII від 05.09.2017}
5) порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;
6) інші випадки, передбачені законом.
Особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС. Зразок академічної довідки затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.
{Абзац восьмий частини першої статті 46 в редакції Закону № 3062-IX від 02.05.2023}
2. Здобувач вищої освіти має право на перерву у навчанні у зв’язку з обставинами, які унеможливлюють виконання освітньої (наукової) програми (за станом здоров’я, призовом на строкову військову службу у разі втрати права на відстрочку від неї, сімейними обставинами тощо). Таким особам надається академічна відпустка в установленому порядку. Навчання чи стажування в освітніх і наукових установах (у тому числі іноземних держав) може бути підставою для перерви у навчанні, якщо інше не передбачено міжнародними актами чи договорами між закладами вищої освіти.
Здобувачам вищої освіти, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, гарантується збереження місця навчання та стипендії.
{Абзац другий частини другої статті 46 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021}
Здобувачам вищої освіти, які реалізують право на академічну мобільність, протягом навчання, стажування чи здійснення наукової діяльності в іншому закладі вищої освіти (науковій установі) на території України чи поза її межами гарантується збереження місця навчання та виплата стипендії відповідно до положення про порядок реалізації права на академічну мобільність. Такі особи не відраховуються із складу здобувачів вищої освіти.
3. Особа, відрахована з закладу вищої освіти до завершення навчання за відповідною освітньою програмою, має право на поновлення на навчання в межах ліцензованого обсягу закладу вищої освіти.
4. Поновлення на навчання осіб, відрахованих з закладів вищої освіти або яким надано академічну відпустку, а також переведення здобувачів вищої освіти здійснюються, як правило, під час канікул.
5. Порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, а також порядок надання їм академічної відпустки визначаються положенням, затвердженим центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Поновлення та переведення здобувачів вищої освіти здійснюється з урахуванням вимог до вступників на відповідні освітні програми.
{Частина п'ята статті 46 в редакції Закону № 2745-VIII від 06.06.2019}
6. У разі закінчення строку дії сертифіката про акредитацію освітньої програми та/або неотримання закладом вищої освіти нового сертифіката про акредитацію здобувачі вищої освіти, які навчаються за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету, мають право на переведення до іншого закладу вищої освіти, в якому відповідна освітня програма акредитована, для завершення навчання за кошти державного (місцевого) бюджету у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
НЕ ВЕДІТЬСЯ НА ВМОВЛЯННЯ ВСТУПАТИ ЗАНОВО! ВИ МАЄТЕ КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО ПРОДОВЖИТИ НАВЧАННЯ І НЕ ВИТРАЧАТИ КІЛЬКА РОКІВ З ЖИТТЯ НА НАВЧАННЯ З НУЛЯ, ПЕРЕСТУПИВШИ ЧЕРЕЗ СВОЇ НАВЧАЛЬНІ ЗДОБУТКИ!
Щасти Вам!
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Аліна!
Механізм продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях регулюється "Порядком продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях (Наказ Міністерства освіти і науки України від 19 січня 2017 року № 74, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 квітня 2017 року за № 490/30358 (зі змінами).
Відповідно до вищезгаданого Наказу:
"2. Для продовження навчання у закладі вищої освіти (із збереженням спеціальності, спеціалізації), розташованому в інших адміністративно-територіальних одиницях України, особа зараховується на навчання шляхом поновлення.
Поновлення дозволяється здійснювати лише на курс, за яким містяться дані в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі – ЄДЕБО).
Керівник закладу вищої освіти має право організовувати додаткову сесію з метою ліквідації академічної заборгованості та переведення особи на наступний курс.
3. Поновлення на навчання дозволяється здійснювати на підставі наданого особою оригіналу (копії) залікової книжки (індивідуального начального плану).
У разі відсутності у студента оригіналу (копії) залікової книжки (індивідуального начального плану) до заяви на поновлення до закладу вищої освіти додаються копія документа, що посвідчує особу, та інформація про навчання (курс, рік навчання, напрям підготовки (спеціальність)), яка має відповідати даним в ЄДЕБО. У такому разі для встановлення рівня знань, якими володіє студент, з певного напряму (спеціальності) навчальний заклад проводить процедуру атестації з необхідних програмних дисциплін відповідно до порядку, встановленого закладом вищої освіти, до якого поновлюється особа.
Зазначений порядок розробляється враховуючи вимоги законодавства про освіту, та затверджується вченою (педагогічною) радою закладу вищої освіти та оприлюднюється на веб-сайті закладу вищої освіти.
4. Будь-які документи про освіту, видані у населених пунктах, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, є недійсними.
5. Поновлення осіб здійснюється в межах вакантних місць ліцензованого обсягу за спеціальностями або напрямами підготовки відповідно до переліку спеціальностей, напрямів підготовки, за якими здійснювався прийом на перший курс відповідного року набору.
6. Особи мають право бути поновленими на місця державного замовлення за умови наявності таких вакантних місць.
7. Якщо особа не відрахована з закладу вищої освіти за попереднім місцем навчання в установленому порядку, керівник закладу вищої освіти, до якого поновлюється особа, звертається до державного підприємства «Інфоресурс» щодо надання закладу вищої освіти технічної можливості для оформлення наказу про відрахування".
Відповідно до вимог Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти (ЄДЕБО), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року № 620, фізична особа повинна мати повний доступ до всієї інформації про себе, що міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. З метою виконання вказаної вимоги реалізовано сервіс, за допомогою якого можливо отримати виписку з інформацією, що міститься в ЄДЕБО, щодо: діючих документів про освіту; діючих студентських/учнівських квитків; навчання у закладах освіти.
В ЄДЕБО наявна вказана інформація про здобуття вищої освіти – з 2012 року;
фахової передвищої освіти – з 2020 року;
професійної (професійно-технічної) освіти – з 2013 року (вноситься закладами освіти);
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Порядок поновлення на навчання врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту», Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України № 245 від 15.07.96 р. та Порядком продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях
Поновлення на навчання здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул. Заяву про поновлення потрібно подавати завчасно.
Заява про поновлення повинна бути розглянута протягом двох тижнів, а особі, що поновлюється повідомлені умови зарахування на навчання або причина відмови.
Наказ про поновлення до складу студентів видає ректор (директор) закладу вищої освіти, тож заява про поновлення пишеться на його ім’я. Спочатку вона розглядається приймальною комісією або деканатом, які приймають рішення про поновлення та повідомляють про нього ректора.
Для осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях поновлення дозволяється здійснювати лише на курс, за яким містяться дані в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО).
Керівник закладу вищої освіти має право організовувати додаткову сесію з метою ліквідації академічної заборгованості та переведення особи на наступний курс.
Ознайомтесь за посиланням як отримати через “Дія.Підпис” онлайн доступ до інформації щодо навчання чи документів про освіту в ЄДЕБО
Поновлення на навчання дозволяється здійснювати на підставі наданого особою оригіналу (копії) залікової книжки (індивідуального начального плану).
У разі відсутності у студента оригіналу (копії) залікової книжки (індивідуального начального плану) до заяви на поновлення до закладу вищої освіти додаються копія документа, що посвідчує особу, та інформація про навчання (курс, рік навчання, напрям підготовки (спеціальність)), яка має відповідати даним в ЄДЕБО. У такому разі для встановлення рівня знань, якими володіє студент, з певного напряму (спеціальності) навчальний заклад проводить процедуру атестації з необхідних програмних дисциплін відповідно до порядку, встановленого закладом вищої освіти, до якого поновлюється особа.
Крім того, можливо , Ваш ВНЗ був переміщений на підконтрольну територію України. Тоді можна буде безпосередньо звернутися до ВНЗ за необхідними документами.
Інформацію про тимчасово переміщені заклади вищої освіти, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України Ви можете отримати за посиланням https://mon.gov.ua/ua/ministerstvo/pro-ministerstv...
З повагою, Дерій В.О.!
Всього доброго!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
"Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0427-96#Text):
Наказ МОН України "Про затвердження Порядку продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0490-17#n14):"/1. Затвердити Порядок продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, що додається.
2. Взяти до відома, що продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, здійснюється відповідно до цього Порядку...
"ПОРЯДОК продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0490-17#n14):
"1. Цей Порядок визначає механізм продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях (далі – особа).
2. Для продовження навчання у закладі вищої освіти (із збереженням спеціальності, спеціалізації), розташованому в інших адміністративно-територіальних одиницях України, особа зараховується на навчання шляхом поновлення.
Поновлення дозволяється здійснювати лише на курс, за яким містяться дані в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі – ЄДЕБО).
Керівник закладу вищої освіти має право організовувати додаткову сесію з метою ліквідації академічної заборгованості та переведення особи на наступний курс.
3. Поновлення на навчання дозволяється здійснювати на підставі наданого особою оригіналу (копії) залікової книжки (індивідуального начального плану).
У разі відсутності у студента оригіналу (копії) залікової книжки (індивідуального начального плану) до заяви на поновлення до закладу вищої освіти додаються копія документа, що посвідчує особу, та інформація про навчання (курс, рік навчання, напрям підготовки (спеціальність)), яка має відповідати даним в ЄДЕБО. У такому разі для встановлення рівня знань, якими володіє студент, з певного напряму (спеціальності) навчальний заклад проводить процедуру атестації з необхідних програмних дисциплін відповідно до порядку, встановленого закладом вищої освіти, до якого поновлюється особа...
4. Будь-які документи про освіту, видані у населених пунктах, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, є недійсними.
5. Поновлення осіб здійснюється в межах вакантних місць ліцензованого обсягу за спеціальностями або напрямами підготовки відповідно до переліку спеціальностей, напрямів підготовки, за якими здійснювався прийом на перший курс відповідного року набору.
6. Особи мають право бути поновленими на місця державного замовлення за умови наявності таких вакантних місць.
7. Якщо особа не відрахована з закладу вищої освіти за попереднім місцем навчання в установленому порядку, керівник закладу вищої освіти, до якого поновлюється особа, звертається до державного підприємства «Інфоресурс» щодо надання закладу вищої освіти технічної можливості для оформлення наказу про відрахування.
---
Доброго дня, пані Аліно! По-перше, продовження навчання можливе в будь-якому іншому закладі вищої освіти, розташованому на підконтрольній Україні території, в якому надається освіта зі спеціальності, спеціалізації, що надавалась в університеті м.Донецька. По-друге, продовження навчання, хоча формально і підлягає до оформлення в порядку поновлення, але відповідно до наведеного Порядку, тобто наведене Положення про, зокрема, поновлення, до застосування не підлягає.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Поновлення до складу студентівПоновлення до складу студентів здійснюється ректором (директором) вищого закладу освіти незалежно від тривалості перерви в навчанні, причини виключення, трудового стажу, форми навчання і з врахуванням здатності претендента успішно виконувати графік навчального процесу.
Студенти, які навчались в неакредитованих недержавних вищих закладах освіти, не користуються правом поновлення до державних вищих закладів освіти. Особи, які відраховані з вищих закладів освіти III, IV рівнів акредитації, можуть бути поновлені на навчання до вищих закладів освіти I, II рівнів акредитації.
Заява про переведення або поновлення повинна бути розглянута у вищому закладі освіти протягом двох тижнів, і заявникові повідомлені умови зарахування на навчання або причина відмови.
Поновлення студентів на перший курс вищих закладів освіти забороняється. Ректор (директор) вищого закладу освіти має право поновити на другий курс студентів, які були виключені з першого курсу, за умови ліквідації ними академічної заборгованості до початку навчальних занять.
П.6 статті 40 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що за погодженням з органом студентського самоврядування закладу вищої освіти приймаються рішення про:
Дані норми не прописані в наказі Міністерства освіти України від 15.07.1996 р. № 245 «Про затвердження Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти».
Слід зазначити, що вищі навчані заклади затверджують свої положення, інструкції про поновлення та переведення студентів.
ВартiстьОсоби, які вступили до вищих закладів освіти і навчались за рахунок коштів державного бюджету, користуються пріоритетним правом при переведенні та поновленні на місця державного замовлення за умови наявності таких вакантних місць.
При відсутності вакантних місць, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, вищезгадані особи за їх згодою можуть бути переведені або поновлені на навчання з оплатою за рахунок коштів місцевого бюджету, галузевих міністерств, відомств, підприємств, організацій, установ та фізичних осіб за умови наявності вакантних місць ліцензованого обсягу.
Особи, які навчаються в державному вищому закладі освіти на договірній основі з оплатою за рахунок коштів місцевого бюджету, галузевих міністерств, відомств, підприємств, організацій, установ та фізичних осіб можуть бути переведені на навчання на таких же умовах до інших державних вищих закладів освіти. Такі переведення можуть бути здійснені за умови наявності вакантних місць ліцензованого обсягу та згоди замовників, що фінансують підготовку.
Вищезгадані особи можуть бути переведені і на вакантні місця державного замовлення в даному чи іншому вищому закладі освіти на конкурсній основі і за умови згоди замовників. Особи, які навчаються в акредитованому недержавному вищому закладі освіти, можуть бути переведені до державних вищих закладів освіти на умовах, що передбачені для осіб, які навчаються в державному вищому закладі освіти на договірній основі.
Перелiк та зразки необхiдних документівПЕРЕВЕДЕННЯ:
ПОНОВЛЕННЯ:
Академічна довідка — це документ, що підтверджує факт навчання в навчальному закладі. У неї вносяться відомості про вивчені предметах і кількості годин по них, успішно зданих заліках та іспитах окремо за кожний семестр у вигляді оцінок. Предмети, з яких студент отримав незадовільні оцінки, не вносяться в академічну довідку.
Строки розгляду питанняДва тижні. Заявникові повідомляється умови зарахування на навчання або причина відмови.
Пiдстави для вiдмовиДо підстав відмови у переведенні/поновлення до ВНЗ належать:
Про умови зарахування, переведення, або відмову у зарахуванні, переведені повідомляється заявникові.
Позасудовий порядок вирішення спорів щодо переведення або поновлення студентів у ВНЗВідповідно до статті 77 Закону України «Про вищу освіту» державний нагляд (контроль) за дотриманням закладами вищої освіти незалежно від форми власності та підпорядкування законодавства у сфері освіти і науки та стандартів освітньої діяльності здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері освіти шляхом здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів.
Рішення закладу вищої освіти щодо відрахування, поновлення або переведення здобувача освіти можна оскаржити подавши відповідну заяву/позовну заяву до:
- Міністерства освіти і науки України;
- Державної служби якості освіти України;
- суду.
Судовий порядок розгляду спорів щодо переведення та поновлення студентів у ВНЗЯкщо отримано відмову у поновленні, переведенні можна оскаржити дане рішення в місцевому суді, де відповідачем буде вищий навчальний заклад.
потрібно звернутись безпосередньо до самого університету письмово. подати відповідне звернення до Міністерства освіти і науки, як засновника закладів вищої освіти.
З повагою, Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.Згідно зі статтею 53 Конституції України кожен має право на освіту.
Статтею 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" гарантується громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, у населених пунктах на лінії зіткнення, право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.
Увага! Території, які були окуповані після 24.02.2022 р., на сьогоднішній день не визнані такими в установленому Законом порядку.
Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, особи, яким надано статус біженця в Україні, особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту, та особи, яким надано статус закордонного українця, які перебувають в Україні на законних підставах та проживають на тимчасово окупованій території, а також у населених пунктах на лінії зіткнення, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України в порядку, визначеному законами України "Про вищу освіту" і "Про фахову передвищу освіту".
Зокрема, громадяни України та зазначені вище іноземці та особи без громадянства, які проживають на тимчасово окупованій території, у населених пунктах на лінії зіткнення, мають право:
- на здобуття дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти за будь-якою формою здобуття освіти, визначеною законодавством;
- мають право продовжити навчання та пройти державну підсумкову атестацію у відповідних закладах освіти на території інших регіонів України, особи, які не завершили здобуття повної (базової) загальної середньої освіти в закладах освіти на тимчасово окупованій території, у населених пунктах на лінії зіткнення, з метою отримання документа державного зразка про повну (базову) загальну середню освіту;
- здобувати на конкурсних засадах вищу, фахову передвищу та професійну (професійно-технічну) освіту за кошти державного бюджету, зокрема на умовах державного замовлення, у порядку та в межах квот, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки;
- на проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки (таке право мають особи які завершили здобуття вищої освіти на тимчасово окупованій території, за винятком осіб, які здобуття вищої освіти на тимчасово окупованій території почали після дати початку тимчасової окупації відповідної території)
Порядок зарахування дітей з тимчасово окупованих територій до 1 класу закладів загальної середньої освітиДіти, які зареєстровані на території обслуговування закладу освіти як внутрішньо переміщені особи (тобто якщо в дитини або батьків є довідка ВПО) мають право на першочергове зарахування.
Зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника, що видається на підставі заяви про зарахування до закладу освіти одного з батьків дитини, до якої додаються:
1) копія свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа);
2) оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду», затвердженої наказом МОН від 16.08.2010 № 682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за № 794/18089.
У зв’язку із запровадженням воєнного стану під час прийому документів на зарахування до 1 класу необхідно враховувати, що діти або один з їхніх батьків, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про звернення за захистом в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, та які не мають одного чи обох документів із ззаначених вище документів, зараховуються до закладу освіти без подання зазначених документів. У разі відсутності свідоцтва про народження дитини для сприяння в його оформленні керівник закладу освіти зобов’язаний невідкладно поінформувати орган опіки і піклування за місцем проживання дитини чи місцезнаходженням закладу освіти.
Зарахування дітей до закладу освіти, у тому числі до 1 класу здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування. Такими, що проживають на території обслуговування закладу освіти, є не лише мешканці, що мають постійну реєстрацію, але і зареєстровані внутрішньо переміщені особи. Якщо документи на зарахування до 1 класу подають особи, які є внутрішньо переміщеними особами, але не зареєстрованими на цій території, заклад освіти сприяє їх реєстрації і не відмовляє у прийомі документів. Якщо кількість заяв на зарахування до 1 класу перевищує планову загальну кількість місць у 1 класах, то керівник закладу освіти вживає заходів щодо раціонального використання наявних у закладі освіти приміщень та/або ініціює перед органом, у сфері управління якого перебуває заклад освіти: відкриття додаткового (додаткових) класу (класів); внесення необхідних змін до організації освітнього процесу; вивільнення приміщень, що використовуються не за призначенням (у тому числі шляхом припинення орендних відносин). У разі, якщо після вжиття вичерпних заходів кількість потенційних першокласників перевищує спроможність закладу освіти, орган, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, невідкладно має запропонувати на вибір батьків таких дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця їх проживання.
Порядок продовження навчання осіб, які навчалися у закладах загальної середньої освітиІснує кілька способів того, як дитина, яка через війну вимушена була змінити місце проживання (перебування) та/або місце навчання, може продовжити навчання:
Особливості подачі заяви про зарахування дитини:
Інформація про можливість продовження середньої освіти в певних державах розміщена на сайті Освітнього омбудсмена України.
Отримання документів про базову середню освіту або повну загальну середню освітуДокументи про освіту (освітні документи), видані на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей, не визнаються.
Організацію роботи із заявниками для отримання документів про базову середню освіту або повну загальну середню освіту здійснюють Центри при закладах вищої та фахової передвищої освіти, перелік яких затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України від 14.06.2016 № 667 “Про затвердження Переліку уповноважених закладів вищої та фахової передвищої освіти”
Центри:
Центри працюють з 07 червня до 24 вересня.
Заявники для отримання документів про базову середню освіту або повну загальну середню освіту, необхідних для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти, проходять річне оцінювання та державну підсумкову атестацію за екстернатною формою здобуття освіти в уповноважених закладах загальної середньої освіти.
Зарахування заявників на екстернатну форму здобуття освіти здійснюється згідно з наказом його керівника та за:
Заяву про зарахування на екстернат може подати неповнолітня особа у супроводі родичів або будь-яких інших повнолітніх осіб, які не є її законними представниками. Під час подання заяви заявник пред’являє особисто документ, що посвідчує особу, у разі його відсутності - свідоцтво про народження.
До заяви, поданої в паперовій формі, заявник додає декларацію з вклеєною до неї фотокарткою.
Заявник має право додати до декларації, у тому числі шляхом надсилання електронною поштою, інші матеріали (у паперовому вигляді або у форматі цифрових зображень), які можуть прямо чи опосередковано підтверджувати наведену в декларації інформацію.
Посадова особа уповноваженого закладу загальної середньої освіти робить копії з оригіналів поданих документів та завіряє їх в установленому порядку. Оригінали документів повертаються заявнику.
Річне оцінювання та державна підсумкова атестація заявників, зарахованих на екстернатну форму здобуття освіти до випускних 9, 11-тих класів, проводиться на наступний день після отримання заяви або в інші строки, визначені заявником (його законним представником) у заяві про зарахування на екстернатну форму здобуття освіти, але не раніше дати початку роботи Центрів і не пізніше трьох днів до дати завершення роботи Центрів.
Заявники, які не мають свідоцтва про базову середню освіту та зараховані на екстернатну форму здобуття освіти до 11 класу, мають право одночасно пройти атестацію екстерном за курс базової середньої освіти та повної загальної середньої освіти.
Результати річного оцінювання з навчальних предметів визначаються посадовою особою уповноваженого закладу загальної середньої освіти відповідно до декларації та зазначаються в додатку до документа про загальну середню освіту як «атестований». Результати річного оцінювання з української мови та історії України визначаються відповідно до результатів державної підсумкової атестації з цих предметів та зазначаються у додатку до документа про загальну середню освіту. Середній бал документа про освіту розраховується як середній бал результатів державної підсумкової атестації.
Заявник має право впродовж наступного навчального року пройти річне оцінювання у порядку, визначеному розділом II Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти. При цьому заявникові видається новий додаток до документа про повну загальну середню освіту.
Державна підсумкова атестація заявників здійснюється в уповноваженому закладі загальної середньої освіти з української мови та історії України відповідно до Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року № 1369.
Після успішного проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації уповноважений заклад загальної середньої освіти видає заявникові довідку про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації та замовляє заявникові відповідний документ про базову середню освіту або повну загальну середню освіту та після отримання від відповідного органу управління освітою видає його заявникові.
Прийом для здобуття вищої або фахової передвищої освітиЗаявник має право вступати для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти та для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра на основі базової середньої або повної загальної середньої освіти.
Заявник має право вступати для здобуття вищої або фахової передвищої освіти на місця, що фінансуються за кошти державного (регіонального) бюджету або за кошти фізичних та юридичних осіб.
Вступники на навчання для здобуття фахової передвищої освіти на основі базової або повної загальної (профільної) середньої освіти подають заяву в електронній формі (через електронний кабінет), крім випадків:
Заява в електронній формі подається вступником шляхом заповнення електронної форми в режимі онлайн та розглядається приймальною комісією закладу освіти у порядку, визначеному законодавством.
Заяву в паперовій формі вступник подає особисто до приймальної комісії закладу освіти. Відомості кожної заяви в паперовому вигляді реєструє уповноважена особа приймальної комісії в ЄДЕБО в день прийняття заяви.
Під час подання заяви в паперовій формі вступник пред’являє особисто оригінали:
Вступники, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї після 01 січня 2023 року, а також вступники, які проживають на територіях, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, подають документи з урахуванням особливостей, передбачених Наказом № 271.
Якщо з об’єктивних причин документ про здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, ступінь фахової передвищої, вищої освіти відсутній, може подаватись довідка державного підприємства «Інфоресурс» або виписка з Реєстру документів про освіту ЄДЕБО про його здобуття, у тому числі без подання додатка документа про здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, ступінь фахової передвищої, вищої освіти.
До заяви, поданої в паперовій формі, вступник додає:
Інші копії документів подаються вступником, якщо це викликано особливими умовами вступу на відповідні конкурсні пропозиції, установлені законодавством, у строки, визначені для прийому документів.
Спеціальною умовою на здобуття фахової передвищої освіти за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням), визначеною Наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2022 № 364 "Про затвердження Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2022 році", є зарахування за результатами позитивної оцінки індивідуальної усної співбесіди або творчого конкурсу на місця державного або регіонального замовлення.
Особи, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія населених пунктів на лінії зіткнення (які не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи) або переселилися з неї після 01 січня 2023 року, проходять вступні випробування у формі індивідуальної усної співбесіди або творчого конкурсу та в разі отримання позитивної оцінки рекомендуються до зарахування на навчання за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням) (крім випадку, якщо в заяві зазначено: «Претендую на участь у конкурсі виключно на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб, повідомлений про неможливість переведення в межах вступної кампанії на місця державного або регіонального замовлення»).
Особи, які є внутрішньо переміщеними особами відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на основну конкурсну пропозицію, можуть бути переведені на вакантні місця державного або регіонального замовлення, якщо вони здобули позитивну оцінку на індивідуальній усній співбесіді або творчому конкурсі у встановлені Правилами прийому строки.
Інформація щодо осіб, які мають права на спеціальні умови участі у конкурсному відборі під час вступу, вноситься до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (із доданням сканованих копій документів, що підтверджують ці права).
Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, здобувають освіту на відповідному рівні впершеВажливо! 05.05.2021 набув чинності Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.03.2021 № 271 "Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення"Зокрема, цей Порядок визначає особливі умови проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації і прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або на території населених пунктів на лінії зіткнення та здобувають освіту на відповідному рівні вперше.
Особи, які після 20 лютого 2014 року завершили здобуття базової або повної загальної середньої освіти в закладі освіти на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та особи, які після 14 квітня 2014 року завершили здобуття базової середньої освіти або повної загальної середньої освіти на тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей (далі - Заявники) мають право на:
- проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації;
- отримання документа державного зразка про базову середню освіту або повну загальну середню освіту;
- прийом до закладів освіти для здобуття вищої або фахової передвищої освіти (на конкурсних засадах та в межах встановлених квот) за результатами вступних випробувань або за результатами зовнішнього незалежного оцінювання (за вибором заявника);
- прийом до закладів освіти для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти;
- безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах закладів вищої освіти тривалістю до одного року з наступним вступом до закладів вищої освіти як внутрішньо переміщені особи у порядку, визначеному Умовами прийому на навчання для здобуття вищої освіти.
Порядок продовження навчання осіб, які навчалися у закладах фахової передвищої освітиМіністерство освіти і науки затвердило Положення про внутрішню академічну мобільність здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти, які навчаються у закладах професійної (професійно-технічної) освіти України (Наказ міністерства освіти і науки України від 26 березня 2022 року № 273).
Відтепер учні можуть продовжити навчання в інших профтехах, водночас отримавши документ про професійну освіту того закладу, де вони навчалися. Для цього потрібно укласти угоду про співробітництво між закладами.
Завдяки внутрішній академічній мобільності учні зможуть безперешкодно продовжити навчання в інших профтехах, зберігаючи місце, стипендію та соціальні виплати.
Внутрішня академічна мобільність учнів відбувається між базовими закладами професійної освіти та закладами-партнерами. Після завершення навчання учні отримують академічну довідку від закладу-партнера, у якій зазначаються результати навчання.
Учні не відраховуються з базового профтеха та отримують документ про професійну освіту. Положення також визначає обов’язки базового закладу професійної освіти та закладу-партнера, які мають бути визначені в угоді про співробітництво.
Порядок продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освітиМеханізм продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганські, визначений наказом Міністерства освіти і науки України від 19 січня 2017 року № 74, яким затверджено Порядок продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
Важливо! Для продовження навчання у закладах вищої освіти (із збереженням напряму підготовки, спеціальності), розташованому в інших адміністративно-територіальних одиницях України, особа зараховується на навчання шляхом поновленняПоновлення дозволяється здійснювати лише на курс, за яким містяться дані в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі – ЄДЕБО).
Поновлення осіб здійснюється в межах вакантних місць ліцензованого обсягу за спеціальностями або напрямами підготовки відповідно до переліку спеціальностей, напрямів підготовки, за якими здійснювався прийом на перший курс відповідного року набору. Поновлення дозволяється здійснювати лише на курс, за яким містяться дані в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі – ЄДЕБО).
Керівник закладу вищої освіти має право організовувати додаткову сесію з метою ліквідації академічної заборгованості та переведення особи на наступний курс.
Поновлення осіб здійснюється в межах вакантних місць ліцензованого обсягу за спеціальностями або напрямами підготовки відповідно до переліку спеціальностей, напрямів підготовки, за якими здійснювався прийом на перший курс відповідного року набору.
Особи мають право бути поновленими на місця державного замовлення за умови наявності таких вакантних місць.Якщо особа не відрахована із закладу вищої освіти за попереднім місцем навчання в установленому порядку, керівник закладу вищої освіти, до якого поновлюється особа, звертається до державного підприємства «Інфоресурс» щодо надання закладу вищої освіти технічної можливості для оформлення наказу про відрахування.Громадяни України вільні у виборі закладу вищої освіти, форми здобуття вищої освіти і спеціальності.
Будь-які документи про освіту, видані у населених пунктах, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, є недійсними.
Документи, які необхідні для поновленняРазом із заявою про поновлення у ВНЗ додаються такі документи:
а у разі її відсутності
В такому разі, після прийому необхідних документів, для встановлення рівня знань, якими володіє студент, з певного напряму (спеціальності) заклад вищої освіти проводить процедуру атестації з необхідних програмних дисциплін відповідно до порядку, встановленого закладом вищої освіти, до якого поновлюється особа.Зазначений порядок розробляється враховуючи вимоги законодавства про освіту, та затверджується вченою (педагогічною) радою закладу вищої освіти та оприлюднюється на веб-сайті закладу вищої освіти.