Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Інтелектуальна власність, 19 грудня 2023, питання №98966 250₴

Виготовлення та продаж мініатюр

Чи можна виробляти та продавати в Україні мініатюри, на 3д моделі (stl) яких діє авторьске право інших виробників іншої країни, та ці 3д моделі були придбані офіційно у виробників, але у них не має дозволу на перепродаж вже виготовленних мініатюр.

Відповіді юристів (6)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, треба знати більше інформації, для надання обгрунтованої вам відповіді.

    ст. 52-2 КУпАП (Порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності) – тепер покарання передбачає накладення штрафу від п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції

    ст. 176 КК (порушення авторського права і суміжних прав) – було збільшено мінімальний розмір штрафу, і тепер такі діяння караються штрафом від трьохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

    • Олександр Клієнт 11 місяців тому

      https://app.lootstudios.com/ - ось сама студія яка продає модельки - чи можна їх друкувати для продажі? Можете уточнити яка саме додаткова інформація потрібна?

      • Корнійчук Євген Іванович

        Так це будет порушенням авторського права.

        Додавайте щось своє, змінюйте назву. І буде все ок.

        • Олександр Клієнт 11 місяців тому

          Тобто, якщо я візму саму модельку, та у своєму магазині буду використовувати назву яку сам придумаю, то це не буде порушенням авторського права, вірно я зрозумів? Вибачте, що затадто уточнюю, але мені важливо чітко розуміти, дякую Вам)

          • Корнійчук Євген Іванович
            50%

            Так і якщо додасте щось туди своє. Наприклад інший вид зброї.

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Олександре!

    Починати треба із з'ясування питання про те, хто володіє авторськими правами на згадані Вами 3д моделі.

    Авторське право — це сукупність правових норм, які регулюють відносини, що виникають внаслідок створення і використання творів літератури, мистецтва й науки. Авторське право встановлює сприятливі правові умови для творчої діяльності, забезпечує доступність результатів цієї діяльності всьому суспільстві. Воно визначає і забезпечує широкий захист особистих немайнових і майнових прав авторів.

    До суб'єктів авторських прав законом віднесені:

    Автор — фізична особа, творчою працею якої створено твір. Автором може бути тільки фізична особа. Автором вважається особа, зазначена на оригіналі або примірнику твору. Якщо дійсним автором твору є особа, яка не зазначена на оригіналі або примірнику твору, вона повинна доказати своє авторство. Це так звана презумпція авторства. Для визнання особи автором не має значення його вік або стан дієздатності.

    Суб'єктом авторського права може бути не тільки автор, а й інші особи:

    • спадкоємці: у спадщину можуть перейти тільки майнові права, особисті немайнові права у спадщину не переходять.
    • роботодавець(замовник): майнові права на твір, створений у зв'язку з виконанням трудового договору(замовлення), належать працівникові, який створив цей твір, та юридичній або фізичній особі, де або у якої він працює, або замовнику, спільно, якщо інше не встановлено договором.

    Також має значення, хто отримав майнові права на твір або авторський вироб, оскільки за договором, така фізична або юридична особа також є суб'єктом авторського права.

    Якщо у компанії, в якої Ви збираєтесь придбати згадані 3д моделі не має права на перепродаж, то в цьому випадку я би не рекомендував Вам у супереч цьому факту купувати в них право на виготовлення таких моделей.

    Відповідальність за порушення авторських прав може бути цивільно-правовою, адмінистративно-правовою та кримінально-правовою.

    Згідно зі статтею 53 ЗУ "Про авторське право і суміжні права" порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для захисту таких прав, у тому числі судового, є:

    • вчинення будь-якою особою дій, які порушують особисті немайнові права суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав, визначені статтями 11 і 37 Закону, та їх майнові права, визначені статтями 12, 38, 39 - 41 Закону, з урахуванням передбачених статтями 22-28, і 43 Закону обмежень майнових прав;
    • піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав - опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп’ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм, незаконне оприлюднення програм організацій мовлення, камкординг, кардшейрінг, а також Інтернет-піратство, тобто вчинення будь-яких дій, які відповідно до цієї статті визнаються порушенням авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет;
    • плагіат - оприлюднення (опублікування), повністю або частково, чужого твору під іменем особи, яка не є автором цього твору;
    • ввезення на митну територію України без дозволу осіб, які мають авторське право і (або) суміжні права, примірників творів (у тому числі комп'ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм, програм мовлення;
    • вчинення дій, що створюють загрозу порушення авторського права і (або) суміжних прав;
    • будь-які дії для свідомого обходу технічних засобів захисту авторського права і (або) суміжних прав, зокрема виготовлення, розповсюдження, ввезення з метою розповсюдження і застосування засобів для такого обходу;
    • підроблення, зміна чи вилучення інформації, зокрема в електронній формі, про управління правами без дозволу суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав чи особи, яка здійснює таке управління;
    • розповсюдження, ввезення на митну територію України з метою розповсюдження, публічне сповіщення об'єктів авторського права і (або) суміжних прав, з яких без дозволу суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав вилучена чи змінена інформація про управління правами, зокрема в електронній формі;
    • камкординг, кардшейрінг.

    Адміністративно – правова відповідальність встановлена за окремі порушення авторських та суміжних прав та передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

    Особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності за наступні порушення:

    • незаконне використання об'єкта права інтелектуальної власності, привласнення авторства на такий об'єкт або інше умисне порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності, що охороняється законом (ст. 51-2 КУпАП);
    • порушення умов і правил, що визначають порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет (стаття 164-17 КУпАП);
    • наведення завідомо недостовірної інформації у заявах про припинення авторського права і (або) суміжних прав, вчинених з використанням мережі Інтернет (стаття 164-18 КУпАП).
    • незаконне виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування, експорт, імпорт обладнання чи сировини для їх виробництва (стаття 164-13 КУпАП).

    Відповідно до статті 176 Кримінального кодексу України кримінальна відповідальність настає за:

    незаконне відтворення, використання та розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, інших творів, а так само незаконне відтворення, використання та розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди.

    Згідно з приміткою статті 176 КК України матеріальна шкода вважається завданою в:

    • значному розмірі - якщо її розмір у двадцять разів і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян;
    • великому розмірі - якщо її розмір у двісті і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян;
    • особливо великому розмірі - якщо її розмір у тисячу і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

    ВИСНОВОК:

    Отже, для того, аби Ви без ризику для себе чи своєї компанії використовували згадані Вами 3д моделі, компанія, яка володіє правом на їх відтворення повинна надати Вам угоду, з третіми юридичнами особами, що є володільцями авторських прав на такі моделі, про те, що компанія має дозвіл на перепродаж щодо права відтворення 3д моделей. В іншому випадку володільці авторських прав можуть притягнути Вас до одної із згаданих вище форм відповідальності. Зазвичай, це супроводжується суттєвими фінансовими санкціями.

    Ідея, що володільці авторських прав, якщо навіть вонми знаходяться за кордоном, можуть це не помітити і все обійдеться без будь яких проблем для Вас, є надзвичайно ризикованою, з моєї точки зору. Я наполегливо радив би того не робити. Краще спробувати звернутись до належних власників авторських прав та отримати від них дозвіл (у вигляді договору) на відтворення та продаж, сподобавшихся Вам 3д моделей.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України