Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Померла мати в 11 місяці 23 року , чоловіка не має , є тільки я одна дитина , знаю що є 6 міс щоб подати на право о спадщині, два питання, знаю що були кредити , але на знаю їх обсяг , хотів би дізнатися в заяві про спадщину будуть вказані всі кредитні забов'язання які переходять ? Чи після підписання будуть надходити якісь нові смски про борги та телефонні дзвінки ?
Та друге коли видають документ про право о спадщині, він мені дає можливість оформити (переоформити) житло (квартиру) в будь який термін після підписання ? Чи відразу буде переоформлення квартири та кредитів?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Стаття 1281 Цивільного кодексу України.
1. Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб.
2. Кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
3. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.
4. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Стаття 1282 Цивільного кодексу України
1. Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
2. Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.
У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.
---
Тобто, зі смертю боржника зобов’язання по поверненню кредиту включаються до складу спадщини, а тому умови кредитного договору щодо строків повернення кредиту чи сплати його частинами не застосовуються, а підлягають застосуванню норми статті 1282 ЦК України щодо обов’язку спадкоємців задовольнити вимоги кредитора шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.
Тому кредитор може з Вами зв'язатися для погашення заборгованості.
Недотримання кредитором строків встановлених частинами другою і третьою статті 1281 позбавляє кредитора права вимагати виконання спадкоємцями обов’язку по сплаті заборгованості за договором незалежно від того, чи забезпечений цей кредит, чи ні. До такого висновку дійшов Верховний суд України у постанові № 6-33цс15 від 08 квітня 2015 року.
Квартиру Ви можете переоформити та продати в будь-який термін після отримання свідоцтва про прийняття спадщини, але кредитор може звернутись до суду із вимогою погасити заборгованість у межах вартості спадкового майна.
Одним із важливих моментів є встановлення факту наявності/відсутності рішення суду про стягнення суми боргу за кредитним договором за життя спадкодавця.
Якщо на день смерті позичальник мав заборгованість за кредитним договором, наприклад, у розмірі 50 000 грн., що визначена рішенням суду, яке набрало законної сили, і яка не була ним погашена, то відповідно і обсяг відповідальності спадкоємців обмежується виключно даним розміром боргу.
Також, не можна залишати поза увагою ще один аспект – це наявність страхування кредиту, оскільки Банки страхують майже всі кредити, зокрема, на випадок смерті позичальника. Доволі часто на практиці трапляється ситуація, коли страхова компанія компенсувала кредитній організації залишок тіла кредиту з відсотками, а після того кредитна організація заявляла позов до суду до спадкоємця з метою отримання ще однієї ж такої суми кредитної заборгованості.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую за відповідь, дуже розгорнута , тобто мені жоден нотаріус не зможе витягнути з реєстру суму боргів які я повинен буду віддати ? Просто я знаю що колись років 5-15 назад кредити були і в банках і в МФО , але в яких саме та на які суми навіть приблизно не знаю
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіУ нотаріуса Ви можете лише дізнатись чи накладено арешт на квартиру або якісь інші обтяження.
Можливо у нотаріуса буде інформація про банківські рахунки спадкодавця.
Якщо Вам невідомо у яких фінансових установах брався кредит, то відповідно Вам потрібно дочекатися поки кредитори самі з Вами зв‘яжуться.
Якщо сума кредиту перевищує вартість квартири, то не доцільно приймати спадщину.В протилежному випадку Ви можете продати квартиру , розрахуватись з боргами, а різницю залишити собі.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віталію!
Так, разом із успадкованим майном небіжчиці Ви отримаєте всі її борги, оскільки згідно статті 1282 Цивільного кодексу України:
"Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині".
Тому Вам треба зважити, чи є сенс втсупати у спадкові права.
Для того необхідно достименно знати, на яку саме суму заборгувала Ваша матір, а вже далі приймати остаточне рішення.
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую за відповідь, дуже розгорнута , тобто мені жоден нотаріус не зможе витягнути з реєстру суму боргів які я повинен буду віддати ? Просто я знаю що колись років 5-15 назад кредити були і в банках і в МФО , але в яких саме та на які суми навіть приблизно не знаю
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіНотаріус зможе, але вже в процесі провадження Вашої спадкової справи. Тобто прийдеть спочатку оплачувати його послуги, а це сума чималенька. Хіба що Ви з кимось домовитесь.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВи можете зробити наступне:
Пошукати кредитні договори, розписки, інші угоди, судові рішення серед документів Вашої матері.
Промоніторити судові справи на сайті Судової влади України. За прізвищем померлого ви можете знайти провадження, у яких він фігурував. Після цього можна знайти відповідні судові рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Перевірити виконавчі провадження щодо спадкодавця в автоматизованій системі Міністерцтва Юстиції.
Пошукати померлого в Єдиному реєстрі боржників.
Може Вам це допоможе і Ви знайдете хоч якусь інформацію. В іншому випадку прийдеться приймати спадщину, а вже потім дізнаватись про суму боргу, але тоді шляху назад вже не буде.