Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня, маю таке питання. Після того як продали квартиру, як правильно продавцю проінформувати комунальні служби такі як прибудинкова УК, Київгаз, Водоканал, Київенерго тд тп. про те що ви більше не власник і чи треба якось закривати особисті рахунки в кожній компанії чи розривати договори(яких майже ніде і не укладали). І взагалі чи треба це робити?
І що робити якщо будуть продовжувати приходити рахунки на імʼя минулого власника?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Павло!
Покупцю, а не Вам, необхідно переоформити договори про надання послуг. Тільки після цього зміняться особові рахунки і інформація про абонента, яка закладена в базах даних компаній. Тому йому, як новому власнику житла потрібно узаконити відносини з наступними організаціями:
постачальники тепла і світла;
постачальники газу;
постачальники води;
ЖЕК або ОСББ (в останньому випадку буде потрібно тільки раз переукласти угоду).
Покупцю необхідно дізнаєтися про перелік документів, проконсультувавшись у відповідних службах і зібрати їх для переоформлення особового рахунку на себе. Терміни переоформлення договору про надання послуг залежать від конкретної організації.
Основні документи, які необхідні для того, щоб переоформити особовий рахунок:
Якщо новий власник не переоформить рахунки на себе, то, відповідно, всі платіжки будуть приходити на Ваше ім'я, оскільки відомості про нового власника автоматично не передаються до постачальників комунальних послуг.
Звісно, покупцю потрібно переоформити договори, він же наразі є власником квартири, а не Ви. Якщо не переоформе, то буде отримувати платіжки на Ваше ім'я. Йому все одно прийдеться сплачувати комунальні послуги. В інакшому випадку штрафи та пеня за несплату лягає на Вас. Проте, навіть при такому перебігу подій, Ви з легтістю зможе довести, що продавли квартиру і в неї є новий власник, який не переоформив на себе особові рахунки.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пане ПАВЛО! Власник житла згідно з положеннями типових та примірних, а також діючих договорів у кожній зі сфер житлово-комунальних послуг як правило передбачають обов"язок власника житла у разі припинення права власності повідомляти про це і це є підставою припинення дії договору.
На Вас договорні відносини іншої фізичної особи - не розповсюджуються. Ви маєте як новий власник укласти новий договір. Проте № рахунків можуть співпадати. Все залежить від того, які методики використовують конкретні постачальники послуг. Деякі використовують прив"язку облікових номерів до об"єктів нерухомості.
Зі свого боку Ви можете повідомити про зміну власника, якщо колишній власник некомпетентний та не виконав свій обов"язок як сторона договірних відносин.
Так само на Вас не розповсюджуються борги, які закріплені за конкретною фізичною особою, а не за нерухомим майном.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду залишив без змін судові рішення попередніх інстанцій, навівши такі правові обґрунтування.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов’язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договоролм або законом.
ОТЖЕ, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Тобто новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов’язку з їх сплати. Договори про надання послуг не обтяжують майна, тому за відсутності відповідної умови в договорі щодо відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти в задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є попередній власник.
Також Верховний Суд вказав на безпідставність касаційної скарги в частині незастосування судами ч. 3 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», згідно з якою у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення набуття новим власником усіх обов’язків попереднього власника як співвласника.
Зазначена стаття регулює обов’язки співвласників багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 2 цієї статті кожен із них несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Тлумачення наведеної норми права дає можливість дійти висновку про те, що у цьому випадку йдеться про перехід від попереднього власника до нового власника обов’язків саме як співвласника багатоквартирного будинку, передбачених законом, а не боргів попереднього власника з оплати за житлово-комунальні послуги.
ОТЖЕ, чинним законодавством не передбачено обов’язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу.
Із постановою Верховного Суду від 1 вересня 2020 року у справі № 686/6276/19 (провадження № 61-604св20) можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень – https://reyestr.court.gov.ua/Review/91366709.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Згідно пункту 11 частини 2 статті 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач зобов’язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об’єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.
Згідно пункту 6 частини 1 статті 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
По великому рахунку обов'язок повідомляти про зміну власника повинен покупець квартири. Як правило дані положення прописують в договорі купівлі-продажу.
Покупець повинен відправити відповідну заяву та копію договору купівлі-продажу квартири комунальникам для переоформлення договорів про надання послуг та зміни особових рахунків.
Щоб не отримувати квитанції на Ваш рахунок - Ви можете нагадати покупцю квартири про необхідність повідомлення відповідні структури про зміну власника квартири або самостійно повідомити управителя та виконавців комунальних послуг про те, що Ви більше не є власником житла.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Доброго дня, маю таке питання. Після того як продали квартиру, як правильно продавцю проінформувати комунальні служби такі як прибудинкова УК, Київгаз, Водоканал, Київенерго тд тп. про те що ви більше не власник і чи треба якось закривати особисті рахунки в кожній компанії чи розривати договори(яких майже ніде і не укладали). І взагалі чи треба це робити
Це обов'язок покладається на нового власника. Тобто саме новий власник квартири зобов'язаний переоформити особові рахунки на себе протягом розумного строку. Як правило, якщо мова йде про добросовісного покупця, ця справа вирішується достатньо швидко.
Вам, як колишньому власнику, не потрібно повідомляти постачальників послуг про припинення угоди. Вона фактично і не припиняється, лише змінюється сторона договору. Повторюсь, це обов'язок нового власника.
Якщо дуже хочеться, можете підготувати інформаційне повідомлення про припинення права власності на певний об'єкт нерухомості для постачальників послуг.
І що робити якщо будуть продовжувати приходити рахунки на імʼя минулого власника?
По суті, якщо таке станеться, тільки тоді доречно буде направити копію договору купівлі-продажу майна на адресу постачальників послуг для врегулювання ситуації. Відповідати за борги нового власника продавець ні в якому разі не буде, не хвилюйтеся. Жодні судові тяганини або спори йому не загрожують.
Якщо є певні хвилювання, тоді можете включити дану умову до договору.
Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.