Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я співробітник Державної установи, з початком війни зі мною та ще з багатьма співробітниками було призупинено трудовий договір до закінчення воєнного стану. Два тижні назад я отримала в вайбері скан-копію листа наче від імені Директора про те, що мене інформують про звільнення через скорочення штату. Але лист не зареєстровано, йому не присвоєний номер, підпис керівника не чіткий. В листі вказані назви документів на які наче зсылається роботодавець, це- Розпорядження, Наказ та Рішення вищого керівництва, але на мої прохання надати для ознайомлення копії всіх цих документів я отримую відмову. Потім мені ще затефонували з відділу кадрів і попередили, що краще мені написати заяву за власним бажанням бо інакше у мене в трудовій може з'явитися неприємний запис.
В даній ситуації опинилась не одна я, а більше 20 людей з нашого підрозділу, навіть ті у кого 2-є неповнолітніх дітей та мами в декреті.
Хочу спитатися поради, що далі нам робити, та чи можемо ми з цим питанням звернутися до суду?!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПорядок та критерії звільнення у зв'язку з скороченням чисельності штату чітко регламентовано законодавством. У разі незаконного, на Ваш погляд, звільнення Ви матимете право оскаржити його в суді.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олена!
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України, надане листом від 07.04.2011 № 114/06/187-11, скорочення штату працівників та скорочення чисельності працівників – це різні поняття.
Чисельність працівників – це списочний склад працюючих, і скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їх кількості. Наприклад, у штатному розписі замість 7 штатних одиниць менеджерів з продажу залишається лише 3. Тобто зменшується певна кількість працюючих однієї професії.
Штат працівників – це сукупність посад, встановлених штатним розписом підприємства. Тому скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами. Наприклад, скорочується посада водія, посада інспектора з кадрів тощо.
Скорочення чисельності або штату працівників допускається виключно у разі наявності змін в організації виробництва і праці (наприклад, вдосконалення, покращення процесу виробництва, зменшення обсягу виробництва продукції, перепрофілювання підприємства, установи, організації тощо).
Відповідно до статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Відповідно до частини шостої статті 49-2 КЗпП України у разі вивільнення працівників, які мають статус державних службовців відповідно до Закону України "Про державну службу", на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України, норми про переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством, не застосовуються.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 6 років досвіду
Те, що не зареєстровано лист і в ньому відсутній номер, а підпис керівника нечіткий - питання формальностей, які не мають в даному випадку істотного значення, оскільки в судовому провадженні роботодавець зможе надати такий лист з усіма необхідними реквізитами та чітким підписом керівника.
Потрібно дивитися по суті обставин, що склалися.
Вбачається, що Ваше звільнення роботодавець має намір оформити відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП - у зв'язку зі скороченням штату <...>, а також те, що дію трудового договору призупинено (потрібно мати копію цього наказу, щоб використати як доказ).
Тому в даному випадку потрібно керуватися ч. 1 ст. 13 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", в якій зазначено, що "призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором (перший абзац); призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин (третій абзац).". Отже, призупинення дії трудового договору передбачає призупинення трудових відносин як таких, а якщо трудові відносини призупинені, то реалізація прав та обов'язків кожною зі сторін є неможливою до їхнього (ред. - відносин) відновлення.
В даному випадку, Ваше звільнення буде протиправним через наявність юридичної підстави, що унеможливлює реалізацію Вами та Вашим роботодавцем прав та обов'язків, передбачених законодавством про працю, а саме - наказу про призупинення трудового договору або відносин, звісно, якщо такий існує взагалі.
Звертаю Вашу увагу, що в другому реченні другого абзацу ч. 1 ст. 13 Закону №2136 зазначено наступне: "у разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.". Отже, теоретично роботодавець має право поновити дію трудового договору до закінчення дії правового режиму воєнного стану, повідомивши про це працівника за 10 днів до цього поновлення, і якщо раптово з'ясується, що так сталося, то разом з оскарженням про Ваше звільнення обов'язково потрібно оскаржувати наказ про поновлення трудових відносин.
Судячи з того, що відділ кадрів Вам повідомив про "неприємний запис" у трудовій книжці внаслідок відмови від написання та подання заяви про звільнення за власним бажанням, я можу припустити, що спершу роботодавець поновить трудові відносини, а потім оформить звільнення за прогул. Отже, рекомендую взяти до уваги положення 2 речення 2 абз. ч. 1 ст. 13 Закону №2136.